POfULAIB MMS-1 Bericht. Vrijdag 31 Juli 1885. No. 633. Am» al onze «eaboi neenleia, zoowel binnen als buiten Haarlem- zijn tlians de Loten voerde Verloting op 3 Jus tus a. s. verzonden. ïijne Trouw pflaan. 3e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Verscfept Dagelijks uitgenomen Ion- gr algemeens FaestOagei Bri ven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Heofdaaenten voor het Buitenlandompaunit DAUBE Co., JOU. F. JONES. Stier., Generale de j. nbliciie Etranghre G. L. Parijs, 3ïbis Faubourg Montmarlre. AD'VERTEN TI ËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. andere bezienswaardigheden van haarlem. MUSEUMS EN Kolomaal museum op het Faviljoen. Ingang aan cd Dreefziido 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid kebbeu op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met g -zek-hap, lederi et 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hex Faviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en eden der Nederlandsche "Maatschappij ter bevordering Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vop.sJ van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche m, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Lopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoor., alleen op ïonaageu kosteloos van 124 uur, de overige Chriate.'ijke it.-.std.-.. n tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kiuderen van 8 tot 14 jaren niet dun onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen van 11—3 uur. 'Veylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeKnc- in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. DE ADMINISTRATIE. Alt NhNwjT. Het Openbaar Midnerie te Brus sel heeft gisteren zijn advies uitge bracht in zake het rechtsgeding, dat Blochausen wil instellen tegen de Etoile Beige. Het concludeerde tot buiten rechtsvervolging stellen van het blad, op gron :i dat het on der misvatt' ,g en 'niet met boos op zet te werk gegalm was. In de F 1 iie Kamer hield de heer De Lane.-st Maandag de nood- zakelijkhei vol van eene bezetting en organi atie van Madagascar. De heer Hallus verklaarde zich voor de kolouiale portiek der Regeering. De heer .De Lanjuinais ver klaarde, namens de rechterzijde, te gen het cr ie' ce zullen stemmen, daar hij 1 epen niet wilde bloot stellen aan de gevs,ren van een oor log in eer. Onbekend land. De heer de pnac zou zich van stemming on thouden, en verweet de Regeering eene politiek van be stendig.. oisr bestaande toestanden. De heer Mlrisson, minister-presi dent, verklaarde dat de Regeering besloten h^eft geene rechten prijs te zullen leven. Toejuichingen De Agence Havas beweert dat Ihet bericht, voorkomende ineen uiten andsch blad, als zoude de beer de Freycinet in den minister- -mededeelingen hebben gedaan de benoeming van vorst Hohen- Inhe tot stadhouder van Elzas-Lo- aaringen en daaraan zekere be schouwingen hebben vastgeknoopt, ten eenenmale onjuist is. De heer de Freycinet heeft met geen zijner amhtgenooten over de benoeming van den toekomstigen stadhouder van Elzas-Lotharingen gesproken. Aangaande een tolverbond tus- schen Duitschland en de Oosten- rijk-Hongaarsche monarchie, bevat de Post, een der officieuse or ganen van de Duitsche regeering, een volgens het oordeel van den Standard blijkbaar geïnspireerd artikel, waarin verklaard wordt, dat de verwezenlijking van een dergelijk plan in het belang van heide rijken niet alleen wenschelijk, maar zelfs noodzakelijk is. Om dat doel even wel te bereiken en practische ge- vo.gen te doen hebben, zou vóór alles eene munt - unie tusschen Duitschland en Oostenrijk-Honga- rije tot stand moeten worden ge bracht. Als vermoedelijk opvolger van vorst Hohenlohe, Duitseh gezant te Parijs en onlaDgs benoemd tot stad houder van Elzas-Lotharingen, wordt de heer v. Radowitz genoemd, thans gezant te Constantinopel. De heer v. Radowitz was jaren achtereen eerste gezantschapsraad te Parijs en verving een tijd lang vorst Hohen lohe, toen deze na den dood van den staats-secretaris v. Bülow als diens plaatsvervanger bij het Ministerie van Buitenl. Zaken te Berlijn werk zaam was. FES i ILL ETON. VAN GE<%G HARTWIG. 87) VI. Nu. gii nu heen en hang je bewijzen aa,u de groote klok, zeide Ferdir,acd Merfeldt spottend. Gij hebt de slang uit haar hin derlaag "lijkt, en zou het je nu verwon vanneer gij doodelijk door haa a werd? Laat ik je los, Houdt mij daarvoor niet dankbar door je mond te hou den, ine - d niet! Alzoo, sterf!... Het begon Heinrich voor de oogen te scher t bloed drong zich suizend naar z ;jue ooren. Er deder b vaste voetstappen in de ontenglsamer van den graaf hooren.... Ferdinand Merfeldt luisterde. Daarbuiten sloeg de klok het uur van middernacht. Wie naderde zonder geroepen te zijn? Ferdinand Merfeldt liet zijn prooi los, en liep naar de deur om die te sluiten. Te vergeefs echteralvorens hij zijn voornemen kon uitvoeren, werd de deur geopend: Erwin trad binnen. VII. Een kleine pauze volgde, gedu rende welke de graaf zich zeiven weder volkomen meester werd. Hij wendde zich tot Romberg, die, in hetzelfde oogenblik dat hij zich be vrijd gevoelde, opgesprongen was, en, naar adem snakkende, in het midden der kamer stond. Gij dankt het aan de tusschen- komst van mijnen neef, nietswaar dige, dat gij niet het volle loon De Weener Polit. Correspondent deelt mede, dat de heer de Giers, de Russische minister van buitenl. zaken, binnen kort eene vacantie zal nemeu van acht weken, omdat eene definitieve regeling van het Afghaansche vraagstuk vóór de al- gemeene verkiezingen in Engeland niet verwacht kan worden. De cholera in Spanje is sedert de laatste dagen op eene onrustba rende wijze toegenomen. Omstreeks 4000 personen worden er dagelijks door aangetast en het aantal sterf gevallen is er nagenoeg 2000 per dag. Vooral in de provinciën, en speciaal in het oostelijk gedeelte van het rijk, richt zij ontzettende verwoestingen aan. In eene enkele stad van de provincie Soria aldus wordt aan de Indépendance medege deeld liggen 150 lijken sedert drie dagen op den openbaren weg, daar de geneesheeren, gemeentelijke autoriteiten en de doodgravers zei ven reeds aan aan de epidemie zijn bezweken. Ook in de provinciën Murcia en Andalusië liggen nog tal van lijken onbegraven langs den weg. Te Mon- teguado bezweek in 10 dagen tijds een vierde gedeelte der bevolking. Er is sprake van het bijeenbrengen van nieuwe fondsen tot bestrijding der ziekte, daar de credieten door de Cortes toegestaan zijn verbruikt. Te Madrid worden allerlei voorzorgs maatregelen genomen, om een ern stig optreden van de epidemie in de hoofdstad te voorkomen. De Times verneemt uit Durban, dat de commissie uit den Trans- vaalschen Volksraad geadviseerd had tot het sluiten eener staatslee- niDg ten bedrage van omstreeks 100,000 p. st. om in de behoeften voor uwe misdadige voornemens ontvangen hebt, maar ik zal er voor zorgen, dat je voorloopig in verze kerde bewaring blijft, tot je zaak bij het gerecht is aangegeven.Roep de bedienden, zeide hij op be velenden toon tot Erwin. In weinige oogenblikken zullen wij van dat mensch bevrijd zijn. Erwin schudde ontkennend en met tegenzin het hoofd. Deze man blijft in vrijheid. Ik sta er met mijn persoon borg voor, dat hij zwijgen zal, tot de omstandigheden zeiven voor hem spreken. Ha, ha, heeft hij u ook al reeds een sprookje op den mouw gespeld, lachte de graaf met ver beten ergernis, het komt mij waarachtig voor, dat gij u ook al door hem bij den neus hebt laten nemen Heinrich Romberg, zeide Erwin, zonder acht te slaan op den spot van zijnen oom, belooft gij van den Staat te voorzien. De Trans- vaalsche Regeering slaagde er niet in die leening te plaatsen, zoodat eene tijdelijke staking barer beta lingen onvermijdelijk was. De Volks raad beraadslaagt thans over de uit gifte van schatkistbonds voor 50,000 pd. st. Dépêches uit Washington, te Londen ontvangen, verzekeren dat de Regeering der Unie inlichtingen ontvangen heeft, welke de onthul lingen van den Herald omtrent den staat van zaken aan den Congo be vestigen, terwijl zij de waardeloos heid aantoonen van de réclames, door de Congo-vereeniging in het Ber- lijnsche Congres opgedischt. Haarlem, 30 Juli 1885. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad werden de geloofsbrieven onderzocht en goed gekeurd der zes herbenoemde leden. Voor kennisgeving werd aangeno- nomen een missieve der Ged. Staten behelzende de goedkeuring van de Raadsbesluiten om gronden te ver- koopen en de kelders der Vleesch- hal te verhuren. Een amendement van het Raadslid de Kanter op het voorstel tot ver huring van grond aan J. J. Beaufort werd aangenomen en besloten om den grond aan dezen heer te ver huren. De commissie voor de ver zoekschriften zal zich belasten met het onderzoek van het rekest van A. Voorting en de daarbij behoo- rende nadere inlichtingen- Het voorstel betreffende het on derwijs in het schoonschrijven aan de H. B. School met ójarigen cursus werd aangehouden. De voorgestelde mij tot in den avond van den thans aangebroken nieuwen dag te zullen zwijgen Ja. Dan is het even goed alsof gij dezen getuige achter slot en grendel gesloten hebt, graaf Mer feldt; het eerewoord van een man is iedereen heilig, die zelf eerlijk is Wat mij betreft, zeide de graaf met gehuicheld medelijden, ik ben, zoo ge weet, geen vriend van schandalen, derhalve mag hij onder uw opzicht voorloopig op vrije voeten blijven. Verlaat ons, onver beterlijke, ik heb met mijnen neef gewichtiger zaken te bespreken! Heinrich Romberg's oogen hadden een dankbaren blik op Erwin gewor pen. Hij trad hem te gemoet en stak hem de beide handen toe. Ik dank u voor de achting, welke gij mijne verbetering toedraagt, gij zult u niet te vergeefs op mijn eerewoord be roepen hebben. Ik dank u ook, dat regeling van het teekenonderwijs aan de Burgeravondschool mocht de~ goedkeuring der meerderheid van den Raad niet verwerven. Voorts besloot de Raad de door het ver trek van mevr. J. A. Gentil geb. van Veenendaal opengevallen plaats van leerares in de Fransche taal en letterkunde aan de meisjesschool voor m. o., 5-jar. cursus, niet weder te vervullen. Goedgekeurd werd een plan voor den bouw van eene 2e tusschenschool in het Molenpad op den grond hoek Heerenhek en een bedrag van f48.500 voor den bouw ter beschikking van B. en W. gesteld. Een volgende vergadering zal be slissen over het al of niet bestaan der aangevraagde som voor meube len aan school E; ook werd het besluit omtrent het verleenen van subsidie aan het Museum van Kunst nijverheid uitgesteld. Goedgekeurdwerden eenigestraat en rioolwerken in de Barendsestraa Kamperstraat, Heerensingel en Leic sche straat. Omtrent de verpachting van d openbare gemeente-visch wateren ir 1 Januari 1886, werd besloten o in 't openbaar te doen plaats hen, evenais de verhuring van grond aan het Heerenhek. De Commissie voor de ree1 zal bestaan uit te heeren von ken, de Kanter, van Ek en S: Aan de opleidingsschool vooi gens werd tot onderwijzer beno. de heer F. J. Bruggemantot gent van het Barbara-gasthuis I\ Teding van Berkhout. De suppletoire begrooting van St. Elisabeths-Gasthuis werd gi gekeurd; over het door A. PI ingediend rekest tot huur van gr werd goedgunstig beschikt. Op vi stel van B. en W. zullen eei gij nog tijdig genoeg tusschf zijt getreden om een sluipan,, voorkomen. Erwin Horst, oogenblik af aan hebben w. houden tegenstanders te zijn, >f op of ik mij voor het tweev geschenk niet dankbaar zal be> Thans de brief! Erwin stelde hem zijn afs groet aan Gilda ter hand zult hedenavond voor zonsor terugkeeren, dan is de ti 6 rende welke ik voor u in L loopen Heinrich lachte. Als ik eerder terugkeer, dan zeker wijl hij zich naar den graaf wer. die, met verwondering engramsc de vriendschapsbetuigingen aanh de, verdween uit diens trekkei onverschilligheid welke er op t zen had gestaan. Ik wil u last van de ziel nemen, graaf feldt, sprak Heinrich, niet, dat ik u wegens uwe

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1