declaratien voor duinwater worden betaald. Een ingediend rekest van M. Spies c. s. om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein was niet terecht; dergelijke vergunningen moeten aan B. en W. worden gevraagd. Het verslag van den gasopz. werd, als altijd, voor kennisgeving aange nomen. Door A. van der Steur Jr. was een verzoekschrift ingediend om con cessie voor den aanleg eener water leiding; dit stuk werd gesteld in handen van B. en W. Ten slotte werd de concept-ver- ordening op de heffing van het ver gunningsrecht aangehouden en daar mede liep ile vergadering ten einde. Het voornemen bestaat bij de Haarlemsche cricket-club «Rood en Wit», zich te meten met de «Hil- versumsche cricket-club», en wel op 2 Augustus a. s., op de weide bij het «Huis ter Kleef» alhier. De groote jaarlijksche schiet wedstrijd derjachtvereen. «Nimrod» op Ligowsky-clay-pigeons en glazen ballen zal plaats hebhen op Zondag 13 September a. s., nabij deze ge meente. Een zilveren beker, ter waarde van f200, is daarvoor als «Nimrod's» prijs uitgeloofd. In de dezer dagen te Doetin- chem onder voorzitterschap van prof. W. F. R. Suringar, gehouden 41e vergadering der «Nederl. Botanische Vereeniging-» werd nadat door den voorzitter en conservator de versla gen waren uitgebracht over den toestand van de vereeniging, het herbarium en de bibliotheek, be sloten, dat de aanstaande winter vergadering zal gehouden worden i Leiden en de volgende zomer vergadering op Terschelling, en wel in plaats van Juli in het be gin van Augustus. Tot gewoon lid der vereeniging benoemd de heer J. C. Bernelot Moens, oud-directeur der kina-cul tuur in N. O. I., alhier. De Prins en de Prinses Von Wied hebben Dinsdagavond den Koninklijken grafkelder te Delft bezocht. Naar het Dagblad verneemt, al de minister van buitenlandsehe aken, jhr. Van der Does de Wil- ebois, zich voor geruimen tijd op .-eis begeven, en zal zijne portefeuille lijdelijk worden waargenomen door '»o minister van justitie, baron Du ur van Bellinchave. De internationale jachtveld- ef, uitgeschreven door de Ned. htvereeniging «Nimrod», zal blij— is Sport dit jaar met medewer- g van de heeren G. J. van der et en Th. Wilson, gehouden wor- op 12 September op liet jacht- vau den beer De Favauge, in Zandvoortsche duin. De prijzen .•agen f 250, f 100 en f 50. leden der regelingscommissie uitgenoodigd de hh. jhr. van de Poll, G. J. van der n Th. Wilson. leden der commissie van he eling werden uitgenoodigd de ■eueraal David te Antwerpen, -r von Plotho te Parev a. jhr. mr. J W. G. Boreel v. ,anden te Velzen, W. Boisse- te Amsterdam, E. Kiderlen te aij te vermoorden zal aankla- neen, gij hadt mij geen groo- epst kunnen bewijzen, dan mij manier aan te randen, want nijne schuld tegenover u ten ekweten, n. 1. die, dat ik u 'bekende dennenwoud, over heb. Gij hebt mijn persoon geheel niets meer te verwij- zijn quitte, graaf Merfeldt ch verliet het vertrek, n neef stonden eenigen tijd tegenover elkander, k vermeende de graaf den n te kunnen aanslaanhij üe nif.'V kviyelings over de sn I V >^in met een stren- erwijïeithen blik aan. <oo zien wij elkander dus weer? niet gedacht, dat er een uur mienwaarin gij uw trots zoudt kunnen stellen, dan gegronde aansprakenvreemd mij de wijze waarop gij te gaat tegenover mijne goede ogen, waardoor gij mijn rust 1, mijn welwillendheid, die r moest afdwingen, doet m. Spreek, zijn wij jon net elkander wegschuil- Delftshaven en W. Smith te Rot- terdam. De directeur van het Konink lijk Blinden-Instituut te Berlijn, de heer Wulf, zal de Pruisische regee ring op het te Amsterdam te houden Internationaal Blindencongres ver tegenwoordigen. Hij zal vergezeld zijn van den hoofdonderwijzer Krü- ger en andere leden van het onder wijzend personeel aan de genoemde inrichting. Naar wij vernemen zal in de eerste dagen van Augustus te Am sterdam een nieuw orgaan verschij nen gewijd aan de Brood-, Koek en Banketbakkerij. Het blad wordt opgericht door den Directeur-Uitgever der Vlaam- sche Bakkersgazet te Antwerpen en zal den naam dragen van Nieuwe Nederlandsche Badkers- Courant. Door het Dagelijksch Bestuur van Edam is het volgende adres aan den Gemeenteraad van Amsterdam verzonden. «Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Dagelijksch Bestuur van Edam Dat het met belangstelling heeft kennis genomen van het tram-ont werp der heeren Sanders c. s. waar door, indien het werd uitgevoerd, zij het ook wat de Amsterdamsche lijnen betreft, gedeeltelijk verschei dene om Amsterdam liggende ge meenten met de hoofdstad door tramwegen zouden verbonden wor den; Dat het de door de daartoe ge vormde permanente Commissie ten gunste van genoemd ontwerp op touw gezette beweging met waar deering heeft gevolgd; Dat het doordrongen is van het groote gewicht dier verbinding èn voor de gemeenten in de eerste plaats èn voor Amsterdam en daar om met bescheidenheid en met ver trouwen aandringt bij UEd. achtb. college op eene spoedige behande ling der concessie-aanvrage van de heeren Sanders c. s., met beleefd verzoek de voorwaarden zoodanig te stellen, dat de concessie de ge- wenschte communicatie der buiten gemeenten met Amsterdam verze kert Dezer dagen werd rondgezon den het prospectus van een nieuw weekblad,De Christen- Werkmandat zal worden uitgegeven door de firma H. de Hoogh Co. te Amsterdam. De uitgevers wenden zich tot Ne derlandsche arbeiders, voor zooverre zij den Christus naar de schriften nog erkennen als den grond- en sluitsteen van hun geloof. Zij wil len voedsel geven voor hoofd en hart beide. «De Christen-Werkman —zeggen zij wenscht niet uitsluitend een speciaal arbeiders-orgaan te zijn, in dien zin, dat hij slechts plaats en tijd zou hebben voor de behandeling der «sociale kwestie» in de strikste beteekenis van dat woord. Integen deel, veelzijdigheid en afwisseling zal veeleer bij het door ons uit te geven blad op den voorgrond staan. Zoowel voor de stoffelijke be langen van den arbeider als voor de zedelijke vraagstukken die met zijn lot en leven in verband staan, zal de Gristen- Werkman een geopend oog hebben. Het blad zal evenzeer een stichtend en leerzaam, als een dertje spelen, of zijn wij mannen, diealvorens te handelenover leggen? Het laatste zijn wij en juist daarom begin ik te handelen, antwoordde Erwin, tot dusverre geleek ik op een kind, nog niet in staat een besluit te nemen, een auto maat, door uwe list in beweging gebracht, een werktuig voor uwe plannen en intrigues. Slim, zeer slim is het, dat ik moet bekennen op mijnen leeftijd niet wijzer geweest te zijn, doch het is de waarheid, ik was als een knaap, die door de om standigheden geleid werd, doch geen meester over zichzelven wist te zijn. Anders zou ik hier nooit voor u ge staan hebben! Uwe schuld,wanneer een zekere dwang onze verhouding bezwaart. Mijn schuld? riep Erwin, ikdie mij als een verblinde vlieg aan het licht der kaars brandde en zelfs, toen ik weder tot bezinning kwam, mijn best deed de omstan digheden waarin ik mij bevond, nog niet als zoo gevaarlijk te beschou wen. Neen zoek de schuld in uw eigen hart, dat nooit warm of met ontspannend en onderhoudend karak ter dragen. Het «elk w»J wils», in den goeden zin zal zijne leus we zen, en «al wat liefelijk is en wél luidt» zal er welkom n zijn.» (j>. v. N.) Bij het uitgravei van den Zeedijk te Enkhuizen, h gevonden een kan, waarp verschillede wapens afgebeeld staan. Vermoeddijk is het stuk uit de 15e eeuw; he zal naar het Museum te Leiden wo'den ge zonden. Naar aanleiding van he denk beeld van het Ulr. Dagblad un den jaardag van het Prinsesje tct een nationalen feestdag te maken, is te Utrecht reeds eene commisae be noemd door de «Vereenigiig tot veredeling van volksvermaken», tot het ontwerpen van een plan voor een nationalen feestdag op 31 fiug. van het volgend jaar. Het plan van het feest, dat alge meen moet zijn en waaraan alle in gezetenen zullen deelnemen, zal, naar het U. D. meldt, aan de goedkeu ring van het gemeentebestuur on derworpen worden. Daarna zal men een beroep doen op de medewer king der ingezetenen. Men meldt uit Katwijk Zooals velen weten, wordt te Katwijk a/Zee een nieuw kerkge bouw gesticht, en zou het oude zoo schilderachtig aan het strand gelegene gebouw worden afgebro ken. Eenige schilders uit het biunen- en buitenland achtten het echter zeer gewenscht dat, uit een artis tiek oogpunt, het oude kerkgebouw bleef bestaan, dat gebouw dat door zoo velen op doek is overgebracht, en hetwelk zulk eene schilderach tige afbreking der rechte strandlijn vormt. Een fonds tot instandhouding van dat gebouw moest voigens hunne meening worden aangelegd. Zij meenen dat fonds door eene pu blieke verloting van schilderijen te kunnen vormen, en zij noodigden eenige hunner kunstbroeders uit, door het zenden eener schilderij voor die verloting, van hunne be langstelling in deze zaak te doen blijken. Aanvankelijk hebben reeds velen aan dat verzoek gedaan, en werden reeds een 25tal zeer fraaie schilderijen ontvangen. Later hopen wij eene volledige lijst der deelne mers te kunnen mededeeleu. Aan vankelijk zij reeds vermeld, dat schilderstukken zijn ingekomen van Eichhorn, Fabius, van Maasdijk, Mesdag, Wally Moes, C. Rochussen, Sadee, Thérèse Schwartze, terwijl toezegging is ontvangen van Artz, Meissonier, Salisbury, Tuckermann en vele anderen. De reeds ingeko men stukken worden van Maandag 11. af te Katwijk a/Zee voor het publiek tentoongesteld. Zaterdagnacht te half drie onge veer is de stoomboot Paul Kriiger van Haarlem bij Hillegom gevaren op den pal van den middelpijler en die geslagen zijn voor de nieuwe brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. Eerst te 12 uur in den middag, het uur, waar op de boot te Rotterdam moest zijn, kon de reis voortgezet worden. De oorzaak van dit ongeval schijnt daarin gezocht te moeten worden, dat het licht, hetwelk den geheelen eenige deelneming voor mij geklopt heeft. En waardoor wilt gij dan de beleediging verontschuldigen, die gij mij heden, ten aanzien van al onze adellijke kennissen hebt aange daan? vroeg de graaf scherp. Vat ik alles saam, omtrent uw zonderling gedrag na de door u zeiven gegeven toestemming tot de verloving, dan vraag ik: Is dat de dank dien gij mij voor uwe schit terende toekomst schuldig zijt? Erwin lachte bitter. Schitte rend Hij hield een oogenblik op en vervolgde toen snel. De wel daad zelve doet iemand niet minder goed dan de wijze waarop zij bewe zen wordt, en deze hebt gij, graaf Merfeldt, in het gewaad der ver schrikkelijkste dwinglandij gehuld. Ja, terwijl gij voor mij zeer voor komend waart, hebt gij mij ook op de vreeselijkste wijze gemarteld en wanneer gij mij voor een oogenblik gelukkig maaktet, dan geschiedde dit slechts om het gepleegd onrecht eenigszins ongedaan te maken of te trachten mij te winnen voor de nieuwe plannen, welke door u ge nacht moet branden, reeds te elf uur was uitgegaan. De Amsterdammer doet in zijn nummer van gisteren het volgende verhaal Hedenmiddag tegen drieën was de passage in de Kalverstraat ter hoogte van de Taksteegverstopt. Een troepje menschen - mannen vrou wen, kinderen, uit alle standen stonden in boute mengeling een zeldzaam schouwspel gade te slaan. Een open rijtuig stond voor een winkel stileen der inzittenden deed in dien winkel inkoopen. Eene dame en een heer zoo het leek vreem delingen wachtten de een in, de andere bij het rijtuig den inkooper cp. Aan het rijtuig was niets te zien. De koetsier zat op den bok te rusten, zooals koetsiers dat gewoon zijn. De dame in en de heer bij het rijtuig waren heel gewone menschen en deden hoegenaamd niets wat de aandacht kan trekken; terwijl het tweespan voor den wagen zoo mak was a\s juffershondjes.... Gedurende geruimen tijd en zoo lang het rijtuig daar stond was de passage in de Kalverstraat gestoord. Een meisje en een jongen vermoedelijk haar galant betuig den Dinsdagavond in de Warmoes straat te Amsterdam zeer ruide hun mindere ingenomenheid met elkan der. Van woorden kwam het tot daden. Het meisje was haar vrijer te vlug af. Met een behendigen zwaai rukte zij een pantoffel van haar voet en takelde haar tegen stander daarmede zoo hard toe, dat deze hulp bij den apotheker moest zoeken. Een kind van twee jaren, dat door de moeder alleen was gelaten, viel gisteren op de Egelantiersgracht te Amsterdam in een tobbe met ko kend water. Op het geschreeuw van het kind kwamen de buren aan snellen, maar het was te laat. Men vond het kind in de tobbe ver dronken. Men leest in de Amsterdammer Het bericht, in eenige bladen voorkomende als zoude beruchte die vegge van kindersieraden Maandag jl. op de Noordermarkt te Amsterdam aangehouden zijn, kunnen we be paald tegenspreken. Nog altijd zet zij hare praktijken voort; Dinsdag toch heeft op de Westermarkt een 6jarig meisje van een vrouw, in ruil voor haar koralen met gouden slootje, eenige peren en een paar centen gekregen. Dinsdagavond te 10 uren is een hevige brand uitgebroken te Pur- merland in de boerderij van Bier drager, welke binnen een paar uren tot den grond toe afgebrand is. Niets kon gered worden. Alles was ech ter verzekerd. De vermoedelijke oorzaak is hooi- broei. Men schrijft van Terschelling van 28 Juli: Bij het graven van een welput voor de nieuw te bouwen woning voor den loodscommissaris, had hier, terwijl men op de noodige diepte was en reeds met 't metse len een aanvang had genomen, eene aardverschuiving plaats, met het noodlottig gevolg dat twee knechts van den aannemer onder het zand koesterd werden. Toen gij mij uit mijne treurige omstandigheden tot u riept, geloofde ik daarin de goed gunstige beschikking van de Voor zienigheid te mogen zien; heden weet ik echter beter; het was de val, die ieder mensch in zijn leven gesteld wordt, en waarin ik, de ijdele man, zonder het gevaar te voorzien, ben geloopen. Het boezemt mij inderdaad veel belangstelling in, uw oordeel daar omtrent te vernemen, zeide de graaf, niet zonder ironie, in deze hebben wij echter niet meer met beschouwingen te doen, maar wel met een afgedane zaakgij zijt mijn erfgenaam. Alle rechten brengen verplichtingen mede, en ik verlang dus van u al de gehoorzaamheid van een zijn plicht getrouwen zoon. Hebt ge als een vader tegenover mij gehandeld? Hebt ge ook maar het geringste gedaan, mij van uwe vaderlijke toegenegenheid te over tuigen Ik ben wel ongelukkig met mijne vaders. De een vernietigde mijn geluk, doordien hij mij verliet, de andere maakte mij ellendig, door mij tot zich te roepen. Genoeg van dat bedolven werden. Met moeite werd een er uitgehaald, terwijl de tweede, een gehuwd man en vader, nog on der 't zand bedolven ligt en zeker door verstikking zijn dood onder die zandmassa gevonden heeft. Een wagen van een bruiloftsstoet geraakte bij Wirdum in het diepe kanaal. Gelukkig werden alle in zittenden gered. Een koloniaal uit Oostwedde is na zijn verlof, in plaats van naar Harderwijk te gaan, met f 300 hand geld naar Duitschland gevlucht. In een onzer kleine gemeenten kwam bij de jongste verkiezing voor leden van den Raad o. a. dit biljet uit de bus: Wijl ik er weinig heil in zie, Dat men drie andren kiest, Herkies ik maar weer de oude drie, Waar niemand bij verliest. Want of je kat of kater bijt, Is eender hier en daar: De boodschap is dezelfde altijd Gestaag betalen maar! Onder Klundert is een verschrik kelijk ongeluk gebeurd. Het paard van den landbouwer L. D. L. is op hol gegaan, met het treurig gevolg dat D. L. uit het rijtuig viel en op de plaats dood bleef'. Ook het paard is een slachtoffer van dit ongeval geworden. Een löjarige jongen, kwam Maan dag 11. in een bierhuis in de Vin gerhoedstraat te Breda. Toen men hem daar èn om zijn jeugdigen leeftijd èn omdat hij in opgewonden toestand verkeerde, niet wilde tap pen, sloeg hij, hierover verbolgen, eerst eene petroleumlamp stuk en vervolgens een zestal bierglazen, en hiermede nog niet tevreden, gooide hij, naar buiten gegaan zijnde, met de in die buurt voorhanden lig gende straatsteenen tegen bedoeld huis, waardoor het raam boven de voordeur werd verbrijzeld, en het uithangbord niet weinig schade leed. Korten tijd daarna is dit veelbelo vend jongmensch door de politie wegens dronkenschap in arrest ge nomen. De moordenaar van mr. Van Op pen te Maastricht, Cesar Timmer mans uit Heerlen, is gisteren naar 's-Bosch overgebracht ter beschik king van den procureur-generaal. Te Straelen, bij Venloo, heeft Dinsdagmiddag een hevige brand gewoed, waarbij 'l van 19 aange taste huizen en 15 met graan ge vulde schuren vernield werden. Met de grootste inspanning heeft men de -R. K. kerk gered;, die ook reeds vuur gevat had. D'S oorzaak van dit onheil is onbeke.kend. Er was zeer weinig verzekeroh Volgens de Tilb. Of- loopt sinds eenigen tijd te Tilburg een gerucht, dat op het stadhuis aldaar eene groote erfenis zou zijrj ontvangen. Verschillende burgerlieden hebben zich reeds aangemeld, om hunne aanspraak daarop te dq'en gelden. Hoe dat gerucht in de wereld is gekomen, weet men niet,1 maar ze ker is, dat van de ontvaijgst eener erfenis of zelfs van eeU bericht daaromtrent niet het minste 'is bekend. treurige woordenspelIk k(?>m tot u... Om u zeiven van or.twaardige zwakheid aan te klagen e n mij om verschooning te verzoeker'! Ik zeg u, uwe wijze van handelen is zeer slecht opgenomen, gij hebt- eene res pectabele familie gruwelijk belee- digd, de naam van een br'aaf meisje gewetenloos bevlekt. Die' smaad is onuitwischbaarwanneer gij niet alle mogelijke middelen in 't werk stelt, opnieuw Irene natar waarde te huldigen. Ik zeg u oiok, dat ik met dien jongenstrots geer) rekening wil houden; gij zult met' de baro nesse in het huwelijk traden, of.... Of? vroeg Erwiiü met flik kerende oogen. Een bedelaar zijn-zeide de graaf, veel klem op dje woorden leggende. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2