eens hartelijk te lachen, al is het dan ook om de dwaasheden, die hij ziet bedrijven; niemand kijke zuur, als het volk wal al te dol is, mits de grappen in het fatsoenlijke blij ven en er geen ergernis of aanstoot aan onschuldigen geven wordt. Laat de politie gerust een oog toedoen, desnoods allebei, als er hier of daar een kermisgast passeert, die wel den wil, maar in de beenen de kracht niet heeft, om «in het lood» te blij ven. Verre zij het van ons. dron kemansschandalen goed te keuren, maar in zulke tijden, moet er gege ven en genomen worden, want er zijn er ook, die dronken van vreugde zijn en dezulken behoeven niet te veel van Schiedam te profiteeren om boven kuu bier te geraken! Laten wij dan allen, wie we ook zijn, me dewerken, om den goedeu naam van de Haarlemsche kermis in eere te houden; dat de uitbundigste vroo- lijkheid allerwegen moge heerschen, zonder dat er tooneelen voorvallen, die werkelijk te betreuren zijn, dat geen straatgevechtenof twisten tussehen burgers en militairen plaats hebben, maar dat ieder onzer ver- mijdeom anderen opzettelijk te hinderen. Geen wanklank verstore de vreugde, maar gedurende den ganschen kermistijd mogen de inwo ners van Haarlem, zoowel als vreem delingen, het bewijs geven, dat er nog op ouderwetscke manier kan feest gevierd worden, namelijk met echt oudhollaudsche vroolijkheid en zonder wanordelijkheid. Dan zal de kermis, hoezeer ook op verschil lende plaatsen afgeschaft, of kwij nend, in Haarlem kunnen blijven bestaan en de Raad zal geen termen vinden, die, tot leedwezen van op- geruimden des harten en tot schade van neringdoenden en kermisreizi gers, af te schaffen. Ook zij, die in gestichten voor ouden van dagen of in weeshuizen opgenomen zijn, moeten niet verge ten worden; voor hen ook moet het kermis zijn; daartoe moeten wij allen het onze bijbrengen, terwijl we den eigenaars van spellen den vrieu- delijken raad geven, als zij op de Haarlemsche kermis goede zaken ge maakt hebbendien ongelukkigen vrijen toegang te verleenen tot hun inrichtingen. En thans, lezers van Haarlem's Dagblad en verdere stadgenooten, wenschen we u allen een genoege- lijke kermis toel Sw. ALGEMEEN OVEIUICHT. Lord Salisbury ontving gisteren eene dépêche van Sir Edward Thorn ton, den Engelschen gezant te St. Petersburg, aangaande de Zoel- fikar-kwestie. De heer Von Giers heeft, naar de Morning Post verneemt, aau Sir Edward Thornton verzekerd dat de Czaar als zijne meening te kennen heeft gegeven, dat eene spoedige oplossing van de Afghaansche grens kwestie van het allerhoogste belang is voor het behoud van den wereld vrede, die hem evenzeer als de an dere Éuropee3che mogendheden ter harte gaat. Aan het Intelligenz-Blatt wordt uit goede bron medegedeeld, dat de zich van woede op de onderlip beet, nu zult ge het bewijs uwer schuld leeren kennen, en wanneer gij dau nog uwe vrouw de haar toekomende genoegdoening mocht weigeren, hebt gij opgehouden een meusch te heeten' Voor achttien jaren geleden, op deu oudejaarsnacht, terwijl de aarde in duisternis gehuld was en de sneeuw in woeste vaart door de straten der residentie joeg, betrad een vermomde vrouwengestalte de armzalige wo ning van de groentevrouw Kleinert, op de Schillersplaats. Het was de vrouw van den houtvestersknecht Sterling, uit Neuburg, welke een kind, graaf Merfeldt! bij de zeer be hoeftige lieden onderbracht, tegen betaling eeuer som gelds. Behalve de echtelieden Kleinert, was bij deze handeling tegen woordigde zuster van de groentevrouw. Karolina genaamd, welke ik zeer goed ken, daar ik jaren met haar in een en hetzelfde huis gewoond heb. Na deze afkeurens waardige handeling gepleegd te heb ben, scheepte zich de familie Ster ling, met liet haar door u verschafte loon in den zak, naar Amerika in. Drie jaren waren nauwelijks verloo- comraissaris van politie Meijer te Frankfort voorloopig in zijn func- tiën is geschorst. Deze disciplinaire maatregel is genomen naar aanlei- van de onlangs op het kerkhof al daar voorgevallen botsing tussehen de sociaal-democraten en de politie. De zaak wordt aan een streng ge rechtelijk onderzoek onderworpen. Volgens de laatste berichten (dd. 18 Juni) van de Westkust van Afri ka, hebben zich de aanvallen van de troepen uit het gebied van Da homey tegen de Fransche neder zettingen aan de Goudkust, inzon derheid op Porto Novo, niet herhaald. De Tenvps bevat eene mededeeling uit Tamatave /"Madagascar) van den 4den Juli, dat op alle door de Fransche troepen bezette punten volmaakte rust heerschte. Verschei- dene groote gebouwen waren gezet te Diego-Suarez-baai, een uitstekende haven op het noordelijk gedeelte van het eiland, waar men voorne mens was het Frausche arsenaal te vestigen. Verder wordt beweerd, dat de bevelhebber van het kamp der Hova's te Majunga is gedood. De nieuwe Italiaausche consul is den 24sten Juni te Tamatave aan gekomen, en heeft verscheidene ma len een onderhoud gehad met admi raal Miot en den heer Baudus, Fransch consul. Later heeft hij on derhandeld met de aanvoerders der Hova's; de resultaten van dit onder houd ziju echter niet bekend. De Indépendmce Beige bevat den tekst van een protest, door den pre sident der nieuwe Bóeren-repu bliek in Zuid-Afrika aan de Euro- peesche mogendheden en Vereenigde Staten gericht. Het pretest komt op tegen de aanspraken van Engeland op de baai van Santa-Lucia. Meijer verklaart daarin, dat de baai is af gestaan aan de nieuwe republiek, die haar bezet houdt, en er eene vrijhaven aanlegt, welke voor alle natiën geopend zal zijn. De Standard verneemt uit Kaap stad dat, naar het aldaar heet, Duitschland de Transvaal in hare financieele moeilijkheden te hulp wil komen. De Standard verneemt uit Shan ghai, dat Lihoengchang zich uitliet, dat China den oorlog zal verkla ren aan Rusland, in geval de Russen Korea binnenrukken. Het proces tegen Louis Riel, het bekende hoofd van den jongsten op stand in Canada, die van hoog verraad wordt aangeklaagd, is be gonnen. Voorloopig is de behande ling een week geschorst, om den verdediger in staat te stellen, de uoodige bewijzen bijeen te brengen, dat de opstand door een comité, uit 14 personen bestaande, en waartoe Riel niet behoorde, werd geleid. Daarenboven zal, met behulp van drie geneeskundigen als getuigen, getracht worden het bewijs te le veren dat Riel, die vroeger drieja ren in een krankzinnigengesticht heeft doorgebracht, ten tijde van het oproer niet volkomen toere keningsvatbaar is geweest. pen, toen de weduwe Kleinert, haar man was reeds geruimen tijd te voren in de eeuwigheid voorgegaan, het tijdelijke met het eeuwige verwisselde Op den dag van haar sterven had zich het kleine, zonder opzicht zijnde meisje uit de woning verwijderd en was weggeloopen, het bleef weg, tot men eenige weken later het lijk in de stadsgracht vond, en dus haar dood. als door een ongeluk veroor zaakt, constateerde.... Zonder dat hij het eigenlijk wilde, zag de graaf Heinrich scherp aan. Dat zijn bekende zaken! Zeker, en aldus zou het kind dood geweest zijn, zooals dan ook uw boodschapper Balthasar, u be richtte. Later (y"am er een streep, een kleine, nietsbeduidende streep, door de rekening. Het verdronken kind was namelijk niet het uwe, maar een ander onbekeud gebleven schep seltje.... Ferdinand Merfeldt haalde de schouders op. Dat deze wending aan de zaak zou worden gegeven, had ik wel vooruit kunnen zeggen; zij is origineel! Dat is wel mogelijk, maar toch Ili.WKMLAMD. Haarlem, 1 Augustus 1885. Uit de rekening en verantwoor ding dezer gemeente over 1884, aan den Raad door Burg. en Weth. in gezonden, ziju door ons de volgende mededeelingen ontleend a. Ontvangsten: Wegens vroegere diensten f 85930.27' inkomsten van gemeeute-eigeudommen en bezittin gen f 25523.50' Opbrengst van be- lastingeu en heffingen als: opcen ten op 's Rijks directe belastingen f83871.42' vier vijfde gedeelten van de opbrengst der rijkspersoneele belastingen f137245,341/;, hoofdelijke omslag f 143633.177a, belasting op de honden f3873,20, entreegelden museum f919, vergunningsrecht op den verkoop van sterken drank f 10068.75, te zamen f 158494.127s, heffingen voor het gebruik van open bare plaatsen, wegen, werken en inrichtingen f82481.84, waaronder begrafenisrechten f10795,371 en aan schoolgelden f49828.46';, ontvang sten van verschillenden aard en toe vallige baten f 78714.461/, waaron der pacht of opbrengst van haard- asch, vuisnis enz. f23158.73, bui tengewone ontvangsten f519204.74, waaronder ge.dleeuing f 191986.50. I). Uitgaven: Kosten van huishou delijk bestfhir f 35455.06. Kosten van invordering der plaatselijke be lastingen f29988.997:. Kosten van onderhoud van gemeente eigendom men: a. jaarwedden f 8879.19'/b. gebouwen enz. f 21740,18, c. wegen straten, pleinen, vaarten, bruggen, plantsoenen en andere werken f62900.121;, d. grondlasten enz. f 2795.431;. Kosten van openbare veiligheid en van de brandweer a. jaarwedden f 37195.601b. an dere kosten f 35724.48' kosten der plaats gezondheidspolitie: f-13066.31, waaronder f40657.35 van kosten wegens het ophalen van haardasch en vuilnis; kosteu van het onder wijs: a. lager f 136462.06, b. mid- delb.- en hoogeronderw.: f95535.43, c. van andere scholen en van kunst en wetenschappen f 8863.94. Kosten van het armwezen en subsidiën: f 2SV34.22, waaronder van verple ging van krankzinnigen: f 8226,08' rente en aflossingen: f102845.411'; pensioenen en wachtgeld, f5485.34'u-; andere uitgaven niet ouder de vo renstaande begrepen: f 9960.007 bui tengewone uitgaven van allerlei aard: f449914.85, en onvoorziene uitga ven f3970.35. De ontvangsten be liepen te zamen 1 1171465.72 en de uitgaven 1118517.001/:, zoodat het dienstjaar 1884 oplevert een voor- deelig saldo van f 52948.71 .7. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van de 'Sociëteit «De Kroon» alhier, waarin de voorstellingen aanstaande Woens dagavond een aanvang nemen. Het gezelschap, dat daar optreedt, heeft reeds op verschillende kermissen dit jaar een buitengewoon succes gehad; trouwens, men kan er steeds van verzekerd zijn, dat in de Sociëteit «De Kroon» iets degelijks en amu sants tevens vertoond wordt. De Minister van Staat, de heer Modderman, is door ongesteldheid verhinderd, den eed als lid van den is wat ik zeg op waarheid gegrond. Het kleine, aardige kind was in de straten verdwaald, en in den avond van denzelfden dag, waarop het weg liep, vond een brave vrouw, welke een woning aan de Groenewegstraat bewoonde, de kleine slapende, voor haar kamerdeur liggen. Zij nam het tot zich, en daar zij vau de bijge- loovige gedachte uitging, dat men de schoenen, waarmede een gevonden kind voor de eerste maal den drempel betreed, om gelukkig te zijn moet bewaren, zoo nam zij de met rood bont bewerkte schoentjes, welke de kleine aan de bloote voeten droeg, en be waarde die zorgvuldig in een kast. Spoedig hield zij van het lieve kind, en nadat eenige zwakke nasporingen, om de ouders uit te visschen, geen i gevolg hadden gehad, besloot zij de kleine als kind aan te nemen. Zij gaf haar den naam van Gilda! Schrikt gij? Schrikt gij eindelijk eens, graaf Merfeldt? Gilda noemde zij het kind, Gilda Weiss. Doch ik ben met mijne verklaring* nog niet ten einde Gilda Weiss kwam nooit op de gedachte dat de vrouw die haar verzorgde, niet haar eigen inoe- Hoogen Raad in handen des Konings af te leggen. De heer Pijnacker Hordijk heeft zich naar het Loo begeven, ten einde in handen van Z. M. den Koning den eed af te leggen als Commissaris des Konings in Drente. Naar wij vernemen, is de Mi nister van binnenl. zaken, de heer mr. J. Heemskerk Azn., benoemd tot Minister van Staat. De heer E. J. Attema, afge vaardigde voor Dockum, heeft zijn ontslag genomen als lid der Tweede Kamer. De openbare behandeling van het strafgeding tegen Jeanne Lorette voor het Gerechtshof te 's-Hage, kan, naar wij thans vernemen, niet vroeger dan in September e. k. te gemoet gezien worden. In de gisteren gehouden ver gadering van aandeelhouders der brood- en meelfabriek te 's-Hage werden de voorgestelde wijzingen in de statuten met algemeene stemmen goedgekeurd. In plaats van den aftredenden commissaris, mr. W.Thorbecke, werd gekozen de heer Klerck de Reus. Naar de Werkmansbode meldt, is voor de nationale beweging ten gunste van het algemeene stemrecht, op den 20sten September te 's-Hage te houden, wederom het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gehuurd. De Synode der Ned. Her vormde kerk heeft in hare verga dering van gisteren benoemd tot kerkelijk-hoogleeraar te Groningen, den heer Dr. J. Rietsma, predikant te Hoogezaud. In de gisterenavond te Pur- merend gehouden raadsvergadering bracht de voorzitter o. m. ter tafel adressen van de clasiscale vergade ringen te Alkmaar en te Edam, waarbij verzocht wordt om allen publiekeu handel in vee op Zondag in die gemeente te verbieden. De raad besloot hierop afwijzend te beschikken, omdat reeds vroeger pogingen ter zake zijn aangewend bij de gemeentebesturen van Hoorn en Alkmaar, zonder de verlangde medewerking tot beperking van dien handel te verkrijgen. Daargelaten nog den tegenwoordigen toestand van den landbouw, achtte de raad het niet wenschelijk, in dit opzicht eene uitzondering te maken. Op voorstel van B. en W. zal echter in zooverre aan het verlan gen van adressanten worden tege moetgekomen, dat voortaan met de najaarsmarkt liet vee des Zon dags niet vóór des middags 12 uur ter markt mag worden aangevoerd. Aan een adres van de heeren J. Galmau c. s. om ondersteuning van hun plan tot overbrugging van het IJ, schonk de raad, op advies van de kamer van koophandel en van B. en W., zijne adhaesie. Laatstge- melde colleges meenden het adres bij den Raad met gepasten aandrang te moeten ondersteunen, omdat li. i. eene permanente verbinding met de hoofdstad des Rijks voor een groot deel van Noord-Holland mag geacht worden te zijn in het belang van handel en nijverheid. (TV. R. Ct.) Nadat reeds vroeger te vergeefs door een deskundige was beproefd den trompetter aan den waagtoren te Alkmaar in eere te herstellen en der was. Zoo groeide zij op, schoon als de jonge morgen,een levend even beeld van hare door kommer gedrukt wordende moeder, vroolijk en lief, vlijtig en met een edele ziel. Reeds terwijl hare pleegmoeder nog leefde, had zij het maken van kunstbloe men volledig geleerd; na den dood van die moeder nam het iutusschen 14 jaar geworden meisje haren in trek bij de vrouw, die haar bloemen had leeren vervaardigen,en voorzag zij daar door handenarbeid in hare behoeften. Gilda Gilda Weiss Een last van gedachten verborg zich ach ter het voorhoofd van den graaf. Daar was het, waar een arme schrijver, de zoon van uwe zuster, graaf Merfeldt, het schoone meisje leerde kennen, en spoedig beminden zij elkander. Diepe stilte heerschte. Twijfel niet meer aan de on- omstootelijkheid mijner bewijzen? Ik ken al de getuigen, welke de waar heid van hetgeen ik u vertel kunnen bezweren. En daarom roep ik u, den plichtvergeten, lieldeloozen vader toe: de doodsbleeke, angstige vrouw, hem bij het slaan van ieder vol uur zijne tonen over de stad te doen weergalmen, is het nu aau den heer A. Crefeld, stads-klokkenist, gelukt, den trompetter te doen blazen, zij het dan ook dat de trompet, die deze met zooveel deftigheid aan den mond zetslechts dient om den toeschouwers een hoog denkbeeld te geveu van den drager, maar deze' het werk laat doen door een aantal! trompetvormige pijpen, die binnen het gebouw geplaatst zijn. Bij de; beschouwing van het werk van den! heer Crefeld maakte het op de Alkm Ctden indruk, dat het practisch gevonden is en waarborgen biedt voor de toekomst, zonder te veel vuldige herstellingen te zullen noodig hebben. Het is een uitgemaakte zaak, dat het verkeer op de spoorwegen veel veiliger is dan eenige jaren geleden dank zij de verbeteringen op werk tuigkundig gebied en de voorzorgs middelen tegen ongelukken. Eene zaak van groot gewicht bleef echter ook in het buitenland onopgelost, nl. het groote gevaar voor ongelukken waaraan de werk lieden, die de wagens moeten kop pelen en losmaken, zijn blootgesteld, doordat zij onder de buffers door, dwars over de rails hunnen uitweg moeten zoeken. Bekend is het dat deze zaak op de verschillende spoor wegen jaarlijks een niet onaanzien lijk aantal slachtoffers telt. Van het grootste gewicht is het dus te achten dat op dit gebied eene nieuwe vinding is gedaan, waarvan de eer toekomt aan den heer Phil. Lindo te Delft. Hij toch heeft een toestel uitgevonden, waardoor het gaan tussehen de wagens tot het koppelen en losmaken volstrekt on- noodig is. Het moet uitmunten door eenvoudigheid en doet een ganschen omkeer op dat gebied verwachten. Naar men verneemt is het octrooi op deze uitvinding reeds in ver schillende landen gevraagd en ten deele verkregen, zoodat de zaak wel dra publiek zal worden gemaakt. Nog onder den indruk van het treffend ongeluk, dat door de instor ting van het gebouw te Keulen heeft plaats gehad, deelt het Utr. Dbl. mede, dat het bij het afbreken der Remonstrantsche kerk te Utrecht blijkt, dat alle balken aan de draag- einden geheel zijn vergaan, zoodat, indien dit gebouw langer was blij ven staan, binnenkort een ernstig ongeval mogelijk ware geweest. Een onderzoek naar den toestand van oude gebouwen zou derhalve in het belang der veiligheid zeker niet overbodig zijn. Volgens de Dorische Crt. brengt men op dit oogenblik hier te lande een kunstbier in den handel, waar voor volstrekt geen gerst gebezigd wordt; de hoofdbestanddeelen zijn: aardappelensiroop (glucose), aardap- pelspiritus, aftreksel van hop en een weinig kleursel voor den gouden tint, die dit kunstbier gewoonlijk heeft; het kunstbier is tebedriege- lijker voor den verbruiker, omdat het zeer fijn mousseert en volstrekt niet onaangenaam van smaak is te noemenop den duur gebruikt, werkt het echter nadeelig op de urine- lozing. Een ieder zij dus gewaar schuwd welke uw boos verraad in den kou den winternacht naar buiten joeg, was uwe dochter! Uw eigen kind hebt ge in 't ongeluk gestootenniet genoeg dat gij Gilda gedurende hare kinderjaren de moederlij je verple ging onthield, ontruktet gij haar ook den laatsten steun, die haar grootste geluk op aarde uitmaakte, haren echtgenootArm en naakt als voor achttien jaren hebt gij uwe dochter over den drempel van het ouderlijk huis gejaagd; zonder me delijden, honend, verstiet gij haar. Niet geroerd door hare tranen, hebt gij haar verachtelijk de deur gewe zen. Graaf Merfeldt, zoo diep zijt gij gezonken, dat uw eigen kind het snijdendste wapen, de verachting, tegen u keerde. Dat hebt ge geoogst voor al het kwaad dat door u ge zaaid is. Zwijg! riep de graaf, doch het zenuwachtig trekken zijner bleeke lippen deed zien wat er in zijn binnenste moest omgaan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2