Ff 1LUI NIEUWS-1 Se Jaargang. Dinsdag 4 Augustus 1885. No. 636. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: «■«vallen «Ie als Bij de heden denverloting- zijn prijzen volgt: Men wordt verzocht, ter afhaling der prijzen zich met het Nummer aan het Bureau Kleine Houtstraat \o. 0 te ver voegen. ALtWEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstand van zijne wow pita. BINNENLAND. S~y. Voor Haarlem per maand40 CentB. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 WersGhijnf Ssgeiijks uitgenomsn lm- en atgemesae Fenstttspn. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoo fdagenten voor net .Buitenland-. Compagnie Générale de xublicite Ftrangère (i. L. DA UB F J-- Co., JOH. F. JONGS. Snor., Parijs, 31 bis Faubourg Mantmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid Toegang 25 cents per persoon. Donateurs ;u leden der Nederlawdsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 'Je deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en eden der Nederlandache Maatschappij 'er bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst on geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlernsche Bisuom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaleruag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai 'i. 1 gulden.Museum der stad Haarlem op net Jiaadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, v&a 15 October lot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoou, alleen op Zondagen l.ostcloos van 124 uur, ce overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu liet geheel uiet toegelaten: kindereu van S tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. 2'eulsrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var. 118 uur. 'PegIers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag ca Zaterdag van 24 uur: Orif'et-l esf teling in de Groote Kerk. Dinsdag van l2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. geliou Op No. 1271 een compleet servies met schenkblad. Op No. 581 een aneroid ba rometer tevens thermometer. Op No. 1588 een servies van Brittannia metaal met schenk blad. Op No. 149 een palissander houten rooktafeltje. De Administkatie. De opening van het internationaal telegraaf-congres te Berlijn is, met goedkeuring des Duitschen Keizers, vastgesteld op Maandag 10 Aug. des middags te 12 uur. VolgeDsMadridsche dépêches heeft ie Spaansche Regeering besloten, krachtige maatregelen tegen de pro vinciale en gemeentelijke overheden te nemen, die aan de bevelen der Elegeering weigeren te gehoorzamen. £ij achtte deze maatregelen noodig wegens de houding der openbare lutoriteiten te Malaga, Sevilla en Cladix, die weigeren de quarantaine jp te heffen en de gedelegeerde Re- ^eeringsartsen toe te laten. VAN GEORG HARTWIG. 10) VII. Ik zwijg, doch het ongehoorde ?an uwe daden schreit ten hem^l. leslachten door, heeft uwe zelfzuciht nijne familie ongelukkig gemaafet; le kleindochter van den doodgesclio- ,en grootvader klaagt u niet minder lan dan haar ongelukkige moecjer! ïn gij aarzelt nog een klein be wijs lan uw berouw te geven? Wat .zegt »ij wel, wanneer ik u vertel,; dat 'reemde menschen er naar strejven, ïw schreeuwend onrecht aail de irme slachtoffers goed te ma/ken? ndien ik uwe zondige dadién de rouwe, hartelijke familie Withtel- Verledeu week heeft dePorteeeu contract gesloten met den agent van den lieerKrupp te Constantinopel, voor de levering van een groot aan tal stukken zwaar en licht geschut. De opdracht bestaat uit 7 zware kanonnen van 37' i c.m. kaliber, geheel gelijk aan die welke reeds aan de Dardanellen zijn opgesteld; voorts 22 kanonnen met een kali ber van 241;= c.m.; en eindelijk 400 stukken veld- en berggeschut met kaliber van 7 1 9 cm. Vau de 7 groote kanonnen zijn 4 bestemd ter verdediging van den Bosphorus en 3 voor de Dardanellen. De andere zullen dienen hij verschillende vesting werken langs de kust en zullen het artillerie-departement van het leger op zijne normale sterkte brengen. Deze niet onaardige leverantie zal de onderhandeling over eene lee ning van pst. 700,000 noodzakelijk maken. Een telegram aan den Daily News uit Caïro maakt melding van eene door een Arabier uit Me-awi ge brachte tijding, dat Osman Digrna den 30en Juni in een gevecht nabij Kassala was gedood. Onder de troe pen van den Mahdi heerscht de grootste verdeeldheiden men weigerde aan de Emirs te gehoor zamen. Het te Lyon verschijnende tijd schrift Les missions Calholiqv.es maakt een schrij ven openbaar van den bis schop van Kuang-Tong, in China, dat eenige dagen voor het sluiten van den' vrede van Tien-Tsin was verzonden. Het bevat eene opgave der verliezenwaardoor de ge noemde provincie werd getroffen zoo tiijkt o. a. dat 1900 gezinnen, bestetande uit ongeveer 14,000 zie len,' werden geplunderddat 7 h mann, die mij en de arme Gilda met barmhartigheid hebben overladen, ééns voor oogen stelde? O, wist gij Vat gij door de afwezigheid uwer dochter ontbeerd hebt. Welk een bittere straf van de gerechtigheid het was, dat zij niet van uwe na bijheid genoot evenals wij, anderen. Als een zon stond zij tusschen ons waar zij zich bevond, kwam licht en warmte in de gemoederendoor hare lieftalligheid heerschte zij zonder het te willenzij schonk daar waar het scheen dat zij wilde nemenzij ver spreidde geluk daar waar men haar trachtte te verblijden. Niet eene, geen enkele, die niet met hart en ziel deze zwaar beproefde jonge vrouw was toegedaan. Ijverzuchtig op elkander, luisterden wij naar hare hartelijke woorden; de waar dige Wichteimann, de bejaarde mu ziekmeester, ja zelfs de liukschte van alle kruideniersbedienden achtte zich gelukkig, wanneer hij haar een met 8000 Christenen, uit hunue dorpen werden verdreven en 110 bedehuizen scholen en openbare gebouwen wer den vernield. Louis Riel, het bekende hoofd van den jongsten opstand in Canada is wegens hoogverraad ter dood veroordeeld. Hij heeft onmiddellijk appel aangeteekend. Op verzoek van Guzman Blanco, president van Venezuela, maakt le Matin een officieel telegram van den President Crespo openbaar, ge- dagteekend uit Caracas van 29 Juli, waarin het volgende gemeld wordt: Er heerscht vrede in geheel de re publiek; de opstandelingen wisten hunne stoomboot te redden en zoe ken die te verkoopen. Haarlem3 Augustus 1885. Oordeel der 'pers over het drama. «Michaël Strogojf»optevoeren gedu rende de kermis alhier in het salon des Variétés van de heeren Bamberg en Charlier). Wij ontleenen aan het Dagblad De Amsterdammer Michael Strogojf, de koerier van den Czaar behoort tot een draken- genre dat gewild is, zeker recht van bestaan heeft en gaarne gezien wordt. Het reeds vroeger met veel bijval opgevoerde stuk is in het Paleis voor Volksvlijt weder op de planken ge bracht, en dat wel op eene wijze die waardeering verdient; zij die het monteerden en in elkander zetten, hebben getoond het woord van den tooneel-directeuruit het voorspel van «Faust: Ich weiss wie man den Geist des Volks versöhnt», te mogen naspreken. Keurige decoratiën, fraaie kostu- moeite verkregen rozentak in de hand mocht leggen. Dat was urne dochter O, heb medelijden met hem fluisterde Theresa, toen zij zag, dat het gelaat van den graaf een hoog roode kleur kreeg. Heeft hij medelijden met u gehad? Heeft hij nog niet gisteren de bitterste beleediging geuit, welke een liefhebbend hart kan worden aangedaan. In tegenwoordigheid van de beleedigde echtgenoote, dwong hij den ongelukkigen man een vreem de vrouw tot levensgezellin te nemen. Ik wist hef niet, zeide de graat tot zich zeiven, doch zonder te bemerken dat men verstaan kon wat hij zeide. Neen, dat wist ge niet, maar gij waart maar al te goed onderricht door welke gewetenskwalen Erwin Horst gepijnigd werd. De gevolgen daarvan zijn nog niet allen aan het licht gekomen, lu plaats van de nog mes, goede mise en scène veel en goed theatraal toestel en lieve, op wekkende muziek maken het geheel tot een zeer smakelijk schoteltje. Men aanschouwt optochten met paarden en ezels, het kruien van het ijs eener rivier, een vlot dat door eene brandende massa omringd, komt aandrijven, gevechten, een gebed dat door groen Bengaalsch vuur wordt geaccompagneerd en er wordt, nu en dan, daverend geschoten, kortom alle eigenaardigheden van een drama h grand spectacle zijn bijeen. Michael Strogoff is verschrikkelijk dramatisch en er komen hartroe rende tooueelen in voor en het bevat lange monologen waarin heel wat verteld wordt dat menigen toeschou wer treft. Het spel der vertooners was zeer bevredigend. De heer Ch. de la Mar vervulde de hoofdrol met veel toe wijding, mevr. De la Mar-Kley speelde verdienstelijk en mejuffrouw Roos was eene lieve Nadia Fedor. De heeren Van den Heuvel en Matern gaven een paar caricaturen van dagblad-correspondenten te aan schouwen, die zeer in den smaak; schenen te vallen en vooral de eerst genoemde heer bracht de lachspie ren herhaaldelijk in beweging; de heer Van Biene was als Ivan Ogareff zeer op zijn plaats en de overige vertooners deden hun best om een goed geheel te vormeu. Een bezoek aan Michaël Strogoff kan ten zeerste den liefhebbers van het genre worden aanbevolen; wij houden ons overtuigd dat het drama volle zalen zal trekken. Bamberg en Charlier zijn namen,' die bij het tooneel-minnend publiek hoog aangeschreven staan. Dat dit gezelschap voor de Haarlemsche kermis «Michaël Strogoff» heeft ge kozen is niet anders dan eene ge altijd bloedende wonde, aan Gilda's hart geslagen, te heelen, rijt uwe vaderlijke hand die op nieuw en met geweld open; nog hedenavond zal uwe dochter den dood van haren echtgenoot te beweenen hebben! Neen, neen, dat zal niet ge beuren, riep Theresa angstig. Zal Gilda, als 't ware de nieuw geborene, even ongelukkig te gronde gaan als hare ongelukkige moeder? Ja, dat zal plaats grijpen, als het hart van den graaf even koud blijft als het tot dusverre was,zeide Heinrich Romberg onbevreesd.Dan echter, wanneer de gruwzame daad volbracht is, wanneer Margaretha's dochter vol vertwijfeling neerknielt naast het lijk van Erwin Horst, dan is mijn geduld uitgeput, dan zal ik de wereld vergunnen een blik te slaan in de snoode ziel van een der schepselen. Dan zal ik den grafelijken mantel, dien hij gebruikte om te zon digen terugslaan en al datgene lukkige keuze te noemen. Aan af wisseling van gevoelvolle en harts tochtelijke scènes is in dit drama geen gebrek, 't ls een spectakelstuk van den eersten rang en een druk bezoek overwaard. Het aantal bezoekers van het stedelijke Museum van Schilderijen en Oudheden op het Stadhuis alhier bedroeg gedurende de afgeloopen maand Juli 523 personen tegen en 453 zonder betaling. Gisteren werd op het terrein voor de Nieuwe Kazerne aan den Schooterweg, ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin parade gehouden door garnizoen eu schut terij. Begunstigd door uitmuntend weer liep deze flink van stapel. Het terrein voor de kazerne is uitmun tend voor dergelijke gelegenheden geschikt. Het talrijke publiek had rondom een vrijen blik op de oefe ningen. Majoor B. J. Couvée was het commando opgedragen. Van de open bare gehouwen in de stad was de driekleur uitgestoken. Volgens achterstaande adver tentie zal in de ruime, comfortabel ingerichte tent van de heeren Le Gras en Haspels, staande op de Turfmarkt alhier morgen (Dinsdag) avond wor den opgevoerd: «Platijn en Co.», door R. Faassen. Dit stuk werd dit jaar meer dan 40 malen in de voornaamste steden van Nederland met het grootste succes opgevoerd. De goede naam der «Vereenigde Rotterdamsche tooneelisten» maakt alle aanbeveling overbodig. De namen der voornaamste Ne- derlandsche acteurs als de dames C. Beersmans, Burlage-Verwoert, J. de Groot, enz. en van de heeren: W". van Zuilen, D. en J. Haspels, Rosier Faassen, Le Gras e. a., zijn wat thans hier door ons in't geheim wordt besproken en behandeld, zal dan algemeen eigendom worden van hen, die zich in den val van dezen almachtigen man willen verheugen. Mag Margaretha's hart dan ook al breken, ik kan haar geen schooner gedenksteen stichten, dan wanneer ik haar deugd en de ondeugd van dezen man aan het licht breng. Kies thans, graaf Merfeldt, kies thans! Gij weet den tijd waarin eene be slissing te laat kwam! Heinrich hief dreigend de hand op en verliet het salon. Ferdinand Merfeldt gaf geen acht op zijne verwijdering; hij had zich reeds omgedraaid vóór Heinrich had uitgesproken, en wierp de deur van zijne werkkamer achter zich in het slot. Wilde hij werkelijk alleen zijn? Was hij het? Volgde niet alle gees ten uit het verledene hem op zi'ne schreden. Zweefden zij niet nevens

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1