ABONNEMENTSPRIJS: 3e Jaargang. J FEUILLETON. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Breefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op ▼ertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid ujhet Paviljoen. Ingang Dreefzijde 3c deur. Geopend dagelijks van 30 tct. 4- uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs sn eden der Nederlandache Maatschappij ter bevordering vas Nijverheid hebben op vertoon vau diploma vrijen toegang, donateurs met. gezelschap, leden met 3 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geaniiiedenie, vooral T»n Nederland en meer bijzonder van het llaarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 58. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- cu Feestdagen, van 3 05 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlpopciule toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 35 April tot 34 October alle werkdagen van 104 uur, vau 15 October tot 34 April op die dagen van 303 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op londseeu kosteloos van 324 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tol 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide^ Tev'ers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 34 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsni Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 AD VERTEN TI N: van 1—5 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Verschijnt Ongelijks uitgenomen Zen- en slgemeeite reesteagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag enten voor het Buitenland-. I mapagnie Générale de j ublich'e Ktrangere G. L. DAUB F Jf Co., JOH. F. JOH BS. Sucr.. Parijs, olbis Faubourg Montuiartre. ALGEMKKN OVKK/jICIIT. Uit Brussel wordt aan de Mün- cliener Allgemeine Zeitung getele grafeerd: «Naar aanleiding van de heftige uitvallen van het repu- blikeinsche blad National Beige waarin de Koning wordt beschul digd in de Londensche schandalen te zijn betrokken, verschenen 16 ge- pasporteerde kurassiers in bet redac tie-bureau van het genoemde blad, en eischten voldoening voor de be- leediging, den persoon desKonings aangedaan. De hoofdredacteur was afwezig. De kurassiers verklaarden, ingeval van herhaling der insinua- tiën, den hoofdredacteur te zullen tuchtigen.» De Koning is Dinsdag van Ostende, per mailboot naar Dover, incognito naar Londen vertrokken. In het Engelsche Lagerhuis ver klaarde gisteren Sir Michael Hicks- Beach, naar aanleiding van de spe ciale zending van Sir Henry Drum mond Wolff, dat Engeland de rechten van den Sultan in Egypte erkent. Het doel, dat de Regeering met deze politieke zending beoogt, be staat daarin, regeling te brengen in het Egyptische bestuur, wat betreft de verdediging, het financieel en het binnenlandseh beheer, door aan Egypte veiligheid, vrijheid van han delen en onafhankelijkheid te ver- leenen. Sir Drummond Wolff zal met Turkije onderhandelen over het vraagstuk der verdediging van Soea- kim. Engeland zal in Egypte blij ven om het werk der hervorming te voltooien; het hoopt weldra ge wichtige maatregelen te nemen tot verbetering van den toestand in dit AM van zijne ironw pflaan. VAN GEORG HARTWIG. 93) VIII. Margaretha spreek, heb ik het zoo goed gemaakt? Zijt gij over mij tevreden? Dit vragende nam Heinrich aan Margaretha's zijde plaats, haar hoofd aan zijn borst drukkende. Was de oude deugniet, nu toch nog niet voor iets goeds? Ja? Heeft Hij zijn damme streken goed gemaakt Heeft hij woord ge houden? Heinrich was zoo aan gedaan, dat hij, telkens ophoudende, deze en andere vragen herhaalde, terwijl Margaretha hem liefkozend over zijn dicht en zacht hoofdhaar land. De lieer Bourke, onder-staats- secretarie van buitenlandsche zaken, herhaalde de verzekering, dat En geland den Khedive zal steunen. Het Lagerhuis heeft bij derde lezing het wetsontwerp aange nomen, waarbij machtiging wordt verleend tot "den aaleg van een scheepvaartkanaal van Manchester naar Zee. De Fransche Senaat heeft nadat eerst de urgentverklaring was uit gesproken, het handelstractaat tus- schen Frankrijk en Nederland met 154 tegen 84 stemmen en het kre diet van 12 mi llioen voor Madagas car met 197 tegen 23 stemmen aan genomen. De Standard, verneemt uit Marseille dat de cholera gevallen aldaar Dinsdag toegenomen zijn tot 45. Te Athene (zoo meldt men haar verder) moeten Fransche schepen reeds eene vijfdaagsche en vermoe delijk weldra een elfdaagsche qua- rantaine ondergaan. Dinsdag hadden in Spanje 4379 choleragevallen plaats, waarvan 1621 doodelijk. De opgaven van verschei dene provinciën ontbreken nog en zijn dus niet in de genoemde cijfers begrepen. Van de 47 provinciën, waarin SpaDje is verdeeld, zijn thans 36 door de cholera aangetast. Said Thomet Achmet zoo wordt uit Caiiro aan de Daily News ge meld heeft te Alexandrië den Khedive verzekerd dat hij het lijk van den Mahdi heeft gezien, be dekt met pokpuisten. Het lijk was opgegraven geworden, om sommige twijfelaars te overtuigen. Des Mahdi's opvoiger, Abdullah, heet door vele sheiks verloochend streek. Mijne Margaretha, ziet gij, zoo beloont iedere goede daad zichzelve? fluisterde hij haar in 't oor, als vreesde hij voor Theresa's somberen blik. Dezegenwenschen, het vaderonzer, dat ge mij toenmaals op reis hebt medegegeven, zij hebben vruchten gedragen. U was het ka pitaal, gij moogt er dus de winsten van zien. Ik weet, dat gij van nu af aan niet voor mijne bekeering zult bidden, maar mij met dank baarheid in uwe gebeden zult her denken. Dat, Margaretha, dat is mijn hoogste loon. Thans hoop ik nog eenmaal een man in den waren zin des woords te zullen worden Gij zijt het reeds, lispelde Margaretha, welke het geluk uit de oogen straalde. Werkelijk? En gij gelooft, dat ik zoo zal voortgaan? Duivels, ik geloof het ook. Hoor eens Grietje, ik moet u nog een vraag voorleg gen, maar onopgemerkt, want ik en slechts door des Mahdi's trouw ste aanhangers erkend te worden. Naar de Mubashir uit Soeakim ver neemt, heeft Abdullah eenen raad belegd, ten einde te beslissen of de oorlog al dan niet zal worden voort gezet. Hij zelt zou tot eenen wa penstilstand geneigd zijn, indien hij de andere hoofden daartoe overreden kan. Voorts heet het dat de Mahdi eene oorlogskas heeft nagelaten ten bedrage van twintig millioen piasters. Te Berlijn zijn gisteren telegram men ontvangen uit Zanzibar, mel dende dat eeti conflict tusschen de Duitsche Kolonisatie-maatschappij en de hoofden der inboorlingen ver wacht wordt. Het bevestigt zich, dat generaal De Courey 10.000 man versterkin gen heeft aangevraagd, daar de troe pen, die thans 18 maanden in Ton kin hebben doorgebracht, meeren- deels voor den dienst ongeschikt zijn geworden. Ook is het noodzakelijk, dat de leemten, ontstaan door de menigvuldige ziekte- en sterfgeval len, zoo spoedig mogelijk worden aangevuld. Guzman Blancopresident van Venezuela, heeft uit Trinidad te- legraphisch bericht ontvangen van de aanhouding van het gevluchte schip Justitia, van de opstandelin gen van Venezuela, door de over heden der republiek vau Sint Do mingo. Er is volkomen rust. BliMNKiSiUND. Haarlem 6 Augustus 1885. Onder de aantrekkelijkheden on zer kermis is de gelegenheid, die de weet, dat Theresa met dergelijke dingen spot. Vol verwachting zag zij haren broeder aan. Een oogenblik voerde Heinrich strijd met zijne verlegenheid. Als vroeger schaamde hij zich voor zijn gevoel uit te komen. Ik wilde, zoo begon hij, slechts weten, doch geloof niet, dat ik thans op de gedachte kon komen, ik twijfel namelijk of ik ooit in staat zal we zen, of beter gezegd, of het denk baar is. Och onzin, viel hij zich- zelven met ergernis in de rede, geen goed begin kunnende vinden, wat heb ik mij met al die redeformules het hoofd te breken. Gij hebt het antwoord slechts te geven door met het hoofd ontkennend of bevestigend te knikken, doch wees oprecht. Ik beloof u dat Heinrich! Goed! Ik wilde zoo gaarne van u hooren, of ik het nog wagen durf een braaf meisje, dat mij eens Soc. «de Kroon» aanbiedt, zeker niet een der geringste. Ook nu weder, evenals vorige jaren, is aldaar een specialiteiten gezelschap gearriveerd, ditmaal van den heer G. Stroober, te Rotterdam, wiens goede naam op dit gebied een Nederlandsche ver maardheid heeft verworven. Het programma der werkzaam heden bevat een aantal nieuwe num mers. De Kellino-troupe, alsmede de Familie Renz-Tereno (velocipe- disten len rang), zullen geen toe schouwer onbevredigd laten, terwijl voor afwisseling in het groote aan tal werkzaamheden op uitstekende wijze is gezorgd. De rijstal van den heer von Kracht, in den Hout alhier, is dezer dagen met een drietal uitmuntende rijpaarden verrijkt. De onvermoeide pogingen van den directeur om den reeds in korten tijd verworven goe den naam van den rijstal hoog te houden, kunnen uit dergelijke po gingen om zijne inrichting te vol maken, ten duidelijkste blijken. Deze gelegenheid die aan liefhebbers van paardrijdenhier ter stede wordt aangebodenwordt dan ook zeer gewaardeerd en ze voorziet voor velen gewis in een lang gevoelde behoefte. H. M. de Koningin bracht gis terenvoormiddag in een open rijtuig een bezoek aan Arnhem en vertoefde daar geruimen tijd in het photogra- phisch atelier van den heer C. E. Westenhorg aan den Eusebiusbui- tensingel. De heer P. Muller, te Rotter dam, heeft aan H. M. de Koningin, bij gelegenheid van HD. verjaardag, een nieuw model bouquet toege zonden, bestaande uit roode anjelie ren ("H.M's .ievelingsbloem) in eene zeer goed gezind was, mijn hand aan te bieden, ik meen, of gij mij in staat rekent, dat meisje gelukkig te maken? Verlegen sloeg Heinrich de oogen neder. Zeker, o zeker, fluisterde Margaretha met een uitdrukking van de vaste overtuiging in de oogen. Ja Heinrich, en hoe gelukkig zult gij beiden zijn; gij zult uwe vrouw beminnen en behoeden met denzelfden trouw, welke mij zoo ge lukkig maakte Gij zult datIk voor mij verwacht er niets dan goeds van. Heinrich haalde diep adem. Godlof, Margaretha, gij lieve, eenige. Hij gevoelde dat hij zijne bezin ning bijna verloor, daarom sprong hij haastig op en riep: Thans is het tijd het kind van onze zuster hier te brengen. Leef wel. Ondersteun Margarethade verwachting zou haar te veel kunnen opwinden. Gij haalt ze vroeg de zieke blauw satijnen manchette. H.M. heeft hem daarvoor haren dank betuigd. Men schrijft uit Karlsbad van den 3en Augustus aan het Dagblad'. «Op initiatief van prof. .Tuynboll kwamen Zondagmiddag ten 2 ure de meeste der hier vertoevende Kur- gasten (28 heereu en 24 dames) bij een om den verjaardag van H. M. Koningin Emma te vieren door een gemeenschappelijk diner, waarbij burgemeester Knol] als gast tegen woordig was. De meest opgewekte stemming beerschte aan tafel; een toast werd op den Koning en de Koningin uitgebracht en terstond een telegram van gelukwenschiug aan H. M. verzonden. Ook werd een dronk ingesteld op Neêrlands ver moedelijke troonopvolgster, Prinses Wilhelmina. Met een warm«Leve het Vaderland en het Huis van Oranje!» scheidden de gasten. De orkestmeester Labitzky bad 's mor gens de attentie gehad, de muziek uitvoering onder de Sprudel-kolon- nade te openen met het Nederland sche volkslied. «Het feest zal nog lang in hoogst aangename herinnering blijven, dui delijk als 't opnieuw bleek, met welk eene diepe vereering de trouwe Hollanders aan hun Koninklijk Huis gehecht zijn en welk een sympathie voor de Koningin bestaat.» Naar men verneemt is mr. A. E. J. Modderman, Min. van Staat, thans weer ziek. Zijn toestand moet ernstige ongerustheid inboezemen. De St.-Ct. bevat de wet, hou dende goedkeuring der op 6 Maart 1884 tusschen den Staat der Neder landen en de gemeente Amsterdam gesloten overeenkomst betreffende de overdracht aan het Rijk van de aan die gemeente toebehoorende helft van de Trippenhuizen te Am sterdam' blijde en vatte angstig de hand van Heinrich. Haalt gij mijne doch ter? Ik kan de waarheid nog steeds niet geheel vatten. Hij kuste hare vingers, zich on derwijl van haar losmakende. Gij weet het, ik ben u nog altijd een bijzonderen dank schul dig. O laat mij losIk voer u uw kind gezond en blijde in de armen terug Wanneer? vroeg Theresa, om aan de opwindende scène zoo snel mogelijk een einde te maken. Verwacht mij omtrent den middag terug, niet eerder. De weg is ver. Leef welGroet Erwin Horst van zijnen nieuwen vriend O, hoe onverdragelijk langzaam kropen de uren voor het vol ver wachting zijnde moederhart daar heen. Margaretha voelde niets meer van hare lichamelijke zwakte, al hare krachten waren tot op het

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1