3e Jaargang. Zaterdag 8 Augustus 1885. No. 640. ABONN EMENTSPRTJS: fegehijiif Dagelijks uitgenomen Ion- en algemeens Feestdagen. A D V EBT EN T EN: ALGEMKEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstand Tan zijne raw pdaan. BINNtöNLANü. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk Afzonderlijke Nommers maand 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland(-£nupwmie DA UB K Sr do.. JOU. F. JON FF. A,r„ Générale de j. iwiieite Ftranyère G. L. Fa rijs, 3 Ibis Faubourg Honiv:artre. v&u 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. het Taviljoen. ïngann aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 lot 4 uur. Toegang 25 cent-s per persoon. Douateurs eu leden dor Nederlaudsche Maat&sfiapp i kunstnijverheid op het Paviljoen. Iugaug Breefzijde le deur. Geopend dagelijks 10 tOC 4 ij ter keverde rins; I'ocgang 25 cents |i er'.eid hebt-a - p on. Uunalenrs m rsc'.iedeiiia, voo.aj r epit geheel ja»? Jfi,senin der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaw 15 October tot 14 April op die dagen vau 1015 uur tegen betaling van 2a eeuls t er «essown, alleen p - - Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot. 14 jaren niet .Ian under beboo. lijk geleide. l?eriers"museum"in de Damstraat Geopend dagelijks uitgenomen'Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 1.1—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Bowderdag, Vrijdag en Zaterdag van i—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt.) vrij. Kolomaal museum oj> t.- w - - vertoon van diploma vrijeB toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum eden dor Ncderland9c.be Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelscuap, lenen met 1 dame. .Bisschoppelijk museum voor Kerkelijke oudheid, kuus van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemscbe Bisdom, Kruiaweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopen.le toegaiigska.nl k 1 gnlden. Het onverwacht vertrek van den Koning van België via Dover naar Londen schijnt geen ander doel dan het zeereisje gehad te hehben, daar Z. M. Woensdag te 6 uur 40 min. weder van Dover naar Ostende is teruggekeerd in het koninklijk jacht, waarmede de Koningin haren ge maal is komen afhalen. In antwoord aan eene invloedrijke deputatie, bestaande uit leden van het Engelsche Parlement, en an dere belanghebbenden bij Zuid-Afri ka, verklaarde de heer Stanley, mi nister van Koloniën, niets te zullen doen, dat strekken kan om het on derscheid tusschen Engelschen en Hollanders in Zuid-Afrika te doen uitkomen. De Regeering kan het aanbod van bet hoofd Kahma, om zich onder Engelsch protectoraat te stelleD, niet aannemen. Aangaande Bechuanaland is nog geen besluit genomeude Miuister gelooft even wel, dat de tegenwoordige politie macht aldaar voldoende is, om de orde te handhaven. Het vraagstuk van eene inlijving of herstel van het protectoraat over Zoeloe-land houdt de Regeering ernstig bezig. In het Lagerhuis verklaarde gisteren de heer Bourke, onder staatssecretaris bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat de schadeloosstellingen te Alexandrië, onder toezicht van de consuls aan de onderdanen van elke mogendheid afzonderlijk zullen worden uitbetaald. Waar en wanneer dit zal geschie den, zal te Alexandrië worden aan gekondigd. De heer Arthur Balfour, presi dent van den Local Government VAN GEORG HARTWIG. 94) VIII. Van minuut tot minuut wies haar koortsachtige onrust aan. O, had zij naar buiten kunnen snelleö, om haar geliefd kind te zien naderen. Had zij hare oogen, waaruit het verlangen sprak, haar ongeduldig hart vooruit kunnen laten gaan Hoe lang zal ik nog moeten wachten? zuchtte zij. Erwin zag hare bezorgdheid. Geduld, zeide hij. Het was niet goed van Heinrich, dat hij mij niet in zijne plaats uwe dochter in de woning harer moeder heeft laten j brengen, daar hij zijne verplichtin-; Board, verklaarde, in antwoord op eene tot hem gerichte vraag, dat de wenschelijkheid van een verbod van invoer van lompen uit Frankrijk, met het oog op de cholera in over weging is genomen. Sedert Dinsdagavond vijf uur tot Woensdagnamiddag vijf uur zijn te Marseille bij den burgerlijken stand 35 cholera-sterfgevallen ingeschre ven. Dépêches nit Marseille te Lon den ontvangen, stellen den staat van zaken voor als hachelijk. Geldmid delen tot het aanbrengen van sani taire verbeteringen zijn er niet be schikbaar, en de overheden, rade loos, loochenen officieel het bestaan der cholera, ondanks het toenemen van het doodental. De Standard verneemt uit Madrid, dat de Spaansche Regeering be sloten heeft eene tiendaagsche qua rantaine op te leggen aan schepen uit Marseille, en vermoedelijk ook eene quarantaine te land wil invoe ren. De Spaansche cholera-berich- ten luiden ontzettend. In een dag waren er 4000 aangetasten en 1600 dooden. De Daily News verneemt uit Bami, dat de Russen eeneu spoorweg bouwen tusschen Kizilawat en As- kabad, en uit Petersburg, dat de Russische vloot ook in den volgen den winter nog op voet van oorlog blijtt. De ontmoeting van de Keizers van Rusland en Oostenrijk zal, vol gens een telegram aan de Köln. Zeitung, te Kremsier (nabij Olmiitz) plaats hebben, en wel van 2426 Augustus a. s. Hofbeambten moeten tot het maken van de noodige voor gen tegenover mij vervulde. Dan zou alles spoediger in zijn werk ge gaan en wij konden kalmer zijn. Kalm? vroeg Margaretha, smartelijk lachende. Voer mij aan het open venster, wellicht dat daar mijn oor spoediger door het rollen van het verwachte rijtuig ge troffen wordt, althans wanneer niet de eiken van het park dat geluid verdooven. Theresa kwam haar voor. Zij nam de opgewondene vrouw vast in hare armen. Bi vraag u, Margaretha, waartoe moet die overmaat van vreugde voeren? Tot den dood, wanneer ik mijn kind omarmd heb! Hoort gij niet dat het geluid van het rollen der rijtuigwielen nadert? O. vrees niets voor inij, trouw hart! De knagende worm in mijne borst heeft zijn ar beid begonnen, ik voel niets dan verrukkinggeloof en smartelijk verlangen. Zij komt! bereidingen reeds derwaarts zijn ver trokken. Het Arabische blad Afret ver neemt uit Adua, dat de onderhan- deingen tusschen den koning van Abyssinië en kolonel Chermside, omtrent de ontzetting van Kassala door de Abyssinische troepen, goede vorderingen maken. Volgens deze onderhandelingen zou de Abyssi nische generaal Ras Aliula in Octo ber met 5000 man van Adua langs de Baria-rivier oprukken naar Kas sala, terwijl een ander generaal. Ras Maikol, met 3500 man langs de Sabit-rivier zich daarheen zal be geven. Tegelijkertijd zal een En- gelsch-Egyptisch corps, sterk 800 man, benevens eene Italiaansche ex peditie van 1200 man, in de rich ting vau Kassala optrekken, zoodat de opstandelingen van alle kanten zullen worden ingesloten. - In een telegram van kolonel Chermside, te Cairo ontvangen, wordt het gerucht omtrent den dood van Osman Digna tegengesproken. Haarlem, 7 Augustus 1885. Door de politie alhier zijn in be slag genomen twee valsche kwart guldenstukken, dragende de beel tenis van Koning Willem II en het jaartal 1849. Op de kermis alhier zijn uit een galanteriekraam een partij siga- renpijpen en uit een caroussel twee koperen bekkens ontvreemd. Twee jeugdige luciferverkoop- sters alhier, hebben zich schuldig gemaakt aau diefstal van een pak kousen in een manufactuurwinkel, alwaar zij hunne negotie te koop aanboden. Zij zijn door de politie Het was de wind, die het ven ster in beweging bracht, zeide Erwin. vol van diep medegevoel. En Ferdinand is niet aanwezig om zijne dochter te ontvangen mompelde Margaretha. Hij gelooft niet tegenover haar schuldig te zijn, ze met gastvrijheid over den drem pel te voereD, welken hij haar weder rechtelijk belet heeft te betreden? Zal ik eens naar beneden gaan, ten einde eenige inlichtingen in te winnen? vroeg Erwin haastig. Theresa schudde het hoofd. Waartoe? De verwachte zal daarom geen oogenblik vroeger verschijnen. Gij moet de noodige rust nemen, Margaretha Rust? Thans? Terwijl alle levenskrachten zich nog eenmaal in mijn lichaam bevinden. Terwijl ik mij van de knellende banden ver lost, en de verlammende zwakheid overwonnen gevoel? Thans, nil mij, na lange, doellooze jaren, eindelijk aangehouden, maar hadden het ge- stolene reeds verkocht. Bij de op 5 Augustus gehou den acte-examens (lager-onderwijs) in het Fransch, te Utrecht afgeno men, is o. a. geslaagd de heer F. J. Donker, bij dat voor het Engelsch o. a. A. M. E. v. d. Steen, en A. S. Alberda, allen alhier. Van de candidaten alhier, die aan het eindexamen der H. B. School hebben deelgenomen, is aan de vol gende het diploma toegekend J. de Beurs, L. de Bruijne, J. A. le Coultre, E. G. W. C. Derx, W. F. Druijvesteijn, E. R. Goteling Vin nis, C. donges, J. C. van Leeuwen, jhr. C. G. S. Sandberg, W. F. Stoel G. W. Uhlenbroek, H. H. Versteegh, en G. H. Vrijdag. Heden werd op plechtige wijze voor het front van den troep aan den Mr. zadelmaker A. H. Kooren- blik van het 2e regiment huzaren alhierde zilveren medaille voor 24jarigen dienst uitgereikt. De onderofficieren van het depot schonken den jubilaris een souvenir. De Min. van Buitenl. Zaken heeft goedgevonden, naar aanleiding van de uitbreiding der cholera in Spanje, in te trekken zijne beschik king van 14 April 11., opgenomen in de Nederl. Staatsct. van 15 April daaraanvolgende, waarbij de Spaan sche havens aan de Middellandsche Zee, met uitzondering der Baleari- sche eilanden, besmet verklaard zijn, en alle Spaansche havens in Europa en alle Europeesch-Fransche havens, gelegen aan de Middellandsche Zee met uitzondering van die op het eiland Corsica besmet te ver klaren. De commissie tot bevordering van trouw schoolbezuek te Bever een schoon, hemelscli doel wenkt, dat ik tegemoet ga als een ster vende pelgrim het beeld der gena de Neen, thans was het geen bedrog Zij komt, o mijn God! Wanneer gij uwe opgewon denheid niet meester wordt, dan zult ge het verlangde oogenblik niet beleven, zeide Theresa ruw, hoewel met bevende lippen. Ik geloof inderdaad dat zij ge lijk heeft, fitiisterde Erwin The resa toe, terwijl Margaretha roer loos, met gespannen aandacht luis terde. Is dat het geval, dan ver laat ik deze kamer, in het eerst volgend uur zijn hier geen getuigen noodig. Blijf hier! Ik vrees, ik vrees dat wij uwen bijstand zullen noodig hebben Hoort gij? riep Margaretha. Hoort gij het hinneken der paar den? Die dieren zijn trouwhartiger dan menschen, en kondigen mij mijn wijk bereidde ook dit jaar weer een feest aan de leerlingen der open bare school, die uitmuntten door trouw opkomen. Van de 339 leer lingen gingen Woensdag 230 met twee stoombooten naar Haarlem, om daar de kindervoorstelling in het circus van Carré bij te wonen de laagste klasse, ten getale van 70, ging gisteren per stoomtram naar Wijk aan Zee, terwijl de overigen uitgesloten werden omdat zij meer dan 15 schooltijden hadden verzuimd. Met blijdschap kan gewezen wor den op de schoolfeesten, ze zijn een dag van vreugde voorkinderen en ouders, daardoor ook een prikkel om trouw ter school te komen. Het aantal kinderen te Beverwijk, die geen enkelen schooltijd verzuimden, was verleden jaar dertig, thans hon derd. Aan deze laatste wordt een getuigschrift uitgereikt. De Ned. Banketbakkers-Ver- eenigiug zal den lOen dezer maand des avonds in een der lokalen van Krasnapolsky te Amsterdam eene vergadering houden met introductie. Een der leden, de heer Spoor, zal daar zijne machinale St. Nicolaas- stuiff-, vorm-, en snij-machine in werking brengen. Dezer dagen hebben wij mel ding gemaakt van eene uitvinding van den heer Phil. Lindo te Delft, waardoor het koppelen en losmaken der spoorwagens niet meer op eene voor de werklieden gevaarlijke wijze behoeft plaats te hebben. Nader ver neemt de N. R. Cl. daaromtrent de volgende bijzonderhedenConcessie voor de toepassing dezer uitvinding is reeds verleend door Engeland, Italië, België, Duitschland en Ame rika. terwijl met andere staten nog wordt onderhandeld. De uitvinding is te Londen door de «Board cf trade» onderzocht en goedgekeurd. naderend geluk aau. Ja, het is mijn kind, dat zij mij toevoeren. Ik voel het aan den gestoorden slag vau miju hart. Laat mij vrij, opdat ik haar te gemoet kan snellen O, Margaretha. Margaretha! riep Theresa, terwijl hare toon hartelijk, maar tegelijk bestraffend klonk. Neen, ik wil niets hooren Niet aan mij zelve en aau mijne zwakheid wii ik in dit aan God gewijde uur herinnerd wordenVer geten is mijn leed, gedroogd zijn mijne tranen, mijne zuchten zijn verstomd! Niets is mij gebleven, dan het verlangen naar miju kind, dat ik achttien jaren lang als dood beweende, en nu levend in mijne ar men zal sluiten. Zij leeft, zij nadert, ja. ja, zij nadert. De deur van de gang werd dicht geslagen. Voetstappen naderden. O, komt gij eindelijk, mijne "lieveling? riep de bleeke moeder

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1