De London-Chatbam-Dover Spoor weg-maatschappij heeft, na onder zoek, aangenomen, wagens met deze nieuwe koppeling in te richten. De detail-teekeuingen zijn reeds door die maatschappij aan den heer Lindo ter goedkeuring opgezonden, en over een paar maanden zullen de wagens ia gebruik worden gesteld. Het bestuur van de buiten- societeit «Reineveld» te Delft heeft besloten, den geboortedag van H. K. H. prinses Wilhelmiua op 31 Augustus a. s. te vieren door het houden van eene Aermesse d'été. buitengewone verlichting, concerten, vuurwerk, enz., uitsluitend voor de leden, hunne kinderen en geïntro- duceerden. Met de restauratie van de voor malige groote eetzaal iu het Prin senhof te Delft, is men thans ijverig bezig. Het beschilderde plafond, vroeger bedekt met eene dikke vert en vernislaag, is nu geheel bloot gelegd, en de door den Delftschen kunstschilder Leonard Bramer daarop geteekeude figuren zijn vrij onbe schadigd te voorschijn gekomen. Of evenwel deze schildering, op zich- zelve wellicht van hooge waarde, dient behouden te blijven in eene zaal, die zooveel mogelijk het voor komen moet herkrijgen van den tijd waarin zij docr den Vader des Va derlands werd gebruikt, mag rede lijkerwijs in twijfel worden getrok ken, daar uit de nasporingen van den heer mr. J. Soutendam iu het oud-archief aldaar is gebleken, dat voor de beschildering vau dien zol der op 16 Juni 1688 door burge- meesteren aan genoemden kunst schilder is betaald eene som van f 300. Deze beschildering was dus niet aanwezig ten tijde van prins Willem I, en zoude het alzoo, bij aldien zij behouden blijft (waaraan wij wel niet twijfelen), bij de open stelling dier zaal wenschelijk zijn, dat op eene duidelijk zichtbare plaats vermeld werd de tijd waarop dit plaats vond. Dit ter opheldering aan de bezoekers, opdat zij niet in den waan zouden gebracht worden, dat de beschildering van de 16e eeuw dagteekent. De groote, op de bin nenplaats uitzicht gevende, vensters zijn vervangen door kleinere, zoo als destijds de bouworde was, en tegen de muren wordt eene houten wandbekleeding aangebracht. Voorts is in de muren zelf hier en daar eene kleine kast uitgehouwen, die met houten paneeltjes en hengsels van antieken vorm gesloten wordt. (D. Ct.) Er is een begin gemaakt met de ver laging van vijf der hinderlijkste hooge bruggen te Amsterdamdie over de Heerengracht voor de Hartenstraat, die over de Keizersgracht voor de Reestraat, over de Prinsengracht tegenover laatstgenoemde straat, en over de Prinsengracht tegenover de Nieuwe Leliestraat en Leliegracht. Men leest in de Amsterdammer van gisteren: Het klokje van half vier was nau welijks koud, toen de beurs te Am sterdam hedenmiddag wederom eveu- als de vorige dagen dezer week, stormenderhand werd ingenomen. Amstel's jeugd deed den toeschou wer aan eene lawine denken die in smartelijke verrukking. 't Is of de lucht die u voorafgaat, reeds mijne zinnen streeltIs het mogelijk, dat de voet van mijn kind de plaats van mijn lijden zal betreden? Daar waar ik zoo dikwijls geheel in ge dachten verzonken, alleen en vol kommer rondliep, zal thans hare gestalte het moederhart tegemoet snellen. Waarom houdt gij mij te rug? Gelooft gij dat de schaal zou breken, eer de liefde zich daaruit ontlast heeft? Thans, o thans De deur werd geopend. Heinrich verscheen. Als van een drukkenden last be vrijd, trok Erwin zich in het slaap vertrek der beide zusters terug. Uwe dochter staat voor de deur, zeide Heinrich; kunt gij haar zien? Mijn kind, mijn kind, kom tot mij! riep Margaretha, hare armen vol verlangen naar de richting van de deur uitstrekkende. Hier ben ik, o mijn moeder I Gilda lag aan hare voeten, met het hoofd diep over Margaretha's handen gebogen en zonder een woord te kunnen uitbrengen. met toomlooze vaart voorstuift. In afwijking van andere dagen was heden eene sterke politiemacht in en om het gebouw vereenigd; wij telden twee inspecteurs, een bri gadier en negen agenten. De toegang tot het gebouw werd aan alle ingangen aan half volwas sen slungels ontzegd, ongetwijfeld omdat de ervaring was opgedaan, dat zij slechts tomen om verwarring te stichten en vooral zich onbe hoorlijk tegen de meisjes gedragen. De genomen maatregel is zeer zeker uitmuntend, maar toch zal scherper toezicht niet schaden; aan de zijde van de Vischsteeg zagen wij bijvoorbeeld nog onderscheidene jon gelieden doorsnappen die het beter ware geweest te weren. Wij kunnen hieraan echter toe voegen, dat de op de beurs toezicht houdende politiebeambten herhaal delijk sommigen verwijderden. Vrijdag a. s. zal de Prins-Alexan- derstichting teBennekom worden be zocht door de leden vau het Intern. Blinden-Congres, hetwelk thans te Amsterdam vergadert. In het hötel Neder- Velume aldaar wordt gedi neerd. Te Pernis en omstreken vielen gisteren duizenden kleine langwer pige zwarte diertjes uit de lucht, die het zoowel menschen als dieren erg lastig maaktendoor oude lieden werd dit beschouwd als eeu bode van den regen. Men meldt uit Delft: Opnieuw hebben wij een ongeluk mee te deelen, bij de iu aanbouw zijnde R. K. kerk alhier voorgekomen. Reeds hebben er twee werklieden den dood gevonden, en. Maandag is wederom één gewond, die er nog al betrekkelijk goed is afgekomen. Maar Woensdag bad de 30jarige D. de Cocq het ongeluk, staande op eene stelling, door een van het dak neervallenden beitel belangrijk in den hals te worden gewond. Woensdagnacht omstreeks 2 ure is in de smederij van de firma Vin cent, aan de Achter-Singel te Schie dam diefstal gepleegd. Er werd voor eene waarde van ongeveer f 50 aan gereedschappen en ijzer gesto len. De dader werd spoedig na den diefstal op den Rotterdamschen dijk door de Schiedamsche politie aan gehouden en in bewaring gebracht. Hij was voornemens het gestolene, dat hij in een zak op den rug droeg, naar Rotterdam, waar hij woonachtig is, te brengen. Reeds herhaalde ma len moet deze persoon met de jus titie kennis hebben gemaakt. Gisterennamiddag circa twee ure heeft een 7jarig meisje op een schip in de Boompjes te Rotterdam, het ongeluk gehad van het dek in het ruim te vallen, waardoor het eene verwonding aan het hoofd heeft be komen. Gisterennamiddag is te Rotterdam een persoon door de gladheid der loopplank eener stoomboot aan het Oude Hoofd te water geraakt, doch onmiddellijk zonder letsel te hebben bekomen gered door A. J. de Jong, die hem was nagesprongen. De kleindochter van een derver- Eveneens sprakeloos boog zich de gelukkige Margaretha over de schoone, jonge vrouw Zie mij aan, gun mij de vreugde in uwe geliefde trekken den vervlo gen, gelukkigen tijd terug te zien. O, sta op! Niet aan mijne voeten, aan mijne borst is uwe plaats. Sta op, opdat onze vreugdetranen vereend kunnen vloeien, en niet eenzaam als de tranen der smart. Gilda richtte zich op. Als een ver jongd, schoon evenbeeld van hare moeder stond zij voor deze. Her - kent gij mij niet meer? vroeg zij met een gelukkig lachje, waar uit men kon bemerken, hoe diep zij geroerd was. Margaretha's blik had lang, als ware zij onverzadelijk, op de schoone trekken van hare dochter gerust. Daarna omvatte zij Gilda's hoofd en drukte een gloeienden kus op haar voorhoofd. - ZonderlingHet is mij nu, als waren deze oogen, deze lok ken mij niet vreemd. Ja, ja, ver volgde zij al meer en meer over tuigd, zonder Gilda ook maar een oogenblik los te laten, ik zag u pleegden in het Proveniershuis te Rotterdam is dezer dagen op hare beurt grootmoeder geworden, zoodat in deze familie thans vijf geslachten in leven zijn. De bet-over-grootvader is 91 jaar oud. Een aantal nieuwsgierigen ston den te kijken naar het opbouwen van de tent van madame Caro op de Veemarkt te Rotterdam. Een man drong de tent binnen, waar schijnlijk met Het doel om de wil de dieren van nabij te bewonderen. Dit werd hem belet door een werk man, die hem wilde verwijderen, hetgeen aanleiding gaf tot een twist, die hiermede eindigde, dat de werk man een klap kreeg met een stuk ijzer, wat echter slechts eene ge ringe ontvelling aan de kin veroor zaakte. Een ander werkman, die op de tent arbeidde, sprong tot bij stand van zijn kameraad er af, waardoor er een paar latten naar omlaag tuimelden. Toegeschoten politieagenten zorgden, dat de vre de niet verder werd gestoord. De zoogenaamde kwartjesvinders hebben Dinsdagnamiddag te Rotter dam hunne practijk eens weder uit geoefend. Thans was het een schipper, dien zij in de val, of liever in eene tapperij aan den Westzeedijk hebben weten te lokken, als lokaas gebrui kende een zakje, inhoudende een paar kwartjes, een dubbeltje en vier centen, hetwelk dooreen hunner (de bende bestaat uit vijf personen) quasi op straat was gevonden. De argelooze schipper, door hun spel verleid, was al spoedig een bankbiljet van f 100 kwijt, hetwelk zij op behendige wijze uit zijne handen wisten te spelen. Zij hadden te veel buiten de politie gerekend, die, van het voorgevallene onder richt, de daders en medeplichtigen, onder welue de tapper, opspoorden. Zij zijn gevankelijk naar de cellu laire gevangenis aldaar overgebracht enter beschikking der justitiegesteld. Dinsdag had te Reukum een on geluk plaats met de stoomtram. De heer V., komende met zijn rijtuig bij de oprijlaan van Oranje-Nas- sau's oord, werd, doordien hij blijk baar het bellen van den machiuist niet had gehoord, bij het over steken van de tramlijn door de in vollen gang zijnde tram aangereden. De heer V. werd door den hevigen schok uit het rijtuig geworpen, waar door hij ernstig werd gekwetst. Het paard bekwam geen letsel, doch sloeg op hol; het rijtuig werd zwaar beschadigd. Een in de omstreken van Arnhem bekend harmonicaspeler, Woensdag middag in een open tram van Arn hem naar Velp gaande, viel daaruit en kreeg de wielen over het lichaam. Na korte oogenblikkeu was hij een lijk. Te 's Graveland is een tienjarige knaap, die een ezel wilde inspan nen, met den voet in het tuig ver ward geraakt. Hij werd door het dier een eindweegs meegesleept, tengevolge waarvan hij eene won de aan het hootd bekwam en zijn rechterbeen brak. reeds.... wellicht in den droom. In den droom niet; wakende hebt ge mij gezien, mijne moeder! kwam het vol en innig over Gilda's lippen. Hier, op deze plaats hebt gij over mijnen schouder gekeken; in een aangevangen brief, noemdet gij onbewust mijnen naam. Gildariep Margaretha ge troffen. Ja, ik ben Gilda! Maar hoe is het mij dan? zeide Margaretha, toen allen zwe gen en zij vroolijk om zich keek. Heb ik dan achttien jaren als 't ware in betoovering doorgebracht? Is mijne jeugd teruggekeerd? Zie ik hier mijn eigen gelaat in dat van Gilda afgespiegeld? Theresa, Hein rich, spreek, is er een treffender be wijs, dat ons hetzelfde bloed door de aderen stroomt, dan die dubbele speling van de natuur? En wanneer ook door allen hare rechten bestre den werden, voor deze sprekende gelijkenis moet Ferdinand zich bui gen. Ja kind, vervolgde zij zach ter, voor u is het weggelegd hem de schoone herinnering aan mij in het hart te planten; als hij u Te Doesburg speelde dezer da gen het zoontje van den heer T. met voetzoekers. Daar deze niet spoedig genoeg wilden branden, sneed hij er een door. Het stukje vuurwerk ontvlamde, barstte uit een en kwam voor een gedeelte in het oog van den jongen terecht. Men hoopt de niet onbelangrijke wond te kunnen genezen. Te Veltum, gemeente Venraai (Limb.), is, ter gelegenheid van de kermis, in den vorigen nacht een geweerschot gelost, waardoor een persoon doodelijk is getroffen. Na dere bijzonderheden ontbreken nog. Een alleen wonende bejaarde we duwe te Hardenberg, bij wie on langs volgens haar bewereu geld was ontvreemd, wilde dezer dagen van een Oostenrijksch effect de coupon knippen. Tot haar verba zing ontdekte zij dat alle coupons met talon verdwenen waren. De justitie is den uitgever van de coupons en vermoedelijken dief op het spoor. Een korporaal van de le corap. van het 3e bat. le reg. inf. te Gro ningen, die zijne minderen had aan gemoedigd bij een verzet van mili tairen tegen de politie, is voor dat feit tot soldaat gedegradeerd. GEMENGD NIEUWS. In de «Haagsche Kout» van de P. G. Ct. lezen wij o. a. «De concurrentie moet er zijn, doch eerlijke, loyale, niet zooals mij dezer dagen ter oore kwam van een paar schoeljes, die op het kwade humeur of de wraak van onze dienst meisjes speculeeren. Als een van die ellendelingen hoort spreken van dienstboden, die vuur en vlam spu wen op haar «volk», dan blaast hij dat verongelijkte, ontevreden meisje, dat toch met Mei of November haar dienst verlaat, in het oorof zij vijf gulden verdienen wil? Zij heeft niets te doen dan een fleschje met onge dierte, zeker voortwoekerend schuim, in hare bedstee te ledigen en voorts te zwijgen. De dienstbode grijpt die gelegenheid gaarne aan en volvoert het, en eenigen tijd daarna is het huis door ongedierte verpest en ver dient de reiniger minstens tweehon derd gulden met het uitroeien dier afschuwelijke dieren. Het is ver gezocht en zal ook niet altijd gelukken, maar het gebeurt, eu nog onlangs wTerd een timmer man, die in eene woning een en ander herstelde, een muntje geboden, als hij het bewuste fleschje wilde ledigen. De eerlijke timmerman weigerde en handelde naar eer en geweten. Pincoffs te Chicago. De New Amsterdam GazetteBroadway, New- York, bevat de volgende correspon- tie uit Chicag'o: «Kennis nemende uit eeu voor gaand nommer uwer courant, waarbij de laatste regeling in het voordeel der schuldeischers van Kerdijk Pincoffs de twee voormalige direc teuren der Nederl. Afrikaansche Handelsvereeniging te Rotterdam bekend is gemaakt, denk ik, dat velen uwer lezers er belang in zul len stellen, te weten, waarmede de aanziet, zal hij aan de dagen van onze liefde herinnerd worden. Gij zult niet alleen uwen vader terug vinden, maar ook mij mijnen echt genoot terugvoeren! Nooit, o nooit! antwoordde Gilda verschrikt. Gij kent hem niet, hij heeft u nooit gezien! Onvoorbereid zal die betoovering machtig op hem moeten werken. O, gun ons slechts de reine vreugde van hetgeen wij bezitten, smeekte Gilda hartelijk. Laat ons niet streven naar hetgeen on bereikbaar schijnt. Het lot heett reeds zooveel voor ons gedaan, dat wij daaraan geen nieuwe wonde ren mogen afdwingen. Is het niet voldoende, dat wij elkander hebben wedergevondeu? Moeder en doch ter die elkander niet meer op dit aardrijk zouden gezocht hebben! O moeder, en ook daarvoor zorgde de Voorzienigheid, dat zij u een kind terug gaf dat uwe smarten waardig is, dat al den omvang van uw lijden weet te beseffen de Voorzienigheid gaf u eene dochter weder, gerijpt en beproefd als u! heer Pinchoffs, de eerste leider in deze welbekende zaak in Holland, zich tegenwoordig bezig houdt. Bij zijne aankomst in Amerika, bracht hij eerst eenigen tijd door te New- York en vertrok vervolgens naar Chicago, waar hij een groothandel in tabak is begonnen. Zijn kantoor is gevestigd in South Water Street, waar men hem ge woonlijk iederen namiddag kan aan treffen. Hij is niet veel veranderd en zijne waardige manier van spre ken, die hij steeds iu acht neemt, oefent grooten invloed uit op zijne bezoekers en op kapitalisten, welke iaatsten anders wel eens hinderlijk kunnen zijn. Hij bewoont een fraai huis in Kenwood, een van de voor naamste buurten dezer stad. Zijne twee zonen Maurice en Peter, welke beide makelaars zijn, wonen bij hem in. Eenige personen hier schijnen bekend te wezen met zijn vroege- ren levensloop en de vooruame po sitie, welke hij iu Holland bekleedde, ondanks de algemeene vooronder stelling, dat hij een geboren Duit- scher is.» Een nieuw Had. Te Parijs verschijnt tegenwoordig eenmaal 's weeks een vakblad voor bedelaars, dat druk gelezen wordt. Het houdt zich niet met staat kunde of letterkunde op, maar heeft enkel de practische belangen zijner lezers op het oog. Uit den iuhoud vermelden wij o. a. het volgende«Morgenmiddag vindt in de Madeleinekerk de lijkdienst voor een zeer rijk man plaats». «Te een uren een schitterend trouw partij in de Trinitékerk.» «Een blindeman, die een weinig fluit kan spelen, wordt gezocht.» «Men wenscht in een zee-badplaats een overeenkomst met een kreupele aan te gaan; hij moet van goede getui genissen voorzien zijn en een waar borg kunnen stellen. Deze laatste mededeeling berust volstrekt niet op een grapje; in de zee-badplaatsen in Frankrijk wor den de gasten in de logementen op allerlei wijze door dure prijzen, hooge fooien en vooral door bedelaars ge plunderd. Dit is echter nog niet mooi ge noeg; de hotelhouders en eigenaars van badhuizen gaan van de veron derstelling uit, dat de gasten zeker wel aalmoezen zouden geven wan neer zij daartoe in de gelegenheid waren gesteld, en aangezien de slimme heeren nu niet goedschiks zelve kunnen bedelen, nemen zfi een bedelaar van beroep aan, die het werk doet. Dergelijk persoon moet, voor het recht, om op het grondeigendom van de deugnieten te mogen bedelen, de helft zijner dagelijksche ontvangsten aan hen uitkeeren. Volgens bericht van het cen- traal-comité voor de slachtoffers van de ramp van Ischia, bedraagt het to taal der ingekomen giften en bijdra gen 6.150.571 francs. Frankrijk komt op de lijst voor met een bedrag van 539,951 francs; Duitschland heeft bijgedragen voor 753.640 francs. De schade, door de aardbeving veroorzaakt, bedraagt in het geheel 13.028.135 francs, waar van niet minder dan 40°/0 op deze wijze wordt vergoed. Gilda vleide zich naast hare moe der, als zocht zij troost aan Mar garetha's borst, Help mij, op dat de vertwijfeling zich van mij niet meester maakt! Margaretha, omsloot haar hef tiger. Gij zult gelukkig zijn, uw vader Neen, neen, daarvan thans niets! riep Gilda opgewonden. Gij weet niet wat mijn hart nog bekommert, weet niet wat mij droevig maakt. Ik weet het, mijn dierbaar kind. Uwe echtgenoot bekende mij. Alles, u weet alles en lacht? Gilda week verschrikt terug en zag Theresa scherp aan. Deze schudde vermanend het hoofd, doch de jon ge vrouw bemerkte daarvan niets. U lacht, terwijl ik mijne tra nen met moeite kan weerhouden? O moeder, waar is nu de harmonie gebleven, die onze zielen vereenigde? Waar uwe liefde, die ik vermeende dat wonderen zou verrichten om mij te troosten U weet niet hoe dat koele lachen mijn hart foltert. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2