Woensdag 12 Augustus 1885. No. 643. FEUILLETON. Afstand van zijne mi pta. BINNENLAND. 3e Jaarg-uig. ABONNEMENTSPRIJS: 'Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Oacelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: (compagnie Générale de x ublicite JUtrangère G. L. 1) A UB E Sr Go., JOU. F. JON BS. Sncr., F ar ijs, 3 lois Faubourg Montuiartre. AD VERTENTl EN: v&n 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. G-roote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. MUSEUMS EN Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van N ij verliefd hebben op vertoon van diiiloina vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs t~ eden dor Nederiandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust 811 Nederland en meer bijzonder'van het Haarlcmsche Bisdom. Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- eu Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaartc j£1iseinn [lef stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van ifi4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op 1 n" i-:~ j - i- g jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 iaren niet dan ouder behoorlijk geleide. van 1 gulden, Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling i - - TT. i J r* i in'fff.imm.)! 't.'J 1 I. rl\ u tr Zftll- «Tl 1 25 104 nts per persoon. Kinderen beneden de I voor een chie.deuis, vooral ;eheal Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- eu Feestdagen van il3 uur. Tejlers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeud Woensdag en Zaterdag var. 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 eu Donderdag van 2—S -3 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OÏEiï/JEIIT. De Neue Freie Presse wijst op het merkwaardige feit, dat de Duitsclie Keizer te Gastein aan zijne tafel als gast een persoon heeft genoo- digd, tegen wien in Pruisen een he vel tot inhechtenisneming is uitge vaardigd. De bedoelde persoon is de «kardinaal vorst-aartsbisschop» van Olmiitz, de Oostenrijksche graaf Fürsténberg. De aartsbisschop van Olmütz is namelijk tegelijk bisschop voor een klein deel van Pruisisch Silesië. In die hoedanigheid geraakte hij, naar aanleiding van de Mei wet ten, in conflict met de Regeering. Hij werd tot gevangenisstraf veroor deeld, en zou die moeten ondergaan zoodra hij zich aan de Pruisische zijde der grens vertoonde hetgeen hij wijselijk niet gedaan heeft. De heer Perry*is Zaterdagavond te tien uur te Lyon aangekomen. Aan het station deed zich, bij zijne komst, hier en daar gefluit en gesis hooren. De vijandige manifestatie werd duidelijker in de Rue de la Républiquevoor het hötel, waar Ferry zijn intrek had genomen. De kreten «weg met Ferry!» werden echter door de toejuichingen over stemd. De opschudding was groot. Met groote moeite slaagde de politie er in, de verzamelde menigte haren weg te doen vervolgen. Zaterdag kwamen in Spanje 4864 cholera-gevallen voor, en zijn er 1577 aan die ziekte bezweken. Aan de Weener Politische Cor- resp(y/idertiz wordt uit Alexandrië geschreven, dat de Mahdi niet aan de eene of andere ziekte is overle- VAN GEORG HARTWIG. 97) IX. Gilda, Gilda! riep Erwin, met een opgewondenheid welke hij niet meer meester kon blijven, is het mogelijk, wilt gij mij met deze woorden zeggen, dat gij mij werke lijk in den grond van uw hart ver geving kunt schenken? Vergeven, zonder dat de laatste schaduw van bittere herinneringen daaraan kleeft? Kunt gij werkelijk met vertrouwen den mond naderen, die eenmaal het scheidingswoord uitsprak? Kunt gij vrij van zorgen aan deze horst leu nen, in dat hart uwe vreugde zoe ken als voorheen, meer nog, Gilda, den, maar dat hij is vermoord door eenige personen van een oproerigen stam, aan welken hij schatting had opgelegd. Een dépêche van generaal de Courcy meldt, dat de hoofden der Zwarte Vlaggen uit Tonkin ver dwenen zjjn. Hunne benden zijn voor 't oogenhlik verstrooid. Verscheiden gevallen van cholera zijn in het hospitaal te Hai-Phong voorgekomen. De bisschop van Quin-Hon meldt, dat vijf zendelingen en een aantal Christenen vermoord zijn in de pro vinciën Bun-Dinh en Thu-Yen. Acht duizend Christenen hebben de wijk genomen naar het gebied van Quin-Hon, dat door de Franschen bezet is. Generaal Prudhomme is naar Quin-Hon vertrokken. De Morningpost logenstraft het bericht van de République Francaise, dat Engeland en China een ot- en defensief verhond zouden hebben ge sloten. Ook de Temps bevat eene. hoe wel eenigszins halfslachtige looche ning van dit sensatie-bericht. Zij zegt n.l. het volgende: «Generaal Tcheng-Ki-Tong, ondervraagd over het beweerde verbond tusschen En geland en China, heeft verklaard, in duidelijke bewoordingen, dat niet de minste berichten hij hem waren ontvangen, die dit gerucht bevesti gen. Wat betreft de vervanging van markies Tseng, den Chineeschen ge zant te Londen, dit feit schijnt gee nerlei politieke beteekenis te hebben. Markies Tseng had reeds lang ge leden verlof gevraagd om, wegens gezondheidsredenen, naar China te mogen terugkeeren. kunt gij daar vinden al wat gij zoekt. Kunt gij u met de belofte vau mijne berouwvolle liefde scha deloos stellen voor al betgeen ge ondervonden hebt Wilt gij mij ze kerheid schenken, dat ik voor u weder zijn kan, wat gij mij in be teren tijd noemdet, uw echtgenoot, uw geliefde? Wil uwe zoete lach mij zeggen, dat ik mijn trouweloos weggeworpen rechten weder zal in nemen en u leiden, ondersteunen, beminnen en vergoden mag? Kunt gij er werkelijk naar verlangen uw zelve mij nog eenmaal tot vrouw te geven, voor welke ik zorgen en wer ken zal tot aan mijn einde? Spreek Gilda, was dat zoo gemeend! Erwin's stem beefde van ontroering, hij opende de armen.... Met een kreet van vreugde liet Gilda zich daarin vallen. Hij drukte hare gestalte vol za ligheid aan zijne borst. Hij kuste haar voorhoofd, hare stralende Haarlem11 Augustus 1885. Eenige dagen geleden is het ge bouw, genaamd «De Nieuwe Schouw burg» in de Jansstraat alhier, ver kocht aan den heer H. van Veen. Thans bestaat het voornemen om de exploitatie van den Nieuwen Schouw burg ten spoedigste te doen aan vangen. Althans men is bezig maat regelen te treffen tot het veranderen van het gebouw naar de voorschrif ten der overheid en tot het verbe teren en het verfraaien van het tooneel. Spoedig zal men zich in het bezit van een goeden schouwburg kunnen verheugen. - Uit het onderzoek naar het spoorwegongeluk aan het station alhier, waarvan wij gisteren mel ding maakten, is gebleken, dat het onstaan is tengevolge van het bre ken der remschroef' van den trein van IJmuiden, waardoor de botsing niet kon worden vermeden. Tot eersten onderwijzer aan eene bijzondere school te Rotterdam is benoemd de heer L. J. Berger, alhier. Heden is het Departement van Justitie, bij gelegenheid van de begrafenis van den oujl-minister Modderman, ten teeken van rouw gesloten. Gisteren avond werd in café «Krasnapolsky» te Amsterdam, de vergadering gehouden van de Ne deriandsehe Banketbakkers-vereeni- ging. De bijeenkomst werd druk bezocht. Door den heer Spoor werd een St. Nicolaas stuif-, vorm- en snij machine vertoond, die volgens het oordeel der vakmannen zeer goed oogen, haar gouden lokken, de fris- sche roode lippen.Hij drukte haar vo 1 ongeduld en met groote hartelijk heid telkens op nieuw aan zijn hart, en kon zich niet verzadigen aan de beschouwing van het ideaal, waarom hij gezondigd en geleden had. Gilda, dit oogenhlik weegt tegen duizend leeftijden op. Gij be mint, gij hebt vergeven Zij klemde zich slechts vaster aan haren echtgenoot en zag naar hem op, weenend en lachend tegelijk. Gij dwaze, dwaze Erwin, zeide ik gisteren niet, dat ik u altijd lief wilde hebben, doch dat ik u nooit zou kunnen vergeven Hij kuste haar de woorden van de lippen. Nu ja, dat zeidet gij, gruwzame, en liet mij aan vertwij feling over. Dan heb ik een groote, zeer groote leugen gezegd, zeide zij, sterk blozende, toen hij haar scherp voldeed. Met deze machine is het mogelijk om in één uur 50 pond te verwerken. Het deeg wordt door de machine opgenomen, afgesneden, we der gebruikt en opnieuw afgesne den. De prijs van het werktuig is f200, terwijl voor elke wals meer f25 en voor eiken nieuwen vorm f 20 betaald wordt. De vergadering betuigde hare te vredenheid met de machine, wat den voorzitter, den heer E. Dekama Dzn., aanleiding gaf te zeggen, dat het als eene curiositeit is te beschou wen, dat eene nieuwe vinding on middellijk zoo algemeen gunstig wordt beoordeeld. De bijeenkomst toch werd door een 65tal leden en geïntroduceerden, allen vakmannen, bijgewoond. De uitvinders der ma chine zijn de hh. Spoor en Wijn voord te 's Hage. De heer Spoor berichtte nog dat reeds twee der machines bij banket bakkers in werking zijn. Nadat de leiding der vergadering aan den heer H. Boasson was over gedragen, ging men tot de behan deling van huishoudelijke zaken over. Een zeer fraaie verzameling zeepaardjes is Vrijdag in het Aqua rium te Amsterdam aangekomen. Ondanks de groote hitte, welke te genwoordig in het Zuiden van Eu ropa heerscht, is het den heer H. Pothoff, gezagvoerder van het stoom schip Uraniamogen gelukken, deze verzameling van honderd zeepaard jes in uitstekenden toestand van de Fransche kust naar Amsterdam over te brengen. Met het stoomschip Zaandam kapt. A. Potjer qq., zijn Zaterdag vertrokken van Amsterdam naar New-York. 107 volwassen personen, 18 kinderen van 110 jaar en 3 zuigelingen. Er waren voorts 27 passagiers le kl. aan boord. De gemeenteraad van Monni kendam heeft zich tot dien van Amsterdam gewend, met verzoek, gunstig te beschikken op de con cessie-aanvraag der heeren Sanders c. s. Eene Commissie uit de reede- rijen te Scheveningen is benoemd, ten einde proeven bij te wonen met eene machine, uitgevonden door een inwoner van Scheveningen en ten doel hebbende schuiten naar boven en naar beneden te sleepeti, zonder hulp van paarden. Naar wij verne men, is de machine van eene geheel andere constructie dan die volgens het systeem-Vierling. In de Weezeninrichting te Neerbosch doet zich, naar men ons meldt, het zeldzame geval voor, dat sedert de laatste twee maanden geen enkel geval van ziekte zich heeft voorgedaan. Dit is sedert het bestaan van deze inrichting nog niet gebeurd. (D. v. N.) In de puinhoopen van de op 28 Juli jl. in de Vogelwijkslanden, te genover Amsterdam, door brand ver nielde bouwmanshoeve, door Van den Bos bewoond, heeft deze een klompje goud gevonden, bestaande uit de gesmolten gouden tientjes, welke hij vermiste. De waarde van den klomp is ruim f160. In de zomermaanden van 1883 hadden menigmaal diefstallen van geld plaats uit koffers en pakjes, die per Rijnspoor werden verzonden. Spoedig bleek dat de schuldigen onder het personeel van den spoor weg moesten worden gezocht, en de Maatschappij zelve bevorderde de ontdekking door eene eenvoudige list. In een pakje werd gemerkt geld geborgen, het pakje werd gewoon ter verzending aangeboden en op de aankeek. Want spreek Erwin, wat is aan de liefde wel nauwer verwant dan de vergeving. Erwin voelde zich gelukkiger, dan hier te beschrijven zou zijn. Thans wilt ge niet meer ster ven hoorde hij de zachte, zoete stem zijner vrouw naast zich fluis teren. Sterven? Thans? Nu hij zich bo venmate gelukkig gevoelde, nu de vreugde, de heilige, reine vreugde hem den beker tot aan den rand i had gevuld en het eerste paar drup- pels daaruit hem reeds in de hoogste vervoering gebracht had. Sterven, nu het leven zoo dubbel schoon we der voor hem lag, hem een hemel op aarde beloofde Sterven Thans Neen Gilda, gij zult hem niet verliezen, zeide een welbekende, klankvolle stem achter hen. Gij zult hem niet ten tweeden male, of voor goed verliezen! Irene! Beschaamt maakte de jonge vrouw zich uit de armen van haren echtgenoot los en reikte hare vriendin de hand. Baronesse Irene!riep Erwin getroffen. U hier? In het huis van uwen vijand? Gelooft gij, dat ik aan mij- zelve dacht, toen ik Neuburg be trad? Uwe vertwijfelde vrouw op den weg naar uw hart, op den weg ook naar het moederhart te gelei den, is wel een voorrecht om zich- zelve te kunnen vergeten. Uw brief hoeft ons niet weinig schrik aange jaagd.' vervolgde zij schertsend, terwijl zij Gilda omarmde, doch hoe grooter het gevaar, hoe meer de hulp ons nabij is. De hulp? Ik zie die niet, zeide Erwin ernstig. Vervuld van Gilda's tegenwoordigheid, vergat ik mijn onvermogen uwe wenschen te vervullen. Mijzelven bedroog ik zwaar terwijl ik u zonder bedoeling mis leidde!

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1