3e Jaargang Vrijdag 14 Augustus 1885. ïo. 645. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt ADV ERTENTI EN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUIJULËTOJS. efstand van zijne vrouw pflaan. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand .IS Afzonderlijke Hommers 5 sitpnonten Zon- er afyeaisens lEesidagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. I Hoofdagenten vuur het .Buitgit'anti-. i omvagnit DAVBK Co., JOH. V. JOK'KS. Svcr., j Advertentiën worden aangenomen tot V middags 12 uur. Onze lezers worden attent gemaakt op den nieuwen Ro- mangetiteld: „VERGETEN", maarmede over eenige dagen als Feuil leton in dit Blad een begin zal mor den gemaakt. De Administbatie. gjSST" Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, dat in den loop der volgende week o ver het abonnementsgeld van de maand Juli per kwi tantie zal worden beschikt. e ft. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HAARLEM zullen op Don derdag den 20en Aug. 1885, 's namiddags te 21/1 uur, ten Raad- huize der gemeente iu het openbaar aanbesteden, hij enkele inschrijving: De LEVERING van Brand stoffen ten dienste der ver schillende gemeente-inrichtin gen. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing op de Gemeente secretarie op alle werkdagen, van 104 uren. Haablem, 6 Aug. 1S85. Burgemeester en Wethouders E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HAARLEM zullen op Don derdag 20 Aug. 1885, 's namid dags ten 2 ure, ten Raadhuize der Gemeente in het openhaar bij enkele verhuren Een gedeelte TUINGROND in het Heerenhek te Haarlen, kada straal bekend onder sectie F. no. 2897, en ter grootte van twintig aren, vier en veertig centiaren. De verhuring geschiedt voor vijf jaren, die aanvangen 1 Jan. 1886. De voorwaarden liggen ter lezing ip de Gemeente-Secretarie op alle werkdagen, van 104 uren. Haablem, 6 Aug. 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. De Secretaris. J. TIELENIUS KRUYTHOFF. In de zaak de Blochausen tegen de Etoile Beige heeft de Belgische rechtbank, iu overeenstemming met de conclusiën van het openbaar mi nisterie, uitspraak gedaan, in dezen zin, dat de Etoile Beige blijkbaar in hare mededee'.ingen omtrent de beursmanoeuvre te goeder trouw geweest is. Wanneer tengevolge van een te betreuren samenloop van omstandig heden, de naam de Bloch ausen in de manoeuvre gemengd is geworden, is dit niet de schuld der Etoile. De aanklacht wegens laster is alzoo afgewezen en de heer de Blochausen iu de kosten ver oordeeld. Het Engelsehe Lagerhuis nam gisteren bij acclamatie aan, om eene dankbetuiging te richten aan de troepen, die aan de Soedan-cam pagne hebben deelgenomen. Oucieel werd gisteren aan gifte gedaan van een geval van Engelsehe cholera met noodlottigen afloop, te Chollerton in Northum berland. De Times verneemt uit Marseille, dat aldaar eene paniek heerscht. Dagelijks verlaten een 2000 perso nen de stad. Dinsdag zijn in Spanje 4405 cholera-geva'.len, waarvan 1661 met doodelijken afloop, voorgekomen. Vijf en dertig nieuwe gevallen, waarvan 19 doodelijk, werden te Madrid aangegeven. Van verschil lende provinciën ontbreekt de opgaaf. Luidens berichten uit Constan- tinopel, heerscht er in de ambte- lij ice kringen aldaar verdeeldheid over de te volgen gedragslijn jegens Woiff. Twee gewezen grootviziers raden den Sultan deze gelegenheid aan te grijpen om zijne verstand houding met Engeland te verbeteren, docli de Porte alleen met Wolff te laten onderhandelen. Andere perso nen in het paleis kuipen tegen Wolff. Het aigemeene gevoelen is, dat de zending tot niets zal leiden. De Times ontving uit Caïro slechte berichten omtrent den gezondheids toestand der Engelsehe troepen te Soeakim. De Standard deelt mede dat, blij kens een brief uit Herat te Tehe ran ontvangen, de plaatselijke over heid aldaar druk in de weer is met het opkoopen en verzamelen van een grooten voorraad koren. Tweeduizend man waren bezig met de verbetering der vestingwerken, die door het aanbrengen van ver scheidene bastions worden versterkt. Er heerschte groote geestdrift onder de bevolking, die vast besloten is om de stad, bij onverhoopten aan val, tot het uiterste te verdedigen. De Engelsehe grenscommissie be vindt zich negen mijlen westelijk van Herat. In den laatsten tijd heeft zij tal van muilezels en kameelen gekocht en gehuurd. Volgens een brief uit Askabad, zou de spoorweg naar die plaats tegen October gereed zijn. Ook daar werden door de overheid groote hoe veelheden koren opgekocht. Men verzekerde dat de Russen, sedert hunne verovering van het Akhal- Tekke-gebiea, aldaar vier duizend man verloren hebben, hoofdzakelijk tengevolge van het heete en onge zonde klimaat. Nog verneemt de Standard uit Teheran dat de Afghauen eenige dorpen nabij Herat, die aan aan vallers beschutting zouden kunnen bieden, vernield hebben. De eige naars verwachten van Engeland schadevergoeding. Uit Meshed wordt aan de Daily News gemeld, dat de krijgs toerustingen aldaar krachtig worden voortgzet. Een dépêche van generaal de Courcy meldt, dat hij te Hai-Pliong is aangekomen om er zijn hoofd kwartier te vestigen, gedurende de epidemie; Dinsdag kwamen 66 nieuwe cholera-gevallen voor, ter wijl het sterftecijfer 17 bedroeg. Naar de Standard uit Canada verneemt, hebben veertig van Riel's volgelingen schuld beleden wegens landverraad. Haarlem, 13 Augustus 1885. Gisteren is door de politie alhier in beschonken toestand aangehou den een korporaal der husaren, in garnizoen te Amsterdam, die sedert eenige dagen van zijn corps werd vermist. Hij is ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld. Drie 19jarige knapen, woon achtig te Amsterdam, hebben zicli gisteren alhier schuldig gemaakt aan diefstal van een jas. Zij zijn naar het huis van arrest overge bracht. In de Raadsvergadering van gisteren werden de geloofsbrieven onderzocht van de herbenoemde leden F. L. Kist en mr. II. Enschedé en besloten tot toelating dezer heeren. Door het vertrek van den leeraar iu het schoonschrijven aan de Hoo- gere Burgerschool met ójarigen cur sus werd iu de vorige Raadsverga dering besloten zijne plaats niet meer te vervullen, doch met dat onderwijs telken jare te heiasten twee der leeraren van gemelde school. Voor den cursus 1885/86 werd het opgedragen aan de leeraren R. Zui- dema en A. J. Duijfjes, op eene be zoldiging van flOO 'sjaars ieder. De concept-verordening op het vergunningsrecht werd met eenige wijzigingen goedgekeurd. Benoemd werd tot onderwijzer 2e klasse aan de tusschenschool, de heer J. H. L. Teutelink en aan school E de heer M. van der Boon. Een rekest van jonkh. Ch. F. v. d. Poll tot ruiling van grond werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Het maandrappört van den gasopzichter over Juli jl. werd voor kennisgeving aangenomen. De aigemeene voorwaarden van aanbesteding werden vastgesteld. Aan liet museum van Kunstnij verheid zal onder zekere voorwaar den gedurende 3 jaren een jaarlijksch subsidie van f 1000 worden verleend. Een kamer en de zolder der stads bibliotheek zullen de nnodige her stellingen en vernieuwingen onder gaan en tot aanvaarding der daar voor door den heer mr. J. A. En schedé aangeboden geschenken werd besloten. Te Scheveningeu loopt liet ge rucht, dat Z. D. li. de Prins van Wied aan het Rijk iu eigendom heeft afgestaan het paviljoen van wijlen Prins Freaerik met gronden aan het strand, teneinde daarvan eene publieke wandelplaats te maken. Prins Albert van Pruisen, die sedert eenigen tijd in ons land ver toeft, heeft gisteren aan den stati van GEORG HARTWIG. 99) IX. Het is goed zoo, inderdaad het i is goed zoo, hoorde hij Romberg nevens zich zeggen. Ook dieDs stem klonk bewogen, en ging gepaard met een zekere ruwheid, 't vaste teekeD dat de bezitter er van aangedaan was. De spijt over ons eigen machtig handelen, het verlammende, oDgewone bewustzijn zijner onmacht, hebben dat trotsche hart gebroken. Hij is zonder strijd ontslapen. En hoezeer mij ook het plotselinge sterf geval verschrikt, geloof ik hier ge rust te kunnen zeggen: Hij stierf tot niemands leed en leefde tot nie- mands vreugde. De eenige welke hem aanhing, zal hem maar al te spoedig volgen; dus is zijn aanden ken bij ons uitgewischt. Ja, wij zullen hem uit onze herinnering verdrijven, voor zoover I zijn booze invloed ons schade heeft] berokkend. Iu een opzicht heeft mij zijn leven en sterven iets geleerd, nl.: dat alle glans der wereld ijdel is en I niet waard, dat men daaraan een korreltje offert van die schatten,! welke liefde en overeenstemming ons verzekeren, alsmede dat geen goed zoo kostelijk is, dat men het voor het kleinood van zijn eer mag ver- koopen; voorts dat er eene Voor zienigheid over ons regeert, welke onzen levensweg afbakent. Voegen wij ons naar den wil van die Voor zienigheid, dan is het goed voor ons; dwalen wij echter, dan moeten wij het als een genadebewijs aan nemen, wanneer zij ons langs om wegen toch weder op het rechte pad terugvoert. X. De zon ging onder. Als een vurige, bloedroode bol zonk zij al dieper en dieper in het westen, terwijl de geheele horizont door haar afscheids kus met purpergoud getooid werd. Haar scheiden lokte myriaden van dansende muggenzwermen, die door het zachte westenwindje bewogen, hier en daar heen werden gedreven, om hunnen fantastischen avonddans uit te voeren. Over de weilanden lag een balsemachtige koelte en de bloempjes aan den weg neigden moede hunne hoofdjes ter aarde. Maar aan den rand van liet woud, waar het frissche eiken- en beuken groen prachtig tegen de donkere denneboomen afstak, kwam nieuw, tot dusver schuchter verborgen le ven. Voorzichtig, met opgeheven kop loert de slanke ree voorzich tig door de stammen, nog eens, we der eens. Onbewegelijk staan zij naast elkander, de nieuwsgierigheid spreekt uit hunne kloeke, bruine oogen. Hoort! Daar ruischt iets in het woud, zij snellen voort. Met sierlijke sprongen hegeven zij zich in het dichtste gedeelte van het woud, onhoorbaar, als een schaduw beeld, verdwijnende. Op het vastgestelde uur had Wal- I demar Merfeldt zich op de voor het rendez-vous aaDgewezeu plaats be vonden. Zijne trekken droegen de vaste uitdrukking van een man, die voor 't geen hem op aarde het liefste is, alles op 't spel wil zetten, die weinig waarde hecht aan het leven en die, overtuigd van de rechtvaar digheid zijner zaak, met ongeduld de beslissing daaromtrent tegemoet ziet. YValdemar dacht te vroeg gekomen te zijn, want zijn tegenstander liet zich nog niet zien.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1