9 I0PUAIR NIIWS-1 WMmW 3e Jaargang. Dinsdag 18 Augustus 1885. No. 648. ABONNEMENTSPRIJS: B ouwen School. Raming f 41.000. FE li l LLfiTON. IU Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk o. maand 55 Afzonderlijke Noramers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagente* voor het Buitenland: (.ompa^/tiie Générale de x vblicite Etrangh'e G. L. f) A UBE Go., JOH. F. JONES. Stier., Parijs, 31 bis Faubourg Montmartre. AD VERTEN TI ËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. iHgang aan de Zeefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van iO lot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlamlsclte Maatschappij Ier bevordering van vertoon vao diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Iagaug llreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 lot 4 uur. Toegang 25 cents per pi edeu der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebuen op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs reet gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum vour kerkelijke oudheid, kunst e van1* Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten fc 1 zuiden.' Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 «ur tegen betaling van 25 cents y da en kosteloos van 124 uur, de overige. Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder 7 7,jN .i—roinlr» nif<tp>.inm»«7 Katnrdatr. Zon- en Feestdagen van 113 uur. Tenters bibliotheek. Geonend W oensdag. Donderdag. Vriidaz en Zaterdaz van 14 uur. Stadsbibliotheek en KOBteiuu» vai t*>-f." -jc "ts per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren ^Sr* usetm'in de Damstraat.' Geopen dragelijks uitgenomen ^Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Te;/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 Woensdat- en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2—S uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. 'vijverheid hebben op rrsoou. Donateurs en u geschiedenis, vooral voor een geheel jaar er persoon, alleen op behoorlijk geleide. Prinsenhof. Geopend BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HAARLEM zullen op Don derdag den 27en Aug. 1885, des namiddags te 2 ure, op het Raad huis der gemeente in het openbaar aanbesteden Het bouwen van eenc SSCMOOE. voor S-it^er Onderwijs en bet ma ken van cene W0- STïWtS voor den t'on- cierge, op een terrein aast lietJSoletipad.lioek Wijde Geldeloossepad, te Haarlem. Bestek en Voorwaarden, als mede de Teekeningen liggen ter inzage op de Gemeente-Secreta rie, op alle werkdagen, van 10 tot 4 uur, en zijn aldaar, te beginnen Maandag 17 Augustus 1885, tegen betaling van f 2,30 per stel, te verkrijgen. Plaatselijke Aanwijzing op Vrijdag 21 Augustus 1885, des voormiddags te 10 uren. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Architect over de werken en gebouwen der gemeente, op werk dagen, tusscben den dag der aan wijzing en dien der besteding, des morgens tusschen 9 en 10 uren, ten zijnen kantore, Koningstraat 2. Haarlem, 8 Aug. 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris, J. TIELENHJS KRUYTHOEF. Tan zijne ïïoiiw pftaan. van GEORG HARTWIG. 102) X. Andermaal neen! Nu, dan zijn wij het eens en willen dat blijven. Slechts zoolang duldt gij ons als uwe gasten, tot Gilda's moeder de moede oogen heeft gesloten. Dan vertrek ken wij, rijk aan liefde en nog rij ker aan ervaring. Onze vriendschap zal u vol gen, zeide Irene, Erwins hand grijpende en die met warmte druk kende. Uwe edele gezindheid op hoogen prijs stellende, willen wij hetgeen n ons opdraagt, waardig trachten te vervullen. Wij zullen ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag zijn te Marseille 61 personen overleden, waarvan 34 aan de cholera. De Madridsche correspondent van de Indépendance Beige zegt in staat te zijn den juisten omvang van de door de cholera aangerichte ver woestingen in Spanje te kunnen opgeven. Gedurende de tweemaau- den, die er verloopen zijn, sedert het bestaan der cholera officieel be kend gemaakt is, werden omstreeks 150,000 personen door de ziekte aangetast en zijn er in 39 van de 49 provinciën bijna 60,000 aan be zweken. Het platteland heeft be trekkelijk meer door de cholera ge leden dan de groote steden, als men Murcia, Grenada, Saragossa en Valencia uitzondert. In elk dezer vier steden zijn er meer dan 2000 menscben als slachtoffers gevallen. De correspondent van den Daily News te Cairo verzekert thans, dat de ontzetting van Kassala zonder eenigen twijfel door Abyssiuië, ge steund door den invloed der Brit- sche regeering, zal worden onder nomen. De vertraging in het vertrek van kolonel Chermside wordt veroor zaakt door het aankoopen van eeni- ge noodzakelijke geschenken voor den Koning van Abyssinië. Van Italië wordt niet meer ge sproken, zegt de Koln. Zeiiung. «Zijne fooien-politiek blijkt achterna nog ellendiger te zijn, dat tot dus ver algemeen werd aangeno men. De Italianen bezaten niet eens den moed, om doortastend op te treden. Het kabinet-Gladstone zou bandelen naar het voorbeeld dat gij ons thans gegeven hebt: zonder eigenzucht, plichtgetrouw, ons eigen voordeel in de groote lijst van men- schelijke naastenliefde vergetende. Wees er van overtuigd, dat wij dit uur nooit zullen vergeten! Nooit, herhaalde Gilda, bare armen vol dankbaarheid om den hals van den geliefden man slaande. XI. - Nu oude. heb ik u voorheen niet gezegd, dat Arnold Elbe, er het leven wel zou afbrengen, vroeg, ongeveer drie weken na de gebeurtenissen in Neuburg. de koop man Eduard Wichtelmann aan zijne waardige wederhelft. Een kleine, volstrekt niet verontrustende zenuw koorts! Daaraan sterft men maar niet zoo dadelijk. Doch gij wildet maar niet van beterschap hooren en had het liefst maar spoedig een cypressenkrans besteld. gaarne gezien hebben, dat zij Kas sala hadden ontzet. Zij verlangden echter de medewerking van een En- gelsch legerkorps, om zoodoende de wereld bet schouwspel te leveren van eene wapenbroederschap met bet trotsche Albiou. Zóóver echter ging Engeland in zijne liefde voor Italië niet en daarom ontzonk de" Italia nen, tegenover de houding der ove rige mogendheden, de moed om alleen op te treden. Ziedaar de ge schiedenis van den verongelukten veldtocht.» - Volgen de Frankfurter Zei- tung zou de Engelsche regeering niet ongeneigd zijn, om hare toe stemming te geven tot de uitvoe ring van een door den Khedive ontworpen plan, om de Egyptische provincie Dongola opnieuw te be zetten. Zoodra de weersgesteldheid het toelaat, zou een leger, uit zwarte Egyptische troepen bestaande, daar heen worden gezonden. Het opperbevel zou worden opge dragen aan den welbekenden Mudir van Dongola, Mustapha Yawer-pa- cha. Men verwacht dat de expeditie op weinig verzet zou stuiten, omdat de Mudir in de vroeger door hem bestuurde provincie talrijke aan hangers heeft. Een groot gedeelte van het materiaal, dat ten behoeve van den Soeakim Berber-spoorweg naar de Roode Zee was getransporteerd, is weder naar Engeland teruggebracht en onder de verschillende rijksma gazijnen te Woolwich, Chatham, Portsmouth en Plymouth verdeeld. Een telegram van Reuter uit Alexandrië van 15 Aug. meldt: De uitbetaling der schadevergoe dingen wegens bet bombardement van Alexandrië, zal een aanvang nemen en vóór bet einde dezer maand zijn afgeloopen. Wichtelmann, Wichtelmann, wacht er u toch voor de zaken al tijd zoo te overdrijven, zeide me juffrouw Suzanne vermanende. Gij weet even goed als ik, dat de dokter Arnold's oom weinig hoop op beterschap gaf. De arme jonge man. Ja, ja, wanneer ik het goed bedenk, moet hij die nijdige koorts al lang onder de leden gehad heb ben. Herinnert gij u, Wichtelmann, hoe ongeduldig hij in den laatsten tijd was? Hoe heftig en opvliegend vooral tegenover zijn goeden, ouden oom? Ei, die is thans zoo verheugd, alsof hij twintig jaren jonger ge worden was. Nu, hij is zeer zeker de ge nezing van zijnen neef vooral aan Florentine verschuldigd, die Arnold met voorbeeldelooze zorg heeft op gepast. Steeds zoodra mijn tijd om aan zijn bed door te brengen was afgeloopen, werd haar lief gezichtje Voor eenigen tijd is gemeld, dat Rusland een geheim tractaat met Co- rea heeft gesloten, waarbij dit land onder Ruslands bescherming ge plaatst wordt. Eene bevestiging "au dit bericht vindt men in de North China Daily News, die de tijding zelfs reeds heeft medegedeeld in het nommer van 30 Juni. Het tractaat zou van wege Rusland gesloten zijn door den heer von Möllendorff, een Duitsch onderdaan en commissaris- generaal der douane in Corea. In China wordt dit tractaat beschouwd als een antwoord van Rusland op het bezetten van Port Hamilton door de Engelschen. Latere berichten, waaronder uit half-officieuse bron, verzekeren dat bet cijfer der slachtoffers bij den Cbristenmoord iu Tonkin sterk overdreven is. Het bedraagt niet 10,000, doch in geen geval meer dan eenige honderden. Het verschil moge groot zijn, de aangerichte slachting blijft echter niet minder afschuwelijk. De Carolina-eilanden. van wel ker annexatie door Duitscbland de telegraaf gisteren bericht bracht, vormen een archipel ten Oosten van de Philippijnen en ten Noorden van Nieuw-GuiDea. De oppervlakte van de geheele groep is 880 vierkante Engelsche mijlen en het aantal in woners ongeveer dertigduizend. De meeste van deze eilanden zijn uit koraalriffen onstaan, verheffen zich slechts weinig hoven de oppervlakte der zee, en bieden voor grootere schepen geen veilige ankerplaats aan. Eene uitzondering maakt Mi lan, het meest oostelijke eiland van de Eap- of Yap-groep, dat hooge bergen beeft en een overvloed van allerlei producten. De bewoners, reeds door den kier van de deur zichtbaar en vroeg zijMama Wich telmann, wilt u dan eeuwig bier blijven? Ach, dat goede, lieve hartje! De mensch zij edel, hulpvaar dig en goed, zeide onze groote Goethe. Ja, dat laat zich goed zeggen, maar de uitvoering daarvan is min der gemakkelijk. Zoodra Arnold een weinig begon te herstellen, zond Florentine haar moeder iu hare plaats om den joDgen man te verplegen. Weet gij, wat ik geloof, Wichtel mann? vervolgde zij plotseling, terwijl zij, een oogenblik in naden ken verzonken, de wijsvinger aan de punt van den ietwat grooten neus bracht. Weet gij het niet Wich telmann Gij hebt het mij toch nog niet gezegd. Suzetje? vroeg de heer Wichtelmann, nieuwsgierig op zijne vrouw toetredende. die tot het Maleische ras behooren leven hoofdzakelijk van de visch- vangst. De archipel behoorde in naam aan Spanje, en stond onder toezicht van den goeverneur der Philippijn- sche eilanden. De Spanjaarden had den echter op de geheele groep geen enkele nederzetting. Haarlem, 17 Augustus 1885. Zaterdagnacht heeft een 19 jarig jongeling uit Haarlem, aan den open baren weg onder de gemeente Scho ten, zich door een pistoolschot van hetleveu beroofd. Gisterennamiddag is in het Noorder Buiten-Spaarne onder (leze gemeente drijvende gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. Oud naar gissing 25 26 jaren, gekleed met zwarte jas, broek en vest, borstrok gemerkt G. H. Aan J. van der Schaaf alhier, is door B. en W. vergunning ver leend tot oprichting van eene bak kerij in bet perceel aan de Spoor wegstraat 20, kad. sect. A no. 788. Bij de akte-examens, lager on derwijs, 14 en 15 dezer te 's-Ilage gehouden, verkreeg de hoofdakte o.a. de beer G. Ivempers, alhier. In de afdeeling «Schoone Kun sten» der Antwerpscbe Tentoonstel ling verwierf de beer A. J. C. Ge- mund alhier, eene eervolle vermel ding voor «Plannen en teekeningen voor een nieuw gebouw voor de club «De Harmonie» te Rotterdam.» In den grooten internationalen wedstrijd voor tweewielers te Nij megen, zijnde no. 11 van bet pro gramma, behaalde de heer Wester man van Haarlem den 4den prijs, Ah zoo! Nu dan, ik geloot dat de kleine Flora op Arnold ver liefd isl Ih..J Ah....! Vindt ge er dan niets bijzon ders in, wanneer een zoo levenslus tig meisje dagen lang vrijwillig als ziekenverpleegster in een donkere kamer zit, in plaats van daar buiten rond te huppelen? Heer God, dat zou.... Nu, wat zou dat? vroeg mejuffrouw Wichtelmann onverbid delijk verder. Een waar geluk voor de jonge menscben zijn. Haastig werd de deur geopend. Met een vroolijk «goeden dag, papa en mama Wichtelmann» sprong de kleine danseres de woonkamer bin nen. Floortje? Waarachtig! Hoe komt gij bier? Je wangen gloeien meidriep de koopman verwon- I derd. Neem plaats.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1