gemengd meows. zijnde: een bronzen eerepenning met getuigschrift. De afstand van 10,000 meter ("30 rouden), werd door hem in 24 minuten afgelegd. De beer Kiderlen uit Deltshaven, die den eersten prijs won, legde den afstand in 22 minuten IIs/; seconden af. Men meldt uit 's-Hage, dat de Minister van Financiën zijne be- grootiug wil doen sluiten. Op welke wijs dit geschieden zal, kan men begrijpen. Zooveel schijnt zeker, Z. Exc. zal de meeste oude kennissen weder dienst laten bewijzen. Eene belasting op spoorwegkaartjes, zelfs heffing van graanrechten, maken deel van het program uit. Tot aanvulling en verbetering van een vorig bericht vernemen wij, dat de heer P. Caland, hoofd-in- specteur van 's Rijks waterstaat, zich, op verzoek der Regeering van Brazilië, naar dit Rijk begeven heeft, om advies uit te brengen omtrent de verbetering van den havenmond van Rio Grande do Sul. Men wenscht die verbetering op dezelfde wijze te doen plaats heb ben als bij den nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee is geschied, waarvan de gevolgen even vrucht baar zijn voor den handel als eer vol voor den genialen ontwerper van dit plan. Dezelfde wijze van bewerking is ook reeds gevolgd voor de verbetering van de rivier de Mississippi, waartoe men uit Ame rika den Rotterdamschen waterweg is komen bestudeeren, en is ook dddr met de beste resultaten be kroond. De heer Caland doet zich ver gezellen door den ingenieur van den waterstaat J. W. Welcker te Alkmaar. (N. R Ct.) Naar de Midi. Ct. verneemt, is de regeering voornemens, den Zondagsdienst op de telegraafkan toren nog meer in te krimpen. Op kantoren met vereenigden post en telegraafdienst wil men ook op Zon- en algemeen erkende christe lijke feestdagen dezeltde bepaling invoeren, die 6 Sept. in werking treed bij de posterijen. In menige kleine gemeente zal de dienst tot drie uren beperkt wor den en het kantoor tevens na 's mid dags vijf ure gesloten zijn. Op an dere kantoren zullen de uren vast gesteld worden, zooals dit tegen 6 Sept. voor de posterijen is geschied. Naar men uit goede bron ver neemt, zal de spoorweglijn Amers foortNijmegen met 15 October of 1 November e. k. niet, zooals vroe ger gemeld is, in exploitatie kunnen worden gebracht. Een particulier telegram uit Berlijn van 15 Augustus meldt dat Ylissingen thans beslist is gekozen als aanlegplaats van de Duitsche mailbooten. Men leest in het D. v. N In het Limburgsche Nieuws en Advertentieblad, plaatste de heer F. N. Retten deze advertentie «Zij, die bij mij ontvreemd heb ben eene nieuwe graafschop, eene kartouw, eene hooivork, eene kolen schop en eene egge, verzoek ik dringend deze zaken terug te doen bezorgen." Wij willen gaarne helpen dit be leefd verzoek te verbreiden, ten einde de kans, dat de heeren dieven 't onder de oogen zullen krijgen, te grooter te doen worden. Het ver zoek zal ongetwijfeld de harten der dieven roeren. - Moet ik weer eens in onmacht vallen? Zult gij mij dan weer op vangen vroeg zijschelms toetredende op den terugwijkenden heer Wiclitelmann. Neen, gij moogt alles doen, maar dat niet. Ik bid u uitdrukke lijk bij uwe positieven te blijven Bij mijne zinnen? Ach ik ge loof dat ik nog gek zal worden van vreugde, wanneer ik het ten minste nog niet ben, mama Wichtelmann, riep Florentine, de corpulente vrouw vast omvattende, ik ben te ge lukkig, te gelukkig! Ei, ei, Floortje, drong me juffrouw Wichtelmann aan, vertel ons eens gauw wat voor aangenaams ge ondervonden hebt, wij zijn ge heel en al oor. Nu, luister u dan maar goed. U weet, dat Gilda's vertrek met de zware ziekte van den jongen Elbe samen viel, hetgeen mij te meer leed deed, daar hij al ijlende zich Te Haarlemmermeer is Vrijdag een F/sjarig kind van den land bouwer J. nabij het Hoofddorp, spe lende te water geraakt en verdronken. Op verscheidene plaatsen te Am sterdam zijn Zaterdag morgen ge schriften aan den muur geplakt ge- gevonden, hoofdzakelijk inhouden de verzuchtingen over werkeloos heid, armoede, verdrukking enz., gevolgd door een oproeping om zich voor den grooten vrijheidsdag gereed te houden. Vier personen, twee mannen en twee vrouwen kregen Vrijdag avond op den Achterburgwal te Arasterdam twist over een gulden. «Al dat praten kan niet baten,» dacht een der heeren, en greep een der dames beet en wierp haar te water, terwijl hij de tweede door een flinken stoot in een kelder deed verdwijnen. Na dit krachtig optre den koos hij het hazenpad. Zijn metgezel bracht, bijgestaan door eenige voorbijgangers, beide schoo- nen weder op den beganen weg en naar hare woning, waar zijn be reidvaardigheid met een pak slaag werd beloond. Twee kinderen waren gisteren middag aan den waterkant van de O. Z. Voorburgwal te Amsterdam aan het spelen. Een voorbijganger vermaande hen die gevaarlijke plaats te verlaten. De pleegvader der kin deren, die in de nabijheid stond, nam dat euvel op. Hierdoor ontstond eerst een woordenstrijd, welke weldra aanleiding gaf tot handtastelijkhe den. De pleegvader bekwam een zware wond aan het hoofd, die zijn vervoer naar het gasthuis noodzake lijk maakte. Aan het Westerstrand van het eiland Tessel is Vrijdag een flesch aangespoeld, waarin een briefje stak van dezen inhoud: Al die dit vindt K laat vermelden. ,2- 10 Augustus '85. m Drijvende op de Noordzee. Korp Boonen. p. Marn. de Koe. q5' Stieltjes. Bukkus. Het geheele personeel van de firma Van Kempen Zonen, te Voorschoten, is Vrijdagmorgen per extra-tram van daar naar Leiden, en vervolgens van Leiden naar Haarlem gegaan. Een concert in St. Bavo's tempel-gewelven werd daar voor hen gegeven. Na zich vervolgens in den Hout aan een ontbijt te hebben verkwikt, gingen zij over Leiden naar Katwijk, waar hun door de firma een maaltijd werd aangeboden. Op het feestmaal deed de heer Van Kempen, naar het Vad. mee deelt, een mededeeling die met alge meen bijval werd begroet, nl. dat de firma besloten had een eigen pensioenfonds aan haar fabiek, die reeds in het bezit is van een zie kenfonds, weduwenfonds, spaar- en hulpkas, te verbinden. De gezellige feestdag was eerst 's avonds te twaalf uur geëindigd. Het vonnis van den krijgsraad te 'sHage in de bekende zaak der hu zaren-officieren is door het hoog- Militair Gerechtshof goedgekeurd en Zaterdag uitgesproken. De politie te 's-Hage heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in bijna uitsluitend met mejuffrouw Horst bezig hield, terwijl het toch geheel onmogelijk was de vrouw, welke hij zoozeer beminde, in zijne tegenwoordigheid te brengen. Niet waar, mama Wichtelmann, u weet hoe dikwijls Arnold Gilda's naam noemde? Ja, hij was zeer ziek, zeide het echtpaar Wichtelmann medelij dend. Zeker. Op een vroegen mor gen nu, toen de eerste zonnestralen zich over de daken deden zien, richtte de zieke zich plotseling op, zag mij met heldere, groote oogen aan en zeide zachtkens: Gij zijt Gilda niet? Ik schudde het hoofd. Neen! Kent gij mij niet beter?.... Florentine.... mompelde hij, zich omdraaiende. O, ik had toen kunnen jubelen van vreugde en verrassing. Ik wist nu toch met zekerheid, dat de woede van de koorts gebroken en een her stel te verwachten was. Een dagen de Passage aldaar een persoon, die als heer gekleed gaat, op heeterdaad betrapt terwijl hij zich schuldig maakte aan het met zijn stok moed willig beschadigen van de geschil derde advertentiën op het muur vlak bij de Spuistraat. Naar het politie-bureau op de Nieuwehaven gebracht, trachtte de bedrijver aan vankelijk de daad te ontkennen, maar beleed ten slotte zijn schuld, aangezien het bewijs daarvoor vol dingend was. De politie was dien nacht op hare hoede, nadat aangifte bij haar was gedaan van soortgelijke be schadigingen in vorige nachten. Een vijfjarige jongen, die Zater dagnamiddag in het Kanaal te Sche- veningen viel, werd door zijn oom, een knaap van 14 jaren, die gekleed te water sprong en herhaaldelijk dook, nog levend op het droge ge bracht. Te Gorinchem kwam dezer dagen een ingezetene in de R. K. kerk om zijn pasgeboren kind, een jongen, te laten doopen, hetgeen geschiedde. Het bleek echter dat de man zich vergist hadde jongen was geen jongen, maar een meisje, en den volgenden dag op het stadhuis werd dan ook een meisje aangegeven. Tenzij de vergissing in het doop register terstond mocht zijn hersteld, staat nu dit kind burgerlijk als meisje en kerkelijk als jongen te boek. Zaterdag ochtend bekwam eene schuit beladen met 270 manden pruimen en bestemd voor Londen, op de rivier de Maas aan de Noord te Kralingen een groot lek, door dien zij op een anker voer. Een viertal personen, aan den wal dit ziende, sprongen onmiddel lijk in een in de nabijheid liggend vaartuig, roeiden met alle kracht naar de zinkende schuit, en smaak ten het genoegen, den schipper met zijn 2 kinderen, die zich in de zin kende schuit bevonden, te redden. Ook de pruimen werden daarna in hunne schuit overgebracht. De afzender, per telegraaf daar van onderricht, zond onmiddellijk een bode, die aan de redders eene geldelijke belooning voor hunne tij dige hulp ter hand stelde. De schuit is gezonken. Door den commissaris van poli tie te Gouda is proces-verbaal op gemaakt tegen zekeren persoon aldaar wegens het onbevoegd uitoefenen van een tak der geneeskunde. Hij maakt de menschen wijs, dat hij kanker kan genezen en, weet van de lichtgeloovige menigte nogal aardig te profiteeren. Uit Gulpen meldt men: Onder leiding van den heer Ha- bets, rijks-archivaris, is men bezig met het doen van opgravingen in de gemeente Hoensbroek, op een 1/t uur afstand van het kasteel aldaar, waar volgens zeer oude geschriften op eene plaats, genaamd «Schuur- eik», een oud kasteel moet hebben gestaan. Na vier dagen werkens heeft men dan ook een gedeelte der fondamenten, benevens eene van cement gegoten badplaats blootge legd; men vond er eene goed be waarde kan, benevens eene groote hoeveelheid gebroken potten. Intus- schen gaat men met het opgraven ijverig voort. lange apathie volgde op deze gun stige ommekeer. Ik bleef, even als te voren, aan zijn bed waken. Hij noemde Gilda's naam niet meer, ja het scheen bijna alsof er een lachje om zijne lippen speelde, zoo dikwijls ik hem den koelen drank aanreikte om die te bevochtigen. Op denzelf den tijd dat hij mij herkende, richtte hij zich weder op, greep met moeite mijne hand en trachtte die te druk ken. Ik heb een schoonen droom gehad, zeide hij, zonder zijne blik ken van mij af te wendeu. Wat hebt gij gedroomd? vroeg ik, om mij van zijn klaar bewustzijn te verzekeren. Ik keerde van een vermoeienden arbeid huiswaarts en vond mijn eenvoudige kamer met talloczebloeiende ruikers bezet welke een kostelijke, versterkende geur verspreidden, die mij buiten gewoon goed deed. Terwijl ik nog vol verwondering rondzag om den geheimzinnigen gever van dien schat Terwijl Vrijdag een molenaar te Terheijden met zoon en knecht bezig was eenige werkzaamheden op de galerij van den molen te verrichten, stortte eensklaps een gedeelte der galerij naar beneden, in zijnen val den molenaarsknecht met zich voe rende, die daarbij zeer ernstige ver wondingen bekwam. De molenaar en zijn zoon hadden zich aan een molenwiek vast geklemd en bleven tusschen hemel en aarde hangen, totdat er hulp kwam opdagen waar door zij uit hunnen neteligen toe stand verlost werden. Tilburg wordt tegenwoordig over stroomd door horden bedelaars, die onder voorwendsel van goederen te venten, van huis tot huis bedelen en bij weigering eener gift brutaal worden. Zij zijn meest uit de Lang straat af komstig en zien ze dat hunne inzameling goed gaat, dan wordt fluks een verhuisbiljet uit Loon-op- Zand of Kaatsheuvel gehaald, waar bij goede vrienden, om ze kwijt te zijn, nog geld voegen. Na eenigen tijdinTilburgte zijn geweest,kloppen zij bij het armbestuur aan en het is ongeloofelijk hoevele armen uit buitengemeenten door het armbe stuur te Tilburg sedert eenigen tijd moeten onderhouden worden, na tuurlijk ten koste van eigen armen, die niet meer op de gewone wijze kunnen bedeeld worden. Het gedrag der burgers kan be halve de houding der politie, aan dezen toestand alleen een einde ma ken. Iemand heeft een prachtigen jachthond te Joure een oor afge sneden. Ondanks de ijverige naspo ringen der politie is 't nog niet ge lukt den wreeden dader op te sporen. Naar aanleiding van het op vrije voeten stellen van Sake Leentjes, die op last der rechtbank te fiee- reuveen uit de gevangenis ontslagen is en met het oog op de gisting onder de bevolking te Sloten (Fries land) is de Rijkspolitie aldaar ver sterkt. Tijdelijk zijn naar dat plaastje ver trokken: de brigadier-majoor Bee- nink van Heerenveen, de brigadier- titulair De Groot van Wijchel en de brigadier Bosma van Lemmer. Tegen het vastroesten van schroe ven, zelfs wanneer deze met olie ingesmeerd worden, in werktuigen, die aan hitte of vochtige en be dompte lucht blootgesteld zijn en die men soms uit elkander nemen moet, wordt het indoopen der schroe ven in een brij van olie en potlood aanbevolen. Na jaren kunnen zulke schroeven licht weder uitgedraaid worden. Andere voordeelen van deze behandeling zijn nog, dat bijna alle kracht bij het indraaien der schroe ven aangewend, ten nutte komt van het aaneeuklemmen der deelen, om dat door het smeersel de wrijving aanzienlijk vermindert," verder dat de schroeven tengevolge van min dere krachtsaanwending niet zoo licht breken en ook het werktuig zelf minder gevaar loopt, door uit schampen van den schroevendraaier enz. beschadigd te worden. De Vereeniging tot weder- zijdsche bescherming van handels reizigers, zegt het Journal du Havre, heeft ongeveer zevenduizend leden en een kapitaal in contante gelden en waarden van honderdduizend te ontdekken, zag ik plotseling.... Wat? riep ik, nu onwillekeurig in spanning verkeerendezag ik dat al die duizend bloemen een men- schelijk hoofd droegen, een schoon, lachend, mij zoo wel bekend hoofd, uw hoofd! Ik gevoelde dat ik purperrood werd. En wat deed gij toen met de bloemen? vroeg ik. Ik was plotseling zoo geheel gene zen naar lichaam en ziel, vervolgde hij op steeds levendiger toon, dat ik mij niet kon bedwingen eenige van de knoppen te kussen! Alzoo hebt ge ditmaal die arme ruikers niet zoo onachtzaam weggeworpen als toenmaals? Op datzelfde oogen- blik kwaamt gij de kamer binnen, mama Wichtelmann, om het dag waken over te nemen, ik keerde niet meer terug om des te inniger aan onzen armen zieke te denken. Heden nu, toen ik juist gereed stond, om U te gaan opzoeken, werd er zeer voorzichtig aan mijne kamerdeur ge- francs. De Vereeniging begon met twee-en-dertig leden en ruim acht- en-twintig francs. Slechts zes jaren waren noodig om het bovenvermeld schitterend resultaat te bereiken. Het is algemeen bekend dat de zoogenaamde meeldauw groote verwoestingen onder de planten en vooral onder de rozen kan aanrich ten. Een afdoend middel tegen deze schimmelziekte was tot op heden nog niet gevonden. Wel werd het gewoonlijk bestrooien der aange taste plantendeelen met bloem van zwavel aanbevolen, doch dit middel hielp niet genoeg. Nn heeft een rozenkweeker in Frankrijk het volgende nieuwe, een voudige middel aangeprezen, dat zeer werkzaam moet zijn: Men be sproeit de bladeren en takken der aangetaste planten met een oplos sing van keukenzout in water en wel in een verhouding van 3 kg. zout op 100 liters water. Twaalf uren later herhaalt men de besproei ing, doch dan met een zwakkere op lossing van 1 kg. zout op 100 liters water. De beste tijd van besproeien is 's avonds of bij een betrokken lucht. Het spreekt van zelf, dat dit mid del niet alleen bij rozen, maar ook bij andere door schimmel aange taste planten kan worden aange wend. Men moet echter bij teere planten een zeer zwakke zoutoplos sing gebruiken. In het Belgische dorp Rausart heeft men eene groote menigte oude munten, tot eene gezamenlijke waarde van een half millioen francs, ge vonden. De meeste stukken zijn uit de jaren van 1485 tot 1500; onder de bevolking heerscht, naar aanleiding van deze ondekking, groote opge wondenheid. In het Hippodröme te Parijs zal dezer dagen een man-kanonsko gel homme obusvoor het publiek optreden, wanneer de proefnemingen, die op het oogenblik genomen wor den, slagen. Onlangs bad eene repetitie plaats, die wel niet in alle opzichten vol deed, maar toch zeer merkwaardig was. Er werd een echt kanon, dat zoo zwaar was dat zes krachtige paar den het met moeite voortsleepten, in het circus gebracht en met be hulp van werktuigen op een voet stuk geplaatst, waarna men er een ijzeren bus inschoof. De levende kanonskogel nam in de bus plaats, waarop ten slotte het voorste gedeelte van een granaat werd geplaatst. Het uitschieten gebeurde niet door middel van een veer, maar werkelijk door eene buskruit-lading en thans kwamen de moeielijkheden. Hoe toch moet de juiste dosis kruit worden bepaald om den man twintig meter ver te slingeren en te doen opvangen door een makker die aan een trapéze hangt, terwijl de bus, die veel zwaarder is, slechts tien meter afstand aflegt. Bij de eerste proeve viel de man dan ook in het uitgespannen net, zonder dat hij den kunstenaar aan de trapéze had kunnen bereiken. De proefnemingen worden voort gezet. Voor het Gerechtshof van Puy de Dóme stond dezer dagen zekere Jean Trincard terecht, die zijn moe- klopt deze openende meende ik van schrik op de plaats waar ik stond dood te blijven. Denk eens, Arnold Elbe, hoewel nog bleek, maar volkomen hersteld, stond voor mij. Toen hij mijne verwondering zag, trad hij snel op mij toe en greep mijne hand. Ik wist niet, dat mijne moedige, standvastige verpleegster zoo gauw ontzet zoude zijn, zeide hij. De warme dank die ik' u schul dig ben, voert mij, 'nu ik uit mag gaan, in de eerste plaats tot u! Ach, waarom zou ik woord voor woord verhalen, wat er in dit uur tusschen ons gesproken werd, hoe zou dat afsteken bij die schoone, schoone werkelijheid, viel Floren tine ziclizelve lachend in de rede, terwijl hare donkere oogen een wei nig vochtig werden. Genoeg, ik kwam te weten, dat de arme eene ongelukkige liefde in zijn hart had rondgedragen, welke hij overwon nen meende te hebben door mijne hulp. {Slot volgtl\

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2