3e Jaargang. Donderdag 20 Augustus 1885. No. 650. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en algemeene feestdagen. ADVERTENTIN AliiSÏSlKiSM OVKRZIffllT. FEUILLETON. VEHGETEN. HI\\R\LAW Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten vo.or het .Uniten/,andovtpagnie Generale de l ublicite litrangere G. L. DATJBtf Sf Go., JOH. F. J ONES. Sitcr., Parijs3 Ibis Faubourg Montmartre van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. G-roote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op Tiet Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van j0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlanusche Maatschappij tor bevordering vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs wet. gezelschap, ledeu met 1 dame. Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. 'toegang 25 cents den der Nedërlandsche Maatschappij ter bevordering vau Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. .Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, k' van NederlandV en meer bijzonder van het 'Haarlemselie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangshal l 1 gulden. Museum der stad Haarlem up het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van la October tot 14 April op die dagen van 10uur tegen betaling van 25 r Zr» d 'een kosteloos van J24 unr, de overig'-. Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van tot 14 jarei -> 1 ..a........... 7--.4ar,\na 'Znn- ph Fficatifai/p-.n van 1 IX uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. van 28 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. au Nijverheid hebben op •r persoon. Donateurs en st nu geschiedenis, vooi&l Heulers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen vau 11—8 uur. Teg Iers - Orgel-bespelina in de Groote. Kerk. Dinsdag vau 1'2 en Donderdag va Woensdag en Zaterdag van 24 i niet dan onder behoorlijk geleide. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeaé BURGEMEESTER en WETH OUDERS van HAARLEM zullen op Don derdag 20 Aug. 1885, 's namid dags ten 2 ure, ten Raadhuize der Gemeente in het openbaar bij enkele inschrijving verhuren Een gedeelte TUINGROND in het Heerenhek te Haarlen, kada straal bekend onder sectie E, no. 2897, en ter grootte van twintig aren, vier en veertig centiaren. De verhuring geschiedt voor vijf jaren, die aanvangen 1 Jan. 1886. De voorwaarden liggen ter lezing op de Gemeente-Secretarie op alle werkdagen, van 104 uren. Haarlem, 6 Aug. 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. De Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. Het Fransche blad Intransi- /eant bevatte eergisteren den beloof den brief, waaruit zou blijken dat Olivier Pain is vermoord ten ge volge van den prijs, dien Engelsche officieren op ziju hoofd gesteld had- len. De brief is onderteekend «Seli- kovitsch,# de schrijver moet vroeger als tolk gediend hebben bij het Britsche leger in Soedan. Seliko- ritsch beweert, dat den 16en April foor Majoor Kitchener een prijs op ?ain's hoofd gesteld werd, en dat le Franschman daarna gevangen 'enomen was door een Arabischen Sheikh, Khallil genaamd, en in le woestijn bij Aboe Dom doodge- in den vreemde. Daar, waar de bruisende Ansa rastuimig naast den steilen bergweg roortruischt, niet ver van het liefe- ijk tusschen opkomende kastanje- joschjes en wijngaarden liggende lastagnola, opent zich een klein, 'erborgen dal. Bij den ingang daar- ran stond in eene frissche weide, loor Alpen viooltjes overdekt, een raai Zwitsersch huis. Een bekoor- ijker verblijf liet zich nauwelijks .enken. Op het eenzame plekje ;ronds, te midden van het wonder- aar schoone landschap met het nog eerschende Italiaansche karakter, schoten door twee Bachi-Bazouks onder de oogen van Majoor Kit chener. Vooraf was een telegram naar Londen gezonden en daarop antwoo-d ontvangen. De Temps neemt den brief niet over, maar vermeld dat hij eene reeks van stoute beweringen bevat, voor welke de Intransigeant moeie- lijk het bewijs zou kunnen vinden. De Fransche consul te Tieu- Tsin, Ristelhueber, die het officieel document van den vrede, in gouden koorden en zijde in drievoudige kistjes besloten is komen aanbren gen, is door een reporter van den Gaulois geïnterviewd. De minister de Freycmet, zeer ontevreden over het verslag van dit onderhoud, heeft den consul ontboden en is, naar de Temps vermeldt, voornemens den consul, indien deze geen voldoende ophelderingen kan geven, eene dis ciplinaire straf op te leggen. Te Marseille sterven gemid deld dagelijks 45 personen aan de cholera. De omliggende plaatsen zijn thans door de ziekte aangetast. Maandag zijn daar 24 personen aan die ziekte overleden. De Zwitsersche Bondsraad heeft, met het oog op het heer- schen der cholera in Spanje en Frankrijk, aan de regeeringen der verschillende kantons een circulaire toegezonden, waarin gelast wordt, de voorzorgsmaatregelen die ten vorige jare werden uitgevaardigd en waarvoor eene bijdrage uit de Bondskas werd toegestaan, weder in toepassing te brengen, en alle voorschriften van den Bondsraad, die daarop betrekking hebben, nauwkeurig op te volgen. Daar de atmospheer, ondanks de heersckende warmte, zeer helder en zuiver blijft, heeft men alle hoop dat de gaf de bekoorlijke Zwitserschebouw- trant aan het kleine gebouw iets ongemeen schilderachtigs. Sierlijk gesneden galerijen omringden de eerste verdieping. Bloemen bloeiden daarop in overvloed; hunneranken groeiden omhoog tot aan de breede daklijst en vielen weelderig naar beneden op het uitstekende dak der met planken beschotene huisdeur. Dit zette aan het geheel een zekere hechtheid en liefelijkheid hij, en gaf ook aangename schaduw in het vriendelijk bloementuintje, dat het voorplein van de geurige weide scheidde. Zorgvuldig was de smalle weg behouden, die door deze heenvoerde naar den genoemden bergweg, aan wier rechterzijde zich aanzienlijke landerijen met dorpen en hutten uit strekten, terwijl links de ruischende Ansa hem vergezelde en den mij merenden wandelaar vertelde van de schoone, kristalheldere gletscher- gevaarlijke gast ook dit jaar Zwit serland van zijn bezoek zal ver- schoonen. Aan de Daily News wordt uit Petersburg geseind, dat er acht groote kanonneerbooten in aanbouw zijn. De Chicago Times heeft de tijding uit Caïro ontvangen, dat Abdullah eu Mohamed-Elkheir te Khartoem vermoord zijn. Er worden verster kingen uit Berber verwacht. Hulp is onmiddellijk gevraagd. Aan de Times wordt uit Durban geseind, dat er in Bechuanenland goud- en zilvermijnen ontdekt ziju. De toestand aan de noord-ooste lijke grenzen van Perzië aldus schrijft de correspondent van den Standard te Teheran laat veel te wenschen over. De onderwerping der Turkmeensche stammen aan Rusland heeft ten gevolge gehad, dat de gewone opbrengst van de rooftochten der grenshoofden aan merkelijk is verminderd. Aan den anderen kant heeft de centralisatie van het gezag te Teheran en het voortdurend besnoeien van de macht der stamhoofden aan de grens eene zekere spanning veroorzaakt. De afzetting van het hoofd van den Firaman-stam wordt beschouwd als het begin van een aanslag op het gezag der hoofden in het algemeen. Men gevoelt veel sympathy voor de Turkmenen, doch vreest, dat de mogelijkheid van herhalingen der Russische aanvallen en van de po gingen, die te Teheran worden ge daan om het erfelijk gezag der hoofden te kortwieken, tot ernstige onlusten zal aanleiding geven. Nog kort geleden dachten de hoofden wieg, die hij nieuwsgierig verlaten heeft, om zich zijnen weg te hanen over de Moraine heen, door nauwe engten, tusschen reusachtige hergen en over wild rotsgesteente naar de wijde, schoone, onbekende wereld, die zoo geheimzinnig uitlokt tot ja, nog weet de schuimende, onstui mige vloed niet waarheenZij droomt slechts van zonneschijnlentelust en zomerpracht, van liefelijke land schappen en groene heerlijke wou den zij heeft geen voorgevoel van de nabijzijnde, diepe zee, het vroege graf harer juichende levens lust. In de zomeravondstilte luisterde eene eenzame wandelaarster aan dachtig naar het hoopvolle gekab- bel der golfjes. Hare verschijning, zoo geheel alleen in deze omgeving, had iets eigenaardigs. Blijkbaar hoorde zij daar niet, en toch paste zij uitmuntend hij die heerlijke na tuur. Het zuidelijk type was te er- er zelfs niet aan, dat Rusland tot eene voortdurende bezettiDg van Merw zoude besluitenthaus, nu men bemerkt dat dit inderdaad het geval is, zijn zij zoodanig verbit terd, dat een ernstige opstand aan de grenzen gemakkelijk uitgelokt zal kunnen worden. Natuurlijk zou dit met eeu nieuwen aanval van Russische zijde worden beant woord. Veel hangt dus af van het beleid en de gematigdheid van den Shah. Aan de grenzen is men van oor deel dat binnen enkele jaren een strijd tusschen Engeland en Rusland om het bezit van Herat, onvermij delijk zal zijn. Met het denkbeeld van een Afghaansch bondgenoot schap wordt openlijk den spot ge dreven eu de gevoelens jegens Engeland zijn zeer onverschillig geworden, sedert de verwachting, die men koesterde van een krachtig optreden, zich niet hebben verwe zenlijkt. Engelsche handelsartikelen blijven echter zeer gewild in Perzië en men roemt algemeen hunne uit stekende kwaliteit. Eeuige weken geleden is in de stad Cochin (Engelsch-Indië) als Russisch spion een persoon gearres teerd, die voorgeeft katholiek gees telijke te zijn en zich noemt pater Canovies. De Indische overheid ge looft, dat hij niemand anders is dan Olivier Pain. Volgens een bericht uit Phila delphia aan de Times zal de na- nionale Iersche league in Januari eene bijeenkomst hebben. De Standard behelst een tele gram uit New-York, waarin bericht wordt dat er eene, aan dynamiet toegeschrevene, ontploffing plaats had aan boord van de Philadelphi- kennen aan haar donkere lokken, aan het warme zonnige koloriet van haar klassiek schoon gelaat, waar uit een paar diepe oogen onder lange, zwarte wimpers met eene zonderlinge uitdrukking in de verte zweefden. Er lag iets droomerigs in den blik, dat scherp afstak bij de lichte sierlijke bewegingen, waar mede de dame naast het wilde berg water voortschreed. Zij droeg eenen ronden Panamahoed in de hand; zij scheen dus niet te vreezen, hare schitterende, fluweelachtige gelaats kleur aan de stralen der ondergaande zon bloot te stellen. Zij speelden over haar rijk, blauwzwart haar; gedeel telijk aan de dichte vlechten ont snapt, golfde het over de kanten mantille, welke de vreemde dame om de schouders droeg, met die onnavolgbare bevalligheidwelke alleen den Spaanschen schooneu eigen is. Misschien herinnerden die don- sche stoomboot Fallon. Verscheidene personen zijn gekwetst. Haarlem, 19 Augustus 1885. De Schouwburg-kwestie opgelost. Op heel geheimzinnige wijze schijut de kwestie van den bouw van een nieuwen schouwburg alhier te zijn doodgebloed: de Nieuwe Schouwburg zal worden verbeterd en volgens de eisehen der politie en die des tijds worden ingericht. Dat is toch we zenlijk een uitkomst in deze verve lende zaak, die onze stad in zoovele partijen verdeelde, die vóór en tegen of ook niet geheel voor en niet ge heel tegen het subsidie voor een nieuwen schouwburg waren. Reeds is den heer Charles Ros kam, kunst- en decoratieschilder te Amsterdam de uitvoering van onder scheidene werken aan den Nieuwen Schouwburg opgedragen, zooals het beschilderen van het plafond, een nieuw tooneelscherm en audere res- tauratiën. Bij het examen voor de hoofd onderwijzers-akte, op 17 en 18 Aug. te Amsterdam gehouden, zijn o. a. geslaagd de heeren: A. L. v. d. Berg, A. C. Boes, G. ten Bruggen- cate en L. de Bruijn, allen alhier. De nieuwben. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Keizer van Japan, prins Nakamura, wort hedenavond met familie en gevolg in de residentie verwacht en zal zijn intrek nemen in het «Hotel den Ouden Doelen.» De graven der Gorkumsehe martelaren werden dit jaar bezocht door omstreeks 12,000 bedevaart gangers. kere kastanjewouden in de nabijheid deze vreemdelinge aan het land ha rer geboorte; of hadden ver, ver over blauwe golven heen in een ander werelddeel, kokospalmen de wieg van dit kind uit het Zuiden omringd Hoe het dan ook zijn mochte, de eenzame wandelaarster dacht op dit oogenblik noch aan het eene, noch aan het andere; haar blik zweefde onafgewend over den weg, zoover hij zich liet overzien en hare ge dachten verwijlden in het ruste- looze gewoel, het leven, werken en woelen eeuer verre wereldstad. Weldra moet hij komen! zeide zij daarbij zacht en in de don kere oogen vertoonde zich een harts tochtelijke blik. Ah Santa Ma ria! Pazienza! Ja, geduld, hoe moei lijk zijt gij aan te leerengiDg zij in hare alleenspraak voort, waarbij haar fijne mond zich zenuwachtig vertrok, zóó, dat de paarlwitte tan-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1