Volgens het Haagsche Dagblad heeft de Regeering nog geen difi- nitieve beslissing genomen omtrent de herziening van art. 194 der Grondwet. Aan de ambtenaren der pos terijen zegt de V. Ct.worden van adressen, moeielijke raadsels ter oplossing gegeven, Het zij tot hunne eer gezegd, dat zij ze dikwijls op lossen. Zoo werd dezer dagen te Groningen een brief aan 't rechte adres bezorgd, die het volgende raad selachtige opschrift droeg: An Heer Sluis Wagter te Hou der Zejl ver aan de tuur die daar lejt Provvenzze Groningen. Het vergelijkend onderzoek der adspiranten naar de betrekking van leerling-telegrafist zal plaats hebben op 27, 28 en 29 Aug. en 4 Sept. De commissie met het on derzoek belast heeft tot voorzitter den inspecteur van de Rijkstele graaf den heer A. H. van Thiel en tot leden de heeren W. C. P. Van der Burgh. W. J. Geerling, A. W. de Bock, C. A. Hofman, T. Rum- scheidt en P. Poot, allen te 'sHage. Het geneeskundig onderzoek wordt opgedragen aan dr. H. C. A. K. Eikendal. Men verneemt, dat bij de firma Ribbink van Bork en Co., te Am sterdam het voornemen bestaat, om, zoo geen bijzondere beletselen haar dat verhinderen, den telephoondienst in Leeuwarden met den len Sep tember e. k. te doen aanvangen. De heer Drost, teekenaar bij den aanleg der Staatsspoorwegen, is met ingang van 17 dezer benoemd tot opzichter bij den Provincialen Waterstaat, standplaats Haarlem. In een gisteren avond te Lei den ontvaDgen particulier schrijven van den heer Greshoff, agent der Nieuwe Afrikaansche Handelsven nootschap te Boma aan den Congo, van 8 Juli gedagteekend, komt (zoo meldt bet Leidsch Dagblado. a. het volgende voor: «Over de heeren Veth en van der Keilen kan ik u niets melden, zij zijn nog steeds in Benguella Het bericht, als zou de heer Veth reeds den 19n Mei zijn overleden, is dus nog twijfe.achtig. Dat be richt was afkomstig uit Engelsche bladen, die het uit Lissabon ont vingen. In den ouderdom van ruim 99 jaren is de te Groningen wonende oud-strijder van Waterloo H. W. Luider, overleden. In de 14 Nederlandsche krank zinnigengestichten en de 2 bewaar plaatsen waren op 1 Jan. 1884 aanwezig 4778 verpleegden (78 in de bewaarplaatsen), waarvan 2363 mannen en 2416 vrouwen, en op 31 Dec. 1884 4850 verpleegden (79 in de bewaarplaatsen), waarvan 2414 mannen en 2436 vrouwen. In dat jaar werden er opgenomen 1136, overleden er 426, werden er 393 als hersteld, 241 als niet hersteld ontslagen. Volgens de inspecteurs van het Staatstoezicht zijn de meeste ge stichten overbevolkt. Naar hun meening is de provincie Noord-Hol land verplicht een tweede gesticht te bouwen en moet het Rijksgesticht het karakter van genezingsgesticht behouden en daarom art. 1 der voorwaarden gehaudhaafd worden. Om tijdelijk aan de bezwaren van Noord-Holland tegemoet te komen, zou de overplaatsing van 100 krankzinnigen, al bevinden zich daaronder, die langer dan een jaar den zichtbaar werden, en de lange wimpers als een beschermende sluier de brandende oogen bedekten. Toch verhieven zij zich weldra weder eu de vroegere, rustige blik zweefde met steeds vroolijker glimlach over eene jolige schaar kinderen, knapen en meisjes, die lachend en schert send den weg afgingen. Het kleine lustige volkje had zijn dagwerk ge ëindigd het had boven in 't ge bergte bij Ceppo-Morello goud ge dragen, dat is te zeggen kwarts in kleine zakjes van de berghoogte door het geurige woud afgevoerd. Zoo hadden de levenslustige kinderen bij helder daglicht hun werk gedaan en sprongen nu in bet heerlijke avonduurtje vroolijk voorbij de vreem de signora om hunne verschillende woningeu op te zoeken. Deze lagen in het geheele district rondom ver spreid tot Piedi Miebra, waar zich de statige fabrieksgebouwen ver heffen The piedi-miebrena united krankzinnig zijn geweest uit Meeren- berg naar Medemblik vergund kun nen worden, dan zouden daaraan de volgende voorwaarden verbonden moeten wordenlo. dat in Meeren- berg geene krankzinnigen meer zouden opgenomen worden, zoolang zijne krankzinnigen-bevolking niet tot beneden het, volgens artikel 8, 4o., te bepalen maximum terugge bracht is, en 2o. dat een begin van uitvoering aan de oprichting van een tweede gesticht door de Staten gegeven is. Mocht men zich aan de eerste dezer voorwaarden niet on derwerpen, dan zou, zonder het be ginsel in art. 1 der voorwaarden enz. uedergelegd, te schenden, het zelfde doel bereikt worden door een gelijk getal krankzinnigen, die nog geen jaar krankzinnig zijn geweest, uit "net Buitengasthuis te Amster dam naar het rijksgesticht over te brengen. De Minister heeft zich, blijkens aanschrijving aan Gedep. Staten van Noord-Holland, daarmee vereeuigd. In eene Zondag in het lokaal .4 fto te Z wolle geho uden bijeenkomst van Mormonen of z. g. u. Heiligen der laatste dagen, was een honderd tal mannen, vrouwen en kinderen uit Amsterdam, Groningen, Leeu warden, Deventer, Meppel, Olst eu van daar aanwezig. Deze bijeen komst, die van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uren duurde, was ge wijd aan het houden van leerrede nen, het zingen van godsdienstige liederen en het doen van gebeden. Eenige nieuwelingen werden, met oplegging van de handen door de Mormonen-priesters, tot de heilige schare toegelaten; een broeder en eene zuster ter zake van «onchris- teiijken wandel» daaruit verwijderd. Tegen 6 uren werd het H. Avond maal gehouden, waarbij vrouwen en kinderen aanzaten, en daarna werd een liefdemaaltijd met koffie en brood, eene navolging van dergelijke maal tijden in de eerste dagen van het christendom, gehouden. Vijf jaren geleden hielden de Mormonen te Zwolle eene soortgelijke bijeenkomst; toen hadden een paar Amerika nen de leiding; nu was de leiding aan een handwerksman uit Deventer opgedragen. Uit Sloterdijk wordt van 17 Aug. aan de N. R. C. gemeld: Terwijl dit bericht geschreven wordt, is het rustig en stil op ons stille dorp, rustiger zelfs dan anders. En dat zegt wat op den derden Maandag in Augustus, van ouds berucht wegens de bachanaliën van den HartjesdagDoor den wijzen maatregel van den vroegeren bur gemeester, den heer Martini van Geffen, gehandhaafd door zijn op volger, den heer Groskamp, werden de herbergen reeds te vier uren in den namiddag gesloten. Geen straat venters hadden hun kraampjes op geslagen, geen mallemolen werd gezien, geen draaiorgel-muziek gehoord, 't Schijnt, dat de «hart jes-jagers» te Amsterdam reeds wisten, wat zij bier vinden, of liever niet vindau zouden. En nu had het bezoek van onze gemeente niets aantrekkelijks voor hen. Als bij onderlinge afspraak bleven zij weg, eu het zijn maar zeer weini gen hier, die dat betreuren. Een bewijs te meer, dat een krach tig eu volhardend optreden tegen lang bestaande en diep ingewortelde verkeerdheden niet vruchteloos is. Gold Mining Company. Old Eug- land heeft het gebouwd, alsook de goudmoleus honger in 't gebergte, die elkander in de hand werken de Engelschen ziju de goudgravers in dit rijse distrikt. Maar hoe rijk is die streek niet! Daar op den stil len bergweg wandelt men in den waren zin des woord op goud, edel gesteente en marmer; want helder glinstert van de overzijde van den stroom bij Ornowasso de witte marmergroef, die al het materiaal voor deu dom van Milaan leverde. Menscheuliaudeu brengen daar won deren voort en geen marmer mag daar zelfs verkocht worden, eer het geheel voltooid is. Doch uu is het rusttijd; in de steenslijperijen hoort men geen beitel meer, de vlijtige handen rusten. Na de ingetredeue avondstilte trekken de arbeiders huis waarts. Eenige huuuer ontmoetten de vreemde dame; zij allen groetten Excellenza op de beleefdste In sommige straten van Amster dam is het op dit oogenblik bijzon der rumoerig; maar wat Sloterdijk aangaat, kan gerust gezegd worden, dat de Hartjesdag dood is, zoo dood als Marley in de bekende kerst vertelling van Dickens. Bij het arresteeren vaH een be schonken man te Amsterdam, heeft deze een politie-agent in het been gebeten, eu wel zoo verwoed, dat een tweede agent hem met geweld de tanden moest openbreken om zijn kameraad te bevrijden. In een aan razernij grenzenden toestand werd aldaar Maandagvoor middag aan een bureau van politie, een schijnbaar beschonken mans persoon binnengebracht, die in de Vrouwensteeg op het Damrak, door zijn woest gedrag een volksoploop had doen ontstaan. In het gebouw van het commissariaat verbrijzelde hij met de hand eene glasruit en daarbij sneed hij zich de polsader af. Terstond deed de commissaris van politie hem den bovenarm af binden, waardoor het bloed werd gestelpt. Daarna vervoerde men hem naar het gasthuis. Zekere C. J. Belderok, die be schuldigd wordt, onlangs op den Dam te Amsterdam voor den ICouiug beleedigende woorden te hebben geuit, is Maandag voor den rech- ter-commissaris gehoord. AC.) Door de politie van Edam is proces-verbaal opgemaakt tegen een beambte der straatreiniging te Volendam, wegens het verkoopeu van kwakzalversmiddelen. Zelfs van Marken was men hem komen raad plegen, en de kwakzalver was daarna ook naar het eiland over gestoken, om te zien of zijn mid deltje de gewenschte beterschap had gebracht. In den vorigen nacht is in de Zuidschermer, aan de Zuidervaart, een paard, behoorende aan C. K., uit de weide gestolen. Gisterenochtnde omstreeks 10 ure is op den Rijswijkschen weg bij 's-Hage een 2'/s jarig knaapje door eene vigilante overreden. Het wiel ging 't jongske over het hoofdje, met het ongelukkig gevolg dat het kind onmiddellijk eer. lijk was. Maandagavond heerschte er in de Kurzaal te Sclieveningen voor eenige oogenblikkec eene groote opschud ding door het volgende voorval. De heer De H., redacteur van een wel bekend Haagsch blad, en vooral veracht geworden door het proces, waarin de jonge graaf Van Limburg Stirum betrokken was, had op de galerij van de Kurzaal plaats ge nomen, maar werd spoedig namens den pachter van het Kurhaus ver zocht zich te verwijderen. Daar de heer De H. aarzelde aan dat verzoek te voldoen, kwamen spoedig een aantal heeren, die zijn tegenwoordigheid daar ook minder gepast schenen te vinden, uit de zaal naar boven om De H. te dwin gen het gebouw te verlaten. Het werd uu eene drijfjacht in den wa ren zin des woords. Noch in de zaal, noch in de buffetkamer, noch in de vestibule was hij veilig, overal wachtten hem uittartende gezichten en ook slagen. Ware de politie niet tusschenbeide gekomen om hem te beschermen, dan was het drama zeker treurig geëindigd. Nu kon De manier. Deze knikte de lieden, die zij reeds zoo dikwijls ontmoet had, als oude bekenden vriendelijk toe, terwijl zij met lichte schreden haren weg verder naar Premosello ver volgde. De lange brug, welke zich daar over de, aan den voet der plaats stroomende Toccia verheft, moest wel het doel vau hare wan deling zijn, teil minste zij bleef daar staan en boog zich eenigszius over de leuning. Terwijl zij de oogen met de hand overschaduwde, keek zij laug en opmerkzaam over den straatweg been, die verder naar Feriolo eu het meer Maggiore voert. Hoe lang Je schoone signora nog wel naar de brug zal wande len? zeide een der arbeiders, terwijl hij de vreemde nazag; ik wed: Vurig verlangen drijft haar daar heen; heimwee verteert haar. Bah! meende een andere, de signora is rijk! zij kent geen kom- B.y al was het dan ook blootshoofds en met gescheurde kleeren, nog eene vigelaute machtig worden, die hem uit het gedrang bracht. (Vad.) In een buitengewoon Politieblad verzoekt de officier van justitie te Rotterdam opsporing en aanhouding van Frank of Franke, oud23jareu, Duitscher, stoker op een stoomboot, gestalte kort, aangezicht plat, kleur bleek, baar zwart, knevel klein en zwart, oogen zwart; kleediDggrijs kostuum met kleinen zwarten hoed. Hij zal zich vermoedelijk op eene stoomboot als stoker inschepen. Tegen hem is door de arroud.- rechtbank te Rotterdam een bevel van gevangenneming uitgevaardigd, terzake van diefstal van bankpapier. De luchtreiziger Lhoste zal Vrij dagmiddag a. s. op het terrein der voormalige scheeptimmerwerf, aan het Willigenbosch te Dordrecht, met zijn ballon V Ptoile polaire opstijgen. Gisteren is hij niettegenstaande het ongunstige weder te 5s/i uur te Rotterdam, opgestegen. Omstreeks 8 uur daalde hij te Lage Zwaluwe neder. De postduiven van den heer Roelauds op de luchtvaart medege nomen, brachten het bericht zijner behouden aankomst over. Het paard van een bouwman te Zevenbergen, gespannen voor een kar, geraakte Zondag op hol, met het noodlottig gevolg, dat de man uit de kar in een sloot werd ge slingerd, waaruit hij na eenigen tijd bewusteloos werd opgehaald. Zijn toestand is zeer ernstig. Toen Maandag avond de voor laatste trein van Rozendaal onder Barendrecht was, sprong de ketting van den remtoestel, waardoor de eene helft van den trein bleef stil staan en de voorste met hevige schokken voortreed; doch deze kwam ook spoedig tot stilstaan, zonder dat persoonlijke ongelukken plaats hadden. Indien een ongeluk ware gebeurd, zou de ramp te vreeselijker ziju ge weest, omdat de 3e klasse-waggons van Antwerpen af niet verlicht wa ren. Men denke zich de schrome lijke verwarring en schrik, welke bij eenig ernstig ongeluk in zulk eene diepe duisternis ontstaan zou den zijn. Toen een inwoner van Veldhoven ^kanton Eindhoven) Zaterdag een buurman in zijn pereboom zag zitten, nam hij zijn geweer en beval den ougenoodigden gast af te strijgeu. Toen deze daaraan niet vlug ge noeg voldeed, schoot de man wer kelijk zijn geweer af en.... verwondde de buurman doodelijk. Bij de gisteren gehouden wed- loopen te Hillegersberg, werd tegen den heer E. IJ. M., eigenaar van het paard «Telefoon» proces-verbaal opgemaakt, omdat geconstateerd werd dat hij zijn jockey een piek met ijzeren punt had overhandigd om zijn paard aan te zetten, waar door hij niet alleen het reglement der harddraverijen had overtreden, maar ook de wet op de dierenmis handeling. Het tweede feit is dat zich in het middelterrein een paar personen als bookmakers hadden opgeworpen, die ten laatste ziel) met de gestorte gel den verwijderden en waarvan een mer, geen arbeid, geene zorgl In hare stralende oogen is geen leed te ontdekken. Kijk maar, hoe zeker zij haren weg vervolgd zij houdt veel van de wandeling naar onze grillige Toccia 't Is mogelijk 1 het is toch een vreemd iets voor een vrouw, zoo alleen te zijn in een vreemd land hield de eerste vol, die oogenschijn- lijk zelf een vreemdeling in het schoone laud was en wiens geest in zijn geliefd Ierland verwijlde, toen hij over heimwee sprak. Nu, zoo heel bijzonder is dat tocli niet, wanneer het de signora hier bevalt. Wij zien toch vreem den genoeg bij ons! riep een derde daartusscben, een jonge knaap met vurige oogen. Het blauwe Maggiore meer trekt baar evenals een bloem de kapel. Wel komen zij bier in 't gebergte zeldzamer tenzij zij ons goud willen uitgraven. De Ier verstond de toespeling zeer aantal bezoekers de dupe gewor den zijn. Het paard «Comtesse», dat Maan dag in een sloot reed en ernstig gekwetat werd, is in den avond van dien dag, op last van den veearts, afgemaakt. GEMENGD NIEUWS. Op het kerkhof Père Lachaisete Parijs werd jl. Vrijdagopeenaleepers- kar, een steenen groep aangebracht, die een man voorstelde, rustende op een leeuw. De groep werd boven een fami liegraf geplaatst. De man die er in afgebeeld is, is niemand anders dan de dierentemmer Pezon, die op de zonderlinge gedachte is gekomen om, terwijl hij nog frisch eu gezond is, het monument te laten maken dat bestemd is om in later tijd de berinnering aan zijn persoon levendig te houden. Wat de administratieve sleur al niet doet! In België is overledên de heer Borel, schoonvader van den Minister-President, den heer Beer- naert, en consul van Zwitserland. Een ambtenaar krijgt in last om aan de autoriteiten, de leden van bet corps diplomatique enz., een officiëele kennisgeving te zenden, en de man volbrengt zijn last zoo stipt, dat hij o. a. van het overlij den van den heer Borel kennis geeft aan wijlen den heer Borel zei ven, in diens hoedanigheid van consul. In eene groote fabriek te Ko ningsbergen, dus vertelt de Königs- berger Allgemeine Zeitungmaakte onlangs een nieuw aangekomen ar beider de opmerking, dat de gezel F. zeer veel op den rijkskanselier geleek. Deze opinie werd onmiddel lijk door al de overige knechts ge deeld, al deed ook de weelderige haardos van den man aan de gelij kenis wel wat afbreuk. Allen noem den hem «rijkskanselier» en hij was daar zeer mede gevleid. Des avonds ging F. naar een barbier en liet zijn haar afknippen; daarna liet hij zijn schedel inzeepen en kaal scheren en weldra was die zoo glad als de kin eener jonge juffrouw. Toen de man den volgenden mor gen in de fabriek verscheen, heerschte er uitgelaten vroolijkheidniemand voerde iets uit en al de arbeiders hielden zich druk met «Bismarck» bezig. De meesterknecht, die met deze werkstaking geen genoegen kou nemen, zond den ijdelen werk man weg en vertelde hem, dat hij in de fabriek terug kon komen, wanneer zijn haren wederom zoo lang aangegroeid zouden zijn, als zij vroeger waren. Gedurende een gesprek over een neuswijze man, werd gevraagd «kent ge het verschil tusschen onzen Lieven Heer en dien man?» «Neen,» was het antwoord. «Onze Lieve Heer weet alles, maar die man weet alles beter.» De laatste handteekening van generaal Grant komt op de keer zijde van een cheque van duizend dollars voor, die hij, vier of vijf dagen voor zijn dood, van de uit gevers zijner gedenkschriften ont ving. De toezending was eene groote verrassing voor hem, aangezien hij niets meer te verwachten had en hij het geheele bedrag van het overeengekomen honorarium had ontvangen. De duizend dollars werden door goed, doch hij lachte slechts even, terwijl hij bedaaid zeiNu, Fran cesco, de mooie vreemde dame heeft toch met uw goud niets te maken. Giona vertelde immers juist, dat zij rijk is. Zeker, zeker, bekrachtigde de Italiaan. Geld heeft zij in overvloed, het goud lokte haar niet hierheen, het beviel haar in ons heerlijk gebergte, toen zij naar Ma- engnaga reed, om van het belvedère uit den eeuwigen sneeuw van den Mont-Rosa. te zien. Op dien tocht heeft zij Nicolo Macuini's Zwitsersch huis ontdekt. Later wenschte zij het zich tot woning, om daar de terug komst van haren echtgenoot uit het geboorteland af te wachten. Deze was blij, dat bet haar hier beviel; want eerst wilde de signora eene der kleine villa's onder aan het meer hebben. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2