VERGETEN. 3e Jaargang. Vrijdag 21 Augustus 1885. No. 651. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: rmma ovKimcirr. FEUILLETON. Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. Afzonderlijke Nommers 40 Cents, maand 55 5 Vsrschijnt Dagelijks uitgenomen lm- en algemeens Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hftofdag enten voor het Buitenland-, vompaanir Générale de i uhiïcïtc Kt rangé-re G. L. DJ VJBJi Go.. JOH. F. J ON BS. Si ter., darijs, 31 bis Faubourg Mc-n fan a-rtre van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE 3EZIENSW A ARDIGH ED EN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2c deur. Geopend dagelijks van i.0 tot 4 uur. toegaiu? 25 cents per persoon. Donateurs en leden der NederlaMdaclie Maninuhappij ter bevordering va a. - - v 0 Nijverheid hebben op I vertoon van diploma vrijen toegang, doaateare met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreeizijde Ie deur. Geopend dagelijks van tol. 4 uur. Toegang 25 cents" per persoon. Donateur» IB oden der Ncderlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijkeoudheid, kun al "eu geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemscbe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Keestdairen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot J4 October alie werkdagen van 10—4 uur. van lb October tot 14 April op die dagen van 10—8 nar tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op kosteloos van J2—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen v.vu S tot. lijaren niet dan ouder behoorlijk geleide. de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van JJ8 uur. Tet,Iers. bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag vxii 1—4 uur.'Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopesd ïoudagen Teylers museum Woensdag Zaterdag va» 24 Ofael-bespelin de Groote Kerk. Dinsdag van i 2 eu Donderdag 1 ng (deur Oudegrooiiiuarfcti vrij. De Standard verneemt, dat de Engelsche regeering binnen wei nige dagen van het kabinet te St. Petersburg gewichtige mede- deelingen tegemoet ziet in zake de Zoelfikar-kwestie. De Russische re geering verwacht namelijk gedetail leerde topographische inlichtingen aangaande de bestreden grens- punten, welke nieuw licht over de kwestie zullen verspreiden en Rus land in staat zullen stellen, zijne voorstellen zoodanig te wijzigen dat zij, naar men hoopt, tot eene spoe dige oplossing der gerezen moeie- lijkheden zouden kunnen leiden. -In eene vergadering van kie zers te Chelsea is met algemeene stemmen eene resolutie aangenomen, om te verklaren dat men zonder voorbehoud de verzekering van Dilke omtrent de valschbeid van d'e tegen hem ingebrachte beschuldi ging aanneemt, en weigert zijn voor stel, om voorloopig zijn mandaat neer te leggen, in overweging te nemen. De Russische politie heeft weder een anarchistisch complot ontdekt, thans te Oranienbaum. Tevens heeft zij te Kamenetz, in Podolië, een ze keren Wasilewski gearresteerd, die van valsche papieren voorzien was, eu voor den moordenaar van den officier Heyking, in 1880 te Kieff vermoord, wordt gehouden. - De Poolsche bladen becijferen dat alleen uit het Pruisische grens district Inowraczlaw 700 Russen het land uitgezet zijn uit krachte van de tusschen Rusland en Pruisen getroffene overeenkomst. IN DEN VREEMDE. r) De mooie blonde signor was ech ter te bezorgdhij was bedacht op den verzakten Simplonweg alsook op de huizen van Feriolo, die eens met hunne bewoners zoo plotseling door ons meer verslonden werden. Daarom bood hij Nicolo zonder aar zelen eene groote huur en liet alles in het huis brengen, wat de vrouw maar beviel; want hij aanbad ze en deed in alles haren zin. Ik weet dit alles van Bianca, die met de fa milie van Pallanza overgekomen is. Zij kan niet genoeg vertellen, hoe zeer de groote trotsche signor zijne Te Toulon hebben zich acht ver dachte ziektegevallen voorgedaan, waarvan 6 bij soldaten. De aangetasten waren door vroe gere ziekten of door dyssenterie ver zwakte personen. De bevolking van Toulon houdt zich volkomen kalm. Blijkens de Spaansche dagbla- van allerlei politieke richting, wordt de openbare meening met iedereu dag meer verbitterd over het be zetten der Carolinischeeilanden door de Duitschers. Deze laatsten kenden het eeuwenoude recht van Spanje, maar wisten bovendien door hunne consuls dat de Goeverneur der Plii- lippijusche eilanden eene werkelijke bezetting van de Caroliueu voorbe reidde, zoodat er geen enkele ver ontschuldiging voor de schennis van het volkenrecht is aan te voeren. De positie van den Duitschen gezant te Madrid is moeilijk, omdat men hem in alle kringen met koelheid bejegent. De oppositiepers ziet in de an nexatie der Carolinen-eilauden door Dnitschland eene bedreiging voor de Philippijnen en de Spaansche Antillen. De ministerieele pers tracht de openbare meening gerust testellen en den indruk dien Duitsch- lands afwijzing van Spanjes protest maken zal, reeds vooruit te ver zachten. Dinsdag kwamen in Spanje 4758 cholera-gevallen voor en stier ven 1365 personen aan die ziekte. Omtrent de blokkade van het eiland Symi, gelegen in den mond der golf van Symi, een weinig ten noorden van Rhodus, ontvangen de Engelsche bladen via Athene nadere berichten. Veertien dagen geleden kwamen er vier Turksche schepen aan en hebben sedert de haven van het eiland gesloten gehouden. Het eiland Symi heeft ongeveer 14,000 inwoners, die voornamelijk van de sponsvisscherij leven. De zending van het Turksche eskader was, eene nieuwe en willekeurige belasting te heffen van de bootjes, die de haven verlaten om op spons- j visscherij uit te gaan, tien Turk- sche ponden van ieder bootje. Het eischen dezer willekeurige belasting, welke de traditioneele rechten en privilegiën der Symioten schendt, wordt door de eilanders toegeschre ven aan de inblazingen van den goeverneur van RhodusRiamel- bey, die wegens zijn haat tegen de Christenen bekend is. De bewoners van het eiland heb ben een speciale commissie be noemd, welke een beroep op de Mogendheden doet, om door nun invloed den onderdrukkingsmaatre gel weerstand te kunnen bieden zij hebben zich hoofdzakelijk ge wend tot den Britschen gezant te Constantinopel, die hun bij meer dan eene gelegenheid in gelijke ge vallen zijne hulp verleend heeft. Zondag ontving ook de Grieksche minister-president een aanzoek van de Symiotische commissie, en be loofde dat de Grieksche regeering al het mogelijke zou doen om de blok kade te doen opheffen. Men voegt er bij, dat door het bedrijf der Turksche regeering nu reeds de inwoners van Symi gebrek aan levensmiddelen hebben, en bin nen weinige dagen hongersnood op het eiland zal heerschen. Arabische bladen onvingen uit Soeakim de volgende berichten: Onmiddellijk na het overlijden van den Mahdi, Mohammed Achmed, trad de nieuwe Kalif Abdoellah op het vrouw beminde en welk verdriet het was, toen zij scheiden moesten. De signor kon tot geen besluit komen, eindelijk moest hij echter toch af reizen want dit voegde de spre ker er geheimzinnig hij de blonde signor is in zijn land een vorst. Telegram op telegram riep hem te rug in het verre geboorteland; de principessa echter kon niet mee; voor dat teere, ziekelijke kind was de verre reis onmogelijk. In het hotel te Pal lanza was het de dame echter te druk; zij wilde op eene stille plaats zijn en daarom koos de familie hier Nicolo's huisje in 't gebergte. Ik zag ze zelf aankomen en zag ook hoe de principessa haren echtgenoot terug geleidde tot aan de brug van Prëmosello. Daar eerst stapte hij in den legno (rijtuig) en reed weg zon der nog om te zien. De signora echter keerde alleen terug. Bianca zegt. dat zij van den beginne af moediger is geweest dan hij; zij heeft hem bepraat te reizen en hem daar mede getroost, dat hij spoedig zou terugkeeren. Nu, meende de Ier bedenke lijk dat spoedig rekt zich erg in de lengte; de signora wacht reeds een geruïmen tijd. Zeker, voegde Francesco hier zacht hij de principessa heeft in den begin niet gedacht hier te zullen overwinteren. En nu is met den winter reeds een goed eind van den zomer voor bij, knikte Giona, de oudere Ita liaan, terwijl hij er bij voegde: de geschiedenis is wel een beetje ge heimzinnig. Principe.-sa's zijn ge woonlijk niet zoo verlaten. Uwe Doorluchtigheid echter leeft hier zoo alleen en afgezonderd van de wereld, alsof geen menschelijke ziel zich om haar bekommert: men keilt ha ren naam zelfs niet eens. Daarbij is zij zoo eigenaardig; wel groet zij vriendelijk, maar toch ook weder lijk toe, ontnam het den zegelring en verbrak dien. Herauten te paard snelden daarop door het leger van Omdurinan en de straten van Khar toem, en verkondigden luide, dat de Mahdi tot den profeet in het paradijs was gegaan en zijn neef Abdoellah de regeering had aan vaard. Van alle kanten stroomden de geloovigen naar de tent, waarin de doode lag en wierpen zich daarvoor jammerend en weenend op den grond neder. Ouder de treurenden bevon den zich ook de talrijke vrouwen van den Mahdi, met haar kinde ren zij mochten de tent, waarin de nieuwe Kalif de papieren en schat ten van den gestorvene overnam, niet betreden. Daarna werden zeventig personen, Emirs, Sheikhs en Derwischen aan gewezen die zich met de zorgen voor het lijk zouden belasten, nadat zij een reinigingsbad in den Nijl zouden hebben genomen. Toen de avond begon te vallen nam de begrafenisplechtigheid een aanvang onder het gedonder van het geschut. Twaalf personen, die telkens, na dertig stappen te hebben gedaan, door anderen werden ver vangen, droegen het lijk door het kamp, waar de troepen en haie stonden geschaard en salvo's losten naar den op een half uur afstands verwijderden Witten Nijl, waarin het gewasschen moest worden. Achter het lijk schreden twee zoons van den Mahdi en deelden aalmoezen uit. Daarop volgden zestig Emirs te paard gezeten en met uitgetrokken zwaarden en in hun midden reed de nieuwe Kalif op een prachtig Arabisch paard. Abdoellah droeg witte kleederen en daarover een mantel van groene zijde met goud trots, en behalve met de kinde ren, heb ik ze nog' met niemand zien spreken. Zij verstaat immers niet veel van onze taal, bracht Francesco in; de andere echter hield vol: O, met de Engelsche signora van het bestuursgebouw der com pagnie kon zij toch pratendie had het lang reeds graag gedaan, maar ue signora blijft ook tegenover haar ontoegankelijk en zelfs in onze kerk ziet men haar niet. Toch is zij eene christin; zij vereert de Madonna. Bianca zegt... O, wat uw Bianca niet al zegt en wat gij niet al te vertellen weet, viel Giona eenigszins spottend in, op het zeggen van zijn kameraad. Deze liet zich echter niet afleiden, hij was veel te goed op weg en te trotsch, dat hij zelfs meer wist dan de anderen. Hij vervolgde dus: Ja, ik weet nog meer, ik weet, waarom de signora tegenwoordig geborduurd; hij had een rooden tulband op het hoofd. Het volk riep op onstuimige wijze: «Lang leve de Kalif». Hierop kwamen zes kameelen met spijzen en dranken beladen, die aan de armen werden uitgedeeld. Nadat het lijk gewasschen was, werd het in de kleeding van den overledene gewikkeld, naar de teut teruggebracht en daar begra ven. Detent werdonmiddellijkhierua in brand gestoken ten einde niet ontwijd te wordenop de plek waar zij stond zal later een Turbeh (mau soleum) worden opgericht. De personen te Alexandrie, die door het bombardement dier stad schade geleden hebben, worden ten volle betaald, maar zonder bij voeging ^an rente. Eeu dépêche uit Lima meldt, dat de regeeringstroepen, die Cauta bezet hielden, aldaar den 15den Augustus door de opstandelingen zijn overrompeld en verslagen. De Peruviaansche generaal Bus- tamente heeft zich met een revol verschot van het leveu beroofd, toen hij zag dat de slag verloren was. Haarlem20 Augustus 1885. Sedert Maandag avond wordt de heer C. J. V., commissionuair in effecten te Amsterdam, doch wo nende alhier, vermist. Men vermoedt dat hem een ODgeluk overkomen is, daar hij zeer bijziende is. H. M. de Koningin heeft f1000 toegezegd voor het stichten van een ziekenhuis te Apeldoorn. zoc dikwijls naar de brug gaat. Eenige dagen geleden heeft zij een brief met veel regels ontvaugen daarin moet het gestaan hebben, dat haar echtgenoot nu terugkomt iederen dag verwacht zij hem. Wel, riep de Ier ongeloo- vig, ik wensch het ook dat uw principe komt, Francesco; want te vergeefs wachten doet eindelijk het hart breken, eu het zou mij voor de schoone signora leed doen, als het zoo moest eindigen, en ik vrees het bijna. Pas maar op; op eeu goe den dag zal de arme vreemde dame, van het wachten moede, van de brug af in de Toccia springen; nu denk er aanik zeg het vooruit Verwonderd keken zijne beide ka meraden den spreker aan; maar Francesco lachte daarbij luid: Wat een slimme veni! die ziet spoken hij dag. En Gioua stemde vroolijk hierin toe, terwijl hij, zijne zwarte haian

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1