Door den Minister van Wa terstaat is bepaald, dat de winter- dienst op de spoorwegen dit jaar bij wijze van proef op 1 October zal aanvangen. Agnes van Aakersloot, te Haar lem vermaakte bij haar testament dd. 13 Nov. 1663 de helft barer bezittin gen aan het Oude Mannen en Vrou wenhuis te Zandvoort en bepaalde daarbij, dat jaarlijks op 7 Januari de verpleegden feestelijk zouden worden onthaald. Na de geldelijke verliezen, welke het Oude Mannenhuis leed in den Franschen tijd, kon hieraan geen gevolg meer worden gegeven. Thans evenwel zal, naar de Zandt!. Badct. bericht, in het vervolg, de Burge meester op zijne kosten op den ver jaardag van den regeerenden Vorst of Vorstin, de oude lieden feestelijk onthalen, waarbij de bepaling ge maakt is, dat de oudste verpleegde een dronk instelle op het regeerend hoofd van den Staat. Nv. d. D.) Het aantal badgasten te Zand voort aanwezig op 17 Augustus, bedroeg 1159 met 200 dienstboden. Mejuffrouw Henriette Roos beeft zich met ingang van 1 Sep tember a. s. aan den Schouwburg van den heer A. van Lier verbon den. Het contract is Dinsdagavond geteekend. In de gisteren gehouden raads zitting te Amsterdam is, naar aan leiding van ingekomen adressen van de gemeentebesturen van Edam, Uithoorn, Aalsmeer, Heemstede, Monnikendam en Nieuwer-Amstel, waarin wordt aangedrongen op een spoedige behandeling der concessie aanvrage der heeren Sanders en anderen, tot verbetering van de com municatie der buitengemeenten met Amsterdam, medegedeeld, dat weldra dienaangaande eene voordracht kan verwacht worden. Met den volkstrein van den Hollandschen spoorweg van Enk huizen, Hoorn, Purmerend, Zaandam en daar tusscben gelegen stations naar 's-Hage en Rotterdam, werden heden 1300 reizigers vervoerd. Gedurende de afgeloopen maand Juli werden door de Holl. IJzeren Spoorw.-maatseh. vervoerd 422,753 reizigers. De opbrengst was: per sonenvervoer f432,705; goederen vervoer f 167,521.431/aaan diver sen f10,873.77. Totaal f641,100.217,. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 2,359.821 en het bedrag der ontvangsten f3,617.080.44. Uit het 3de jaarverslag van het Doorgangsbuis te Leiden over 1884 blijkt, dat in die inrichting 23 meis jes zijn verpleegd, terwijl 16 haar 'weder hebben verlaten. Onder deze waren twee, die werden weggezon den, omdat zij zich aan geen tucht wilden onderwerpen. Twee traden in het huwelijk met den vader van haar kind. Onder de verpleegden was slechts één Leidsche, waaruit blijkt, dat dit Doorgangshuis zich volstrekt niet uitsluitend aan locale belangen wijdt en dus ook door het geheele land gesteund dient te wor den. Van de meisjes, die in diensten gingen, kwamen over 't algemeen goede berichten in. In de inrichting, waar haar kinderen voorloopig blij ven, blijft haar tehuis, waardoor zij tevens nog onder toezicht zijn. Uit de rekening blijkt, dat de financiën gunstig staan. Evenwel, de toestand is nog niet normaal; de jaarlijksch bijdragen zijn nog terugstrijkend, er bij voegde: Neen, amico, dat is geen vrouw zooals uwe geelharige witte signo- ra's. Eene dergelijke moge van ver liefdheid in 't water springen, deze signora hier echter nooit. Die ziet er eer uit, om op een goeden dag, dengene, die haar te vergeefs wach ten laat, door de geheele wereld te gaan zoeken, om hem den dolk in het valsche hart te steken. Zij, waarover al die verschillende meeningen geuit werden, stond in- tusschen nog altijd op de gekozen plaats. Zij merkte niet, hoezeer de menschen zich met haar bezig hiel den en al had zij het ook geweten, zij zou er niet op gelet hebben. Het was haar onverschillig, wat men van haar zeide. De weinige menschen, die haar hier ontmoetten, waren haar vreemd en zij was hun geheel on bekend. Dat was het, wat zij wenschte; vreemd en onbekend wilde zij blij- niet voldoende om de uitgaven te dekken, en er drukt bovendien op de inrichting eene schuld van f 3500. Dr. van Tienhoven te 's-Hage, zal ons land vertegenwoordigen op het Medisch Congres te Antwerpen. Toen de luchtreiziger Lhoste Dinsdagnamiddag te 5s/a uur van het terrein van het Feestgebouw te Rotterdam opsteeg, had hij vier postduiven van den heer J. J. Roelants bij zich. Twee dezer duiven, door den luchtreiziger kort na zijne opstijging losgelaten, waren reeds vóór 6 uren op haar hok te ruggekeerd de beide anderen, met depêches van den luchtreiziger, werden eerst Woensdagochtend vroeg op het hok gevonden. De beer Lhoste had ditmaal met een zwaren wind te doen. Kort na de opstijging woei hem de uniform pet van het hoofd, die op Feienoord door een werkman gevouden en aan het hotel Coomanswaar de lucht- rijziger verblijf houdt, terugbezorgd werd. Te 6 uren 45 min. is de lucht reiziger nabij Lage Zwaluwe neer gedaald in een soort van moeras, waar de ballon door den kevigen wind door het slijk gesleurd werd. De heer Lhoste is van daar nog denzelfden avond naar Dordrecht vertrokken waar hij zijn ballon heeft verzorgd. Den 26en Aug. a. s. 's middags 12 uur, zal te Rotterdam, in het lokaal «Pays-Bas», de algemeene vergadering worden gehouden van leden en afgevaardigden van het Nederlandsche Bakkersbond. Op de agenda komen o. a. de vol gende punten voorBehandeling van bet rapport, uitgebracht door de commissie met het onderzoek be last aangaande de Gist- en Spiritus fabriek te Delft; tevens de vraag stellende, of genoemde fabriek be schouwd moet worden in de termen te vallen als de brood- en meel fabrieken. Nadere behandeling aangaande de voorstellen Zaandam: a. Het met datum merken van de loodjes der meelzakken, i. welk melkpeil de voorkeur verdient, om nauwkeurig het melkgehalte te onderzoeken. Bespreking der Nederl. Bakkers courantals «officieel orgaan van het Ned. Bakkersbond.» Voor de verkiezing van een secre taris zijn de heeren C. J. N. van Etten en B. Campen, candidaat ge steld, terwijl er ook verkiezing zal plaats hebben van zes commissaris sen in de plaats der heeren A. W. Zwaneveld, AmsterdamB. Campen, idem; J. P. Doressen, Utrecht; J. v. Westerlaken, 's-BoschJ. Hildes- heim, Groningen en F. G. J. v. Hei- menberg, Rotterdam, die ingevolge het in werking treden van het nieuwe reglement, allen moeten aftreden, doch weer herkiesbaar zijn. In de Dinsdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Dordrecht kwam aan de orde het verzoek van J. Spruijt te Alblas- serdam, om schadevergoeding we gens het verdrinken van zijn zoon bij het ongeluk aan het Papen- drechtsche veer op 7 Juni jl. B. en W. hebben een onderzoek naar de oorzaak dier ramp inge steld, waarvan het resultaat is dat het breken der brug niet aan de schuld of nalatigheid van gemeente ambtenaren is te wijten. Van ver plichting tot vergoeding kon der halve h. i. geen sprake zijn. Zou wellicht op grond van billijkheid ven. Toch waren er oogenblikken, waarin een naamlooze angst haar bekroop, bij het gevoelen van hare volkomen verlatenheid. Zij had het zoo gewild, nu moest zij geduld oefenen. Tallooze keeren had zij dit reeds gedurende den langen, een zamen winter bij zichzelve gezegd, ernstig herhaalde bet zich nu weder in den zoelen zomeravond, nu zij moede en teleurgesteld den terugweg naar haar klein landhuis insloeg. Hare smalle, fijne vingers draaiden daarbij onophoudelijk in zenuwach tige haast aen trouwring aan haar kleine hand, terwijl baar gang lang niet meer zoo licht en veerkrachtig scheen, als bij het heengaan. Welke zorgen ook in hare ziel geslopen waren en haar innerlijk bijna met vertwijfeling vervulden, dat zag nie mand, zelfs niet het nieuwsgierige oog van de mooie, trouwe Bianca, die, onder het door groen omrankte voordak van het kleine huisje staan- afgescheiden van verplichting eenige vergoeding zijn toe te ken nen B. en W. vreesden dat die billijkheid zooals ook in het verzoek van adressant doorstraalde, niet ge- geheel van het denkbeeld van ver plichting zou zijn af te scheiden en meenden daarom, dat het van hun standpunt juister was den Raad te adviseeren, afwijzend op het adres te beschikken. Dienovereenkomstig is blijkens de Dordr. Ct. besloten. August de Domme heeft - volgens het Haagsche Dagblad Zondag te Antwerpen bij een voor stelling in het Circus Carré een been gebroken. Gisterennamiddag te 21/3 uur werd het lijk van den heer Jong- kindt Coninck ter aarde besteld. Een ta.rijke menigte bevond zich op den doodenakker. Leeraren, vele leerlingen en oud-leerlingen der Landbouwschool, het gemeentebe- bestuur en tal van vrienden volgden den stoet. Aan de geopende groeve spraken de heeren D. J. Andreae, adjunct directeur, namens de leeraren, H. M. Hartog, uit Barneveld, als zijn vriend van de landbouwschool te Haren, jonkheer Boreel namens de leerlingen en de burgemeester namens de ingezetenen van Wage- ningen. De heer J. van Embden, burgemeester van Renkum, bedankte namens de familie voor de eer, den overledene bewezen. Het N. v. d. D. deelt het vol gende mede: «Er is, helaas, geen twijfel meer ot de Nederlandsche onderzoekings reiziger D. D. Veth, hoofd der ex peditie, welke een tocht van de West kust naar de zuidelijke punt van Afrika ondernam, is aan de gevol gen van koortsen bezweken. De familie heeft de bevestiging van het bericht ontvangeu. De jonge geleerde is den 19en Mei op 35 jarigen leef tijd bezweken.» En in de Arnh. Ct. «Een te Deventer ontvangen par ticulier schrijven, dd. 9 Juli, uit Catumbella bij Benguela, bevestigt het treurig bericht, dat onze kun dige en koene Afrika-reiziger D. D. Veth aldaar ernstig ziek is gewor den en op reis naar het binnenland is overleden. Het schijnt dus dat het gerucht waarheid bevat, en dat deze moe dige en ondernemende reiziger is ontvallen aan de wetenschap die, evenals zijn Vaderland, nog veel van hem wachtte. In den laatsten tijd worden weder vele bedelaars naar Veen- huizen opgezonden. De vorige week kwam er een transport van 40 per sonen aan. Het groote waterschap «Oud- bildt» (Friesland) wil alle vaarten, onder dat waterschap ressorteerende, verdiepen, met het oog ep den toe stand van zoovele arbeiders, die in die streken zonder werk zijn. Ech ter wenscht het bestuur 50 pet. subsidie te ontvangen van den pro vincie, voor goedmaking der kosten. Sedert 22 Dec. 1884 is uit New-York verdwenen doktor R. Richard ten Brandus, oud 34 jaren, lang 5 voet 71/2 duim Engelscbe maat, slank van gestalte, zwart haar en knevel, donker bruine oogen, ziekelijk voorkomen, neus lang en spits. Hij droeg een horloge, zoogenaamd Waliliam Watckno. 6801 en een trouwring, waarin aan de de, naar hare meesteres uitzag. Mo gelijk, dat dit uitzien oorspronkelijk den zwartoogigen Francesco gegol den had; want Francesco was een gewichtig persoon door zijne nauwe vriendschapsbetrekkingen met den onden Nicolo, die den eenigen man- nelijken steun van drie hulpelooze vrouwen en verplicht was van uit zijn nabijgelegen hut voor het on derhouden van het kleine Zwitser- sche landhuis en voor de veiligheid der bewoners te zorgen. Steeds moest hij tot haar dienst bereid zijn en hij deed dat gaarne, maar zijne oude beenen waren niet meer zoo flink en zijn verstand niet meer zoo hel der als dat van Francesco, reden waarom Bianca er natuurlijk toe kwam. aan den laatsten de voorkeur te geven. Zij had altijd iets voor hem te doen. Nu ook had. zij een poosje met hem gepraat en overdacht ern stig zijne mededeelingen. Zoodra zij echter de signora zag aankomen, binnenzijde, «Augustus 23. 1881» is gegraveerd. Wanneer het verblijf van dien persoon ontdekt mocht worden, wordt bij den Hoofdcommissaris van politie te Amsterdam bericht inge wacht. Zijn portret bevindt zich aan het Hoofdbureau. Veor de obtdekking van dien persoon wordt 1000 pond sterling (f12000) uitge loofd. Niet minder dan 368 werklieden hadden zich bij de redactie van het Nieuwsblad voor Nederland te Am sterdam aangemeld om de reis naar Antwerpen mede te maken. Daarvan zijn thans vier door het lot aange wezen en welJ. E. de Groot, werkzaam bij de h.h.Roeloffzen Hübner; J. H. A. Geerlings, werkzaam bij de h.h.J. J. Gosse- ling ZoonMarten de Vries, werkzaam aan de Amstel-Suiker- raffinaderij en Pieter Bakker Rzn., werkzaam aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen. Zondag a. s. zullen deze vier werklieden, onder leiding van een der redacteuren van genoemd blad, de reis naar Antwerpen aanvaarden. In het water van het Kolkje aan den O udezijds Achterburgwal te Amsterdam, is in den vorigen nacht eene vrouw verdronken. Wel hebben twee brandwachten haar met den meesten spoed door middel van eene dreg uit het water gehaald, doch het leven bleek reeds te zijn uitge doofd. Tegen zekeren D. zijn met betrekking tot dit geval zóó ernstige vermoedens gerezen, dat bij gisteren morgen in arrest genomen is en de politie het lijk gerechtelijk zal doen schouwen. Toen Maandag 11. de stoom boot uit Hoorn te Amsterdam aan kwam, werd op verzoek van den kapitein, alvorens de plank voor de passagiers werd uitgelegd, een on derzoek ingesteld naar een porte- monnaie, waarin ongeveer f 60, aan een van de reizigers ontvreemd. Het onderzoek bleek vruchteloos, doch een van de bemanning had opge merkt dat vóór dat de boot was vast gelegd een passagier aan wal was gesprongen en zich ijlings had ver wijderd. De politie doet onderzoek. Zaterdagavond had de heer A. uit Zaandam zijne ijzeren schuit, groot 12 ton, aan de Haarlemmer sluis te Amsterdam laten vastleg gen om Maandagmorgen daarmede te gaan arbeiden, toen tot niet ge ringe verwondering de schuit met zeilen, haken en boomen verdwenen was. Tot heden zijn opsporingen te vergeefsch geweest. De schuit ver tegenwoordigt eene waarde van f850. Een 3-jarig meisje, eergisteren in de Tuinstraat te Amsterdam val lende, kwam terecht bij een hond die bij een geopende staldeur aan den ketting lag; hij beet het kind in beide handen en zoo dat het ter verpleging naar het gasthuis werd gedragen. Dinsdag had op De Noord, in de nabijheid van Alblasserdam, eene aanvaring plaats tusschen een Fransch jacht en eene zeilschuit, welke laatste groote averij beliep. Het jacht stoomde door naar Dor drecht, zonder zich om de schuit te bekreunen, maar werd in de stad op telegraphisch verzoek van den schipper aangehouden. verdween alle ernst uit hare jeug dige, vriendelijke trekken. Met een eigenaardige mengeling van veree ring en vertrouwelijkheid, lachte zij hare meesteres toe. Eer zij echter eene begroeting kon uiten, kwam een andere haar daarin voor. Een prachtige St. Bernandshond sprong plotseling van uit het huis te voor schijn en liep achteloos voorbij Bi anca, om de aankomende te gemoet te treden. Zijne vreugde, de mees teres weder te zien, was duidelijk zichtbaar, maar uitte zich niet luid; alleen een dof gebrom verkondigde het genoegen van het reusachtige dier, daar de signora hem den mooien kop streelde en hem eenige lieve woorden toefluisterde. Daarmede scheen hij ten slotte bevredigd, want hij ijlde het huis weer in, als iemand, wien een plicht roept. Hem volgende had de signora Bianca bereikt, wier vriendelijke groet eenvoudig luidde Zij slaapt zoo zacht, principessa. Tal van nieuwsgierigen verdron gen zich Dinsdagavond voor de vensters van het café «'t Ouden Gouden Hoofd,» op den hoek der Groenmarkt te 's-Hage. Zelfs de politie meende een kijkje te moeten nemen Binnen het café zag men een heer met een doek om het hoofd gebonden, omringd door de bezoe kers, en onder de kijkers daarbui ten vertelde men van een kloppartij die zou hebben plaats gehad en waarbij de heer met verbonden hoofd een slag met een bierglas zou heb ben gekregen. De geheele zaak was evenwel zeer onschuldig. De heer met verbonden hoofd was een Duit- scher, die de bezoekers van het café vermaakte met proeven te geven van zijn bekwaamheid in het ge- dachtelezen. Enkele Scheveningsche schuiten, die Dinsdagavond en Woensdagmor gen aankwamen brachten treurige tijdingen mede. De matroos M. Verbaan, varende op de Antonius van den reeder A. J. P. Hoogeveen, is 11. Donderdag ter hoogte van Aberdeen door een stortzee overboord geslagen en in de golven omgekomen. Een gelijk lot trof een achttienjarig jongeling, die nende op een schuit van den reeder R. de Niet. Op de eerstgenoemde schuit werd een matroos bovendien in den storm zwaar gekwetst. Onder geleide is gisterenmorgen een jonge matroos van een schuit aan wal ge bracht, die in zulk een staat van razernij verkeerde, dat hij onmid dellijk naar het krankzinnigenge sticht te 's-Hage moest vervoerd worden. Eindelijk kwam te Vlaar- dingen een schuit binnen, die de ge heele vleet verloren heeft. Nog is te Scheveningen het bericht outvangendat de haringschuit Vrouw Jacoba, gevoerd door schip per Ad. Groen, 11. Donderdag zwaar stormweder heeft ondervonden. Stort zeeën vlogen over het vaartuig heen, waarvan ééne, den oudsten zoon van den schipper, over boord wierp. Redding was in die omstandigheden onmogelijk, en de ongelukkige kwam in de golven om. Een Duitscher, koopman in mos terd, enz., werd gisteren door de politie te Delftshaven aangehouden en via Rotterdam in de richting naar Duitschland verwijderd, als zijnde zonder geld of middel van bestaan. Een groot aantal zwende- larijen door hem gepleegd, bewijst dat hij niet uitsluitend in mosterd handelde. Sedert eenigen tijd werden te Oud- Beierland bij de boeren herhaalde lijk kippen gestolen; door de ijve rige en onvermoeide pogingen van den brigadier Vonk en den gemeen teveldwachter Van der Linden is het gelukt, den vermoedelijken dader op te sporen. Onder de personen, wier zaken Dinsdag voor de rechtbank te Arn hem werden behandeld, bevond zich ook een vijf-en-tachtigjarige grijs aard, die wegens landlooperij te rechtstond. Duitscher van geboorte, had hij onder Napoleon aan den tocht naar Rusland deelgenomen en later den tiendaagschen veldtocht Het was eveneens een zoete glim lach, die zich bij deze woorden op het aangezicht der schoone vrouw vertoonde, terwijl zij vlug de huis deur in en de trap met de uitge sneden leuning opging. Boven trad zij een woonvertrek binnen, waarvan de deuren en vensters naar de buiten omloopende galerijen wijd open ston den, om aan de zoele versterkende lucht vrijen toegang te verleenen. Wat men van landelijke weelde ver wachten kon, bevond zich daar op de smaakvolste wijze bijeen. De fraaie kamer vertoonde een beeld van vreedzame huiselijkheidwaarvan een sierlijk gevlochten wieg het mid delpunt vormde en waarnaast de groote hond zich cedergelegd had, terwijl aan 't venster eene bejaarde vrouw zat. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2