VLIEGERWEDSTRIJD. mede gemaakt doch was thans als zonder werk en middelen van be staan door de politie hier ter stede aangehouden. Ter zake van land- looperij werd door het O. M. tegen hem 15 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarskolonie gerequireerd. De rechtbank sprak hem echter nog denzelfden dag van het ten laste gelegde wanbedrijf jvrij. v krn-h. Cll) In de Tielerwaard loopt sinds eenige dagen een koopman in linnen goederen het platteland af, om zijne koopwaren van de hand te zetten. Hij verkoopt stukken linnen tegen spotprijzen, en spreekt met een Duitschen tongval. Als de kooper zijn gekocht linnen echter naziet, ontdekt hij binnen in het stuk een groote houten rol, welke hij tegen den prijs van linnen betaald heeft. Een paar dagen geleden stortte een twee- h driejarig kind te Wans- werd van eene brug in de diepe Ee. Geen der omstanders durfde zich te water begeven. Nauwelijks echter vernam de herbergier Tuin wat er gaande was, of hij waagde den sprong, haalde den kleinen dren keling uit de diepte naar boven, en bracht hem levend aan de ouders terug. Eenige dagen geleden vond men te Elshout langs den weg naar Heus- den eene vrouw zitten, die blijk baar in behoeftige omstandigheden verkeerde. Een paar inwoners dier plaats, daar voorbij komende, spra ken haar aan, doch kregen geen antwoord, waarom zij het geraden achtten de politie van hunne bevin ding kennis te geven. De gemeente veldwachter geleidde haar daarop naar Heusden, maar zijne pogingen om te vernemen van waar zij kwam of waar zij heen wilde, bleven vruchteloos; zij gaf taal noch tee- ken, zij bleek zelfs geheel passief. Later is zij naar 's Bosch getrans porteerd, waar de justitie thans een onderzoek instelt naar dit zeker niet alledaagsch geval. Een boerenzoon van het gehucht Luisel (N.-B.) was met de kar naar Haaren gereden, waar hij met zijne moeder ter kerk ging. Toen zij na den dienst huiswaarts keerden, kwam eene andere kar hen achterop, die de eerste voorbij wilde rijden; de boerenzoon dit ziende, zette zijn paard tot een harderen loop aan, met het ongelukkige gevolg, dat de vrouw van de kar viel en zoodanig gekwetst werd, dat de dood spoe dig volgde. Te midden der feestvreugde, ter gelegenheid eener bruiloft te Weert, werd de bruidegom, die nog twee dagen gevangenisstraf te goed had, door de maréchaussée's aangehouden. Een landbouwer te Follenga is vrij ernstig gekwest, doordien een door hem gemolken koe, die ge zwollen uiers had, 7an pijn zulke verkeerde sprongen deed, dat zij omviel. E'en slecht voorbeeld. TeVenloo is eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt te speculeeren in effecten, te spelen in loterijen enz., en daarom den naam heeft aange nomen van «loterijvereenigingu. Zij bestaat uit 25 leden. GEMENGD NIEUWS. Op zijn lanagenooten moet men bedacht zijn, zal voorwaar wel de Engelschman zeggen, die te Brussel aan het Noorder-station door een compatriot in zijne moedertaal werd aangesproken, om te informeeren welk hötel in Brussel was te recom- mandeeren. Toen de aangesprokene naar zijn beste weten de informa- tiën had verstrekt en zijn landge noot vertrokken was, bemerkte hij, dat zijne portefeuille met 20 pond sterling was verdwenen. Te Brussel is een jongmensch ten gevolge van den steek van eene groote vlieg, overleden. Men ver moedt dat de vlieg het bloed van het slachtoffer vergiftigd heeft. Dezer dagen reisde een rit meester per spoor van Dux naar Praag en behalve hij bevond zich slechts een heer in burgerkleeding in het coupé. Het was drukkend warm in het rijruig; onze officier maakte zijnen reisgenoot excuses, trok uniformjas en hooge laarzen uit, trok pantof fels aan en zette een reispetje op. Spoedig daarna viel hij in slaap. Aan het station Herrnsdorf, waar men midden in den nacht aankwam verliet de ritmeester een oogenblik den trein; plotseling weêrklonk het afluiden, hij snelde naar den trein, vergiste zich in het juiste coupé en kwam in een andere te zitten. De beleefde reisgenoot, die in de meening verkeerde dat de officier aan het station was achtergebleven, wierp uniform, schako. sabel, laar zen en een handkoffertje zoo spoe dig hij maar kon uit het portier raampje op het perron. Toen de ritmeester aan een vol gend station zijn vroegere coupé we der opzocht, was hij alles behalve over den bewezen liefdedienst ge sticht. Er zat niets anders op dan achter te blijven en naar Herrns dorf te seinen, van waar men de ver schillende gevonden voorwerpen met een volgenden trein nazond. Een Parijzenaar had in de maand Mei zijn kind bij een min besteed. Toen hij vernam, dat het ziek was, bracht hij het weder naar Parijs terug, waar het spoedig over leed. Bij onderzoek bleek dat het kind aan volkomen onthouding van voeding gestorven was. Het hoofdje geleek op een doodshoofd en de huid zat op de beenderen vast ge plakt. Tegen de barbaarsche min is proces-verbaal opgemaakt. EenDuitschstatisticus heeft be rekend hoeveel personen sommige der grootste kerken der wereld kun nen bevatten. Hij kwam tot de volgende cijfers: de Sint Pieterskerk te Rome 54000, de kathedraal te Milaan 37900, de dom te Keulen 30000, de Sint Pauls- kerk te Londen 25000, de Sophia- Moskee te Constantinopel 23000, Sint Marcus te Venetië 9000 inen- schen. Die groote drommen bezoekers zouden echter niet tegelijkertijd in de genoemde gebouwen aanwezig kunnen zijn, zonder gevaar te loopen van te stikken. Een treurig ongeval heeft jl. Zondag bij de wedrennen te Jülich Prins Bernhard van Saksen-Weimar, zoon van Prins Hermann, den oom van den Groothertog, getroffen. De Prins, die eerste luitenant bij de huzaren te Bonn is, bereed op de 3500 Met. lange baan de in de sport wereld welbekende «Brunette,» van ritmeester Von Bredow. Bij de hurdle-race nu struikelde «Brunette» en de Prins kwam onder het paard terecht. Tengevolge van den zeer harden bodem kwam hij er slecht af; de beide kinnebakken werden hem gebroken, de schedel en ver moedelijk ook de ruggegraat ernstig aangedaan. De Prins bleef zoolang bewuste loos, dat men hem reeds verloren waande; eerst den volgenden dag kwam hij tot bewustzijn; zijn beide broeders, uit Dusseldorp en Jena gekomen om de wedrennen bij te wonen, hebben zijn ziekbed in het hötel «Ditzmann» te Jülich niet verlaten. De toestand van den Prins, hoewel niet hopeloos, is toch zeer zorgwekkend. Naar de Köln. Zeit. mededeelt wordt de waterval bij Schaffhausen tegenwoordig iederen dag electrisch verlicht. Gewoonlijk wordt des avonds, omstreeks tien uur, van het hötel Schweizerhof een vuurpijl op gelaten, die als signaal voor den leider derelectrischeverlichtingdient. Als antwoord daarop wordt op het kasteel Lauffen evenzeer een vuur pijl afgestoken, daarop volgt nog een teeken van het hötel en dan beginnen de electrische draden te werken. Allereerst doen zij een aantal ra ketten ontbranden, die tusschen de rotsen, midden in den val en aan weerszijden er van en in de nabij heid van het kasteel verborgen zijn. Na dit bombardement wordt de val verlicht. De electrische stroom doet plot seling ongeveer twaalf lichten in verschillende kleuren schitteren en de toeschouwers blijven twee minu- lang in bewondering en opgetogen heid over de steeds wisselende kleu renpracht. Nauwelijks zijn de lichten tege lijkertijd gedoofd of het slot Lauf fen op de spitse van een bergkegel is eensklaps daghelder verlicht en het gebouw wordt, gelijk met den val gebeurde, afwisselend door ver schillende kleuren bestraald, totdat het ten slotte in rozenrooden gloed gehuld is. Hierop is het schouwspel, dat tien minuten lang de verbazing en be wondering opwekt, afgeloopen. Omtrent de vorstin Lilly Dol- gorucki, die sedert eenigen tijd in Duitschland in het openbaar als violiste optreedt, wordt het volgende vermeld Ten tijde van den laatsten Rus- sisch-Turkschen oorlog sloot de Russische gezant aan het hof te Madrid een zoogenaamde mésalli ance, door de schoone vioolspeelster Lola Casuas tot zijne echtgenoote te maken. De gezant, Gregor Wassilewitsch Dolgorucki was weduwnaar en 50 jaar oudLola telde eerst 16 zomers. In de Madridsche kringen, waar men de mooie blondine met de kleine handen en voetjes en donkere oogen zeer goed nit de concertzalen kende, kon de vorst geen behoor lijke positie voor zijne jonge vrouw veroveren. Hij verliet Madrid en de diplomatieke carrière en begaf zich langen tijd op reis. Na eenige jaren koos Dolgorucki Petersburg tot vaste verblijfplaats; ook de samenleving in die stad is echter veeleischend en vol vooroor- deelen de adel, dien kunsten schoon heid verleenen, word er niet geteld. De vorst ging een overeenkomst met zijne vrouw aan, ten gevolge waarvan zij gescheiden gingen leven en der dame een vorstelijk inkomen verzekerd werd. De «prinses Lilly Dolgorucki, née Casuas», woonde daarop met eene gezelschapsdame te Dresdenzij leidde een eentonig, vervelend leven dat haar ten slotte walgde, waarom zij viool en strijkstok weder opvatte en concerten ging geven. Onlangs zijn te Londen door Reckensaum proeven genomen met eene nieuwe inrichting, om elec- triciteit te bezigen voor het in be weging brengen van tramrijtuigen. Elk stel raderen wordt door een af zonderlijken motor in bewegingge- bracht, die zijn kracht ontvangt van eene serie accumulators, volgens de constructie van den uitvinder. Eene inrichting voor het regelen van de kracht wordt met de hand gedreven en bestaat uit eene schroef zonder eind. Het aantal benoodigde accumulatoren is zestig, die elk twintig kilo wegen. Het zou ons niet verwonderen, wanneer, bij de lust die ook hier ter stede bij de jeugd in het vlie ger-oplaten bestaat, ook te Haarlem een vliegerwedstrijd werd georgani seerd. Het zou bepaald aan deelne ming niet ontbreken. In dit nummer der courant ont- leenen we aan het Handelsblad eene korte beschrijving van den gisteren te Amsterdam gehouden vliegerwed strijd, welke eenigszins een denk beeld kan geven van dit alleraar digste en nuttige, echt Hollandsche vermaak. De regeling van zulk een wedstrijd kan, nadat men een flink, doelmatig terrein heeft gekozen, als volgt geschieden: Aan den wedstrijd kan kosteloos worden deelgenomen door knapen en jongelingen van 12 tot 18 jaar. Het aantal toe te laten vliegers is bepaald op (naar omstandig heden in te vullen). Aan den wedstrijd mogen deelne men alle soorten van vliegers, hoe ook gevormd, hetzij groot of klein, mits gebleken zij, dat zij kunnen opgaan. Elk soort van touw, koord of garen mag worden gebezigd, doch de mededingers zijn gehouden niet meer en ook niet minder dan een van te voren bepaald aantal meters, op klossen of rollen gewonden, ten wedstrijd mede te brengen. Ieder deelnemer heeft het recht een helper mede te brengen, die echter niet ouder mag zijn dan 18 jaar, en die, nadat de vlieger in de lucht is, zich zal hebben te ver wijderen naar het terrein voor het publiek bestemd. Op een bepaald uur trekken de verschillende afdeelingen naar het terrein en scharen zich op de te voren aangewezen plaatsen. De kleinste jongens gaan met de kleine vliegers voorop, hunne helpers bij zich. Dan volgen de schoone, aar digste, uitheemsche, en ten slotte de groote vliegers. Zoodra dit volbracht is, worden de vliegers opgelaten op een gegeven sein, bij groepen van een vast aan tal tegelijk, totdat eindelijk al de vliegers in de lucht staan. Ieder mag, bijgestaan door zijn helper, zijn vlieger oplaten gelijk hem dat het beste dunkt, mits het terrein niet verlatende en zijn mede dingers niet opzettelijk hinderende. De afdeelingen zijn: lo. schoone vliegers, 2o. groote vliegers, 3o. vliegers die het aar digste zijn uitgedacht, 4o. uitheem sche vliegers, 5o. hoogststaande vliegers. Voor den vlieger, die naar het oordeel der jury aanspraak maakt op den naam van den schoonsten vlieger, wordt de eerste prijs uitge reikt. Voor den vlieger, volgende op eerstgenoemde, de tweede prijs. Voor de beide vliegers, die het grootst van oppervlakkte zijn, be rekend na meting der zijden, wordt een eerste en tweede prijs uitgereikt. Voor twee vliegers, die het aar digst zijn uitgedacht, evenzoo. Voor den meest te waardeeren buitenlandschen vlieger wordt een prijs beschikbaar gesteld. Van de vliegers, die op een be paald uur het volle aantal meters touw hebben uitgevierd, wordt door de jury door hoekmeting den hoog- sten stand bepaald. Voor de hoogst staande vliegers zijn prijzen beschik baar gesteld. Naar rangorde kan uit een en ander door de prijswin- ners eene keuze worden gedaan. Aan deze afdeeling, die den eigen lijken wedstrijd vormt, mogen alle vliegers mededoen. Na de bepaling van den hoogtestand, langs mathe- matischen weg, worden de touwen der hoogstgekeurde vliegers nage meten. Blijkt het, dat meer of min der dan het vastgestelde aantal me ters touw gebezigd is, ongerekend eene kleine speling, ter beoordeeling der jury, dan wordt de prijs niet toegekend. Ieder geve dus wel acht op de bepaling, dat de touwklos juist het bepaalde aantal meters moet bevatten, niet meer en niet minder. De uitreiking der prijzen geschiedt door de jury op het terrein. Bovenstaande bepalingen waren met geringe wijziging geldig voor den vliegerwedstrijd te Amsterdam en zouden ook hier uitstekend in toepassing kunnen worden gebracht. Het spreekt van zelf, dat men voor de prijzen allerlei zaken kan kiezen, geheel naar de keuze van hen, die een vliegerwedstrijd zouden willen organiseeren en die door de Redactie van dit blad gaarne met raad en daad zouden worden gesteund. We laten hier volgen een korte beschrijving vau den gisteren te Amsterdam gehouden vliegerwed strijd, ontleend aan het Handelsblad die eenigszins een denkbeeld kan geven van dit echt Hollandsche ver maak voor onze jongens: Menige Amsterdamsche jongen heeft gisterenmorgen met kloppend hart en gespannen verwachting naar de lucht gekeken, om, weerkenner als hij is, poolshoogte te nemen van de weêrsgesteldheid. Gelukkig was zij vrij goed, wat te veel wind voor de vloeipapieren vliegers, maar ove rigens niet met regens dreigende. Tegen elf uur zag men dan ook in den omtrek van het Leidscheplein talrijke vliegers van allerlei v»rm, kleur en grootte plechtstatig door twee, drie of vier jongens naar het terrein achter het Rijks-Museum dragen, waar de lang verwachte vliegerwedstrijd, waarvan het denk beeld is uitgegaan van de redactie van het volksblad de Echozou worden gehouden. Sommigen wer den zelfs in de trams aangebracht. Reeds 's middags heerschte er vrij- wat beweging achter het Museum en waren er tal van vliegers aan gekomen, die op den grond lagen uitgespreid. Vliegers van vloeipapier hadden het hard tegenover den wind te verantwoordenmenigeen had het reeds afgelegd vóór de strijd was begonnen, en wat stijfsel deed dan opgeld om, zoo goed en zoo kwaad als het ging, het slachtoffer van het grillig spel der winden op te knappen. Het. getal deelnemers was oor spronkelijk op vijfhonderd geschat, maar eenige vielen af. De wedstrijd was in vijf afdeelingen verdeeld, nl. mooie vliegers, groote vliegers, vliegers, die het aardigst waren uit gedacht, uitheemsche vliegers en hoogstaande vliegers, en al was de goede smaak bij het vormen er van buiten spel gelaten, de vindingrijk heid had er hoogtijd bij gevierd. Niet één was er die op den ander geleek. Wel hadden de meeste den gewo nen puntform, maar de versiering was telkens afwisselend. Sommige droegen het portret van ons Prin sesje of de afbeeldingen der konink lijke familie, andere het Amster damsche of Nederlandsche wapen, terwijl tal van huizen en molens in velerlei vormen er bij waren. Ook was de vermaarde aanspre ker in oud costuum op een duk- d'alf tegenwoordigd, in gezelschap van grenadiers, marketentsters, ma trozen enz. Er waren vliegers die hoeden voorstelden, één zelfs met een staart van hoeden: er waren schepen; locomobiles, luchtballons er was een duivel en een engel, een weesmeisje en een politie-agent, infanteristen, kavalleristeu, ja, wat was er al nietDe meesten waren van papier. Enkele jongens waren slim genoeg geweest om het vloei papier te oliën, waardoor ze ster ker werdenandere hadden vliegers van linnen en katoen, een had zich de weelde veroorloofd, zijn vlieger van bruine en grijze zijde te maken. De kleinste vlieger was 7 centimeter hoog en werd met zijde opgelaten; de hoogste vlieger had eene lengte van 5 meter ongeveer. Onder de uitheemsche vliegers merkte men een Chineesche en drie Surinaam- sche, nl. zeshoekige vliegers op. Er was heel wat opgewektheid bij dezen aardigen wedstrijd. Zeer veel belangstellenden waren komen kijken en de tribune was goed be zet. Buitendien hadden vele per sonen geschenken beschikbaar ge steld. Ook bij de deelnemers aan den wedstrijd heerschte een prettige geest. Zij hadden papieren mutsen gekregen en konden zich, als zij lust hadden met een glas bier ver kwikken. Men begrijpt, dat die lust zich niet lang liet wachten. RECHTSZAKEN. Dinsdag morgen ten 10 uur is voor liet gerechtshof te 's-Hertogenbosch aangevangen de behandeling van de zaak tegen Cesar Tim mermans, van Heerlen, beschuldigd van drie- voudigen moord, te Maastricht gepleegd op mr. E. v. Oppen, diens zoon en dochter. Acht en dertig getuigen zijn, blijkens de //Nb.', in deze zaak gedagvaard Bij het verhoor kregen mevr. en mej. van Oppen een zenuwtoeval, wat haar eenige minuten belette te spreken. Het getuigenverhoor is niet ten einde ge bracht, maar te 5 uur geschorst en is giste ren te 10 uur weder hervat. Bij die zitting werden 29 getuigen ge hoord, onder welke waren de weduwe van den oudsten verslagene en hare doehter. Het verschijnen dier beiden maakte een diepen indruk in de zaal, en het duurde eenige oogenblikken eer de ontroering zoo zeer was bedaard, dat het getuigenverhoor kon wor den voortgezet. De feiten die uit het getuigenverhoor ble ken, mogen als bekend worden ondersteld. Na het plegen der daad werden zij uitvoerig medegedeeld. Het O. M., waargenomen door mr. T. Ser- raris, adv.-gen., eischte na een uitvoerig re quisitoir, waarin de spreker het gruwelijke der daad in harde kleuren schilderde, ver oordeeling tot levenslange gevangenisstraf. Zoowel onder dezen eisch als gedurende het gansche getuigenverhoor, bleef de besch. eene houding bewaren waaruit groote onver schilligheid, tot onbeschaamheid toe, sprak. Mr. J. A. A. Bosch was hem ambtshalve als verdediger toegevoegd. Hij pleitte dat besch. op het oogenblik der daad aan ver standsverbijstering leed en dus niet voor toe rekening zijner daad vatbaar was. Uitspraak Woensdag 26 dezer. LEGER EN VLOOT. Door den Minister van Oorlog zijn ter uitvoering van de wet voorschriften gegeven omtrent de declaratiën en berekening der be grafeniskosten van overleden militairen be neden den rang van officier. STOÖMVAARTBERICHTEN. Het'stoomschip //Prins Prederik" is 19 Aug. van Batavia vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip //Batavia', van Rotterdam naar Java, passeerde 19 Aug. des ochtends te Port-Said. Het stoomschip /,Soenda' vertrok 19 Aug. van Amsterdam naar Java. Het stoomschip //Prins Maurits' arriveerde 19 Aug. van Suriname teHJmuiden. Het stoomschip //Prinses Wilhelmnn' is 19 Aug. te Batavia aangekomen van Am sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3