I» i ADVERTENTIEBLAD 3e Jaargang. Maandag 24 Augustus 1885. No. 653. ABONNEMENTSPRIJS: FEUILLETON. VERGETEÏÏ. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommerg 5 Verschijiit Dapiijhs uitgenBmen lan- sn aTgejgésiie fÈestdspn. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenlandompugnie Générale de xublicite Ktrangtre G. L. Ï)A V B li ,p Co., JOH. F. JON A'S, Sucr., P/trijs, 3 Ibis Faubourg Monimartre. ADVERTENTI EN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. olomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van IG tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leucn der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid van diploma vrüen toegang, donateurs reef gezelschap, leden met 1 dame. -Museum van Kunstnijverheid- op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 osuts per persoon. Dot i Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoou van diploma rijen toegang, donatears met gezelschap, leucn met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiede MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. hebbea'on Donateur* en geschiedenis, vooral No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. 'L'ocgaug 25 cents per persoon. Doorloopcntle toegangskaarten voor een geheel jaar 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10S uur tegen betaling van 25 cents por persoon, al'.-en op •4 nur, rlo overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 iareu worden in bet geheel' niet toegelaten: kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder bnhoo.iijkgeleide. Ttvlers museum in de Tjamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van ii—5 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woeuadag m Zaterdag van 8—4 nor. 'prpMnp»*? i* *t Omit Vera. Dhisiag «n J—w »'i«dcrdag van 2-8 uur. Toegang (deur Oudogror,mnarkti vrij. Koloniaal rertoon eden der Nederlandsclie Maatschap'; yan Nederland en meer bijzonder van het Haarleniache Bisdom, Krniswr; 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem óp hei Raadhuis. Geopend Bondagen kosteloos van 12- EEN VOLKSDRANK Dezer dagen bezochten we met eenige vreemdelingen het Panopti cum te Amsterdam, en bij het be zichtigen van dat gebouw werden we uitgenoodigd eens een kijkje in den nieuwen bierkelder daaronder te nemen. Op de muren er van wa ren verschillende geestige teekenin- gen met houtskool aangebracht, die én door hun strekking èu door de juistheid der voorstelling, de beschou wing overwaard zijn, zoodat we on zen lezen gerustelijk durven aanra den er een kijkje te nemen. De drukke praktijk van dr. Mezger in het AmsteL-Hötel, de mislukte op tocht hij gelegenheid van de opening der Rijks-MuseumgebouweD, het sloopingswerk bij de Munt en meer andere gebeurtenissen van den tegen- woordigeu tijd waren er op de gees tigste wijze geparodieerd en daar men er 'uitstekend bier verkrijgeu kan. is zulk een catacombe-tochtje niet onaardig. Een der teekeningen vooral trof ons door haar waarheid en dit bracht ons op het denkbeeld het onder staande neer te schrijven. Zij stelde den uitgang van een herberg voor, waaruit een haveloos gekleede man zwaaiend en tierend de straat op ging alles bij hem, kleeding, gelaat, ja zelfs de hond, die hem vergezelde, teekende verval en hij was het spre kend bewijs van het nevenstaande versje «Sterke drank, ja zelfs wijn. Kan niet dan zeer jiadeclig zijn!" Juist er naast bevond zich een andere teekening, die ons een dikken, vroolijken en welgedauen heer met twee dito dames, een even voorspoe dig opgegroeid kind en een corpu- n. WAKEND DKOOMEN. 4) Eens, het kon nu 16 jaren gele den zijn, had Don José bij gelegen heid van eene terugkomst aan zijne moeder een eigenaardig geschenk meegebracht uit West-Indië een mooi kind, de kleine eenjarige Cla- rita de la Para, het ouderlooze doch tertje van zijn besten vriend, die hem te gelijk een schip vermaakt had. Alphonse de la Para was een Eranschman van geboorte; hij had een jonge bloedverwant van Donna ïrasquita getrouwd en zijn moedige vrouw begeleidde hem op de zee reizen. Het geluk van dit paar was lenten mopshond te zien gaf en met een vingerwijzing naar deze af beel ding, las men weer: "Doch de gevolgen van het bier, Ziet men hier!" Het is waar, men behoeft tot geen teekening zijn toevlucht te nemen, om de ongelukkige gevolgen van den sterken drank te kunnen waar nemen; iederen dag, maar vooral Zaterdagavond, Zondagmiddag en den geheelen Maandag kunnen we talrijke slachtoffers van het drank misbruik in levenden lijve aanschou wen, die ons doen zien, hoezeer de jenever den mensch verlaagt tot dierlijkheid; de taal, die de dronk aard uitstoot, zijn manieren, zijn houding, zijn kleeding, zijn vrienden, alles is in den regel even walging- wekkend, als hij zeifis. De geschiedenis verhaalt ons, dat de Spartanen, om hun kinderen een afschuw van den drank in te boe zemen, een dronken gemaakten slaaf ia hun nabijheid lieten, opdat zij daardoor tegen den drank een groo- ten weerzin zouden krijgen. Hoezeer dit middel zeker echt Spartaansch is, zijn we onwillekeurig dagelijks in de gelegenheid dergelijke afschrik wekkende voorbeelden te zien, maar in weerwil hiervan zijn er in ons land duizenden, die hun gezondheid, hun goeden naam, hun eer en for tuin op het spel zetten, omdat ze zich uit zwakheid of gewoonte niet van sterken drank kunnen onthouden. Zoo gaarne zouden we daarom willen, dat ook in ons land zooveel mogelijk pogingen werden aange wend, om het bier tot volksdrank bij uitnemendheid te maken; dit voorzeker zou veel bijbrengen om het drinken van den jenever te doen verminderen. Toch zijn we bier er nog verre van af, dat dit verwezen lij kt zal worden. Uit een statistiek voorkomende in Gambrinuseen te Weenen verschijnend blad, aan de belangen der brouwers gewijd, blijkt b. v., dat in België jaarlijks 154 liter bier per hoofd gebruikt wordt, in Denemarken 62, in Duitscbland 90, in Frankrijk 25, in Groot-Brit- tanje 125, in Italië 6, in Nederland 40, in Noorwegen 28, in Oostenrijk- Hongarije 35, in Noord-Amerika 38, in Rusland 8, in Zweden 21 en in I Zwitserland 36. Oppervlakkig be schouwd is in Nederland het bier gebruik veel grooter dan in Italië, Frankrijk, Rusland en andere lan den, maar men dient in aanmerking te nemen, dat in de beide eerste lan den de wijn zeer goedkoop en dus een volksdrank is, die daar niet veel meer kost dan hier te lande bet bier. Wat Rusland, Zweden en Noor wegen betreft, er zijn geen landen waar meer sterke drank gedronken wordt dan juist daar, zoodat ons land daarbij althans gunstig afsteekt. Vergelijkt men echter bet gebruik van bier bij ons bij dat van België, Engeland, Duitscbland en Denemar ken, dan staat ons land verre ten achteren en dit komt niet omdat wij Nederlanders zoo matig zijn in het drinken, neen, de oorzaak ligt he laas hierin, dat er onder de volks klasse zoo weinig bier, doch daar entegen nog zooveel jenever en an dere sterke drank gebruikt wordt. Treedt men de Rembrandtszaal in het Rijksmuseum te Amsterdam binnen of ziet men andere afbeel dingen van schuttersmaaltijden, dan heeft men er genoegen in, na de kunst der groote meesters in het scheppen van zulke figuren bewon derd te hebben, een blik te slaan op de kloeke mannen, met bun forscbe gestalte, waarvan iedere spier de groote lichaamskracht verraadt. echter van korten duurin eene der West-Indische havenplaatsen stier ven beide echtgenooten binnen eenige dagen aan een kwaadaardige koorts en lieten hun dochtertje alleen in de wereld achter. Stervend beval de la Para zijn dochtertje aan Don José; deze nam met de grootste zorgvul digheid bet kleine bulpelooze wezen in zijne bescherming en bracht het bij zijne moeder. Op zijn eigen ar men droeg bij bet in buis. Donna Frasquita nam de kleine lieveling welwillend op en weldra weerklonk in de stille hacienda bet luide lachen der kleine vroolijke Clarita. Zij werd spoedig ieders lieveling en langza merhand de kleine dwingeland van bet buis. Donna Frasquita was reeds te oud, om dat kleine wilde ding met die energie op te voeden, die bet zoozeer behoefde, enDonJosé's bezoeken waren te zeldzaam en te kort, om hem de eigenzinnigheid van zijn aardige pupil te doen in zien. Hij hield bet kind voor een kleine engel en in werkelijkheid was bet nooit aanvalliger, inschik kelijker en gehoorzamer, dan wan neer baar lieve Don José op Tene- riffe vertoefde. Dan was hare leven dige natuur in haar element. Don José wist baar bezig te houden, bij braebt de heerlijkste dingen uit alle werelddeelen voor baar mee en wist oneindig veel te vertellen, zonder ooit vermoeid te worden door bare vragen. Te voet en te paard zwierf bij met baar over bet veld; nam baar mee naar Oratava en Santa- Cruce, maakte tochtjes met baar in de haven en toonde haar zijn statig j schip. Zoo doorleefde de kleine Donna bare kindsheid. Toen zij baar der tiende jaar bereikt bad, maakte zij met Don José de tweede zeereis. Hij nam baar mee naar Marseille, waar een bloedverwant baars vaders in een klooster leefde. En geen wonder, onze voorvaderen waren lustige drinkers; zoowel aan den buiselijken haard als in hun gezellige bijeenkomsten spraken zij den kroes goed aan en deden zich te goed aan bet degelijke en krachtige gerstebier. Dat zelfde verschijnsel kunnen we hier te lande algemeen in Brabant en Limburg merkeu, waar het bier wezenlijk volksdrank is en waar een middelmatig drinker er niet het minste bezwaar in ziet 20 a 25 groote glazen bier op een Zondag-achtermiddag te gebruiken. Kloek is daar de bouw der men seden en in den regel bereiken zij een boogen leeftijd. Het kan ook niet anders, want goed bereid bier is in de eerste plaats voedzaamde beste soorten van gerst, rogge of tarwe worden bij het brouwen ge bezigd en door toevoeging van an dere plantaardige stoffen is het tevens zeer smakelijk. Dat het bier op den groei van den mensch een grooten invloed heeft, zal wel niemand ont kennen, die onder zijn vrienden liefhebbers van dien drank heeft: in korten tijd toch krijgen zij een kclossalen omvang en de naam van «bierbuik» wordt sedert de invoe ring en het bereiden van Beierscb bier meer en meer toepasselijk. Sterkt bet bier den mensch dus, terwijl de jenever hem lichamelijk en zedelijk ten onder brengt, ook in andere opzichten is het bier verre te verkiezen. Hij, die zich niet aan overmatig gebruik van bier over geeft blijft gewoonlijk helder van geest, want bier benevelt den geest niet, zooals sterke dranken dit doen, integendeel het maakt vroolijk en opgewekt; een stevige bierdrinker is dan ook meestal zeer opgeruimd, houdt van aardigheden en grappen en kan goed lijden, dat de zon in bet water schijnt. Daar ook zou de opvoeding van Clarita voltooid worden. Door deze schikking handelde de trouwe voogd in den geest van zijn afgestorven vriend; ook om zijnentwege legde bij zijne moeder en zich de smart der scheiding op. Ook voor Clarita werd deze scheiding een zielsver driet, want noch hare bloedverwant noch de kloosterschool bevielen baar. Het kleine teugellooze meisje ver langde steeds weder naar Teneriffe, naar hare lieve Donna Frasquita, naar den beerlijken tuin, de gulden vrijheid en bet ongebonden leven van vroeger. Het scheen baar dan ook als eene verlossing toe, toen eindelijk baar voogd te Marseille aanlandde, om baar mee naar huis te nemen. Zij scheidde zonder spijt van Marseille en hare bloedverwan ten, van bet klooster en van bare medeleerlingen; slechts van eene dezer, Stephanie Iiohberg, een jong Duitsck meisje, hield zij zielsveel Zijn opgewektheid en vroolijkbeid werkt aanstekelijk,terwijl degene,die te veel jenever drinkt, lusteloos uit de oogen ziet, traag is iu zijn be wegingen en meer geneigd is tot twist dan tot luidruchtige vroolijk- heid. Er zou voorzeker wat meer vrede in de woningen der arbeiders heerschen, als dezen in plaats van sterken drank te gebruiken, het zelfde geld uitgaven aan bierdit laatste toch is veel goedkooper en in plaats van een weinig jenever zouden ze een flinke hoeveelheid bier kunnen bekomen, groot genoeg, om ook vrouw en kinderen er even zeer op te onthalen. In een rede voering, voor eenige dagen door lord Randolph Churchill, een lid van bet Engelsch ministerie, tot de kiezers gehouden, prees hij bet bier, om dat bet de krachten versterkt, de moedeloozen en vermoeiden opwekt, de uitgeputten verkwikt en bij be schouwde bet voor het volk evea onmisbaar als brood. Ook wij zijn dezelfde meening toegedaan en achten bet een groote weldaad voor de maatschappij, als bet gebruik van bier, dat van den jenever kon vervangen. Wat zouden cr veel meer kloeke, krachtige, ge zonde en vroolijke mannen en ook vrouwen komen, als het bier hier te lande een volksdrank werd en gewis zou de prachtige drankwet geheel in bet vergeetboek geraken, als dit na verloop van tijd zou ge beuren. Om dit doel te bereiken, is ten eerste noodig, dat er overal goed, smakelijk en goedkoop bier te verkrijgen is. Om goed te zijn, moet er uitmuntend koren voor ge bruikt worden, en mag de noodige hoeveelheid hop er niet in ontbre ken smakelijk moet bet zijn, dat bet te spoediger den jenever vervangt en goedkoop, opdat het voor ieder en bad baar met grooten geestdrift voor altijd warme vriendschap toe gezegd. Alleen bet afscheid van Stephanie bad haar tranen gekost, overigens was zij gelukkig, weder over de golven der zeer naar haar geboorteland heengevoerd te worden. Als volwassen meisje keerde zij daar terug. De tweejarige afwezigheid had van bet kind een jonge dame gevormd. Donna Frasquita's oude oogen werden niet moede, het schoo- ne meisje fce bewonderen en met heimelijken trots dacht zij gedurig, dat de kleine Clarita nu haast ver loofd zou worden en dat baar goede heerlijke José toch nog steeds de mooiste man van geheel Teneriffe was; daarbij meende zij dat zij zelve geen hartelijker dochter en haar prachtige bezitting geen lieftalliger meesteres kon krijgen, dan het mooie meisje met de schitterende oogen. Don José dacht er evenzoo over, maar nooit kwam er een woord

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1