Door de onvermoeide zorgen van den heer J. Bruijns, gezagvoer der van het stoomschip Stellais het Aquarium van «Natura Artis Ma- gistra» te Amsterdam opnieuw met eenige vischsoorten uit de Middel- landsche Zee verrijkt. Dientenge volge vermeerderde de bevolking van het bassin der zeepaardjes met der tien stuks fraai gekleurde en zeer bewegelijke jonkervi8schen, «Coris jules,» benevens twee exemplaren van een soort slijmvisch, «Blennius gattoruchina», welke visschen, niet tegenstaande hun fraaie teekeniDg, de minder gewenschte gewoonte hebben, zich achter steenen of in hoeken en gaten te verbergen. Dankbaarder is een andere soort bij de mannen der wetenschap be kend onder den naam van sorgus annulariswelke steeds hoog zwem mende, op 't eerste gezicht voor een witvischje zal worden gehouden, maar, bij aandachtiger beschouwing, door de schoone schakeeriug harer kleuren het oog van den bezoeker boeit. Wij wijzen verder nog op het eerste bassin links bij bet binnen komen, waar twee stuks serranus scriba de kleine zonnevisch gezel schap houden. Ook deze soort, die, oppervlakkig gezien, in teekening veel gelijkt op onze baars, boeit het oog door zijn prachtige violetten weerschijn niet minder dan zijne overige reisge- nooten. Tot die reisgenooten op dStella behoorde ook nog een jonge ge streepte hyena, Hyaena striata, een even gezoud als lieftallig diertje, zoo tam als een schoothondje en dat wel eene scherpe tegenstelling biedt met zijn oude familieleden in de roof dierengalerij. In de laatstelijk gehouden maandelijksche vergadering der af- deeling Rotterdam van het Alge meen Nederlandsch Werklieden verbond is besloten: lo. Twintig afgevaardigden naar de op 20 September te 's-Hage te houden demonstratie voor het alge meen stemrecht te zenden en aan twee daarvan volmacht te geven ook des Maandags de afdeeling te vertegenwoordigen. 2o. De afdeeling te doen bijdra gen in de reis- en verblijfkosten voor het centraal-bestuurslid, tevens lid dier afdeeling, Th. de Rot. Werkmansbode.) Het «Nederlandsch Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn» heeft het voornemen, zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wenden, om te verzoeken, dat middelen beraamd worden tegen den blanken slavinnen- handel. Reeds nu wordt in het or gaan van het Bond bijval en steun voor dat adres, hetwelk ter mede- onderteekening zal worden gelegd, gevraagd door de dames-bestuurde ressen douairière Klerck, g'eb. Van Hogendorp; mevr. de wed. J. A. Schuurman, geb. Elink Schuurman; mevr. Gevers geb. Vrolik; T. P. baronesse Mackav, geb. Van Lyn- den: mevr. Beelaerts van Blokland, geb. Kneppelhout van Sterkenburg; gravin Van Hogendorp, geb. Gevers Deynoot. D Men herinnert zich niet, dat Maastricht ooit zoo druk door vreem delingen is bezocht geworden als in dezen zomer. Dit wordt toege schreven aan de voor het eerst in gevoerde Nederl. Belgische rond- reisbiljetten, waardoor vele uitgelokt of verplicht worden om, na een be den ouden, vollen luister. Met alle geweld drong zich het bewustzijn aan haar op. hoe ondankbaar en lichtzinnig zij was geweest. Ter wille van den hartstocht, die zich geheel en al van haar meester ge maakt had, verloochende zij de in spraak van haar geweten evenals die van haar kinderlijk hart. Het beeld der trouwe, teleurgestelde ma trone vertoonde zich aan haren geest; zij zag haar weenend en klagend om de verloren lieveling, en een on zekere, onheilspellende vrees voor toekomstig lijden beving haar. De nu nog in de toekomst verborgen smartelijke gebeurtenissen wierpen nu reeds hunne schaduwen af. Doch Alexis gaf voor, al deze hinderpalen uit den weg te ruimen. Zijn licht zinnige en hoopvolle levensgeest bracht Clarita uit hare treurige stem ming. Alles kwam dan ook weldra gunstig voor het jonge paar uit. Reeds te Funchal ontvingen zij van zoek aan Belgie te hebben ge bracht, den terugweg over Maas tricht te nemen. Ook het naburige Valkenburg mag zich dit jaar in een buitengewoon talrijk bezoek van vreemdelingen verheugen. Het schijnt dat men in Nederland begint in te zien, dat men niet altijd naar het buitenland behoeft te reizen om het natuurschoon te bewonderen, maar dat daartoe ook in eigen land de gelegenheid bestaat. De dierentuin te Assen, die reeds eenigen tijd geleden heeft aan verval van krachten, schijnt, naar men meldt, zijn dood nabij. Het be stuur der vereeniging, hoewel het zich veel moeite heeft getroost, heeft den moed verloren en aan de ledeu een voorstel tot opheffing gedaan. Het bericht, dat te Venloo eene vereeniging is opgericht, die zich ten doel stelt te speculeeren in effecten, te spelen in loterijen enz., en daarom den naam heeft aange nomen van «loterij-vereeniging», wordt door het Venl. Weekblad ver beterd. De zaak is deze: De berichtgever heeft wel de klokken hooren luiden, maar hij weet niet waar de klepel hangt, of wat nog erger zou zijn, hij heeft willens en wetens de zaken anders voorgesteld dan ze zijn. Sedert een tiental jaren bestaat aldaar eene vereeniging onder den naam van Onderlinge Geldbelegging Het doel dezer Vereeniging is om door eene maandelijksche bijdrage van minstens f 2.50 zich na 5 jaren eene zekere som te verzekeren. Dit geld wordt belegd in rentegevende loteu of premie-leeningen, b. v. van de steden Amsterdam, Rotterdam, Brussel, Antwerpen, enz. enz. Na 5 jaren worden kapitaal en intrest ponds-pondsgewijs onder de leden verdeeld. Het beheer der gel den geschiedt kosteloos. Reeds twee maal heeft deze verdeeling plaats gehad. Op deze wijs zijn velen door eene kleine maandelijksche besparing in het bezit gekomen van sommen bedragende 350, 700, 1050, en liooger. Nog onlangs werd onder de leden de som van f 23,313.931/3 verdeeld. Bij de opgravingen te Hoens- broek, onder leiding' van den Heer ITabets, Rijks-archivaris in Lim burg, op de zoogenaamde «Schuur- eik», is men tot de ontdekking ge komen dat aldaar een Romeinsche villa heeft gestaan. Vele overblijf sels van voorwerpen van Terra Samica zijn daar gevonden, doch nog geen enkel in geheel gaven toe stand. Voorts werden verschillende Romeinsche dakpannen te voorschijn gebracht, waaronder er zijn, welke 3 a 9 kg. weg'en. Volgens de heer Habets, moet deze villa dagteekenen uit de jaren 200 a 270 na Cbr., en omstreeks dit tijdperk door de Ger manen verwoest zijn. Op het oogen- blik is men bezig met het zoeken naar de kelders, welke uaar zeker moeten zijn. Intusschen is door ge noemden heer eene teekening van het terrein en van de ontdekkingen gemaakt. Deze week zal men, naar het AT. v. d. V. meldt, met hetzelfde doel beginnen te graven op een andere plaats, «de Doorhaag» genaamd, in de nabijheid van het kasteel Reij- mersbeek, onder Nuth op een stuk land van den heer Michiels van Kessenich, alwaar mede een Romein sche villa moet hebben gestaan. Donna Frasquita de vurig verlangde vergeving, om welke Clarita in een achtergelaten briefje verzocht had. De zegenwelken de moederlijke vriendin haar in smartvolle woor den nazond, evenals de verzekering dat zij alles zou aanwenden, om Don José over zijn verloren levens geluk te troosten, ontroerde Clarita meer dan eenig verwijt dit had kun nen doen. Donna Frasquita had slechts één verzoek, dat het jonge paar weder naar haar terugkeeren zou en Cla rita niet zoo zorgeloos eene onze kere toekomst in het verre land te gemoet zou gaan, eer hare vrienden eenige zekerheid over haar toekom stig lot zouden ingewonnen hebben, deze trouwe vrienden, die immers volstrekt niet bekend waren met de betrekkingen, de familie en de maat schappelijke positie van den echtge noot huns pleegkinds. Deze laatste wilde echter van Vrijdagavond had op de Haar lemmerstraat te Amsterdam een zware ontploffing plaats, vermoede- delijk tengevolge van opgehoopte faecaliën-gassen. Het trottoir is over een lengte van ongeveer drie meters vaneen gespleten en wel twintig centimeters opgeworpen. In den muur van de keldering is een gat van 50 centimeter middellijn geslagen, terwijl de hardsteenen stoepsteen in stukken op straat terecht kwam. De dochter der bewoners van het huis, die aan het glazenlappen was, viel van schrik neder en werd be wusteloos naar boven gedragen.De schrik in de buurt was groot. Twee mannen werden Zater dagnacht te Amsterdam op den Zeedijk, wegens mishandeling van politie-agenten, in arrest genomen. Zij hebben zich daarbij zoo geweld dadig verzet, waarin het volk hen krachtig steunde, dat de agenten van de sabels moesten gebruik ma ken. Daarbij is een van de gearres teerden, eerst dezer dagen uit de gevangenis ontslagen, lichtelijk aan het hoofd gewond. Donderdagnamiddag is te Am sterdam een huurkoetsier in hech tenis genomen, onder verdenking een koloniaal soldaat te hebben ge reden en dezen, toen hij beschonken geraakt was, uitgeschud en van al zijn geld bestolen te hebben, waarna hij den beroofden man ergens in het gras buiten de stad heeft laten liggen. De heer IC. D. Az. te Westzaan, ging Vrijdag met een zijner zoons en eene dochter naar den onlangs door hem aangekochten oliemolen «De Duynmeyer», om dien te bezich tigen. Bij een oliebak gekomen, is de zoon daarin afgedaald, naar men zegt, om het deksel dat in den bak was gevallen, naar boven te halen. Daar hij niet terugkwam, klom ook de vader af, doch keerde evenmin weder. Beiden zijn, daar de bak lang gesloten was geweest, door de daarin bevindende gassen bedwelmd geraakt, en, hoewel op het geroep der dochter spoedig hulp werd ge boden, zijn beiden levenloos naar boven gehaald. Een viertal jongelingen uit Schie dam had zich Zaterdag voormiddag naar Vijfsluizeu begeven om aldaar te gaan zwemmen. Niet lang waren ze te water gegaan of eeu hunner, de 17jarige zoon van den heer mr. A. IC. J. van der Drift, geraakt in een kolk en zonk helaas! in de diepte weg voor zijn makkers hem hulp konden bieden. Alle pogingen, wel dra in het werk gesteld om het lijk te vinden, bleven tot nog toe vruch teloos. Vrijdagmiddag omstreeks 3 ure was de gemeente Delfshaven in rep eu roer gebracht door het luiden der alarmklok. Allerwege zag men de burgerij met angstige blikken vra gen waar de brand was, wat er te doen was enz. En nu, wat bleek het geval te ziju? De klok der kerk welke herstel eischt, werd door eenige smeden, met dat herstel be last, in beweging gebracht, en dat deze lieden van hun verheven stand punt verbazend veel schik over hun werk hadden zal evenmin betwij feld worden als dat aan hun grap zeer spoedig een einde werd gemaakt. A. de V., werd Zaterdagnacht in de Piet Heinstraat te Delftshaven geen terugkeer naar Teneriffe we ten, en zijn jong-e vrouw, welke tot nu toe slechts haar eigen wil ge volgd had, ondervond voor de eerste maal het knellende van het juk, dat zij zichzelve al spelende had opge legd. Zoo reisden zij naar Europa; Alexis wilde zijne Clarita alle schoonheden der wereld laten zien. Zij wilden een nomadenleven leiden, vol geluk en zaligheid, zonder zorgen of treu rige gedachten. Aan middelen daar toe ontbrak het den rijken mau niet; om zijn vaderland of zijn familie bekommerde hij zich weinigals het geschikte oogenblik gekomen was, zou hij zijn geliefde vrouw daar heen geleiden en haar de haar pas sende positie en stand doen innemen Intusschen leefden zij zorgeloos van den eenen dag in den andere. Allereerst doorreisden zij Spanje en Italië. Onder dezen zonnigen hemel miste Clarita haar vaderland niet; een slag op het hoofd toege bracht door een agent van politie, en is Zaterdagavond, na eene operatie, in het ziekenhuis overleden. Men verneemt dat deze zaak in handen van de Justitie is, welke zal moeten uitmaken in hoeverre de agent daaraan schuld heeft. De verslagene, ongeveer 30 jaar oud, was gehuwd en kinderloos. Een windhoos, die Vrijdag boven Kralingen woedde, heeft in den polder Prins Alexander veel nadeel aan den landbouw berokkend; op eenige stukken land werden de vruch ten totaal vernietigd. In ons vorig nummer hebben wij gemeld dat de politie Vrijdagnacht onder het spoorwegviaduct in de Zwarte-Hondstraat te Rotterdam een man dood op den grond liggende had gevonden. Bij onderzoek is ge bleken, dat de man niet verwond is. Op den neus en aan het voorhoofd vertoonde wel de huid eene kleine onbeduidende schramp, maar aan het lijk zijn geene kenteekenen van moord gevonden. Tevens verneemt men, dat de gestorvene leed aan eene kwaal, waardoor hij, reeds volgens vroegere verklaring van eene ge neeskundige blootstond voor een plotselingen dood. Uit Rotterdam wordt aan de Vordr. Ct. gemeld, dat de vermoe delijke dader van den belangrijken diefstal van juweelen en gouden damessieraden, niet minder dan 24 stuks, aldaar gepleegd in den nacht van 16 op 17 dezer, ten huize van mevr. de wed. Hotz aan den Wes tersingel, in handen der justitie is en tegen hem bevel tot gevangen houding door de rechtbank is ver leend. Hij is een Duitscher, welke daags voor den diefstal uit Brussel was gekomen. Te Arnhem heeft Vrijdag een he vige hagelslag plaats gehad. Aan het te veld staande goed is daardoor veel schade toegebracht. Zaterdagochtend werd te Olst door een zwaren vrachtwagen een aanvallig vijfjarig knaapje overre den, ten gevolge waarvan het kind na eenige oogenblikken overleed. Vrijdag kwam een vreemdeling in het logement van den heer R. te Rozendaal, zich uitgevende voor koopman, waarvan hij ook het voor komen had. Hij zeide zijne porte feuille te hebben verloren, en wist hieraan een verhaal vast te knoo- pen, 't welk onwillekeurig vertrou wen moest inboezemen, waarom men hem, zonder den minsten argwaan, f100 voorschoot. Tot heden evenwel is deze vreemdeling niet in dit loge ment teruggekeerd. Men vreest dus dat men, in plaats van met iemand die vertrouwen verdiende, met een sluwen oplichter heeft te doen ge had. Naar men verneemt is hij in de richting van België vertrokken. Sedert verscheidene nachten zwer ven te Breda een drietal jeugdige meisjes rond, omdat haar vader, door den huiseigenaar op straat ge zet, zijne kinderen niet meer kan onderhouden, zoodat de meisjes ieder voor zich zelve moeten zien aan den kostte komen. Zij hebben eenige nachten de trappen van het stadhuis tot slaapplaats gekozen. Nu en dan ontfermt zich de politie over haar zij dacht er hoe langer hoe minder aan; zij leefde nu meer voor het tegenwoordige, want dit scheen en kel geluk. De vreugd steeg ten top toen haar dochtertje het levenslicht zag. De kleine werd te Milaan ge boren en daar in den heerlijken Dom gedoopt. Clarita was overgelukkig met haar kindhaar echtgenoot aan bad haar om zoo te zeggen en kende geen grootere voldoening, dan hare wenschen te vervullen. Zij beminde nog steeds de afwisseling, waarom, zij, zoodra dit mogelijk was, hun nomadenleven weder begonnen. Zij trokken naar de Italiaansche meren en daar, te Pallanza, was het, dat de zwakke gezondheid der kleine Clarita Dolores de onrustige gees ten aan dat plekje gronds ketende en hun de eerste zorgen leerde ken nen. Weldra zou een tweede ge beurtenis die aanmerkelijk vermeer deren. Reeds van Milaan uit, had Alexis zijn bediende Dimitri naar en geeft haar een plaatsje in het politiebureau. Een schipper, sedert eenige we ken met zijn vaartuig te Hasselt liggende, had in den laatsten tijd reeds bemerkt, dat het geld, het welk hij in een gesloten trommel bewaarde, op eene onbegrijpelijke wijze verminderde. Maandagjl. ont dekte hij opnieuw, dat er uit den trommel ruim twintig gulden ont vreemd waren. De politie te Hasselt met de zaak in kennis gesteld, mocht het weldra gelukken den vermoede- lijken dader, knecht bij voormelden schipper, te ontdekken. De dief ver klaarde het geld met eenige mak kers te hebben gedeeld en gezame- lijk daarvan te Zwartsluis kermis te hebben gehouden. Te Doesburg ging dezer dagen zekere vrouw W. met haar doch tertje naar de weide om de koeien te melken. Toen zij in 't land waren, werd een der dieren schichtig, viel net meisje aan en bracht haar eenige stooten toe, waarna ook de moeder door het woedende dier op den grond geworpen en hevig verwond werd. Beiden werden dadelijk onder ge neeskundige behandeling gesteld; de toestand van vrouw W. moet zeer zorgwekkend zijn. Te Deventer is Donderdagavond bij de Koerhuisbrug een tramwa gen (goederenwageu) ontspoord en in de Koerhuisbeek terecht geko men. Een andere wagen werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats. In de Enschedesche Katoenspin nerij te Enschede, had Vrijdagoch tend een droevig ongeluk plaats. Een fabrieksarbeider geraakte tus- schen de krasmachine beklemdde ongelukkige is op verschillende plaatsen van zijn linkerarm, borst en hoofd ernstig gewond. Zaterdagmorgen had een nog droe viger ongeluk plaats in de fabriek der heeren Ter Kuile en Morsman. Terwijl een spinner een drijfriem vasthield, die aan een stang moest bevestigd worden, geraakte de drijf riem tusschen de stang verward, met het noodlottig gevolg dat de man om de stang werd geslingerd, en bijna geheel verbrijzeid, onmid dellijk eeu lijk was. Onder de gemeente Luyksgestel is het lijk gevonden van een GOjarig persoonaldaar thuis behoorende. Het ontzielde lichaam lag in eene diepe sloot tusschen twee heggen. Te Leeuwarden is Vrijdag mor gen zekere H. W. Leenderts, die een stier naar de markt geleidde, door dat dier omvergeworpen, waar door hij het rechterbeen brak. Hij werd per brancard naar het zieken huis gebracht en de stier, zonder verdere ongelukken te veroorzaken, nabij de veemarkt opgevangen. Een geacht ingezetene te Leeu warden, die eenigen tijd buitenslands had doorgebracht, kwam deze week bij zijne tehuiskomst tot de onaan gename ontdekking, dat de water reservoir óp den zolder gedurende zijne afwezigheid was gesprongen en de plalonds, tapijten, benevens onder scheidene kostbare meubelstukken door het water bedorven waren. OEMENGD NIEUWS. Onder de Fransche geleerden en kunstenaars, die op dit oogenblik het Noordsche vaderland gezonden, om juiste berichten omtrent den stand der zaken aldaar in te winnen. Die berichten kwamen nu, maar zij wa ren van weinig geruststellenden'aard. Spoedig volgde het eene telegram op het andere zij riepen Alexis aan het sterfbed zijns vaders. Zelfs Clarita drong op de reis aan. Sedert de ziekelijkheid van haar kind had er eene eigenaardige verande ring in haar plaats gegrepen; zij leerde geduld oefenen. Daarom wenschte zij nu slechts een mooi, eenzaam plekje te vinden, waar zij in stille afzondering haar kind kon verzorgen, en zonder door de men- schen opgemerkt te worden, de te rugkomst van haren echtgenoot kon afwachten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2