l'lll'liUIII Mil- i VERGETEN. Jaargang. Woensdag Augustus 1885. No. 655. FEUILLETON. BINNENLAND. ABONN EMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 CentB. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijn! Daplijks uitgenomen Zon- en alpmecne Fesstfepk. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de xublicite Etranyère G. L. )A JJB E Co., J Oil. F. J O NFS, Stier., 1'ar ijs, olbis Faubourg Montmarire. ADVERTENT! ËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. vertoon 1 (iiploiua vrijen toegan HAARLEM. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» ea 4 x donatenrs met geselschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorioopeinie toegangskaarten voor een gcheei jaar dhitis. Geopend van 15 .April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April cp die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op 'omlagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoou. Kinderen beneden de 8 jaren worden in net geheel uict toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de. Darustrnatl Georntnd dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 1.1—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeui Woensdajc en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN t cv het Paviljoen. Ingang aan de Breefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Douatenrs eu leden der Nedorlandsche Maatsc ijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hel PaviljoenIngang Breefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 i Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben Kolomaal museum >ertoon van diploma vrijen toegang, eden der Ncderlandsche Maatsch: van Nederland en meer bijzonder van het Haariernschi i I gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend ALSBÏ1EEN OVERZICHT. De Duitsche regeering heeft, naar de Kölnisclie Zeitung uit goede bron verneemt, voorgesteld, de kwes tie betreffende de Carolineu-eilanden aan de scheidsrechterlijke uitspraak eener bevriende mogendheid te on derwerpen. De politieke crisis in Denemar ken neemt steeds scherpere vormen aan. Tegen den heer Horup, een welbekend lid van het Folketing, is eeue vervolging wegens hoogver raad ingesteld. Gedurende de laatste veertien dagen zijn vier personen, waaronder een lid der Vertegen woordiging, op grond van hoogver raad tot gevangenisstraf veroordeeld. Zondag zijn te*Toulon 14 sterf gevallen aan cholera voorgekomen, te Marseille 45. Vier gevallen van cholera met doodelijken afloop zijn aan boord van het evolutie-eskader te Hijères voorgekomen. Zondagnamiddag had op hetPrado te Madrid eene manifestatie plaats, waaraan ongeveer 150,000 personen met een zestigtal vaandels deelna men. Verscheidene redenaars hielden toespraken tot de manifesteerende menigte, die voorbij het notel van den minister-president en van den minister van hinnenlandsche zaken trok, onder de kreten «Leve Spanje's integriteit! Leve het Spaansche le ger!» Voor het gebouw der Duit sche embassade bleef alles rustig. Een derde oorlogsschip is naar de Carolinen -eilanden vertrokken. Het antwoord van den heer Von Bismarck is gisteren aangekomen en ii. WAKEND DKOOHEN. 6) Tot dit doel was het bekoorlijke landhuis in 't Ansadal bijzonder ge schikt Clarita zat daar nu in vreed zame huiselijkheid naast de wieg van haar kind en haalde al mijme rende het geheele verleden voor ha ren geest. Langzamerhand echter namen deze droombeelden eenen somheren tint aan. Sedert verschei dene maanden was Clarita reeds zonder eenig bericht van Alexis; zijne brieven waren uitgebleven, na dat hij nauwelijks het vaderland bereikt had en zelfs de groote af stand, die nu de echtelieden scheidde, zal heden openhaar worden gemaakt. Men verzekert, dat de Duitsche rijks kanselier daarin zijne aanspraken handhaaft. Zondag hebben de oud-ministers Martos en Bucerros van het balkon der militaire sociëteit de. deelnemers aan eene manifestatie toegesproken. Zij verklaarden, dat men tot iederen prijs de eer der Spaansche vlag moest handhaven. «Het volk, het leger en de vloot zullen die eer met vereenigde krachten weten te ver dedigen. Mannen van eer tellen hunne vijanden niet. Het oogenblik is hoogst ernstig;» zoo verklaar den zij «wij stellen ons leven en ons vermogen ter beschikking van leger en vloot.» Herhaaldelijk werd de kreet aan geheven «Leve het legerleve de marine!» Het gerucht loopt, dat Spanje 25,000 man naar de Philippijnen zal zenden. De Regeering ontvangt talrijke adressen, waarin aangedrongen wordt op handhaving der onschendbaar heid van het grondgebied. De Koning is gisteren te Madrid aangekomen en presideerde den Mi nisterraad. De daarin genomen be sluiten worden geheim gehouden. Er heerscht een groote bedrijvigheid in het Ministerie van Marine. Alle marine-officieren zijn van verlof te ruggeroepen. De provinciale bladen geven hunne instemming te kennen met de manifestatie van Zondag. Zondag kwamen in Spanje 5831 cholera-gevallen voor; 1930 personen overleden aan die ziekte. Generaal Grenfell seint, dat 4000 derwischen met 800 geweren en 7 kanonnen, Dongola hebben bezet. De Morning Post verneemt, dat gaf lang geen voldoende ophelde ring voor dit stilzwijgen. De een zame vrouw verkwijnde innerlijk door zorg en vurig verlaEgen, waar aan zich langzamerhand onuitspre kelijke angst en radeloosheid paardeD. Zij was immers geheel verlaten in het vreemde land, want ofschoon Alexis het voornemen gehad had, dadelijk Dimitri naar haar toe te zenden, bleef ook deze uit en hare vrienden. Donna Frasquita en Don José, wat waren die niet ver weg! Een jaar geledenkort voor het vertrek van Alexis, hadden zij de laatste berichten van Teneriffe ont vangen. Don José was van zijn zee tocht teruggekeerd; zelf schreef hij slechts enkele woorden, maar voegde en eene duidelijke verklaring bij over den toestand van Clarita's vermo gen. Als getrouw bestuurder had hij haar aardig fortuintje aanzienlijk vermeerderd en nu de geheele som hij een bankier te Marseille gede- de Britsche regeering nieuwe voor stellen uit St. Petersburg heeft ont vangen, volgens welke de Zoelfi- kar-pas aan Afghanistan zal blij ven, terwijl de weideplaatsen tot het Russische grondgebied zullen be- hooren. Haarlem 25 Augustus 1885. Aan het bestuur der Vereeniging tot behartiging van de geestelijke en stoffelijke belangen der armen alhier, is bij Koninkl. besluit ver gunning verleend tot het houden van eene verloting van door de ar men gemaakte goederen. De op brengst dezer verloting zal strekken ten voordeele van genoemde ver eeniging. Bij de Zondag te 's-Hage ge speelde match, tusschen cricket-spe lers uit Noord- en Zuid-Holland, won de laatste provincie met eene meerderheid van 19 punten. De Noord-Hollandsche spelers waren gekozen uit de Haarlemsche, Am- sterdamsche enHilversumsche clubs, terwijl voor Zuid-Holland, met uit zondering van een Delftenaar, uit sluitend Hagenaars optraden. Zaterdag 26 September a. s., te 1 uur, zal de tiende algemeene vergadering der Vereeniging voor lijkenverbranding in «Felix Favore» te Haarlem gehouden worden. Daar op zal verslag gedaan worden van de handelingen van de Vereeniging over 1884. Onder de voorstellen treffen wij aan een voorstel van het hoofdbe stuur om ook voor hen, die zich in het jaar 1886 daartoe aanmelden, op f 200 de som te bepalen, welke poneerd. Daar was het ieder oogen blik ter beschikking der eigenares. Van Marseille uit kwamen ook ge regeld brieven en geldverzendingen te Pallanza aan. Nog vóór eenige dagen was zulk een geldbrief aan gekomen. maar had de arme Clarita weinig verblijd. Geld was haar on verschillig; zij was trouwens rijk genoeg en had daarbij het bewust zijn, dat zij, door haar eigen ver mogen van alle materieele zorg was ontbloot. Een geheel ander verdriet kwelde haar. Zij twijfelde niet aan Alexis' liefde en trouw, maar achhet was een troosteloos ach! Spookachtig vertoonden zich aan ha ren geest al de mogelijkheden, die haren gemaal konden terughouden. Zou het huwelijk met haar zijn lot beslist hebben? Hoe dikwijls reeds werd hare ziel in de laatste dagen door die vraag gekweldHoe hield zij haar weder in dit stille avond uur bezigVerbood de trots haar iemand, in eens af. in het funds, voor lijkovens moet storten, opdat na zijn overlijden alle kosten van het vervoer van zijn lijk naar den lijkoven, binnen- of buitenslands, en van de verbranding uit het fonds zullen gekweten worden. Voorts zullen verschillende com- missiën benoemd moeten, en wijzi gingen in overweginggenomen wor den betreffende de statuten en de inrichtingen van het bestuur. Nog zullen zeven leden van het hoofdbestuur gekozen moeten wor den, waarvan 2 uit de te 's-Hage wonende leden ter vervanging van dr. J. E. de Vrij en Joh. J. Perk, en 5 buitenleden ter vervanging van de hh. A. J. C. J. S. Bergsma, ds. P. II. Hugenholtz Jr., mr. W\ A. Bergsma, prof. mr. B. H. Pe kelharing en jhr. mr. H. B. van Tets, periodiek aftredend (laatstge noemde overleden.) De vergadering zal door een ge meenschappelijk diner worden be sloten. De Haagsche correspondent der N. R. Cl. meldt het volgende Het staat thans vast, dat Jeanne Lorette, de moordenares van den Japanschen zaakgelastigde Sakura- da, den 17n September waar schijnlijk ook den 18n voor het gerechtshof te 's-Hage zal terecht staan. In het laatst der volgende week wordt de openbaarmaking van de akte van beschuldidiging tegemoet gezien. Zooals ik u vroe ger mededeelde, zal het proces niet zeer veel nieuws aan het licht bren gen. Jeanne bekent alles en po seert als de onschuldige berouw volle zondares. Wat er ook van haar ongunstig verleden zij ze beweert, dat zij Sakurada steeds trouw was en bleef, dat zij zich aan hem wijdde en heel haar leven ook, voor hare omgeving eenige on rust of onzekerheid hoegenaamd te laten blijken, in de eenzaamheid kwam haar bijna hopeloos hart tot zijn recht. De schoone handen ge wrongen, knielde zij neder naast het bedje van haar kind. Zij wilde bid den, maar kon niet. Zij kon het sedert lang niet meer, sedert dien dag, waarop zij met een leugen voor het altaar gestaan had, daar zij Don José, haar trouwen voogd, verloochenende, voorgegeven had ge heel alleen in de wereld te staan. Dat woord was tot eene verschrik kelijke vervulling gekomen; zij stond nu alleen op Gods groote aarde, misschien voor altijd van haren echt genoot verlaten. Hij kon in het verre, vreemde land gestorven zijn, zonder dat zij er eenig bericht van kreeg. Hij kon ja wat kon er al niet gebeurd zijn. Hoe weinig, hoe on volledig waren haar de familieaan gelegenheden van haren man be- voor hem gaf, omdat ze hem innig lief had; dat hij haar de heiligste trouwbelofte gedaan, haar aan heel zijne omgeving-als «sa future» voor gesteld had en dat zij ten slotte door hem verlaten, tot haat en wraak geprikkeld werd. Men verzekert, dat mr. Haas,Jean ne's advocaat, door brieven en ge tuigen dit alles bewijzen zal en wat meer is, dat de procureur-ge neraal zelf dit standpunt geen oogen blik betwisten en derhalve zelf zeer verzachtende omstandigheden pleiten zal. Er worden wonderen verteld van de zachtmoedigheid, van het diepe berouw, van de innemendheid dezer beschuldigde. In de gevange nis te Rotterdam nam zij alle be waaksters voor zich in en zij ge raakte met een harer op zoo ver- trouwelijken voet, dat daaruit later nog eene correspondentie is gevolgd, waarin Jeanne haar dankt voor hare liefdevolle behandeling en wijze les sen, die 't diepst berouw in haar hebben doen ontwaken. Deze bewaakster heeft Jeanne zelfs nog in de gevangenis te 's Hage bezocht. Het oorspronkelijk plan, dat ook mr. Van Emden Jeanne zou bijstaan, is losgelaten. De heer Haas zal het alleen afdoen. Bijzondere maatrege len zullen weder worden genomen om de orde ter terechtzitting te hand haven. De president van het Hof mr. Francois, zal de zaak leiden; er zullen kaarten voor de gereser veerde tribune afgegeven en bijzon dere zitplaatsen ingeruimd worden voor de pers, binnen- en buiten- landsche, doch slechts tot een zeer beperkt getal. De aanvragen, ook uit den vreemde en vooral België moeten reeds nu legio zijn. Met den spoortrein reizende, ondervindt men dikwijls niet al- kend. Steeds had hij geschertst met hare bedenkelijke vragen, in plaats van ze duidelijk te beantwoorden en daarbij was de scheiding zoo snel, zoo onverwachts opgekomen en het verdriet daarbij zoo hevig geweest, dat er nauwelijks tijd was overge bleven om het naaste te doen be spreken. Haastig sprong Clarita op. Zij haalde uit de geheime lade van haar juweelkistje de huwelijksakte te voorschijn. Zij las en herlas het be langrijke document, dat hare aan spraken evenals die van haar kind onaantastbaar maakte. In ieder gevalWeder kwam de gedachte aan Alexis' dood bij haar op en heete tranen welden voortdurend in hare oogen. Lang zamerhand echter werd zij rustiger, de diepe stilte van den nacht be daarde haar ontroerd gemoed. Zij noemde zichzelve eene zottin! Zelfs wanneer haren gemaal een onheil

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1