MUS- EN 3e Jaarg-ang. Donderdag 27 Augustus 1885. No. 656. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TIËN: FEUILLETON. VERGETEN. in. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 ïersefepi lagsiijks tiitpnoiM hn-en algemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Moo f dag enten voor het .Buitenland: Compagnie Générale de jl ublicite Ftrangère G. L. DA UBF A Co., JOU. F. JOMJèSSucr., darijs, 3Ibis Faubourg Mantmarire. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Faviljoen. Ingang aan de Dreofasijde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 eenw per persoon. Donateurs en_ leden der Nederlandsche Maatschappij ter -ertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum v, eden der Mederlandsnlie Maatschappij ti 1 1 ta"' V van Nederland en meer "bijzonder v kunstnijverheid op her Faviljoen. Ingang Breefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 "bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke omtli het HaRrismsölie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen, vau 105 uur. Toegang 25 cents per per3oou. Doorloopunde teeg: i 1 nh Mvmm itr stad Haarlem óp iet 'Rmdime. GMufiü van J5 April tot 14 Ócfffisr alle werkdagen van 10—4 irar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen totaling van it F m 3- .fo.ot,!../»» W.»limcr van 25 cents uer iiersoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van '6 tot 14 jaren niet da Zondagen kosteloos Ter/Iers Woensdag en Zaterdag van 12—4 uur, de overige Christelijke -feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon museum m de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau IK Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van l Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. kunst en goscli 'skai ouder beli 1- N ijveriioid hebbeu op orsoon. Donateurs en eifonis, vooial oor een gelieol jaar per [lorsuou, alieon op ■lijk geleide. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend AI.GEIHKKN 0VRRXIMIT Lord Salisbury had Maandag- te Londen een onderhoud met den Russischen gezant, den heer De Staal, en begaf zich vervolgens naar zijn landgoed bij Dieppe, alwaar hij verscheidene weken denkt te ver toeven. Volgens de Times kan de Zoelfi- kar-kwestie, behoudens eenige dé tails, in verhand staande met de afbakening der grenslijn, als opge lost worden beschouwd. Een de creet van het ministerie van oorlog beveelt de demobilisatie van de re- Posener bladen geven bericht omtrent de uitwijzing van 140 Duit- schers uit Warschau in de jongst- verloopen weken. De mannen wer den, twee aan twee geboeid, te voet over de grens gebracht, en moesten onderweg in de Russische plaatse lijke gevangenissen overnachten. Onder de uitgewezenen waren ook vrouwen en meisjes. De Spaanschê regeering ziet de ophelderende nota, door Duitschland toegezegd, tegemoet, maar zal niet dralen met het nemen van voorbe reidende maatregelen, teneide zoo noodig hare rechten te handhaven. Drie officieren hebben hunne Duit- sche decoratiën naar Berlijn terug- Maandag werd onder leiding van den Koning, een ministerraad gehouden, waarin de diplomatieke stukken betreffende de Carolinen- eilanden werden voorgelezen. De minister van buitenlandsche zaken deed mededeeling van eene dépêche uit Berlijn, het antwoord bevattende Een dkoevig ontwaken. h Terwijl zij de enveloppe open scheurde en hare geheele opmerk zaamheid wijdde aan deszelfs inhoud, een vormeloos stuk papier, vol groote letters, kwam er eene herinnering aan het verleden bij haar op. Nauwelijks echter had zij de eer ste regels gelezen, of zij sloeg met een vreemde, wilde uitdrukking het oog op den naast haar wachtenden bode, om bijna in 't zelfde oogen- blik in een schel lachen uit te bar sten. De wanklank van dit lachen was zoo doordringend, dat de baker met het kind, en ook Bianca uit op SpaDje's tweede protest. Duitsch land verklaart, geen gewicht te hechten aan het incident, dat niet in staat zal zijn de goede verstand houding met Spanje te verbreken. Het beschouwt de Carolinen-eilan- den als een i gebied dat niemand toebehoort; Spauje heeft daar tot dusver geene ambtenaren gevestigd. Meer uitvoerige ophelderingen zul len per koerier worden verstrekt. Het schijnt dat de opgewon denheid in Spanje eene hoogte heeft bereikt, boven welke zij kwalijk kan gaan. Bezadigdheid beschouwen de dagbladen als contrabande. Al lerlei heftige raad wordt door hen aan de regeering gegeven. De meest algemeene is dat de Spaansche vloot de Duitsche vlag moet wegrukken van de Carolinen-eilanden. Sommige bladen willen dat er, zoo noodig, bevel gegeven worde naar Tarifa en Ceuta om de Duitsche schepen, die door de Straat van Gibraltar varen, te bombardeeren; dat er kaper-brie ven uitgereikt worden ter vernie ling van de Duitsche koopvaardij schepen op alle zeeën, en dat er dadelijk werk worde gemaakt van het aankoopen eener nieuwe vloot in het buitenland. Daarbij wordt aan Duitschland onder het oog ge bracht, dat Spanje in het bezit is van 600,000 geweren. Spanje legt aan de mogend heden, ten bewijze dat het de Ca- rolineneilanden vroeger dan Duitsch land heeft bezet, een document voor. luidens hetwelk reeds in Maart van dit jaar de Goeverneur der Philip- pijnen op bevel der regeering te Madrid een staatkundig en militair bewind op de bedoelde eilanden instelde. Maandag werden 5088 cholera gevallen geconstateerd, waarvan 1561 met doodelijk gevolg. De op- 't huis kwamen aangeloopen. Laatst genoemde kwam juist bij tijds; want plotseling begon alles te draaien voor Clarita's onheilspellende oogenover al het frissche morgengroen zweefde een donkere, grijze sluier, de neder- hangende takken vlochten zich tot grafkransen voor hare verwarde blikken, in hare ooren weerklonk een verwijderd klokgelui, de hooge boomen in hare onmiddellijke nabij heid wankelden en vielen, en Cla- rita zelf zeeg onder eeü dof gesteun bewusteloos neer. De moedige Bi anca ving ze in bare armen op. Of schoon buiten kennis, hield Clarita den noodlottigen brief nog in hare rechterhand. Met gesloten oogen lag Donna Clarita boven in het stille vertrek op den divan, naast het geopende venster. De verschrikte lieden had den haar daar nedergelegd en ter wijl Bianca zich nog met de be- wustelooze bezighield, had zij den gaven van verscheidene provinciën ontbreken echter. stierven te Marseille 44 personen aan de cholera. De Agence Havas seint, dat de po gingen tot indiening van een pe titionnement, waarbij een Engelsck protectoraat over Egypte wordt ge vraagd, tot niets hebben geleid. De Engelsche autoriteiten ontkennen op beslisten toon, dat de politiek van Engeland gericht zou zijn op een protectoraat over Egypte;insgelijks ontkennen zij dat Engeland liet voornemen koestert, Egypte door Turkije te doen bezetten. De zen ding van Sir Drummond Wolft' te Constantinopel heeft alleen ten doel, Turkije's medewerking te vragen voor eene bezettiDg van Soedan. De zuster van den Sultan van Zanzibar en familie die geruimen tijd te Bellijn woonden, zijn in hun land aangekomen aan boord vau het stoomschip Ekrenfels. Admiraal Knorr heeft voor haar de haar in eigendom behoorende en verbeurd verklaarde bezittingen teruggeëiseht. Voor Duitschland heeft hij de rivier luba gevorderd, alsmede het sluiten van een voor Duitschland voordee- liger handelslractaat. De comman dant van een Italiaansch schip zou te Port Johnes, iu het noordelijk gebied van den Sultan, de Italiaan- sche vlag geheschen hebben. Haarlem 26 Augustus 1885. Een bewoner van den Schoterweg werd Maandagmorgen onaangenaam verrast, toen hij tot de ontdekking kwam dat des nachts een zestiental bode toegefluisterd in den omtrek om te zien naar Francesco of, voor 't geval dat deze reeds naar 't werk was, Nicolo te gaan roepen. Nicolo verscheen weldra, hij had zoo hard geloopen, als zijn beenen hem maar dragen konden en in ge lijken stap ging hij ook de bergen op, om in een naburige plaats een dokter te halen. Intusschen bleef Clarita uur op uur in bijna aanhoudende bewuste loosheid liggen. Nu en dan sloeg zij de brandende oogen op en keek starend in het vertrek rond. Maar geen woord, geen zucht, geen ge steun kwam over hare bleeke lip pen. In namelooze smart trok haar geheele lichaam krampachtig samen, en hare ziel die worstelde met de vertwijfelingzoo dikwijls zij weder woord voor woord, regel voor regel, den brief overlas, om deszelfs geheelen zin te vatten. Het gelukte haar nauwelijks. Kracht enbewust- zijner eenden door een paar honden waren gedood. Aan het 14de verslag over de kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem, ontleenen wij het vol- Het bestuur kon zich verheugen in het behoud van het Rijks-sub sidie, dat eerst, tengevolge eener principiëele zienswijze der Regeering dreigde verloren te gaan. De school telt thans 40 interne en 24 externe kweekelingen, 5 ex terne kweekelingen voor één vak en 22 leerlingen aan den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzeressen. In het afgeloopen jaar hebben 28 leerlingen zich aan het acte-examen onderworpen; 4 verkregen de acte van hoofdonderwijzeres en 12 de acte van onderwijzeres. Bij het examen voor hoofdonder wijzeres hebben zich teruggetrokken of zijn afgewezen 3 leerlingen en bij dat voor onderwijzeres leer lingen. Het bestuur der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreeken bestaat uit de heeren: H. Remmers, voorzitter; A. Me- rens J. Cz., penningmeester; H. Zeemansecretaris; benevens de heeren W. G. van der Wall, J. H. Slangen en N. J. Tolk als bestuurs leden. De eigenaren van den Nieuwen Schouwburg alhier, berichten dat het gebouw, doelmatig tegen brandge vaar ingericht en geheel gerestau reerd, met October a. s. weder tot het opvoeren van tooneelvoerstel- lingen enz. zal gereed zijn. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 22 dezer bedroeg: bij de Nederl. Bank f 18,793,038.83 en bij de betaalmeesters f 2,275,036.07. Te zamen f21,068,074.90. De opbrengst der Rijkstele graaf bedroeg in Juli jl. f92,074.131/!! tegen f 94,402.307a in Juli 1884. De zeven eerste maanden van het loopende dienstjaar wijzen evenwel op eene hoogere opbrengst dan over gelijk tijdvak in 1884. Men verneemt, dat de dezer dagen door de «Vereeniging van Burgerlijke Ingenieurs» uitgeschre ven 4l/u percents leening, ten be hoeve van het op te richten orgaan «De Ingenieur,» onder redactie van den ingenieur E. H. Stieltjes te 's-Hage, geheel onder de leden der Vereeniging is g-eplaatst.. Bij goedkeuring dier leening door de Algemeene Vergadering, a. s. Zaterdag te 's-Hage te houden, is de verschijning van dit weekblad, hetwelk in een sedert lang gevoelde behoefte belooft te voorzien, verze kerd te achten. Een vierriems giek, waarin drie heeren uit Rotterdam zaten, kwam Zondag van Harlingen te Leeuwarden aan. De reis is gemaakt van Rotterdam naar Muiden, van hier langs de Noordhollandsche kust naar Enkhuizen, alwaar het vaar tuigje op de ILarlinger stoomboot werd geladen om verder weder roei ende de reis naar Frieslands hoofd stad voort te zetten. De reizigers, hoewel eenigszins vermoeid, waren zeer tevreden over hunne reis en hadden het plan ook de Friesche eilanden te bezoeken. Eindelijk zal, naar aan de N. R. Ct. gemeld wordt, te Bergen op Zoom eene reorganisatie der politie plaats hebben. Op eene bevolking van ODgeveer 12000 zielen telt men daar een politiemacht van één hoofd commissaris en vier agenten. zijn verlieten haar telkens weder opnieuw. Dominica, de baker, stond met Bianca radeloos naast haar, en wis ten niet wat te beginnen. Deelne ming en nieuwsgierigheid hadden laatstgenoemde er toe gebracht, een blik te slaan op het noodlottig schrij ven, maar zonder gevolg. De taal, waarin het geschreven was, verstond zij niet; hare mees teres alleen verstond die en wel zóó, dat haar hart daarover meende te breken. Te vergeefs deed Bianca haar best, haar, al was 't maar een enkel woord te ontlokken, of een teeken van toegevendheid of terug- keerende kracht te bekomen, maar de arme Exeellenza weerde alle toespraak af en weigerde iedere spijs of versterking; geen verkwikkende droppel kwam over hare drooge lip pen. Meesttijds bedekte zij haar ge heel kleurloos gezicht met hare smalle, heete handen. De baker bracht het kind bij haar; met hollen blik staarde zij de kleine een oogenblik aan en wenkte toen om ze weg te brengen. Zij wilde zelfs hare lieve Dolores niet zien en wilde alleen zijn met haar verdriet. Zoo ging het eene uur na het andere voorbijde heldere, verlichte morgen kondigde een heeten dag aan. Eindelijk kwam de dokter. Ni colo had hem lang moeten zoeken eer hij hem vond. Nu trad hij het huis binnen. Clarita hoorde de vreemde stem, onwillig sloot zij de oogen. Eerst toen de dokter naast haar bed stond en haar aanzag, keerde zij zich naar hem toe, als uit den slaap ontwakend en beproefde zoo bedaard mogelijk te zeggen: O! Monsieur le docteur, heeft men u hier geroepen Gij hebt mijne hulp noodig, signora, viel de dokter deelne mend in, maar de zieke liet hem niet goedschiks aan 't woord komen

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1