De schrijver der Haagsche kro niek in het Hbl. zegt: nEen schilder vertelde mij dezer dagen den levensloop van de alom bekende madame Caro, de leeuwen- temster, die al onze kermissen be zoekt. Eenige jaren geleden was deze amazone eigenaresse van een esta- minet te Antwerpen, dat den sinjor maar niet aan zijn taro en lambiek wist te ketenen. De zaken gingen niet, toen een vriend, die eenige jaren met een diorama gereisd en er zijne schaapjes mee op het droge had, het echtpaar zocht over te ha len, ook hun geluk er mee te be proeven. Men sloot den koop, liet faro en lambiek rusten en toog met het diorama op reis. Ongelukkiger wijze rezen toen die diorama's als uit den grond op, en waar het pu bliek vroeger heenstroomde, dat werd nu koel voorbijgegaan. Op zekeren dag kwam de echt genoot van madame Caro op den inval, om een paar apen en pape gaaien, die in den dierentuin te Antwerpen verkocht werden, te koo- pen en die aan zijn minder gezocht diorama te verbinden. Dit pakte, en bovendien bleek madame Caro bij zonderen slag te bezitten om met die beestjes om te gaan en ze kunstjes te leeren. De man zag dit en dacht er het zijne van, totdat hij eens thuis ko mende tot zijne vrouw zei: «Raad nu eens wat ik gekocht heb!» Ma dame gaf zich de moeite niet, maar vernam dat mijnheer een jongen leeuw en leeuwin gekocht had. Toen het koopje thuis gebracht was, be gon de dame onwillekeurig de beest jes af te richten en zonder eenige aangeleerde methode, met haar vrouwelijk instinkt voor temmen, wist zij dit paar zoo meesterlijk te drillen. Nu volgde de eene leeuw op den anderen en zoo is madame Caro beroemd geworden. Rijk zou zij eveneens zijn, indien hare pensio- naires, door het gebruik van slecht vleesch, niet reeds herhaaldelijk het tijdelijke met het eeuwige verwisseld hadden. De Raad van toezicht op de Spoorwegdiensten heeft de spoor- wegbesturen uitgenoodigd, den 29en dezer te 's-Hage samen te komen ter bespreking van de aanstaande winterdienstregeling. Te Wageningen werd Maan dag eene vergadering gehouden, die ten doel had eene afdeeling te vor men van de Vereeniging van gepen sioneerde onderofficieren en minde ren van het Nederlandsche leger. Enkele der aanwezigen traden als leden of donateurs toe. Onder de aanwezigen merkte men ook op de weduwe Van Achelen, geb. Hondijk, die op 2 Juni a. s. 90 jaar oud hoopt te worden en die als marke tentster den slag hij Waterloo mede- maakte Daar het oudje in behoef tige omstandigheden verkeert, werd haar van wege de Vereeniging ter stond financieele hulp toegezegd terwijl velen van de ter vergadering aanwezigen iets voor haar hebben afgezonderd. Zij wordt ocderhoudeu door de diaconie en geniet daarvan voor kostgeld f2 's weekspensioen of andere inkomsten heeft zij hoe genaamd niet. Naar uit goede bron wordt medegedeeld, is door den Commis saris-Generaal voor Nederland bij de Internationale tentoonstelling te Antwerpen, na overleg met de Ne derlandsche regeering aan het Bel- Ofschoon hare stem zeer zwak klonk, bleef zij bij haar uitdrukkelijk plan, zich geen oogenblik te laten aflei den, daarom antwoordde zij op be slisten toon: Pardon, monsieur, ik ben niet ziek, ik had maar een kleine flauwte; ik ken dat, mijne lieden hebben zicli onnoodig verschrikt. Het spijt mij, dat men over uw kostbaren tijd be schikt heeft. Wilt gij niet een oogen blik plaats nemen? Gedurende het gesprek had zij zich opgerichtblijkbaar kostte het haar inspanning, maar hare zucht tot zelfbeheersching behield de over hand. Geen oningewijde zou zien, wat zij leed; zij had geen dokter noodig. Hij kon haar niet helper.! Het was niet haar lichaam, maar hare ziel, die met doodsangsten wor stelde. Wanneer zwakte het eerste ook ter neder wierp, wat was daaraan gelegen! Zij wilde geene hulp! zij gische commissariaat voor die ten toonstelling, eene lijst aangeboden der Nederlanders, die zich verdien stelijk hebben gemaakt voor die tentoonstelling en in aanmerking zouden moeten komen voor eene benoeming in de Leopoldsorde. Op deze lijst zijn o. a. geplaatst de mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de gedelegeerden der Nederlandsche regeering, eenige ju ry-leden, enkele exposanten enz. Van Belgische zijde heeft alleen het zeer groot aantal personen dat deze lijst bevatte de aandacht ge trokken. De Afrikaansche koning Mas- sala en de zijnen zullen naar den Congo terugkeeren met het stoom schip AJrikaan, dat den 29en dezer uit Rotterdam vertrekt. Met hetzelfde stoomschip ver trekken o. a. de onlangs benoemde onder-Goeverneur van den Congo- staat, de heer Janssens, alsmede de directeur-generaal der Nederlandsche handelsfactorijen aldaar, de heer De Bloeme. De tournure bezorgde aan een be vallige jonge dame te Arasterdam een pijnlijke scène. Die rugversie ring der jonge dame maakte zich uit de banden los en tot sprake- looze verbazing der voorbijgangers rolde op het trottoir nu raadt eens een mof, die ongetwijfeld niet meer van jeugdigen datum was, zooals de tallooze mottenherbergen bewezen. Na dit ongeval ijlde de dame in snellen loop van de onge luksplaats, vervolgd door het hoon gelach der menigte. Pakjesdragers, die haar verplichten wilden en achter haar aan liepen om het verloren eigendom terug te geven; vonden in spijt van hun roepen slechts doove ooren. Wat eene ondankbare! Omtrent de ongeregeldheden, Maandag te Amsterdam voorge vallen, ontleent men aan het Han delsblad nog het volgende: Op de Keizersgracht moesten eeni ge vensterruiten het misgelden, als ook enkele lantaarns. In de Willem straat bij de Brouwersgracht kwam het tot een treffende agenten deel den rechts en links slagen uit, waar bij eenige personen schrampen be kwamen en enkelen werden gear resteerd, maar tot een ernstig verzet kwam het niet. Ook in eene dier straten werden een paar ruiten stuk geslagen; de bende was evenwel verspreid geraakt en langzamerhand was de wanorde in die buurten ge keerd. De inspecteur Hazenberg werd licht in het gezicht verwond door de sabel van een agent van politie, die, zich omkeerende, den inspec teur bij ongeluk raakte. De heer Hazenberg liet zich in het gasthuis verbinden en nam weldra zijne gewone werkzaamheden ten bureele waar. Omstreeks één uur vijftien minu ten verjoegen zeven agenten nog acht jongens met de blanke sabel van de stoep van het monument op den Dam en had er nog eene bot sing plaats in de Pieter-Jaeobdwars- straat, waarbij evenzeer het blanke staal boven de hoofden der aanwe zigen flikkerde. Het getal der in het gasthuis ter verpleging opgenomen of aldaar verbonden gekwetsten bedraagt twaalf, waaronder de hoofdinspec teur Hazenberg en een rechercheur van het hoofdbureau, welke laatste wilde slechts tijd, om hare gedach ten te rangschikken, om het onbe grijpelijke te doorgronden. Intus- schen moest en zou dit haar geheim blijven. Medelijden, deelneming en bijstand had zij niet noodig slechts rust. Dit laatste sprak zij zoo on beschroomd uit, dat den dokter geen andere keuze overbleef, dan zich bescheiden terug te trekkenhij be greep, dat hier van een zielesmart kwestie was, waarvoor hij geen ge neesmiddel te geven had, daar geene deelneming gevraagd werd. En toch gevoelde hij die levendig voor het verlatene wezen, dat iederen raad zijnerzijds weigerde en hem met trotsche beleefdheid, die zonderling bij dat doodsbleeke gelaat afstak, bijna dwong van verdere vragen af te zien. Het eenige, wat hij ver mocht, was haar eenige versterkende droppels te doen nemen en haar te doen beloven zich te zullen ontzien. Clarita bewilligde hierin slechts al mede door een sabelhouw der poli tie gewond werd. De burgemeester is Maandag avond in de stad teruggekomen en heeft het grootste gedeelte van den avond op het Raadhuis doorgebracht. Gisteren (Dinsdagavond) hetzelfde lieve leventje! Duizenden en nog eens duizenden waren reeds in sche merdonker op de been in den om trek van den Dam. Tusschen 8 en 9 uur waren Kalverstraat en Rokin het terrein van verkenning, waar echter natuurlijk niets te verkennen viel. Optochten bleven wel achter wege, doch de menschenmassa was vooral niet minder, eer grooter dan Maandagavond. Óp verscheidene plaatsen werden ruiten gebroken. Te 9.30 uur konden de trams den Dam niet meer hereiken, en te 10 ure moest de dienst worden gestaakt. Vigilanten konden de straten nabij den Dam niet meer passeeren. Alle toegangen waren opgepropt, wat vooral in de straten tusschen Rokin en Kalverstraat het geval was. Het was ongeveer ten 10.30, dat twee agenten met een inspecteur eene charge in de Kalverstraat maakten. Zij dreven honderden voor zich uit. Toen een SOtal agenten ongeveer te 11 uur onder aanvoering van den commissaris van politie der 2de sec tie en eenige inspecteurs op den Dam verschenen, bleek er eenig ontzag onder de menigte te komen. In twee gelederen stonden zij gereed om op het eerste teekeu naar verschillende kanten heen te snellen. Als de nieuws gierigheid te veel werd geprikkeld en de menigte weer langzamerhand het monument naderde, werd zij verdreven, en trok terug tot aan het postkantoor, om eeuige oogeublik- ken Jaarna den wedren te herha len. Enkele achterblijvers kregen met het plat van de sabel, en zij die daartegen in verzet kwamen, wer den gearresteerd. Deze tactiek om den Dam na elf uur schoon te houden, heeft de beste gevolgen gehad. Vóór middernacht was alles rustig, en ook later bleef het rustig'. Eenige personen, die bij de char ges werden verwond, zijn in het gast huis verbonden. De burgemeester heeft de vol gende kennisgeving uitgevaardigd De burgemeester te Amsterdam tot zijn leedwezen ontwaard heb bende, dat niettegenstaande de ge dane waarschuwing, in sommige gedeelten der gemeente Maandag avond samenscholingen plaats heb ben gehad en dat daarbij verregaande baldadigheden zijn gepleegd. Vermaant de ingezetenen, die uit nieuwsgierigheid zich bij de kwaad willigen aansluiten, in hun eigen belang zich te onthouden van deze handeling, welke de politie bij hare poging om de rustverstoring te keer te gaan, ten zeerste belemmert, en brengt ter kennis van het algemeen, dat door hem aan de politie bevel is gegeven, geene samenscholingen toe te laten. Maandagavond reed te Amster dam een heer in een open rijtuig door de Damstraat, om achterover geleund op zijn gemak het gejoel eens in oogenschouw te nemen. Een der woelgeesten, op 'smaus punt- knevels wijzend, riep: «Kaik jon gens, 't is net Napoleon!» Nauwe lijks had hij dit gezegd, of het rij tuig werd omsingeld en de vermeen de Napoleon werd gedwongen uit te stappen. Dit ging echter weêr niet zonder een opstootje gepaard, leenom gauwer van het onge- wenschte bezoek af te komen. Zij bereikte haar doel en zoodra haar wensch vervuld was en zij zich al leen zag, verviel zij opnieuw in hare hartstochtelijke en goddelooze smart. Den geheelen dag bracht zij alzoo door; terwijl zij nauwelijks eenige spijzen nam, lag zij uiterlijk in vol komen bewusteloosheid. Zij maakte de bedienden geen verwijt over het halen van den dokter; het eenige wat zij sprak, bestond in de aan wijzing: haar niet te storen zij wilde slapen. Maar zij sliep niet; onrustig woelde het in haar binnenste; hare ver warde gedachten namen eindelijk een bepaalden vorm aan. Zij wilde haar overgroot leed alleen dragen, tot zij zekerheid had. Hoe deze ech ter te verkrijgen? Alexis, mijn echtgenoot, om uwentwil, om uwentwil, klonk het eindelijk al steunend over hare lip- zoodat de politie den koetsier ge lastte door te rijden. Deze riep«Ja, maar ik moet eerst menheer heb ben!» Geen praatjes» heette het daarop, «rijd door!»» De man moest gehoorzamen, maar hij deed het noode. 't Was dan ook hard, het loon voor den rit en den drinkpenning op eens te moeten missen Op het overpad bij den spoor weg aan den Ringdijk te Amsterdam is Maandagavond een man door een aankomenden trein overreden. Eeuige oogenblikken daarna is hij overle den. De man was juist jarig. Het lijk van een sedert eenige dagen te Amsterdam vermisten cou- rantenombrenger werd gisterenmor gen in de Binnen Handelskade drij vende gevonden. Daar er geruchten van kwaadwilligheid hepen, zal het lijk gerechtelijk geschouwd worden. Een minnend paartje wandelde in 't Haagsche bosch. Door het ge bladerte zocht het de lieve maan en de sterren en de aarde werd verge ten. Deze vergat echter ook hen, want plotseling ontzonk de grond aan hun voeten en spartelden zij in een der groote vijvers. Zij hieven samen een angstig hulpgeschrei aan dit werd gelukkig gehoord en het druipende paar werd gered. Maandag in den laten avond is door de politie te Delft aangehou den zekere V. H., oud 20 jaar, si garenmaker, wonende te 's-Hage, wegens diefstal te Rotterdam van een gouden cilinderhorloge, een gou den vrouwenhalsketting, een paar ouderwetsche oorknoppen, een ronde zilveren knip, inhoudende 2 bank biljetten, ieder groot f'25, twee of drie muntbiljetten en twee tiengul denstukken enz. Zijne opsporing en aanhouding was in 't Algem. Poli tieblad verzocht door den commissa ris van politie der 3de afdeeling te Rotterdam. De drie personen, die te Schiedam wegens verzet tegen en mishande ling van den agent van politie Meijers in verzekerde bewaring werden ge steld, zijn gisterennamiddag naar Rotterdam overgebracht. Een hun ner, met name E. Geratz, is bij de justitie geen onbekende, daar hij, wegens een feit in Amsterdam ge pleegd, in 1883 door de rechtbank aldaar werd veroordeeld tot 45 dagen celstraf, welke straf hij tot heden schijnt ontloopen te hebben. De gewezen agent van politie v. L., te Delfshaven, is gisterenochtend door de rijkspolitie aangehouden en overgebracht naar de cellulaire ge vangenis te Rotterdam, verdacht eenen man in de Pietheinstraat eene wonde op het hoofd te hebben toe gebracht, waaraan deze zou zijn overleden. Te Tolen viel Zaterdagavond een twaalfjarig meisje voorover in een zeer grooten regenbak. Een meisje van denzelfden leeftijd, dat daarbij tegenwoordig was, sloot den bak en deelde daarna het ongeluk aan de moeder mede, die onmiddellijk ver schrikt den bak opende en het kind daar drijvende zag. Met hulp van anderen werd het er uit ge haald. Tot ieders verwondering kwam het kind nog levend boven. Maandagavond heeft de dienst doende schutterij te Middelburg, na pen, terwijl haar pols hoorbaarder klopte en hare glinsterende oogen gloeiden. De Madonna moge barmhar tig zijn jegens onze dierbare si- gnora en hare tranen drogen! Zij gaat anders aan haar leed te gronde, zeide Bianca beneden in het tuintje tot haren Erancesco, terwijl zij hem vertelde, hoe onheilspellend strak de wonderschoone oogen der mees teres haar telkens aanzagen, wan neer zij het waagde, het doodstille vertrek te betreden zij begon haast bang te worden, maar verla ten zou zij de signora toch nooit. Francesco prees dit plan in haar, maar zijne grootste opmerkzaamheid echter was op de vertelling van den beteekenisvollen brief gericht. Deze was ditmaal niet uit Frank rijk, maar ver uit Duitschland ge komen en droeg het postmerk van Breslau. Dat had de bode hem reeds verraden, verder echter wist hij, noch op het Molenwater te hebben ge- exerceerd, met de muziek aan het hoofd, eene wandeling door de stad gemaakt en werd vervolgens op de Groote Markt afgedankt. Hier werd door eenige baldadige jongens een schutter, zonder dat die daartoe aan leiding gaf, zoodanig omsingeld, dat hij verplicht was eene schuilplaats in het politiebureau te zoeken. Daar op verzamelde zich eene groote volksmenigte voor hetstadhuis, vooral toen een uur later de kommandant den bewusten schutter kwam afha len, om hem naar zijne woning te brengen. Een burger kreeg bij deze gelegenheid een steen tegen het hoofd, terwijl een agent van politie ook aan het hoofd werd gekwetst. Nadat men al schreeuwende nog eenige straten der stad was door getrokken, werd alles spoedig weder rustig. We leven tegenwoordig in de schutterij-incidenten De huzaar B. van het 2e reg. te Venloo, die sinds 25 April 1884 zich van zijn corps had verwijderd, heeft zich vrijwillig bij de militaire auto riteit te Maastricht aangemeld en is ter beschikking gesteld van den auditeur militair te 's Bosch. Opmer kelijk is, dat genoemde deserteur meer dan een jaar werkzaam was op een der stoombooten tusschen Amsterdam en Rotterdam, zonder ontdekt te worden. Men schrijft uit Drente Nabij den straatweg van Assen naar Rolde, niet ver van laatstge noemde plaats zag ik dezer dagen een paar stukken goed op heide struiken hangen en ontwaarde tevens opstijging van rook. Daar moesten dus menschen wonen en dit bleek bij onderzoek werkelijk het geval te zijn. Niet in een paleis, dat mag ge zegd wordenmaar in een hol onder den grond, die daar eenige hoogten oplevert. In een daarvan had men zijn hut gebouwd, evenwel een zeer primitieve: zonder ramen en deuren, zonder stookplaats. Deze laatste was in eene andere kuil ingericht. Af sluiting tegen regen, koude of wind geschiedde met een soort gordijn, dat opgeslagen werd, als men uit- of inging. Dit vertrek werd bewoond door man, vrouw en drie kinderen. Bij het «te huis» trof ik aan een vrij fatsoenlijk gekleede en gezond uit ziende vrouw met een 3-jarig kind dat er ook welgedaan uitzag en juist zijn middagslaapje op een strooleger had geëindigd. Twee kinderen gin gen school te Rolde, de man was als boerenarbeider uit werken. Op een stuk grond in de nabij heid had men aardappelen verbouwd; anders was de omgeving naakt en schraal. Klaagt men wel eens over hooge huren, ook hier was die volgens de vrouw nog al bezwarend, want er moest f 3, zegge drie gulden huur betaald worden. Een jonge vrouw te Tegernsee, moeder van twee kleinen, beviel dezer dagen van haar derde kind. Na de bevalling was de noodza kelijkheid gebleken om de kraam vrouw, door middel van chloroform, te bedwelmenen de assisteerende geneesheer had dit gedaan, toen men bemerkte dat de vrouw een rochelend geluid deed hooren, gelijk aan dat van iemand die stikt. Bianca, een enkel woord, dat eenige opheldering kon geven van al de vermoedens, die zich aan hen voor deden. Daarover babbelden zij dan duch tig en kwamen eindelijk, nadat zij alle denkbare en ondenkbare mo- lijkheden overwogen hadden, daarin overeen, dat Francesco dezen nacht in Nicolo's hut zou blijven, om voor alle gevallen bij de hand te zijn; want, besloot de praatzieke Bianca, met die stille vertwijfeling is het bij de Excellenza niet veilig en wanneer den principe in de verte een onge luk overkomen was, zou niemand er voor kunnen instaan, dat de si gnora hier niet de hand aan zichzelve sloeg het zou dan nog een troost zijn, Francesco in de nabijheid te hebben! Eerst toen zij van dezen troost zeker was, keerde zij eenigs- zins bevredigd naar het kleine huis terug. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2