319de Staatsloterij. sitie had verlost. Zeer verdienstelijk betoonde zich hierbij de marinier 1ste klasse Sleeswijk, van de Kweek school voor Zeevaart, aldaar. Met eigen levensgevaar stelde hij daartoe alles in het werk, niette genstaande het wilde paard hem daarin zeer bemoeilijkte. Ofschoon de dame reeds in be- denkelijken toestand verkeerde,mocht bij toch het genoegen smaken haar nog te redden. Ze werd in het hotel «Plaats Royaal» in het Noordeinde binnengebracht, waar de geroepen geneesheer, helaas, weldra den dood moest eonstateeren. Ook het paard kreeg men weldra weer op den weg. Een ander rijtuig, dat kort voor dat het onheil plaats had, van tegen overgestelde zijde aankwam, pas- ieerde, doch kwam met het eerste bijna in botsing. I Een aantal werklieden, die zich isteren te Rotterdam naar het stad- uis begaven om bij den burgemees ter op werk aan te dringen, moesten onverrichterzake vertrekken daar de burgemeester uit de stad is. Uit Delden wordt van 25 Aug. gemeld I Gisteren avond circa tien uur werd de hulp der politie ingeroepen tegen den alhier woonachtigen B., naar aanleiding van grove mishandelin gen. die hij zijne vrouw deed on dergaan. Het kermen der vrouw, tengevolge der vuistslagen, welke baar echtgenoot vooral op het hoofd toebracht, maakte politie-hulp nood zakelijk. Bij de komst der politie bad hij juist een geladen pistool ge grepen, dat hem afhandig werd ge blaakt. Na op bevel van den bur gemeester voorloopig in verzekerde bewaring te zijn gebracht, is hij ïeden ter beschikking gesteld van ien officier van justitie te Almeloo. Herhaaldelijk misbruik van ster- ten drank schijnt tot deze droevige ;aak aanleiding te hebben gegeven. Dinsdagmorgen is op het stoom- chip Castor, dat bij Terneuzen ligt, en ongeluk gebeurd. De ketting, vaarmede een stuk ijzer van onge- ■eer 2000 kilo werd opgeheschen, irak, zoodat een matroos deerlijk 'erwond werd. De stuurman, die in le nabijheid was, werd ook ernstig jekwetst, doordat stukken ijzer hem ;egen borst en beenen werden ge- dingerd. Een laudbouwer te Gramsbergen, ip een vrachtje haver huiswaarts ceerende, dacht, zonder af te stij- ;en, door de bander-deur te kunnen jinnenrijden. Te laat bleek echter lijne misrekening, toen hij, voor- iverbukkende, met den rug tegen len bovendorpel kwam. Deerlijk erminkt, is hij Dinsdag na een martelijk lijden bezweken. In 't gesticht «Calvariënberg» te laastricht, liet zich dezer dagen een 'epasporteerd militair opnemen, die oorgaf aan krampen in handen en oeten te lijden. De geneesheeren mlke na eenigen tijd geen beter- :hap bij hun patiënt waarnamen, egonnen aan de wezenlijkheid der waal te twijfelen. Om zich zeker- eid te verschaffen, werd hij door enig geestrijk vocht in opgewekte ;emining gebracht. Men kwam nu >t de ontdekking, wat de slimmert •ouwens ook in zijne opgewektheid erklaarde, dat hij geene krampen oegenaamd had, maar dat hij enkel it geldgebrek zich had laten op- emen. Sedert eenigen tijd bewoont een eziu, van huisvesting beroofd, het jkenhuisje op de algemeene be- raafplaats te Lithooijen. De familie chijnt zich in deze eigenaardige mning goed thuis te gevoelen, en lijkens de bijgetimmerten van stroo enkt zij er nog niet aan op te reken. Een oud-strijder van Waterloo, e heer J. Banning, is te Heeren een op 87jarigen leeftijd overleden. GEMENGD NIEUWS. Generaal Mitte, het kleine man- eke, dat te Antwerpen met zijn ven klein vrouwke in het lokaal El Bardo» gedurende eenige dagen t zien is geweest, heeft in den rij- 'edstrijd te Ostende, met zijn klein ijtuig-je een 3en prijs gewonnen. - In de St. Gudule-kerk te Brus sel is ingebroken. Elf offerblokken waren reeds geledigd en met het twaalfde zou men juist beginnen, toen de nachtwaker, die de ronde deed, de twee dieven overviel en op de vlucht joeg, met achterlating van hun buit. Lolo, de beruchte vriendin van 'T Kint, laat het nieuwe Edenthea- ter te Brussel bouwen (boulevard Anspach). Het zal worden ingewijd op den dag waarop 'T Kint in vrij heid wordt gesteld. Louise Michel heeft een can- didatuur voor de Fransche Kamer geweigerd. Zij schreef uit de ge vangenis, dat zij niet voor de vrou welijke candidatures is. De Parijsche dameskleerenma- ker Worth zegt, dat in zijn vak te Parijs door kwade schulden en be drog jaarlijks voor 7 h 10 millioen fr. wordt verloren. Hij zelf verliest soms 200,000 fr. in een jaar. «Men beschuldigt ons van buitensporige rekeningen te zenden, maar geen onzer verdient meer dan 10 pCt. van zijn kapitaal». Dr. Brouardel geeft in zijn cholera-rapport bijzonderheden om trent den hygiënischen toestand in Marseille, die aan het ongelootelijke grenzen. Weder heerscht de cholera in de vier vuilste wijken der stad, Hdtel-Dieu, Beurs, Stadhuis en West kade. «Alle vuil», schrijft Brouar del, «wordt daar op de straat ge worpen. Zinkputten zijn er in die huizen niet; in eenige straten staat in een hoek of in de gangen der huizen eene ton, en altoos vloeit die over. In de oude haven komen alle riolen der stad bijeen; het water is zwart en stinkend en op de opper vlakte vol blazen van vuil. Vele riolen zijn geheel onbedekt. Aan den Oostelijken oever toonde de maire ons een huis, dat 700 in woners bergt en slechts twee trap pen heeft. De bewoners werpen van de vijfde verdieping hun vuil in het benedenportaal. De mesthoopen wor den eerst weggeruimd, als zij eenige kubieke meters groot zijn. Een kin derschool, in een nauw, donker ver trek, was geheel verpest door de lucht der privaten.» Geen wonder, dat de Académie de Médecine hierop den wensch uitte, dat de wet van 1850 op de on gezonde woningen gestreng in toe passing mocht worden gebracht. De beroemde acteur Theodoor Döring leidde met zijne «beide vrou wen,» gelijk hij schertsenderwijze placht te zeggen, en wel zijne echt- genoote Mathilde en zijne schoon zuster Aline, een allergelukkigst familieleven, maar stood toch ge ducht onder de pantoffel. Achter de coulissen van den schouwburg placht hij tegenover zijne collega's er op te bluffen dat hij in huis onbeperkt heerscher was, en op zekeren avond besloot hij een dergelijke, verklaring met de woor den «In mijn huis ben ik een tiran, een Napoleon ja, een Na-po-le-on!» Allen zwegen eerbiedig stil en slechts zijn oude leerling en vriend George Hiltl, vulde lachend aan: maarop Elba!» Een oudtante van Gambetta is te Albissola in den ouderdom van 105 jaren en in het grootste gebrek overleden. Wegens het stelen van een tros druiven, heeft een kerel te Pavia twee jongens doodgeschoten. Uit Rome wordt aan de Wie ner Allg. Zeitnng gemeld dat de jongste zoon van vorst Del Drago, onlangs op een jong meisje, zuster van twee door allerlei galante avon turen bekende dames, verliefd ge raakte. De beide geslepen vrouwen had den der jongere zuster verteld hoe zij zich tegenover den prins te ge dragen had, en zij wisten den jon gen man zoozeer in haar netten te verstrikken, dat hij zich schriftelijk verbond met het meisje te zullen huwen. Het mocht door vereende pogingen gelukken den prins tot het koopen van een kostbaar huwelijks uitzet te bewegen. De familie Del Drago was vol strekt niet met het plan ingenomen en beproefde den jongen man van zijne huwelijksgedachten af te bren gen. Toen de zusters dit echter ver namen, dreigden zij met eene ge rechtelijke vervolging, ingeval de prins niet woord hield. Hij bood daarop een schadeloos stelling van vierduizend lires aan; de dames waren daarmede volstrekt niet tevreden, maar dienden een aanklacht in en eischten honderd duizend lires. De zaak komt eerlang voor het gerechtshof te Rome in behandeling en zal wel opgang maken. Prins Drago senior is schoonbroeder van de ex-koningin Isabella van Spanje. Een hevige pokken-epidemie woedt te Montreal (Canada). Hon derden personen worden dagelijks ingeënt. Alle schouwburgen zijn ge sloten. Een rechter te Wyoming in Noord-Amerika deelde onlangs een misdadiger op de volgende wijze het doodvonnis mede: Ik ben met de bewijsstukken, die in uw proces gediend hebben, vol strekt niet tevreden en weet ook niet of gij John Forbes waarlijk vermoord hebt of dat hij een na tuurlijken dood gestorven is. Het vonnis, dat ik over u uitspreek, luidt niettemin dat gij den derden Vrij dag in de maand Juni zult worden opgehangen; zijt gij van uw onschuld overtuigd, dan zult gij kracht vin den in de troostrijke gedachte dat onderscheidene der grootste denkers dezer wereld, de vraag hebben ge opperd of het leven op aarde goed beschouwd wel de moeite om te leven waard zij.» KOLONIËN. BATAVIA, 25 Juli. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het goevernement van Atjeh en onderhoorigheden, loo- pende van 23 Juni tot 7 dezer, wor den de volgende berichten ontleend In dit tijdvak werd een aanvang gemaakt met den bouw der nieuwe versterkingen te Lampermej en Lam- baroe, waardoor de noodzakelijkheid ontstond, om de bestaande kazernes te Lambaroe te doen ontruimen, en tot de terugzending van eenige troe pen kon worden overgegaan. Herhaaldelijk beschoten enkele vijanden de werkers bij Lampermej en de versterking Siroen, zonder ons echter verliezen te berokkenen. Eene sterkere bende trad sedert het einde van Juni tegenover het zuidelijk deel der stelling op, al waar zij meermalen de versterkin gen Lamtih, Lamdjamoe en Blang en de stoomtram tusschen Lamdja moe en Ketapan-Doea beschoot, ter wijl zij ook eene enkele maal doch op zeer grooten afstand haar vuur richtte op het kampement te Oleh-leh en de nabij de koela Tjang- koel liggende kruisboot. Te Lamtih werd hierdoor een mindere op den 2en dezer gewond, terwijl op den zelfden datum ook een Chineesch werkman in de stoomtram door een matten kogel werd getroffen. De vijandelijke bende, welke zich onder aanvoering van Toekoe Hoes sin Longbattah en Imam Hab te Biloel en omstreken ophield, deed tweemalen een onverwachten aan val op onze transporten. In den vroegen ochtend van 25 Juni over vielen 5 met rentjongs gewapende Atjehers, die zich onder de pasar- gangers gemengd hadden, op pl. m. 500 pas van het blokhuis Lamsa- joen een klein transport van Lam baroe, bestaande uit 5 minderen en 2 dwangarbeiders. Drie minderen en een dwangar beider sneuvelden, en de overigen werden gewond; van de aanvallers bleef één dood op de plaats achter, terwijl de anderen, ofschoon gewond, met medeneming van 3 geweren, ontkwamen. Met betrekking tot den tweeden aanval op 5 dezer wordt ver wezen naar de Jarasche Courant van 14 dezer. Tengkoe di Tirou heeft zich weder in de IV Moekims gevestigd; sedert zijne komst aldaar heeft de bevolking der VI Moekims zich opnieuw schuldig gemaakt aan vij andelijkheden, waaronder het be schieten van Lamtih, Lamdjamoe enz. Om haar hiervoor te straffen opende Zr. Ms. stoomschip Bromo op 6 dezer het vuur op de nabij het strand gelegen kampongs der Moekim Lampagar. De telephcnische verbinding met de posten werkt goed; tenge volge van hevige stormen kwamen in dit tijdvak enkele kleine bescha digingen voor, die echter spoedig hersteld werden. Moedwillige be schadiging door de bevolking deed zich niet voor. Door hevige windvlagen werden van enkele nieuwe posten de ijzeren platen der dakbedekking voor een deel weggeslingerd. Onderhoorigheden. De rust in het Edische is nog niet geheel her steld. Ongeregeldheden vonden op kleinen schaal nog plaats in Edi- besar en Pedawa, terwijl de onrust stokers eene veilige wijkplaats vin den op het grondgebied van Edi- Tjoet en Periak. Ook werden vóór de koeala Djimki en tusschen de koela's Djamboe-Ajer en Simpang- Olim eenige prauwen beroofd. Van den Radjah van Periak, die meer malen ter zake werd aangeschreven, werd nog geen antwoord ontvangen. Er viel veel regen, terwijl hevige winden heerschten. De gezondheidstoestand is niet gunstig. Iemand die het rijk Koetei op de Oostkust van Borneo twee maanden bereisd heeft, is voorne mens in Europa eene maatschappij op te richten, om daar de tabaks cultuur te exploiteeren. Aan het Soer. Sandhi, geeft hij de volgende bijzonderheden ten besteDe sultan is genegen om daarvoor grond ge noeg af te staan en, de monsters van het artikel, die de ondernemer meebracht, geven der Sumatra-tabak in geene enkele goede hoedanigheid toe, overtreffen haar zelfs in som mige. De veiligheid is daar min stens zoo groot als in Deli c. a., maar evenals daar moet in Koetei werkvolk worden aangevoerd. Wij zien geen enkele reden, waarom de vlucht, die de tabakscultuur op Oost-Sumatra genomen heeft, ook niet in de afdeeling Koetei zou kunnen worden bereikt, en dan zou het beleggen van geld in aandeelen dier maatschappij zeker eene voor- deelige speculatie zijn. Aan de goede bedoeling van den Sultan behoeft niet getwijfeld te worden. Hij is eenige jaren geleden hier geweest, door huwelijksbanden in betrekking met onzen regent, en over hem is een vernis van beschaving gekomen, zooals de Soerabaiasche tokohouders met blijdschap opmerkten, tijdens hij hier aanwezig was met zijn adsistent-resident De Villeneuve als mentor bij zich. De Sultan deed zich toen van eene gunstige zijde kennen, en van hem werd overdre ven veel werk gemaakt. Ook de adsistent-resident, de heer Tromp, is eveneens zeer voor eene nederzet ting van Europeanen, welke er stapel-producten komen telen. Den 16en dezer is te Malang overleden de gepensioneerde majoor F. G. Steek, ridder der M. W. O. en begiftigd met de eeresabel. De overledene was een hij uitstek werk zaam man, maar hem is het geluk niet ten deel gevallen, de vruchten zijner werkzaamheid te genieten. Na zijne verwijdering uit Duitsch- land wegens zijne bemoeiing met de werving voor Indië, trad hij in 1875 op aan het hoofd der uitgebreide Agnita-plantage, eene houtaankap- onderneming op groote schaal, ge legen op de grens van Langkat en de Tamiangsc'ne districten. Als zoo danig toonde hij eene zeldzame werkkracht en groote energie. Maar de herhaalde aanvallen van Gajoe's en Atjehers op zijne onderneming waren oorzaak dat het werkvolk verliep, en de onderneming einde lijk te gronde ging. Den 20en dezer is te Amba- rawa het rechter half 2de bataljon infanterie aangekomen, na een tien jarig verblijf te Atjeh. De troepen werden op schitterende wijze ont vangen; de dames offreerden bouquet- ten, en vele jonge meisjes strooiden bloemen langs den weg. Terwijl de troepen en haie stonden opgesteld, hield, de kolonel eene indrukwek kende toespraak en herdacht tevens de op Atjeh gesneuvelden. Kapitein Stevels antwoordde daarop met een kranig en toepasselijk woord, waarna de troepen op onbekrompen wijze werden onthaald. De geestdrift was algemeen. De firma Albrecht Co. is voornemens de voornaamste bepa lingen uit de Staatsbladen en bij bladen in laag Maleisch te doen vertalen en uit te geven, natuurlijk alleen die bepalingen, welke voor de inlandsche en Chineesche be volking van nut zijn. Het werk zal in boekdeelen, van minstens 160 pagina's halfjaarlijks worden uitge geven, kostende elk boekdeel bij in- teekening slechts 3 en buiten in- teekening 5. De pangeran Adipati Mangkoe Negoro, radjah van Boenoet (wes- terafdeeling van Borneo), is door de Regeering van zijne waardigheid vervallen verklaard, uithoofde van strafbare handelingen en het niet nakomen zijner contraetueele ver plichtingen tegenover het Nederl.- Indische goevernement. Te Tjiamis (res. Cheribon) is op 18 dezer eene vrij hevige ver ticale aardbeving gevoeld. De duur van dat verschijnsel wordt niet op gegeven. De resident van Kediri bericht, dat in den morgen van 14 dezer te Blitar een hevige golvende aardbeving is waargenomen, die zich in westelijke richting voort plantte. Van de Smeroe schrijft men d.d. 12 dezer aan het Soer. Hdhl. In den nacht van Woensdag op Donderdag loste de berg 2 zware schoten, zoo krachtig als wij hier nog niet hadden gehoord. Weder is een stuk van den kraterrand afgebrok keld, maar nu is alles weer zoo kalm, als wij dit gaarne wenschen. Men deelt ons mede, zegt de Javahode, dat er den 22en te Tjiamis in het Chineesche kamp een vrij hevige brand gewoed heeftdie eene schade van circa f 33,000 heeft veroorzaakt. Onze briefschrijver roemt het flinke optreden van den adsistent-resident en regent van die plaats, doch betreurt het zeer, dat de brand, tengevolge van het totaal atwezig zijn van spuiten niet ge- bluscht is kunnen worden. Door het omhalen van huizen kon men den brand slechts eenigszins stuiten. CiriEL DEPARTEMENT. Verleend: Eeu tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ads -res. van Painan' (Sumatra's WestkustF. von Faber eu aan den alg. ontv. van s lands kas te Toeban (Rembang) R. Haije. MILITAIR D JEPAR TE MENT. Verleend-. Een tweej. verlof naar Europa, we gens ziekte, aau deu luit.-koL der artill. C. M. Gude. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd.- E. L. Micro Meijer eu F. W. S. Romswinkel, Batavia. P. J. Bisschop "W'iju- veldt en Ph. C. Barneveld Binkhuijzen, Bezoelcie. Bevallen Mevr. s JacobDe Steurs, d., Soe- rabaja. A. SchmederBchuncck, d., Soerabaja. C. E. HolzapfelMaas, d., Koedoes. Ed. Villeneuve—bar. Van Hceckeren, d„ Salatiga. Mevr. Van der LeeuwDe Bordes, d., Oenarang. Mevr, Beck —Van Ameijden van Duijm, 7°, Batavia. A. Munters—Üoeve, Batavia. E. A. von Seydlitz KurzbaehCanter Visschev, z., Sernug. Mevr. Weijs—Üitenliage de Mist, d., Batavia. C. R. VoortMijsen—Baelde, d., Batavia. M. BergaminLaurens, z., Baudoug. H. F. VerstoeghBrunings, z., Batavia. G. P. S. lloveuKomper, z., Batavia.A. W. BronkhorstLau, d Batavia. Mevr. Weirs Vos, d., Soekaboemie J. A. HageMenke, d., Batavia. Jkvr. J. M. v. d. "VVijck—Duper- ron, Buitenzorg. J. F. L. v. Oosten00— Loriaix, d., Cheribon. J. C. ProvoostGrii- newald, Soerabaja. Mevi. Coors—Sikman, z., loei. Agoong. -Mevr. Kessing, z., Soera baja. Mevr. Vol], z., Makasscr. Overleden Vrouwe E. Liesart, douairière jhr. .T. F. Hora Siccama, 70 j., Batavia. J. G: de Groot, m., Tjiandjoer. F. W. Benja mins, vr., Passoeroean. M. P. Holzapfel. k 6 d., Koedoes, F. II. C. van Horn, m.,45j! Atjeh. A. A. H. Veldkuijzen, Makasser. 3e klasse 4c lijst. Donderdag 27 Aug. 1885. No. 7314 f1500.No. 6650 f1000 No. 18504 f100. Prijzen van f 45. 177 3506 613S 9051 13351 16454 19004 207 3574 6334 9104 13527 16560 19901 579 3759 6367 9231 1389016957 20061 816 4056 6885 9379 14249 17148 20173 922 4086 6999 9558 14319 17934 20299 1009 4403 7409 10250 14550 17949 20314 1517 4591 7813 10643 14609 18002 20355 2031 5149 7906 10750 14931 18134 20573 2073 5171 7967 109S7 15238 18424 20591 2115 5229 79S4 12305 15417 18487 20792 2759 5436 8032 12761 15463 18500 20794 2817 5540 8476 13199 15703 18677 20830 2917 5610 8605 13229 15870 18716 20892 3215 6134 9045 13244 15975 1888S In de 3e lijst staat No. 13329 moet ziin No. 15329. J RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Htrtogcnbosch heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Johan Mathijs Cesar Timmermans, beschul digd van moord op mr. Van Oppen en van manslag op diens zoon en dochter. Het hof heeft Timmermans schuldig ver klaard lo. aan moord en 2o aan moedwilli- gen manslag tweemaal gepleegd, en heeft hem te dier zake veroordeeld tot levenslange tucht huisstraf. Hij is terstond in hooger beroep gekomen. STQQtëVAARTBERiCHTEN. Het stoomschip /Prins Hendrik", is 25 Aug. van Port-Said vertrokken naar Am sterdam. Het stoomschip //Soerabaja", van Java naar

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3