VERGETEN. 3e Jaargang. Zaterdag 29 Augustus 1885. No. 658. ABONNEMENTSPRIJS: VersshijRt Saplijks uitgenomen Ion- en sigemeene Fesstdageo. AD VERTEN TI 15 N AMiKMKBN OVtMCHT. FEUILLETON. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk Afzonderlijke Nommers 40 Cents, maand 55 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: (juvnmsinie Générale de j ubhcite Bt-rangère G. L. DJ UB F. Sr Co., JOll. F. JONGS, SucrDarijs, 3 Ibis Faubourg Ment mart re. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN tiljoen. Ingang aan de Ilrecfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon, i amateurs eu ledeu i vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden inet, i dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Ingang Rreefzijde Je deur. fleopi Koloniaal museum het Pavilj HAARLEM. er Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid liehheu op dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en eden der Nederlandsche Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op vertoen van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, ieden met 1 dame. .Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, voora! van Nederland en meer bijzonder'van liet Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlonpeiuie toegangskaarten -.oor een geheel jaaï k 1 gnlden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot. 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October lor ld April op die dagen van 10M hut tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, dc overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoou. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het gebeei niet toegelatenkindereu Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dageiijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van J1 '6 uur. Teg/ers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Woensdag en Zaterda" van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van I2 en Donderdag van 2S uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. an 14 i j:i li iel dan S/adsbtb'iii r behoorlijk geleide. 'heel. Prinsenhof. Geopend De Daily Nens verneemt, dat sir Charles Warren, speciaal-commissa- ris van de Engelsche regeering in Bechuanaland, door den minister van Koloniën is teruggeroepen. De vergadering, door Rochefort naar aanleiding van de zaak Oli vier Pain te Parijs in de Salie Rivoli belegd, was zeer druk be zocht, zoo zelfs, dat na afloop daar van, ter wille van de talrijke nieuws gierigen of belangstellenden, die geen plaats hadden kunnen vinden, eene tweede vergadering in een naburig koffiehuis werd geïmproviseerd. Er werden vele uiterst heftige rede voeringen gehouden, en ten slotte werd eenemotie aangenomen, waar hij de Engelsche regeering schul dige of medeschuldige aan den moord van Pain, werd gebrandmerkt. Tevens nam men eenstemmig een gelukwensch aan voor de «onover winnelijke Ieren.» Gisteren zijn te Marseille 31 personen aan de cholera overleden. Onder de Spaansche officieren die hunne Duitsche decoratiën naar Berlijn teruggezonden hebben, be hoort ook generaal Salamanca, di- l recteur-generaal der militaire ad ministratie van oorlog te Madrid. Hij had eerst kort geledeu den Rooden Adelaar ontvangen en heeft deze orde thans teruggezonden met de woorden: «Er zal nu eene plaats op mijne borst ledig zijn; maar ik hoop hem weldra aan te vullen door eene andere decoratie te ver krijgen, welke ik verdienen zal door den ijver waarmede ik mijn vader land zal verdedigen. IH. Een droevig ontwaken. 9) Zoo vond haar Dominica. Debe- scheidene contadina. die zelve de oogen vol tranen had, bleef achteraf staan, doch toen eindelijk hare mees teres haar met dankbare blikken aanzag, zeide zij troostend: Nu heeft de Excellenza een engeltje in den Hemel, dat moge voor Gods troon voor haar bidden! Dat eenvoudige woord uit het na tuurlijke, vroom geloovige hart viel in goede aarde. Clarita knikte pein zend, als moest zij eerst hare ge dachten uit een ver verleden terug roepen en bijeenbrengen, voor zij Don Carlos heeft aan den heer Nocedal, hoofd der Carlistische partij, een brief gezonden waarin hij hem schrijft dat, tegenover het conflict met Duitschland, alle partijen ver- eenigd moeten zijn, en men ieder gevoel van vijandschap jegens ko ning Alfonso het zwijgen moet op leggen. Liefde voor het vaderland en de nationale eer moeten alles be- heerschen. Don Carlos voegde er bij, dat, als de oorlog uitbrak, hij en de zijnen terstond zouden vragen, hun plicht als Spanjaarden en sol daten te mogen doen. De Liberal beweert dat het eene nationale schande zou ziju, met eene arbitrage in zake de Carolinen-eilan- den genoegen te nemen. Spanje heeft soevereiniteitsrechten op dezen ar chipel, en deze soevereiniteit moet worden verdedigd, eerst door de di plomatie, en anders desnoods door de wapenen. Spanje zal nooit een duimbreed van zijn nationaal grond gebied afstaan. De Epoca en andere ministrieele bladen verklaren, dat de Regeering hoopt, tot eene bevredigende oplos sing te zullen komen. Deze bladen raden derhalve voorzichtigheid aan, ten einde niet door overdrijving in woorden den afloop der ouderhan- delingen in de waagschaal te stellen. Het Journal de Bruxelles ontvangt eene dépêche uit Madrid, waarin gezegd wordt, dat de Spaansche regeering zeer voldaan is over de vriendschappelijke en verzoenende stemming van Duitschland. De Re geering veroordeelt de overdrijving, waaraan eeu groot gedeelte der pers zich schuldig maakt. Zij heeft tijdin gen uit Berlijn ontvangen, waaruit blijkt, dat men aldaar de traditio- neele rechten van Spanje op de Ca- rolinen-eilanden niet juist heeftop- gevat. zacht hernam Gij hebt gelijk, Dominica, mijn echtgenoot en ik, wij zullen aan ons onschuldig kind een voorspreker hebben. De kleine Dolores zal voor haar Papaatje bid den en voor mij barmhartigheid af- smeekenvoegde zij onhoorbaar met brekende stem er bij. Daarna sprak zij niet meer, maar lang nog knielde zij naast de afge storvene en bad, had om licht en kracht. Wat zij in de laatste jaren vergeten had, leerde zij in dit eene uur van diepe smart; daar zij haar hart niet sloot voor de genade, be greep en erkende zij, dat zij zonder God niet kon leven. Perdoname, o perdoname Se- nor! (Vergeet mij, o vergeef mij Heer!) hoorde Dominica hare meesteres dikwijs met vurig berouw klagen. Zij verstond de Spaausche woorden niet, maar zij gevoelde in wendig, wat er in de ziel barer si- gnora omging en had medelijdend Het gerucht loopt, dat uit Berlijn bevredigende telegrammen zijn ont vangen. Woensdag zijn in Spanje 4388 nieuwe cholera-gevailen geconsta teerd, terwijl 1498 personen aan die ziekte stierven. Naar men thans verneemt, zou het Duitsche beschermiugsgebied in Oost-Afrika zijn uitgebreid tot aan de Juba-rivier, nabij den aequa- tor. Op de districten aan die rivier hadden Italiaansclie onderzoekersten vorigen jare de aandacht hunner landgenooten gevestigd, doch toen er nu dientengevolge eene Italiaan- sche expeditie verscheen, kwam zij te laat. Haarlem28 Augustus 1885. Bij hetexamen voor de hoofd akte op 26 en 27 Aug. te Amster dam gehouden, zijn o. a. geslaagd de Heeren S. A. Noteboom en H. Mok, alhier. Met de Haarl-.Zandvoort Spoor weg Mij. zijn inde maand Juli 1885 vervoerd: 55182 passagiers waarvan de opbrengst was f 14349.91 van goederen - SIS^A1^ van diversen - 648.571/s Totaal f 15817.43 Uitmakende per dag en per kilo meter f 60.02. Tot lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dokkum is ge kozen de heer mr. W. J. van Wei deren baron Rengers ("liberaal), met 1178 van de 1924 uitgebrachte gel dige stemmen. De heer jhr. mr. De SavorninLohman(anti-revolutionair) bekwam 733 stemmen. mee voor de arme vrouw, die een heeten strijd met zichzelve voerde. Langzamerhand moest daaruit een vast besluit ontstaan ziju; Clarita mocht de gezochte opheldering ge vonden en den weg bepaald hebben, dien zij te gaan bad. Nu zij eenmaal haar plan gevormd had, kwam hare vroegere beslistheid terug. Weldra weende zij niet meer; ook keerde hare stomme vertwijfeling niet we der, evenmin als hare trotsehe af wijzing van iedere vreemde deelne ming. Tot op zekere hoogte nam zij die dankbaar aan, verder echter was zij nagenoeg ontoegankelijk. Zoodra de kleine Dolores op het dorpskerkhof begraven was, deelde Clarita aan bare bedienden haar be sluit mede, hen te ontslaan, daar zij zelf naar haren gemaal moest reizen, die door omstandigheden ver hinderd was haar af te halen. Zij regelde alles met een vaste, milde hand. Aan geld ontbrak het haar Men deeit aan het Dagblad mede, dat aan het departement van financiën eene nieuwe wet op het personeel in bewerking is. Ook schijnt eene wijziging van de patentwet in overweging te zijn. waarbij o. a. de binneulandsche scheepvaart gebaat zou worden. De drie heeren, die in een giek vau Rotterdam naar Muiden en vervolgens na eenige plaatsen, aan de Zuiderzee gelegen, roeiden en ook in hunne giek eenige plaat sen in Friesland bezochten, kwamen Woensdag met hun rank vaartuigje van Genemuiden te Zwolle aan. Na de stad bezichtigd te hebben, zouden zij van daar vertrekken naar Am sterdam, om vervolgens binnendoor naar Rotterdam terug te lceeren. Van Sneek naar Genemuiden had den zij de reis grootendeels over zee gemaakt. Aan bet koninklijk lustslot Soestdijk moeten, volgens het N. s. d. D. verschillende veranderingen op handen zijn. De kap van het paleis en het inwendige zullen her steld worden en zullen tegen den volgenden zomer gereed zijn, wan neer het vorstelijk gezin eenige maanden op Soestdijk komt ver toeven. Voor den wielerwedstrijd, tegen Maandag a. s. te Utrecht georga niseerd door de Vereeniging tot «Veredeling van Volksvermaken» en de Velocipède-club «Seniores», hebben zich 61 deelnemers aange meld. Daaronder bevonden zich mr. Barrow nit Londen, die o. a. ook met zijne echtgenoote op een zoo genaamde tandem zal rijden. Ver der nog de heeren de Beuckeiaere en Hill, de Antwerpsche rijders, die zich te Nijmegen beiden verwond den, doch thans weder geheel her steld zijn. zoo 't scheen niet. Aan Nicolo be taalde zij de huur nog voor den geheelen zomerDominica kreeg rij kelijk reisgeld om naar Milaan terug te keeren en ook Bianca evenals de flinke Francesco kwamen er niet bij te kort. De signora was goed voor allen. Allen scheen zij goed, schoon en treurig toe, allen zagen haar deelnemend na, toen zij aan den vooravond van hare afreis voor de laatste maal naar het kerkje wan delde, in welks schaduw het kleine graf lag. Een wit marmeren kruis stond daarop. In gouden letters las men er op: Clarita Dolores. Voor den groenen heuvel staande, las de jonge vrouw die twee woorden hare eigene namen, alsof zij zelf daar begraven lag. Bij die gedachte lachte zij zwaarmoedig, waarlijk, zij kwam zichzelve gestorven voor met al haar jeugdig geluk, en stond nu als eene andere tegenover eeu vreem de, onbekende wereld, waarmede zij De eer van Nederland zal door den heer Kiderlen worden opge houden. De raad van de gemeente Bergharen vergaderde Zaterdag ochtend weer met den Burgemees ter, doch nam een besluit, dat de verwarring iu niet geringe mate zal vermeerderen. Hij gelastte nl. den secretaris ziju werkzaamheden ge heel te staken, of bij werd op staau- den voet ontslagen. Tijd De Zeeuwsch-Vlaanderen, een der provinciale booten tusscheu Ter- neuzen en Vlissingeu, liep bij het binnenkomen der haven op een uit gaande tjalk, die deerlijk in het gangboord gehavend werd. De directie der Nederl. Ame- rikaansche Stoomboot-maatschappij heeft haren districts-inspecteur te Groningen, de heer J. E. Kroes, opgedragen, de Hollandsche plaatsen en nederzettingen in een groot ge deelte der VereenigJe Staten te be zoeken; zijne reis zal ruim drie maauden duren. De beer K. is voor nemens, iu den aanstaanden winter, daar waar zulks gewenscht wordt, zijne bevinding door lezingen en besprekingen bekend te maken. Het Dagbl. t. Ned. deelt o. a. de volgende bijzonderheden mede aangaande den overleden Afrika- reiziger D. D. Veth «Dat kan, dat kan ik, dat moet», ziedaar in 't kort zijne opvatting, wanneer hij een plan op 't getouw had gezet; geen teleurstelling, geen mislukking kon hem dien stelregel afhandig maken; zijne volharding was onuitputtelijk. Tot enkele da gen voor zijn dood bleef die onver zettelijke wil hem eigen. Door lie den, die de streek kenden, waar hij het leven liet, was hij gewaar schuwd; «zie af van dien tocht», zeiden zij, «uwe ossen en paarden worstelen en strijden moest om haar recht, om haar AlexisSnel keerde Clarita zich van den groenen heuvel af, waarna haar blik viel op een eenvoudigen grafsteen, met het ver rassende opschrift: «Demenschelijke zwakheid klaagt. De onsterfelijke hoop glimlacht.» Ja, zeide de kom- mervulle vrouw bij zichzelve, terwijl zij scheidend voor de laatste maal het kleine graf groette, ja, ik zal ze behouden de onsterfelijke hoop! Den anderen dag was het kleine landhuis in het dal verlaten, en Ni colo had zijn huisje weder te zijner beschikking. De beide laatste gasten, signora Clarita en Bianca, waren weggetrokken. Francesco had ze tot aan het meer begeleid, waar de Excellenza afscheid van Bianca nam en over het meer hare reis voort zette. Daarmede was zij ontrukt aan den kleinen memchenkriug. waarin zij bijna een jaar geleefd had. Zjj

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1