hebben thans vergunning verkregen tot het honden van een optocht zonder muziek op Zondag 20 Sep tember ten 12 uur te 's-Hage, mits opvolgende de politiebevelen. Volgens de Haagsche corres pondent der Midi. Ct. is de Regee ring reeds ijverig bezig aan de be antwoording der voorloopige ver slagen over het voorstel tot grond wetsherziening. Wat art. 194 aan gaat, verzekert hij, dat een nieuw wetsontwerp voor het hoofdstuk onderwijs reeds bij den Raad van State aanhangig is, waarin men een redactie voor het beruchte ar tikel heeft aangenomen, waarvan men hoopt dat zij de verschillende partijen zal bevredigen. Met de invoering van het straf wetboek schijnt men 't volgens den zelfden correspondent ernstig te gaan meeuenDeRegeering is met haar deel van den arbeid geheel gereed. Waar schijnlijk zullen in 't begin van October de verschillende wetsont werpen, noodig voor de invoering in de Tweede Kamer, behandeld worden, met uitzondering van dat tot wijziging van enkele artikelen van het wetboek en van de invoe ringswet zelve, die eerst tegen het tijdstip van in werking treden zul len worden afgedaan. Namens het «Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland» looft het hoofdbestuur voor een de gelijke behandeling over het vol gende onderwerp uit: een gouden medaille, alsmede eene vergoediug van 500 gulden, voor onkosten en als honorarium voor de plaatsing in een der orgauen van de Broederschap ter keuze van de jury: «Eene uiteenzetting en waardee ring der theoritische en practische voor- en nadeelen van verschillende stelsels tot verkrijging en bezwaring van onroerende goederen.» In de toelichting wordt er op ge wezen dat eene nieuwe oplossing van het vraagstuk, in welke rich ting zich ons burgerlijk recht be treffende onroerende zaken verder moet ontwikkelen, niet wordt ge vorderd evenmin uitgesloten, het doel der prijsvraag is veeleer, door het verzamelen, schiften, or denen, vergelijken en beoordeelen van voorhanden gegevens het onder werp aan de orde te stellen, de be langstelling gaande te maken en verdere gedachtenwisseling uit te lokken. In den tekst moet naar de ge raadpleegde bronnen verwezen wor den. De mededinging is vrij. Ook sa menwerking tusschen meerdere per sonen is geoorloofd. De verhandelingen moeten vóór 1 Mei 1887 worden ingezonden aan een der leden van de jury. Zij moe ten geschreven zijn met eene andere hand dan die des schrijvers, en ge- teekend met een motto, dat tevens moet voorkomen op een gesloten couvert, inhoudende een toegevou wen brief met den naam, de voor namen, het beroep, de woonplaats en de handteekening van den schrij ver (casu quo namen enz. van de schrijvers). De jury behoudt zich voor, alleen de medaille of de vergoeding, of wel de laatste gedeeltelijk toe te kennen voor eene verhandeling, die onvolle dig of eenzijdig, doch overigens ver dienstelijk is. Het eigendomsrecht van alle ver handelingen komt aan de Broeder schap, die bij plaatsing van een der evenals jegens Don José, en hare grenzenlooze lichtzinnigheid, waar mede zij een onbekend leven in een vreemde wereld was te gemoet ge gaan. Zij haalde daarbij aan, welk een onbegrensd geluk dat nieuwe leven haar had doen smaken, toen zij het toppunt van aardsche zalig heid bereikt had bij de geboorte van hare kleine lieve Dolores, alsook hoe vurige liefde Alexis voor haar koes terde, die alleen voor haar en voor het kind leefde, tot op dat pijnlijke oogenblik, toen de ruwe hand van het noodlot haar geluk kwam ver storen, eu de zoon van den maar schalk Ornatoff aan het sterfbed zijns vaders geroepen werd. Het was een verpletterende tijding! zeide Clarita nog huive rende bij de herinnering, om na een kleine tusschenpoos weder met haar verhaal voort te gaan. Ja, een troostelooze tijding! Alexis was be vreesd, mij en het kind in het niet bekroonde in een harer tijdschrif ten daarvoor het gewone honora rium toekent, voor zoover de schrij vers de opening van bovenbedoelde brieven verzoeken. De Jury bestaat uit de heeren Mr. C. E. Achtbkbebu, te Oosterhout. J. Boek Hz., te Utrechten H. W. J. Sannes, te Sleentvij'k, De Rotterdamsche Smidsge- zellen-Vereeniging «St. Eloy» hield Zaterdagavond in «Caledonia» te Rotterdam een openbare vergadering, die eeu vrij talrijk bezoek vond. De voorzitter der vereeniging, de heer D. de Klerk, opende de ver gadering met eene toespraak, waar bij hij in schoone bewoordingen het zestienjarig bestaan der vereeuiging herdacht. De heer A. de Haas Jbzn., bracht in herinnering het goede door «St. Eloy» reeds gesticht, en wees er op, dat de vereeniging verder nuttig werkzaam kon zijn, vooral door zoo veel doenlijk te zorgen, voor de geestelijke ontwikkeling van hare leden in het bijzonder en van den werkman in het algemeen. De werkman zou aldus betere begrippen over bestaande toestanden krijgen en leereu inzien wat het kapitaal eigenlijk is, welk nut het sticht en stichten kan, eu tevens al datgene leeren doorgronden wat het onmachtig is te voorkomen, o. a. werkeloosheid op een gegeven oogen blik. Ten slotte spoorde hij de aan wezigen aau tot deelneming aan het pensioenfonds voor werklieden. Het lid der vereeniging, Vermeu len, stelde daarna in kernachtige woorden, de goede resultaten, door deze Vereeniging bereikt, in het juiste licht. Zij gaat van de waarheid uit, dat tot oplossing van het sociale vraagstuk met oproer en geweld niets te bereiken is dan het kwade. Geweld is de langste weg en kan niet tot iets duurzaams voeren dat aannemelijk is. Aan den anderen kant behoorden de werklieden hunne rechten langs ordelijken, vredelievenden weg te verdedigen en daartoe in overleg te treden met de patroons zeiven, van welke stelling deze vereeniging het sprekendste bewijs van de juistheid leverde, daar bijna al de patroons niet slechts geen verzet voerden tegen het vereenigingsleven hunner gezellen en zelfs donateurs der ver eeniging waren, maar bovendien, als gevolg van gemeen en verstan dig overleg, het loon verhoogd hadden. De spreker wekte dan ook alle werklieden op, mits met gezonde denkbeelden, tot het vereenigings leven toe te treden, wijzende hij er daarbij nog op, dat «St. Eloy» ook een begrafenisfonds heeft opgericht, dat thans 2500 deelnemers heeft en in bloeienden geldelijken toestand verkeert. Na eenige beraadslaging, waarbij een der gezellen de wecschelijkheid betoogde van een korteren werktijd voor de werklieden, waardoor, naar zijne meening, aan overproductie een breidel zou worden aangelegd iets waartegen de heer De Haas aanmerkte, dat men hier te lande niet over de geheele wereld be schikken kon, weshalve een kortere werktijd, zonder verlaging van loon, slechts ten gevolge kon hebben, dat men hier duurder produceerde dan elders, om ten slotte in het geheel niets meer te doen te hebben, sloot de Voorzitter de bijeenkomst met eene redevoering, die de werk- vreemde land te laten, zonder andere bescherming dan die der vrouwelijke bedienden; want zijn knecht Dimitri had hij reeds te voren naar Rusland gezonden, om zekere berichten om trent zijne familie te bekomen. Voor deze was ons huwelijk nog altijd een geheimwegens de weinig vriendschappelijke verhouding, waar in Alexis tot zijn vader en diens echtgenoote stond. Mijnheer van Or natoff was voor de tweede maal ge trouwd, maar had daarmede gewacht totdat zijne beide zonen uit het eer ste huwelijk volwassen waren en zich ver van het ouderlijk huis ge vestigd hadden. De nieuwe meeste res maakte er hen geheel afkeerig van. Alexis noch zijn oudere broe der beminden de vrouw, die de plaats hunner moeder had ingenomen. Deze laatste was eene Poolsche geweest; misschien hadden hare zo nen wel iets van haren vurigen, hartstochtelijken aard overgenomen; lieden opwekte tot het gemeen schapsleven toe te treden, teneinde gemeenschappelijk hunne belangen en rechten langs ordelievenden en vredelievenden weg te verdedigen, maar die voor het overige zonder genade den staf brak over zekere soort lieden, die, met allerlei holle en straibare theorieën, den werkman trachten te verblinden en van den goeden weg te brengen. Enkele van de hier bedoelde lie den waren ter vergadering aanwe zig en trachtten de goede orde te verstoren eu aan het woord te ko men, doch werden daarin door den Voorzitter verhinderd, die hen dui delijk maakte, dat alleen metaal werkers, ook al waren zij geen leden der vereeniging, het woord zou wor den gegeven, dat al de overigeü, indien de loop van de vereeniging hen niet beviel, de zaal konden ver laten, maar dat hij, al wie van de overige bezoekers, die alzoo niet genoodigd waren, de sprekers verder in de rede vielen of het woord op- eischten, des gevorderd met behulp van de politie, de zaal zou doen uitzetten. Dat hielp ten laatste, zoo dat de vergadering zonder noemens waardige stoornis ten einde kon ge bracht worden. Vrijdagmorgen had te Vrees wijk eene vrij zonderlinge vertoo ning plaats. Een paar personen zagen daar op het dak der woning van het hoofd der openbare school een als heer gekleed jongmeusch staan met een touw in de hand. Hij kon daar niet gekomen zijn of hij moest zich tegen eeu aldaar staande telegraafpaal omhoog gewerkt en daarna een fik- schen sprong in de dakgoot gemaakt hebben. Daar de personen, die hem zagen staan, argwaan koesterden, vroegeu zij den vreemdeling wat hij daar moest uitvoeren, waarop het ant woord luidde: «dat hij die telegraaf paal recht moest trekken. Hoewel deze werkelijk een weinig scheef staat, geloofde men toch den zonderlingen bezoeker niet en waar schuwde men de politie. Toen deze kwam, was de sinjeur verdwenen. Hoe, is nog een raadsel. Terstond werd in de buurt (de menschen sliepen nog) van het geval kennis gegeven. Men ging overal zoeken, doch vruchteloos. In den loop van den dag werd nogmaals een onderzoek ingesteld. Daar men vermoedde, dat hij zich in eene der dakgoten van de aldaar aangrenzende gebouwen schuil hield, zocht men nauwkeurig, maar de vogel was gevlogen. Hoe hij van boven naar beneden gekomen en waar hij gebleven is, blijft duister. De mannen die hem het eerst zagen zijn geloofwaardige personeu, anders zou men reden heb ben om te denkeu, dat zij de politie bij den neus hadden genomen. Hun bewering vindt dan ookgrond in de voetstappen, die in de dakgoot van het schoolhuis ontdekt zijn. Het stoomschip Afrikaan, van de Nieuwe Afrikaansche Handels- vereeniging, lag Zaterdagmiddag onder Charlois op stroom, om de reis naar Afrika te aanvaarden. Aan boord bevonden zich de heer De Bloeme, hoofdagent van de fac torijen der genoemde vereeniging aan den Congode heer Janssens, vice- goeverneur van den Congostaat, de heer Destrain, diens secretaris; de heer Cunelier, door den Koning van België aan den Congo als rechter ten minste geen van beiden wist zich naar de huiselijke omstandig heden te schikken; zij verlangden slechts naar de wijde wereld. Beiden gingen den vreemde in, naar het buitenland, en begonnen een volsla gen nomadenleven, waartoe Europa alleen hun niet groot genoeg was. Zoo kwam Alexis naar Teneriffe. Hij was maar het liefste ver van zijn vaderland en gevoelde ook niet den minsten lust daarheen terug te keeren. Bij gelegenheid van zijn laatste bezoek aldaar, had hij er zich minder dan ooit op zijn gemak gevoeld en tevens bemerkt dat de vierjarige zoon de geheele genegen heid van zijn vader gewonnen had, zoodat deze de liefde der andere zo nen kon missen. De oude heer van Ornatoff kon best hunne tegenwoor digheid ontberen, want hij wilde niet gaarne aan zijn vorig leven herinnerd worden. Hij leefde alleen voor het tegenwoordige en dacht aangesteld, drie officieren van het Belgische leger (de heeren Jungers, De Macar en Le Marinel), door hunne regeering belast met eene bijzondere zending, en eindelijk de Congo-negers van de Antwerpsche tentoonstelling, met hun geleider Massala. Deze laatsten waren met den trein van 1 ure aan het station- Beurs te Rotterdam aangekomen en met vigelauten naar het Bolwerk gebracht, waarna zij met een stoom bootje naar de Afrikaan voeren. Massala heeft zijne koninklijke waardigheid te Antwerpen achter gelaten. Aan den Congo doet hij dienst als tolk, en wordt hij om zijne scherpzinnigheid geroemd, maar dat hij een der Congo-vorsten zou we zen. is iets dat te Antwerpen schijnt uitgedacht te zijn, om de belang stelling van het publiek te verhoo- gen. Hij is aan den Congo hoofd, hier te lande zou men zeggen bur gemeester, van een gehucut, dat uit dertig of veertig hutten bestaat. Dat zal vermoedelijk de aanlei ding zijn geweest van zijne tijde lijke verheffing tot koning te Ant werpen. Men meldt uit Wolvega dd. 29 Aug. aan de N. R. Ct. De heeren Domela Nieuwenhuis en Fortuijn hebben 't in deze dagen bijzonder gemunt op Weststelling werf en het aangrenzend noordelijk deel van Overijssel. Ze houden le zingen, achtereenvolgens te Wol vega, De Blesse, Noordwolde, Olde- rnarkt en Steeuwijkerwold. De eerste trad Vrijdag avond op te Wolvega. Hij besprak daar de vraag: «Wat willen de socialisten?» Natuurlijk was de zaal eivol. Iets nieuws bracht hij over dat onderwerp niet te berde. Van opstand tegen de rijken en gla zen-ingooien verwachtte hij voor het volk geen heil, gelijk hij dan ook de onlangs te Amsterdam plaats ge had hebbende standjes afkeurde. Verbetering in den tegenwoordi- gen toestand zou er volgens hem alleen kunnen komen door de toe passing van het algemeen stemrecht. Schoon hij gelegenheid gaf tot discussie, werd daarvan slechts door een paar der aanwezigen gebruik gemaakt. Ten slotte wekte hij zijne hoorders op, zich bij het Bond voor Algemeen Stemrecht aan te sluiten. Hoe de vorsten, eer zij over kruisen eu ridderlinten te beschik ken hadden, gewoon waren de ver diensten hunner onderdanen te be- loonen, kan onder anderen uit een voorbeeld van onzen Graaf Floris V in 1351 blijken. Gerrit Alewijn van Leiden, die aan zijn familie en aan hem menig bewijs van trouw ge geven had, ontving van den Graaf het recht dat hij eens per maand, zoo vaak hij aan 't Hof kwam, mocht eischen «een pot wijns ten slaep drancke ende dicke kaersen daerby als costuyme is, en tien konynen 's jaers uit onse duinen of uit onse bosschen.» Een koopman in goud en zilver werken, Zaterdagavond van Sloter- dijk naar Amsterdam keerende, werd door een hem onbekend persoon naar den tijd gevraagd; toen de koopman zijn gouden horloge te voorschijn haalde, trachtte de vra ger het hem te ontrukken, waar door eene worsteling ontstond, die tengevolge had, dat de eigenaar het uurwerk behield en de ander met bloedenden neus het hazenpad koos. Een «getrouw lezer» van den zelfs niet eens meer aan de echtge noote zijner jeugd, die hij toch eens zoo vurig bemind had, dat hij hare nationaliteit over 't hoofd gezien en haar ten spijt van de Russische groote wereld tot meesteres van het rijke huis Ornatoff gemaakt had. Misschien kwam hem dit nu als een dwazejongelingsstreek voor, dien hij door zijn tweede huwelijk met, een voorname, in de hoogste krin gen zeer geziene Russin, weder zou goedmaken. Voor haar zoon, zijn Benjamin, gevoelde hij alle vader lijke genegenheid en de beide an deren die het warmeonrustige Poolsche bloed niet verloochenden, had hij maar het liefst in het bui tenland. Geld gaf hij hun genoeg, maar had daarbij voortdurend wat te bedillen en was er bepaald op bedacht, gebreken te vinden of tot misverstand aanleiding- te geven. Om deze reden was Alexis er dan ook op bedacht ons huwelijk geheim te Amsterdammer geeft den raad om, wanneer de opstootjes te Amsterdam zich herhalen, in stede van de po litie het zwaard te doen ontblooten, de brandweer te laten uitrukken en de menigte te doen bespuiten. Zaterdagochtend was een man buiten de Haarlemmerpoort te Am sterdam bezig have en goed op eene schuit te laden, om te verhuizen. Hij wilde met een nieuw vrachtje over de loopplank gaan, doch had het ongeluk in het water te vallen. Hoewel men dadelijk hulp ver leende, slaagde men er niet in hem te redden, maar haalde een uur la ter zijn lijk op. «Toch is de tournure ergens goed voor» Bij de vervolging der «oproerlingen» door de politie te Amsterdam gebeurde het weieens, dat dames ook wezenlijke, geen geïmiteerde in het gedrang raakten. Op deze met de sabel in te hou wen en haar het hoofd te klieven of aan de blanke schouders voor altijd een lidteekeu toe te brengen kon zelfs een politieagent niet over zijn hart verkrijgen. Daar nu het publiek doorgaans in vluchtenden toestand verkeerde, wanneer de politie zich vertoonde, had deze eene uitnemende gelegen heid de dames te treffen, haar niet treffendeen de tournure moest het ontgelden. Een Haagsche fiater. Het tol huis op den nieuwen Schevening- schen weg is dezer dagen verplaatst naar de hoogte bij het kerkhof, zoo dat het aanbrengen van een tweeden sluitboom beneden aan de waterzijde waar de tramweg loopt, noodig werd. Dat «kunstwerk», twee paaltjes en een afsluitboom, werd jl. Zater dag uitgevoerd, maar op de bekende, vernuftige wijze. Toea de tramwa gen aankwam, bleek het dat men, niettegenstaande de rails den maat staf der wijdte gemakkelijk aantoon den, de palen te dicht bij elkaar had geplaatst en de wagen er niet door kon. Goede raad was duur, want werd een paal verder op geplaatst, dan was de slagboom te kort. Men deli bereerde eenigen tijd.... de passagiers in den wagen werden ongeduldig en eindelijk besloot men een der palen weg te nemen, 'tls eenmaal in Nederland gewoonte geworden om eiken flater te noemen «een Kam per streek», maar een terugblik op uitvoering van publieke werken te 's-Hage in den laatsten tijd wettigt volkomen het voorstel, om in 't ver volg niet meer te spreken van Kamper streekmaar van Haagsche flater. Het gebeurde met de boscbbrug en hare lantarens, de blauwe gang, de verlegde fonteinband in de Ban- kastraat, de Lange Pooten cul de sac, het tolhuis op de kerkhollaan waarin men de bestekamer en de zoldertrap vergat, Bankahek en tutti quanti, zijn de jongste voorbeelden van Haagsche flaters. (Amst. Cl.) In een café op de Kalvermarkt te 's-Hage heeft Maandagavond een vechtpartij plaats gehad tusschen twee «dames». De een beet daarbij de andere een stuk van een vinger af. De vrouw welke Vrijdagavond te Delfshaven op zoo treurige wijze onder de stoomtram het leven ver loor, was naar men verneemt, vroe- houden; hij vreesde nooit de toe stemming tot die verbintenis van zijn vader te verkrijgen; daarom vond hij het beter hem met eene daad-_ zaak te verrassen en wilde daartoe het geschikte oogenblik afwachten. Dit te vinden, bleek hoe langer hoe moeilijker, naarmate hij de daartoe noodige maatregelen uitstelde, totdat wij eindelijk door ons zorgeloos le ven, het gevaar vergaten, dat in die geheimhouding lag opgesloten. Voor eene ontdekking vreesden wij niet, daarvoor leefden wij te ver van Rus land. Uit voorzorg had Alexis Di mitri daarheen gezonden, terwijl zijn bericht ons als een bliksemstraal uit den helderen hemel trof. Alexis moest naar zijn stervenden vader, die hem bij zich verlangde. Ik stond er op, dat hij ging, dat hij zich haastte ik wenschte vurig naar zijns vaders zegen voor mij en mijn kind, nadat hij ons huwelijk erkend had. {Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2