WIRTHlliUII. f 8e Jaargang. Woensdag 2 September 1885. No. 661. ABONNEMENTSPRIJS: FEUILLETON. binnenland. ?cor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 1 Afzonderlijke Nommers 5 herschijnt Öayetijks uitgenamen Zon-en alyeiiiessie FeestdageR. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .Kuiten/,and: Pompm/nie Générale de xublicite Etrangère G. L. DATJJBF. Go., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3ibis Faubourg Montviartrt. ADV E RTENTÏ ËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 centa. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal msiSemn op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geojtena dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsche .Maatschappij tei vertoon van diploma" vrijen toegang, donateurs met gezelschap., leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijki bevordering van Nijverheid hebben op van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en i eden der Nederlands-he Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebhen op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden niet 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het lïaariemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegaug 25 cents per persoon. Uoorlpopende toegangskaarten voor ecu geheel jaar I 1 gulden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van Ï04 uur, van In October tot 14 April op die dagen van 103 uur legen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaiing van 25 cents per persoon. Kinderen benedeu de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot J4 jaren niet iluit onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. -Teglerr. bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en" Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegrocnmarkt) vrij. ALGEMEEN OVER/KM. Uit Londen wordt bericht, dat de Engelsche regeering geheime plan nen heeft ten opzichte ran Birma. Er zou kwestie zijn iif van een pro tectoraat, óf van eene annexatie. Het vereenigd comité derEn- gelsch -Eransche scheidsgerechts-ver- eeniging heeft een besluit genomen, houdende, dat geene bewijzen zijn aan te voeren voor de bewering, dat Olivier Pain op last der Britsche autoriteit zou zijn vermoord. De Spaansche regeeriug- lieeft aan Dnitschland het afschrift toe gezonden van eene overeenkomst, drie jaar geleden onderteekend door de hoofden der inboorlingenen i waarin de Spaansche soevereiniteit j over de Carolinen-eilanden wordt erkend. De overeenkomst was tot stand gebracht door den kapitein van een Spaansch oorlogschip. Het Spaansche ministerie beschouwt dit document als eeti afdoend bewijs van Spanje's aanspraken. Het gerucht, dat een schikking tusschen Spanje en Duitschland ge vonden zou zijn, heeft zich tot dus ver niet bevestigd. In officieele krin gen is dienaangaande niets bekend. De Kölnische Zeitung bevat eene correspondentie waaruit blijkt dat in Spanje zelf de geographische wetenschap de Carolinen-eilanden j tot dusver niet heeft beschouwd als Spaansch gebied. Op de kaart van de Spaansche koloniën van Francisco Coello staat uitdrukkelijk aangeteekend, dat nog de Pallau-, noch de Carolinen-eilanden door Spanje in bezit zijn genomen. Voorts wordt de Carolinen-archipel noch in de «Geografia Universal» van VERGETEÏÏT. v. Een lanöe bekentenis. 12) O querida! riep Clarita, nu begrijp ik eerst, welk treurig voorgevoel Alexis deed aarzelen Slechts met geweld rukte hij zich van ons los, nadat hij ons onder de bescherming van welwillende landlieden goed geborgen zag. Ik was moediger dan mijn echt genoot. O, God! ik kende de Rus sische verhoudingen niet! Ik ver trouwde slechts daarop, dat een ster vensuur kalm en verzoenend zou stemmen! Ik telde de dagen, die er nog verliepen, eer ik het be richt over de verlangde vergeving Maltebrun (1853), noch in de «Dic- cionario Geografico Universal», noch in de «Diccionario Enciclopedico» van Louis Grégoire, noch in de «Euciclopedia Moderna» (van 1851 tot 1855 te Madrid verschenen) als eene Spaansche bezitting vermeld. De Daily News meldt uit Napels dat in zuidelijk Italië de cholera zich vertoond heeft. In ons vorig overzicht moet het laatste gedeelte van het onder houd tusschen den Sultan van Tur kije en Sir Henry Drummond Wolff aldus worden gelezen De Sultan verklaarde in zijn ant woord, dat hij gewicht hechtte aan een verhond met H. Ms. regeering, en dat hem nit de boodschap was gebleken, dat de Koningin zijne rechten als soeverein over Egypte volkomen eerbiedigt. Over eenige dagen zou hij een of meer personen benoemen, ten einde met Sir Wolff verschillende Egyptische kwestiën te bespreken. Binnen kort zou den heer Wolff op nieuw audiëntie wor den verleend. Haarlem, 1 September 1885. Gisterenavond is op den Holland- schen spoorweg de remmer De Bruyn, in de zanderij Driehuizen, van de rem van een zandwagen ge vallen. Zijn heen werd overreden, zijn hoofd gekwetst. Het Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier werd iu de afgeloopen maand be zocht door 841 personen tegen en 460 zonder betaling. Gisterenavond te 7 uur hadden zich voor het hnis van den heer van zou ontvangen. Gedurende de reis schreef Alexis dikwijls brieven vol teederheid en troostrijke beloften; de laatste bevatten echter slechts eenige vluchtig geschrevene regelen, waarin mijn echtgenoot in blijkbare opgewondenheid slechts meldde, dat hij zooeven het ouderlijk huis be reikt, doch zijn vader niet meer on der de levenden gevonden had. Hij zelf was zeer afgemat en behield zich voor, den volgenden dag een uitvoerigen brief te schrijven. Dezen laatsten heb ik echter nooit ontvangen. Winter en lente door, wachtte ik hem en gevoelde mij radeloos en geraakte bijna in ver twijfeling van angst. Mijn zwak kind hield mij aan de plaats gebon den en ik kon niets anders doen dan wachten. Door den verren afstand en mijne geheele onbekendheid met Europeesche toestanden wist ik geen inlichting te krijgenik waagde liet zelfs niei te schrijven uit vrees ons Peterson Ramring aan de Bakenes- sergracht alhier, eenige honderden personen verzameld, waarvan velen op luidruchtigen toon hunne afkeu ring te kennen gaven over de wijze waarop die heer des morgens een jongen had mishandeld, dien hij op diefstal van peren in zijn tuin had betrapt, welke jongen volgens be wering van sommigen reeds aan de gevolgen zou zijn overleden in het Gasthuis werwaarts hij door de politie per brancard was overge bracht, hoewel die jongen, hetgeen waarschijnlijk minder bekend was, reeds een paar uren later in vol maakte gezondheid het Gasthuis had verlaten. Omstreeks ten 8 ure ging men tot daden van geweld over en werd er van alle kanten met steenen op die woning geworpen, waarbij eenige glasruiten, ook bij de huren, zijn verbrijzeld. De politie had veel moeite het volk tot bedaren te bren gen eu heeft, toen door eenige bel hamels een gedeelte van de bestra ting der Korte Bagijnestraat werd opgebroken en links en rechts met klinkers werd geworpen,eene charge moeten maken met de sabel. Eerst ten 121/j uur was de rust hersteld eu het volk verdwenen. Het gemeentebestuur alhier heeft aan H. F. van Luijken ver gunning verleend tot de oprichting van eene slachterij en rookerij in het perceel Oranjestraat no. 92aan W. H. Jacobs is mede door genoemd college toegestaan de uitbreiding van zijn fabriek van stoom- en andere werktuigen enz. in het perceel aan den Veerpolder, kad. sectie E, no. 727 en 728. De navolgenden zijn toegela ten tot de lessen aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers al hier, onder het genot der gewone Rijks-toelage: tot het tweede stu diejaar M. Baarda van Haarlemmer meer en J. Postma van Tzummarum; tot het eerste studiejaar D. Voer man van Schermerhorn, F. Wiers- ma van Oosterlittens J. Mulder van Hobrede, R. H. Posthuma van 01- deboorn, B. H. Rudolphi van Wor- kum, M. J. Broekhuysen van Voor burg, T. H. M. Spruitenburg van Haarlemmermeer, E. C. Houbolt van Benthuizen, J. Koper van Hoorn, C. Klerk van Warder, J. Kooistra van Warrega, G. A. Allan van Westzaan, L. van Leeuwen van Bloe- mendaal, L. van der Ley van Rijswijk, W. Bakkervau Terschelling,T. Boou- stra van Grauw, D. Roggen van Ter schelling, S. Dekker van Hoorn, D. Ferwerda van Stiens en A.H. van der Hoeve van Spanbroek, terwijl voor waardelijk en zonder beurs mede tot het eerste studiejaar is toegelaten E. A. van Bilderbeek alhier. In den gisteren te Utrecht ge houden Internationalen Wielerwed strijd behaalde de heer C. J. W. Westerman alhier, in den Troost- wedstrijd, afstand 2000 M., (8 ron den) den len prijs, zijnde een kunst voorwerp. De afstand werd door hem afgelegd in 4 min. 565/s sec. Bij den wedstrijd voor nieuwelin gen op tweewielers, open voor alle rijders, die nooit een prijs op een metalen rijwiel gewonnen hebben, behaalde de heer J. C. Burkens al hier, de premie, zijnde een kunsl voorwerp. De afstand bedroeg 1500 M. in 6 ronden, welke door ge noemden heer werd afgelegd in 3 min. 414/s sec. Bij de Tweede Kamer is in gekomen een wetsontwerp tot wijzi ging van artt. 13, 17, 40, 65 en 92 der gemeentewet. Het strekt ter geheim te vroeg te verraden en Alexis te benadeelen. Daarbij wist ik niet eens zijn juist adres. Dat begreep ik pas, toen het te iaat was. Alexis was gewoon hij ieder schrijven het te gebruiken adres te zenden en dit gevoegd bij onze grenzenlooze ach teloosheid en ons vertrouwen op de voortgezette briefwisseling was oor zaak, dat ik geheel onbekend was gebleven met de plaats, waar ik mij in Rusland te vervoegen had. Daarbij hadden wij in die laatste onstuimige en opgewonden dagen elkander nog zoo veel te zeggen gehad, dat wij het voornaamste vergaten. Er bleef mij dus nu niets anders meer over, dau den terugkeer van mijn echt genoot af te wachten; dagelijks bleef ik hopen en aan die hoop klampte zich mijn leven den eeneu dag na j den anderen vast. Gij, liefste Ste- iphanie, kunt denkeu hoe! Langza- merhand kreeg in mijn binnenste de i veronderstelling, dat Alexis een on- voorziening in leemten dier wet, gebleken bij weigering van een ge meenteraad, of van wethouders om met den burgemeester mede te wer ken. Daardoor wordt de gang van het bestuur belemmerd en de belan gen van de gemeente verwaarloosd. Volgens het voorstel zal de bur gemeester, al is hij geen lid van den raad, de bevoegdheid hebben om te beslissen ten aanzien van in de oproepingsbriefjes vermelde ont werpen. Die bevoegdheid zal facul tatief zijn. Tot staving van dit voor stel beroept de Minister zich op art. 187 der gemeentewet en 139 der grondwet. Tevens wordt hij dit ont werp voorzien in het geval, dat een benoemd raadslid opzettelijk nalatig is in het indienen van zijn geloofs brief'. Op de laatst gehouden verga dering der afdeeling Haarlemmer meer van de Hollandsche Maatsch. van Landbouw, is met groote meer derheid van stemmen besloten, om aan de afgevaardigden ter algemeene vergadering der Maatschappij het mandaat te geven, om tegen ieder voorstel, heffing van inkomende rech ten op granen bedoelende, te stem men, en als de meening der afdee ling uit te spreken dat de Neder landsche landbouw door het heffen van inkomende rechten niet gebaat wordt. Tengevolge van het voortduren "der cholera te Marseille, zullen ook de stoomschepen der «Rotterdam- sche Lloyd,» in plaats van genoemde haven, tijdelijk Genua aandoen, te beginnen met de Soerabaja12 Sep tember a. s. van Rotterdam ver trekkende. Eenige jongelui die bij gele genheid der Voorburgsche kermis Recht voor Allen aan den man trachtten te brengen eu daartoe zelfs geluk overkomen was, de overhand. Dit alleen kon zijn zwijgen verkla ren en toch bleef ook iu dit ver schrikkelijk geval altijd Dimitri nog over, de ooggetuige van ons huwe lijk, die mij een bericht kon zenden. Van zijne gehechtheid was ik ver zekerd; daarin vergiste ik mij niet; hij was het, door wien ik eindelijk tijding- kreeg, maar wat die bevatte, bleek erger dan de ergste vrees. O, amigahet was een slag, zoo vree- selijk, dat hij mij ten naastenbij van mijn verstand beroofde. Clarita, die nu geheel en al door de herinnering overmeesterd werd, had eenige rust noodig, eer zij voort kon gaan en van het tijdstip spre ken, waarop zij dien noodlottigen brief ontvangen had, welke door de ziekte en den dood van haar kind gevolgd werd. De nijpende smart over mijn verloren lieveling echter, dit be kende zij aan hare deelnemende vrien din, wekte mij uit mijne vree- selijke vertwijfeling en wees mij den weg aan, dien ik te gaan had. Zoo spoedig mogelijk Breslau te bereiken, om Dimitri op te spo ren, dat was mijn hoofdgedachte. Wel is waar, scheen de brief reeds lang geleden geschreven te zijn, maar hij was eerst voor eenige we ken te Breslau op de post gedaan; van daar moet hij met dat eigen aardig adres, God weet waar, in de wereld rondgezworven hebben, tot hij mij eindelijk bereikte. Daarbij is de inhoud verschrikkelijk onduide lijk; maar hoor zelf, Stephanie, ik zal u het verwarde bericht van Di mitri vertalen. Clarita haalde den rampzaligen brief te voorschijn, waarvan stijl noch taal, in half Russisch eu half slecht Fransch. volstrekt niet ge schikt waren eene duidelijke voor stelling te geven en dit te minder, daar blijkbaar de zieke met vee

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1