VERGETEN. Jaargang. FEUILLETON. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks yau 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudaclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs reet" gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid, op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot. 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donaten» es «den der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het. Haarlemse!;» Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar I 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents jicr persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen van 113 uur. Teyltis bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroanmarkt.) vrij. ABONN EMENTSPEU 8: Voor H&arlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 herschijnt laplps iiitpiioiiiM Zna-en aipmeane feesldapn. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de xublicite Btrangèré G. L. DA UBF <P Co., JOII. F.J ONJ'JSSucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. AD VERTEN TI ËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. «sik •je ALGEMKHN OVMIZICIIT. Op een banket te Dublin door den Lord Mayor aan de Parnellis- tische afgevaardigden aaugeboden, vermaande Parnell tot het staken der agrarische misdaden, omdat zij schadelijk waren voor de nationale zaak. Hij raadde den grondeigena ren aan, de pachters niet van hunne hoeven te verwijderen, die ten ge volge van misgewas hun pacht in Jen aanstaanden winter niet zouden kunnen voldoen. Hij voorzag anders voor de toekomst een algeheele veigering om pachtgelden te be ialen. De begrafenis van admiraal Cour bet heeft gisteren met groote plech tigheid te Abbeville plaats gehad. Tegenwoordig waren de ministers van marine en onderwijs, de heer Mallard, vertegenwoordiger van den minister De Freycinet, de vice- admiraal Dompierre d'Hornoy en du Petit-Thouars, de schout-bij-nacht Pagnac, die onder admiraal Cour bet in de Chineesche wateren com mandant van de «Duguay-Trouin» was, nog een aantal officieren van zee- on landmacht, onder welke de geheele «état-major» van den «Bay ard,» de prefect van het departe ment der Somme, de onder-prefect en de maire van Abbeville, enz enz. Aan den plechtigen optocht door de stad heeft ook de Bisschop van Amiens deelgenomen, omgeven en gevolgd door wel 600 priesters. De lijkdienst werd gehouden in de kerk van St. Vulfran, waar ook de Bisschop Freppel eene lijkrede heeft uitgesproken, die zooals het bericht, hetwelk slechts tot 1 uur 's namiddogs loopt, meldt- minstens V. een lanöe bekentenis. 14) Daarbij, querida, zelfs wan neer dat liefelijk te huis nog be stond, voor mij was het even vast gesloten, als het mij onmogelijk is pon José tot mij te roepen, om mij fiij te staan mijn echtgenoot te zoe ken! Dus heeft hij u uwe ondoor- lachte, eigenmachtige handelwijze log niet vergeven zeide Ste phanie bedroefd, terwijl zij er even bemoedigend bijvoegde: Doch daar moet gij u niet door laten af schrikken; hij zal vergeven en u helpen, indien gij hem uw leed be- vijf kwartier zou duren, zoodat de geheele plechtigheid in de kerk waarschijnlijk volle twee uren eisckeu zou. Aan het graf zouden de minister van marine, admiraal Galiber, en de heer en Frangois, maire van Abbeville, en Tiburce Ferry, executeur-testamentair, na mens de familie Courbet, het woord voeren. In de Intransigeant betwist de heer Selikovitch de juistheid van de beweringen des majoors Kitchener aan den berichtgever der Matin te Londen en houdt daarentegen al zijne eigene beweringen omtrent Olivier Pains uiteinde staande. Dinsdag zijn te Marseille 25 cholera-sterfgevallen voorgekomen. Bij Iradé van den Sultan van Turkije zijn Assym-pacha en Kia- mil-pacha aangewezen om te onder handelen met Sir Henry Drummond Wolff. De eerste bijeenkomst zou he- dennamiddag gehouden worden. Te Rome heeft men uit Zanzibar de volgende dépêche ontvangen dd. 1 dezer: «Het adviesjacht Barbarigo is eer gisteren teruggekomen van een we- tenschappelijken en commerciëelen onderzoekingstocht aan de naburige Afrikaansche kust, welke meer dan een maand geduurd heeft.» De dépêche maakt van de be weerde bezetting van Port Johnes geen gewag en de officiëele berich ten laten zich daarover evenmin uit. Haarlem, 3 September 1885. In de Dinsdag jl. gehouden zitting van den gemeenteraad van 's Bosch, kend, Don José is een edel mensch - Ja, hij is een edele man: gij hebt daarin gelijk, Stephanie. Hij heeft mij reeds lang vergeven; zijn hart kent jegens mij geenen toorn, slechts liefde! Ja, zulke vurige liefde als ik mij nooit had kunnen voor stellen. Ik leerde dat eerst verstaan en begrijpen, toen ik zelf beminde en toen de klachten van Donna Frasquita mij verrieden, dat ik Don José's levensgeluk verstoord had. Daar hij hooghartig van natuur was, maakte hij hetkiuderlijke meisje nooit met den aard zijner gevoelens bekend; hij wilde zich liever zoo lang verbannen, tot ik naar zijn meeniug oud genoeg zoude zijn, om mij zelve te begrijpen en onpartijdig te kunnen kiezen. Zoo was het, en ik dankte hem met een terughou dendheid, die rechtstreeks streed te gen alle gevoel van dankbaarheid en vertrouwen. Hoe diep zijne smart werd tot hulponderwijzeres aan de openbare meisjesschool voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs benoemd, mej. C. M. E. Eick, alhier. Bij den winkelier in gasorne- menten F. H. le Brun in de Groote Houtstraat alhier, bestaat gelegen heid ter bezichtiging van een nieu wen toestel voor gasbereiding, waar mede, naar verzekerd wordt, ieder in staat is zonder vuur, gevaar of werkman zelf gas te maken. De toestel is eenvoudig en net en wordt evenals eene klok opgewonden, ter wijl door middel van een aspirator de gewone lucht door den toestel wordt gedreven, hierin door een kunstmatig binnenwerk gecarbu- reerd, en na het passeeren van een regulator als brandbaar gas in de pijpen komt. Het gas kan op alle afstanden naar de houders worden geleid, is helder en fraai en minder duur dan het gewone gas in de meeste gemeenten. Voor buitenver blijven, fabrieken, gestichten en ker ken, meer bijzonder op plaatsen, waar geene gasfabriek aanwezig is, kan dit gas eene uitmuntende ver lichting opleveren. Gisteren avond waren weder alhier een groot aantal personen op de been, doch meest nieuwsgierigen, maar de orde is geeu oogenblik ge stoord geworden en geeue glasruiten ingeworpen. Negen patrouilles der huzaren, te zamen 56 man, door kruisten de stad om verderen oploop te voorkomen. Hu en dan was de politie ge noodzaakt een kwaadwillige in be waring te brengen. Zeventien per sonen zijn wegens dronkenschap en verzet gearresteerd waaronder een 17jarige jongeling met een houten been, die werd betrapt op het gooien met steenen naar de huzaren. De twee steeuengooiers van gis- ook washij drukte die niet in woorden uit, deze had hij voor mij niet meer. Gij ziet immers nu wel, dierbare Stephanie, met hoe weinig grond ik dien vriend verzoeken mag, mijn echtgenoot te zoeken, die mij zijne bescherming onttrok. Neen, al wist ik ook in welk werelddeel Don José te vinden was, dan zou mijn trots eveuals de liefde voor mijn echtgenoot niet dulden, hem eene andere mededeeliug te doen, dan die, welke reeds geschied is. Aan het bankiershuis te Marseille, dat mijne geldzaken regelt en eetiige correspondentie met Don José on derhoudt, voor zoo ver dit mogelijk is, zond ik een schrijven voor hem, waarin ik hem den dood van mijn kind en onze voorgenomen reis naar Rusland mededeelde. Daar moet het voorloopig bij blijven. In de gege ven omstandigheden ligt bet buiten mijne mach;, de hulp van Don José in te roepen. Ik reken slechts op teren zijn reeds gedagvaard om zich deswegeu voor de Rechtbank te ver antwoorden. Te ruim 12 ure zijn de huzaren ingerukt, op welk tijdstip alles rus tig was. Naar het Vad. verneemt, zijn er termen gevonden om den onlangs afgetreden commissaris van politie te 's-Hage een pensioen ten laste der gemeente te verzekeren, waarop hij, wat leef- en diensttijd betreft, geen aanspraak kon doen gelden. Dinsdag 15 September a. s. zal het juist 25 jaren geleden zijn, dat de eerste benoeming plaats had van de spoorwegopzieners, belast met het dagelijksch toezicht op de spoorwegdiensten. Van de destijds als zoodanig be noemde personen zijn nog in wer- kelijken dienst de beeren A. J. Hen driks, spoorwegopziener bij den Hol- landschen Spoorweg, standplaats Amersfoort, en J. G. Starck, spoor wegopziener bij den Nederlandsehen Rijnspoorweg, standplaats Armhem. (.U. D.) Met het oog op den minder gunstigen toestand der landbouwers, is door den gemeenteraad van Edam eene belangrijke som minder ge raamd voor huur van het gemeen teland. Naar het U. D. verneemt heeft de Utrechtsche Ijzergieterij, firma A. F. Smulders aldaar, eene belang rijke bestelling ontvangen voor de werken te Panama, en wel de ver vaardiging van tien baggerwerktui- gen (zoogenaamde excavateurs) welke ieder per dag 2000 meter grond kunnen verwerken. Elk dezer werk tuigen heeft vier stoommachines (gezamenlijk van ongeveer 100 paar denkracht), zoodat in het geheel uwen bijstand, Stephanie; wilt gij mij berispen? Ik geloof, dat wij beiden op 't oogenblik te berispen zijn, her nam Stephanie ontwijkend. Gij, omdat gij u zoo weinig ontziet, en ik, omdat ik u zoolang liet praten. Maar nu is het u misschien lichter om 't hart eu ik ben dankbaar, uwe zorgen met u te mogen deelen. De goedhartige non had gelijk. Clarita gevoelde zich zeer verlicht. Terwijl zij sprak, was haar toestand haar helderder en datgene wat zij ondernemen wilde, bevattelijker en duidelijker geworden, daarbij was haar stemming uu ook wat minder gedrukt. Als antwoord op de lief devolle woorden van Stephanie, waar in zich de geheele rijkdom van een trouw, deelnemend hart weerspie gelde, verscheen weder een flauwe glimlach over Clarita's doorschijnend gelaat, waarvan de schoonheid door kommer en verdriet een eigenaar veertig stoommachines op deze toe stellen aanwezig zijn. De baggerwerktuigen bewegen zich door eigen kracht op den daar voor gemaakten spoorweg voort, terwijl de bediening er van geschiedt door twee of hoogstens drie werk lieden. Op de Portugeesch-Israelieti- sche begraafplaats te Ouderkerk is gisterenuamiddag ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van wijlen den heer Teixeira de Mattos, die op reis van Londen naar Vlissingen aan boord der stoomboot overleed. Honderden vrienden en belangstel lenden gaven door hunne tegen woordigheid aan liet graf blijk van deelneming. De opper-rabbijn, de beer Chumaseiro, herdacht in eene boeiende rede de verdiensten van den overledene als menscb, terwijl een lid van het talrijke kantoorper soneel het groote verlies schetste, dat dit personeel had geleden. De broeder van den overledene dankte voor de betoonde belang stelling. De tweede spoorlijn tusschen Middelburg en Vlissingen is thans gereed. Vrijdag komt ze in exploi tatie. Dinsdag was, voor de eerste maal, een restauratiewagen geplaatst in den ochtend-sneltrein van Vlissingen naar Venloo en den namiddag-snel trein in tegengestelde richting. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft dus ook weder, in vereenigiug met de maat schappij der slaapwagens, eene be langrijke verbetering in de samen stelling der treinen gebracht, en daardoor aan de Vlissingen-route voor het verkeer tusschen Engeland en Duitscliland eene nieuwe aantrek kelijkheid gegeven. De reizigers, die Dinsdag reeds dige uitdrukking verkregen had. De zachte Stephanie zag het met be zorgdheid, en, met het oog op die verre reis naar Rusland, waarover de kranke zoo zeer sprak, dacht zij hij zichzelve met droefheidArme, schoone Clarita, ik geloof, dat gij op weg zijt naar het land, waar voor alles, zelfs voor een gebroken hart, rust te vinden is. VI. Ik moet hem vinden. Dageu en weken waren verloo- pen, sedert Clarita's levenshulk door deu golfslag des lijdens voortgedre ven, in de vreedzame kloosterhaven haar anker geworpen had. De daar heerschende rust en stilte deden haar bijzonder goed na al de stormen van ziekelijke opgewondeuheid, die ha ren geest en haar lichaam wel ver zwakt, doch niet ondermijnd had den, zooals Stephanie dit in hare

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1