Raai der Gemeente Haarlem Toen de schoone signora op ze keren avond verrukkelijk gezongen had werd zij, toen zij haar rijtuig besteeg, daverend toegejuicht en een aantal vurige kunstvrienden spanden de paarden af en trokken de zeer verheugde dame naar haar woning. Het regende dat het goot, maar toch ging alles goed, en wel totdat men aan een groot hötel was aan gekomen; drommen menschen ver drongen zich om de chanteuse te zien uitstappen, maar de dame bleef zitten en toen zag de impressario dat men zich vergist had en aan een ander hotel moest wezen. Lachend deed hij dit den «kunst vrienden» opmerken, die toen eens klaps, tot groote hilariteit van het publiek, zeer beslist zeiden: «Neen, verder gaan wij met dit honden weer nipt, je hebt ons maar tot dit logement aangenomen om te trekken en daarmeê basta.» De arme kunstenares moest haar triomfwagen verlaten en in een huurrijtuig naar huis gaan boven dien moest zij, den volgenden mor gen, nog een glasruit betalen die door den distelboom van haar rijtuig was verbrijzeld. De tegenwoordige kellner en vroegere acteur Püschel had in Mei van dit jaar van zijne te Berlijn wonende moeder, op zijn verzoek om hem geld te willen zenden, een brief ontvangen waarin zich voor een bedrag van drie mark aan post zegels bevond. De ambtenaar der posterijen te Hórde, waar Piischel als acteur op trad, was niet bij machte de zegels tegen geld in te wisselen, waarop onze tooneelist in een sigarenwin kel vijf sigaren kocht en er den ver- kooper toe wist te brengen zijne postzegels tegen geld in te ruilen. Toevallig waren twee politie-be- ambten in den winkel en Püschel bood elk hunner een sigaar aan, die aangenomen werd, waarua de beide mannen zich verwijderden. Iets later ging de acteur naar het spoorweg-station en dronk er een glas bier, maar werd, alvorens hij het nog geledigd had, door de beide politiemannen wegens diefstal van jostzegels gearresteerd. u Tevergeefs trachtte de man zich, ^,,iir het schrijven zijner moederen T, or een caoutchouc-stempel, dat hij zich droeg, te legitimeeren, hij f,erd naar het politie-bureau ver- /oerd, waar hij tot zijn verbazing loorde, dat hij niet Püschel maar ie vervolgde paardenspel-artist Biichler was. De stumper werd aan een ge streng onderzoek onderworpenaan gezien zijn haartooi niet met het signalement van Büchler sloot, werd ïijn hoofd betast om te ontdekken )i hij ook soms een pruik droeg; twintig minuten later werd hij echter op vrije voeten gesteld. De beide beambten hadden aan vankelijk, in tegenwoordigheid van den Burgemeester, de geheele siga- ifengèschiedenis eene gemeene leu gen genoemd, maar gaven toen zij onder eede werden gehoord, de mo gelijkheid toe dat zij de sigaren hadden aangenomen. J De preie Zeitimg vond in het ge val aanleiding om er eene sarkas- tische bespiegeling op te leveren en er werd door den rechter eene be- leediging gevonden in de woorden dat de beambten zich «sigaren had den laten cadeau maken», en in de bewering dat Püschel als een ge vaarlijk misdadiger uren lang aan het politie-bureau had doorgebracht. In aanmerking genomen dat de verhaalde feiten voor een groot deel pp waarheid berustten en de arres tatie van Püschel onrechtmatig was geweest, veroordeelde de rechtbank den redacteur Becker van de Freie u,eitwng tot vijftig mark boete sub sidiair tien dagen gevangenisstraf. Het Openbaar Ministerie had vijf honderd mark,subsidiair vijftig dagen geëischt. De twee sigaren komeu jdus nog duur genoeg te staan. De Duitsche reiziger in Afrika's biuneulanden, Paul Reicharddie onlangs heette vermoord te zijn heeft uit Zanzibar een telegram ge zonden, dat hij daar den 20en Aug. net zijne geheele karavaan is aan gekomen. Te Berlijn is onlangs een win kel geopend voor «reizigers, die vergeten hebben geschenken voor hunne familie mede te brengen». Men kan daar van allerlei krijgen, maar de winkel is het rijkst voor zien van houtsnijwerk uit Zwitser land, Beieren of Tyrol en, als men maar opgeeft, waarheen de reis ge weest is, wordt het gekochte, ten bewijze, dat men daar heusch ge weest is, in eene courant van eeno der door den reiziger genoemde plaatsen gewikkeld, van welke cou ranten de winkel een ruime voor raad bezit. In verband met de «onthullin gen» der Pall Mall Gazettever scheen gisteren Rebecca Jarret voor het hof van politie te Londen, be schuldigd van ontvoering van Eliza Armstrong, een meisje van dertien jaren. De behandeling der zaak is uitgesteld tot Maandag. Het hof weigerde cautie aan te nemen. Het Openbaar Ministerie vroeg tevens machtiging eene vervolging in te stellen tegen Stead, redacteur en Jacques, een geëmplooieerde van de Pall Matt, onder betichting van medeplichtigheid aan de ontvoering. De laatste vindiDg op het ge bied van adverteeren, heeft aan Italië haar oorsprong te danken en is, als vele andere goede invallen, zoo eenvoudig dat het verwonder lijk mag heeten, dat er nog nooit iemand opgekomen is. De gedachte is het eerst op den Noord-Italiaanschen spoorweg tot uitvoering gekomen en bestaat daarin dat de plaatskaartjes van zakjes wer den voorzien waarin een rolletje, met advertentiën bedrukt, papier werd gestoken. Men koopt bijvoorbeeld een biljet 7an Milaan naar Venetië en vindt daarbij dan alle gewenschte inlichtingen omtrent de logementen en winkels van laatstgenoemde stad. Ieder advertentie-blaadje is in 40 vakjes verdeeld, 20 aan elke zijde en de prijs van zulk een vakje is vijftien francs per tienduizend plaats kaartjes. Als al die vakjes dus ge vuld zijn maakt de spoorwegmaat schappij circa driehonderd gulden aan advertentiegelden van iedere tienduizend kaartjes. Naar der Munch. Algem. Zeit. uit Napels gemeld wordt, is de waarde der kostbaarheden, die voor eenigen tijd uit de wapencollectie te Turijn gestolen werden, volstrekt niet zoo hoog als aanvankelijk werd gemeld. Die waarde bedraagt toch slechts ruim honderdduizend lire. Een der bewaarders van de collectie heeft zelfmoord begaan, naar beweerd wordt uit gekwest eergevoel, omdat verdenking op hem gevallen was. In een dorp der provincie Almeria in Spanje heeft een ernstige oploop plaats gehad, waar het rij kere deel der bevolking uit vrees voor de cholera gevlucht was. De armen, meest mijnwerkers, hebben verscheidene hunner woningen aan gevallen. De overheid trachtte de orde te herstellen, maar dit leidde tot gevechten, waarhij, naar men verzekert, acht personen omgeko men en twaalf gekwetst zijn. De Standard bevat een telegram uit Athene, vermeldende dat twee dames, die onlangs door eene roo- verbende uit de Turksche provincie Epirus, uit hare woningen in de stad Mezzova gevankelijk waren weggevoerd, thans door de bandie ten op vrije voeten zijn gesteld, nadat dezen den gevraagden losprijs van 8000 Turksche ponden hadden ontvangen. Behalve het verlies liarer vrijheid hadden de dames over niets te kla gen gehad, wat de behandeling die zij van de zijde der roovers onder vonden betreft. In een te Texas verschijnend blad, komt de volgende reclame voor: De slagtanden van een mastodont, die onlangs in Illinois gevonden werd, wogen ieder honderd vijf en zeventig pond, welke ontzettende tandpijnen moet zulk een dier wel gehad hebben! Toch wordt ook dergelijke pijn door de tinctuur van James Brown verdreven. Te Boston treedt in 't laatst van Juni jl. een jong man een tapperij binnen en vraagt een glas whisky. Hij ziet er bleek en gejaagd uit, en op de vraag van den restaurateur of hem iets deert, antwoordt hij met het beklag, dat hij zoo zenuwachtig is en 's nachts niet slapen kan. Wel, zegt de man, daar weet ik raad voor. ga 's avonds een uur lang hout zagen, dan zult ge kunnen slapen als een roos! Ik weet nog beter middel zegt daarop een ander, die dit hoorde: wil je dood-af wezen, ga dan maar eens heen en zoek eene betrekking! Die dat zei, was een van de hon derd en dertien, die solliciteerden naar een baantje bij de posterij, maar niet zoo gelukkig waren om te be- hooren tot de zes-en-dertig, die slaagden in het examen dat negen uur bijna onafgebroken duurde, in welken tijd vijftig vraagstukken moesten werden uitgewerkt. Meer dan een was onder het examen van overspanning onpasselijk ge worden. 't Blijkt dus wel ook in Amerika niet zoo gemakkelijk te wezen om aan eene betrekking te komen. Eenige weken geleden verkon digden reusachtige aanplakbiljetten te San-Erancisco, dat mejuffrouw Pepi Gallmeijer, uit Weenen, er bin nenkort zoude aankomen ten einde eene serie gastvoorstellingen te ge ven. De hoofdcommissaris van politie der stad, die vermoedelijk wist dat de Oostenrijksche actrice gestorven was, zond, ter verwelkoming van de verwachte dame, eenige detecti ves naar het spoorweg-station die haar, maar in genen deele in triomf, naar het politiebureau geleiddeti. De kunstenares, eene ongeveer vijftigjarige dame uit New-York Jane Smith genaamd, verklaarde dat zij het recht had eiken theater-naam aan te nemen die haar goeddacht. «Dat is zeer waar», antwoordde de commissaris, «maar geen naam die ten doel heeft het publiek op be drieglijke wijze om den tuin te lei den.» Aangezien mejuffrouw Smith on der haar eigen naam geen publiek trok en, als pseudo-Pepi, geen pu bliek mocht trekken, verliet zij de stad om waarschijnlijk elders het zelfde kunstje te beproeven. Een zwarte gedachte. Miss Rosalina, de dochter van een rijk Poolsch koopman van Wilkesbarre in Pennsylvanië, was, tot groot ver driet van haar ouders, verliefd ge worden op een knappen negerjon gen, koetsier bij een naburige fa milie. Wat de ouders ook deden om hun dochter op minder zwarte ge dachte te brengen, het was den mo- riaan geschuurdmiss Rosalina was verliefd en bleef verliefd. Op zeke ren dag vernamen de ouders, dat hun Rosalina zich met haar zwar ten minnaar wettig in den echt had laten verbinden. Groote ontsteltenis en verbittering tegen alderman Groft', die de jongelui getrouwd had. Maar deze overheidspersoon bezwoer bij kris en bij kras, dat hij er ingeloo- pen was. Hij had stellig gedacht, twee jon gelieden van het zwarte ras in den echt te verbinden en Rosa lina had zich, voor de gelegenheid, van top tot teen zwart gemaakt. 't Bovenstaande leest men in de Amerikaansche bladen als een recla me van een fabrikant in schoen smeer VERGADERING VAN DEN VAN Dinsdag 1 Sept. 1885. Aanwezig 23 leden. In deze zitting werden de nieuw benoemde leden, na eedsaflegging, door den Voorzitter welkom gehee- ten, waarna men overging tot de behandeling der punten van de agenda. Uit de gemeentebegrooting voor 1886, die in ontvangst en uitgaaf zal bedragen een som van f 902,2 1 5,135, blijkt, dat ten gevolge van de thans heerschende wetgeving f45,000 meer zal moeten geheven worden, welk bedrag uit opcenten op de personeele belasting zal moeten gevonden wor den. Na de benoeming der vaste Com- missiën uit den Raad, kwam aan de orde een voorstel van B. en W., tot het besteden van een bedrag van f 1529,15 voor benoodigde meubelen, ten behoeve van school E. Dit on derwerp was in de vorige zitting aangehouden, daar een abuis in de rekening voorkwam. Men had in plaats van «raamwerken voor bor den», eenvoudig «borden» gesteld; bovendien waren nog enkele andere punten onduidelijk. De heer Stoel stelde voor, den post voor jaloezieën te verminderen met f 500, daar men even goed gordijnen zou kunnen nemen. Dit amendement werd verworpen met 12 tegen 11 stemmen en het voorstel van B. en W. met 18 tegen 5 stemmen aangenomen. B. en W. stelden voor mej. A. de Vlaming mede te belasten met het onderwijs in de Nederl. taal, aan de meisjesschool voor m. o. De heeren Macaré en Krelage hadden bezwaar tegen het tweede gedeelte van het voorstel, luidende «aan te nemen het voorstel van B. en W. tot regeling van het onder wijs aan genoemde school, in den geest als in de door hen overge legde stukken is aangegeven.» De heer Derx vroeg, of voor de meerdere lesuren geene vergoeding behoort te worden gegeven, hetgeen Voorz. beantwoordde met te verzeke ren dat dit onnoodig is, aangezien geene der leeraressen ts veel lesuren heeft. Het tweede gedeelte van het voor stel werd daarop met algemeene stemmen verworpen en het le ge deelte van het voorstel van B. en W. aangenomen. De memorie van toelichting, ge voegd bij het rapport der commissie van financiën, betreffende de ge meente-rekening over 1884, had bij de minderheid der commissie tegen spraak ontmoet. De heer de Kanter beweerde, dat de balans een geheel ander voorko men verkreeg, naarmate men zich op het standpunt stelde, dat van 186080 hier was gevolgd, dan wel wanneer men het stelsel toepaste, dat na 1880 was aangenomen. Daar over wilde hij echter verder niet uitweiden. De staat der oninbare posten had echter zijne opmerkzaam heid getrokken. Van de aangesla- genen in de eerste klasse waren 230 vrijgezellen weigerachtig geweest om te betalen en in de klasse be neden f 500 waren 57 pCt. oninbare posten voorgekomen. Indien daaraan niets te veranderen viel, stelde hij de vraag, of het dan nietwensclie- lijk zou zijn, het laagste bedrag, waarvan belasting werd geheven, te verhoogen. De heer Macaré gaf te kennen, dat de memorie van toelichting z. i. geheel op zich zelve staat. Door de gemeente-rekening goed te keuren, spreekt men geenszins een oordeel uit over de memorie van toelichting. De rekening werd daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De eerste suppl. begrooting voor 1885 deed de vraag rijzen, of de opbrengst van de afbraak der ca- valeriestallen als gewone ontvangst mocht worden aangemerkt. De heer de ICanter beschouwt deze opbrengst, bedragende pl. m. f 6000, als een buitengewone ontvangst. Enkele leden waren het daarmede eens, andere niet. Na eenige discussie werd het amendement-de Kanter met 13 te gen 9 stemmen verworpen en het voorstel van B. en W. om het be drag als gewone ontvangsten te be schouwen, aangenomen. Eenige begrootingen werden ver volgens goedgekeurd (reeds in ons vorig nummer vermeld) en aan J. H. Huel, op zijn verzoek, in koop afgestaan 142,71 cA. gemeentegrond tegen den prijs van f2 per cA. Bij de behandeling der missive van de kweekschool voor onderwij zeressen, meende de Voorz., dat hier eene hijzonder groote som voor on derhoud van meubilair was uitge trokken. De heer Heshuijzen heeft verno men, dat dit aan toevallige omstan digheden was te wijten en het ge volg van bijzondere uitbreiding. De voornaamste discussiën waren hiermede ten einde. RECHTSZAKEN. Wij laten hier volgen de eenigs- zins verkorte akte van beschuldiging ingebracht tegen J. M. Lorette, be schuldigd van den moord op den Japanschen gezant, Sakurada, van welke akte Maandagavond jl. door den deurwaarder-crimineel bij het gerechtshof te 's-Hage, den heer Pontier, aan haar beteekening is gedaan Jeanne Marie Lorette is 21 jaren oud en te Molenbeek St. Jean, bij Brussel, geboren. Zooais men weet heeft beschul digde met haar slachtoffer, den Ja panschen zaakgelastigde Sakurada, sedert Nov. 1883 in ongeoorloofde betrekking gestaan. Sakurada wilde hier echter een einde aan maken en beschuldigde heeft daar ook in toe gestemd, echter later is zij er op teruggekomen en heeft meermalen gedreigd zelfmoord te plegen. De beschuldigde kwam allengs tot het besluit om de poging tot zelfmoord niet alleen te doen staan, maar daaraan te verbinden een moord aanslag op den persoon, die zij als de oorzaak beschouwde van al hare grieven. Te Rotterdam met den heer Saku rada in het hötel de Hollande ver toevende, begeeft zij zich 's nachts naar de kamer No. 16 van haar broertje en schrijft daar met potlood het volgend briefje, in de Fransche taal, het regel voor regel omslaande, opdat haar broeder het niet zou le zen en het vervolgens medenemende naar kamer No. 12 «Ik zal mij dooden en dien man ook, die een ellendige egoïst is en die de Europeesche vrouwen slechts beschouwt naar zijne inzichten over de Japanneesche. Wij zijn beschaafd en geleerd en men vernedert ons niet ongestraft. Waarschuwing voor kuichelach- achtige en laffe Japanneezen. «J. Lorette.» Ik wensch zoo min mogelijk ge rucht, het is voor beiden slecht. Vaartwel allen die mij hebben be mind lieve vader, lieve zuster en broeder. «Vergeeft mij.» Te ongeveer half vijf uren des morgens haalde de beschuldigde uit haar japon, die over een stoel hing, de revolver, waarmede zij zich tot den verslagene wendde, die toen wel niet sliep maar toch niet bemerkte wat er verricht werd, en bracht tot tweemaal toe de revolver tegen zijn rechterslaap en trok die telkens terug, waardoor zij de overtuiging verkreeg dat deze handgreep niet werd opgemerkt. Daardoor aangemoedigd deed zij hetzelfde ten derden male, doch trok toen het vuurwapen af, dat van zes scherpe patronen voorzien waskaar- op zij niet zoozeer door den knal als door het vuur en het uit het lichaam stroomend bloed ontwaar de, dat het schot maar al te goed getroffen had. De beschuldigde beweert als toen onmiddellijk de revolver op zich zelve te hebben willen afschieten, hetgeen niet gelukte, waarop zij die wegwierp en zich met den op de nachttafel klaar liggenden dolk ver schillende worden in de beide polsen toebracht, die echter van geheel on- beduidenden aard waren, zoodat het gebruik der handen er niet door werd belemmerd. De verwonde, die geheel bewus teloos was, is naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht, alwaar hij, steeds in denzelfden toestand met reutelende ademhaling, des avonds van 15 Maart te 10.35 is overleden. Bij proces-verbaal van den heer officier van justitie te Rotterdam van 15 Maart jl., is nog geconstateerd, dat op dien dag omstreeks 4 uur des namiddags de besch. bij het ziek bed van den verslagene is gebracht, waarop zij aanhoudend riep«mede lijden! medelijden! vergeving, ver geving! ik ben eene ellendige»! en ofschoon de lijder nog eenige bewe ging maakte, «Hij is dood, ik heb het gedaan, ik ben eene ellendige!» Op grond van een en ander wordt Jeanne Marie Lorette door den proc.- generaal beschuldigd van moedwil- ligen doodslag met voorbedachten rade en geleider lage. LEGER EN VLOOT. Gisteren is te Amsterdam aangekomen de heer Ramiro de Hruna, kolonel der genie in Spaanschen dienst te Madrid, met opdracht om zieh op de hoogte te stellen van de ka zerneering, voeding, kleeding enz. der mili tairen hier te lande. AANBESTEDINGEN. Uitslag van de door Burg. en Weth. van Rotterdam op 2 Sept. gehouden openbaie aanbesteding van verschillende gebouwen ten behoeve van de uitbreiding der gemeente- gasfabriek aan den Rechter Maasoever: 1. A. J. van Lient te Amsterdam, f 479.800 2. B. Yoordendag Azn te Dordrecht f409 300; 3. G. Keij te Rotterdam, f407.000; 4 H. J. Nederhorst en C J. C. Hoogendijk te Gouda f484.848; 5. P. G Winters te Kralingen en C. J. van Tusschenbroekte Rotterdam, f417.400; 6. M L van Spanje en C. Meijns te 's-Hage, f419 997; 7. H. Stelwagen te Rotterdam, f 3S4.9008. M. A. J. Taverne te 's-Hage, f 389.0849. J. J. van Sluisdam te Dordrecht f451.400; 10. Ph Verbruggen te Waddiiigsveen f447.447.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3