eensklaps zijn domme snuit aan het verbaasde publiek te aanschouwen. Karl Moor, die door het geraas in de meening versterkt werd, dat de verwachte gedaante optrad, sloeg de handen voor de oogen en riep met pathos uit: «Ontzettende begoo cheling! Het is mijn vader!» Een boer en boerin in Glatt- felden, in het Zwitsersche kanton Zurich, keerden onlangs met hunne beide kinderen en een dienstmeisje haastig huiswaarts, om een drei gend onweder te ontkomen. Zij werden echter door de bui over vallen. Om spoediger voort te ko men, hielp de man het meisje bij het duwen van den kinderwagen, waarin de twee kleinen zaten. Daar sloeg op eens de bliksem, waarschijnlijk aangetrokken door een zeis die de boer over den schou der droeg, door diens lichaam in den kinderwagen, welke in brand geraakte. De boer viel dood neer eu de meid zonk bewusteloos op den groud. De boerin, die eenige schreden achter hen liep, werd ook op den grond geworpen, maar zij stond spoedig weer op en rukte de beide kinderen uit den brandenden wagen. Het eene was dood en het andere had erge brandwonden bekomen. Het dienstmeisje is niet gevaarlijk gewond. Zij was echter uren lang niet in slaat een woord te spreken of eenige beweging te maken. - Reusachtige mierenzwermen werden 6 Augustus tegen den avond te Solothurn aan de noordelijke zijde der stad waargenomen. De insectenmassa bewoog zich tamelijk stiel naar het oosten langs de Aar. Zij bestond uit afzonderlijke zwer men, die 300 h 400 M. ver zicht baar waren, en van verre het aan zien van rookwolken hadden. Elke wolk bestond uit 50 tot 100 verti cale zuilen de insecten omzwermen eene verticale lijn en vormen zoo dikke kolommen. Wel 20 minuten lang zag men de massa voorbij trekken. De insecten vlogen op eene hoogte van ong. 30 M. boven den bodemhet waren kleine, gevleu gelde zwarte mieren. Op de wegen noordelijk van de stad zag men er ;ene menigte roudloopen, en in de itad waren straten en huizen er nede bedekt. Daar bet voor de we renschap van 7eel belang is te we en, van waar deze massa mieren iwam en waarheen zij ging, zijn vaarnemers er van uitgenoodigd ïunne opmerkingen daaromtrent nede te deelen. Te Moskou verwekt een neu- renproces groot opzien. Eene adel- ijke dame in die stad was zoo on gelukkig een gebrekkig reukorgaan e bezitten en wendde zich daarom ot den «neuzenfabrikant» Richter, [ie op zich nam haar, voor vijf en wintig roebels een verbeterden neus e verschaffen. De geleverde neus kon der dame chter niet bevallen en zij eischte aarom, langs gerechtelijken weg, erugbetaling van het honorarium. )e fabrikant merkte op dat hij de ame bij de bestelling had gezegd at hij twee soorten van neuzen ervaardigde en wel van vijf en eventjg en van vijf en twintig roe els, maar dat hij slechts voor de erste soort eene algeheele garantie on geven. De aanklaagster had een vijf en zeventig roebels willen esteden en, in de hoop dat die oed zou uitvallen, een neus van e tweede kwaliteit besteld. De rechter heeft in het zonder- nge geval nog geen uitspraak ge- aan. Nabij de Amerikaansche stad Iristol, aan de oevers van de Dela ware, bestaat eene planten- en zaad- weekerij, die zeker de grootste ter 'ereld is. Zij is gevestigd op bet mdgoed Bloomsdale, en de eige- aars David Lardreth en Zn. bezit- m daarneven nog uitgestrekte groll en in Virginie en Wisconsin. Men indt er meer dan 1000 soorten boo- len en gewassen uit alle landen er aarde. Verleden jaar zaaide men r 40 millioen kolen en voor f 36,000 an uien, en alleen van meloenen- agurkenzaad werden jaarlijks 240 mtenaars verkocht. Men heeft er roefvelden, waar alle gewassen ge weekt worden, en welke naar klas- in genummerd en geboekt zijn. De rma levert jaarlijks voor honderd- aizenden aan zaden, en Philadel- hia zendt jaarlijks 30,000 wagen ladingen stal- en straatmest naar deze geheel eenige kweekerij, waarin ook allerlei proeven met kunstmest stoffen gedaan worden, deze inrich ting is van veel nut voor dekennis van tuinbouw en boschcultuur. Voor 100 jaar werd de zaak door den grootvader der tegenwoordige eige naren gesticht. Voor brieven, voor welke ter stond na aankomst der plaats van bestemming door den afzender eene extra-bestelling wordt verlangd, wordt in de Vereenigde Staten de uitgifte van een nieuwen postzegel voorbereid. Volgens de teekening, die in de laatste zitting van het congres goedgekeurd is, belooft deze postzegel evenals de andere Ameri kaansche zegels een waar kunstwerk te worden. Hij zal eene grootte ver krijgen, gelijk aan tweemaal die der tegenwoordige zegels, en heeft den vorm van eene banknoot van één dollar. Op de linkerhelft is de uiterst fijn uitgevoerde afbeelding van een telegrafist in zijne uniform (blauw laken met roode streepen op de mouwen) te zieD. Hierboven staan als opschrift de woordenUnited States Special-Postal Deliveryd. w. z. «Vereenigde Staten. Bestelling met extrapost». Aan den beneden rand van den postzegel is de waarde (10 cent) in cijfers en letters uitge drukt. De gebeele teekening munt uit door smaak, schoonheid en nauw keurigheid. Aan de American Bank- note-Compagnie te New-York is de vervaardiging van dezen postzegel opgedragen. KOLONIËN. BATAVIA, 28 Juli. Van den civielen en militairen goeverneur van Atjeh is het vol gende telegram ontvangen: «Alge- meene toestand vrij rustig. Aan boord van het stoomschip Canton varende onder Engelsche vlag, op 15 dezer ter reede Edi, is eene groote lading wapens en munitie, bestemd voor de Noordkust van Atjeh aan gehaald. Het schip is naar Oleh-leh opgebracht. Het voorloopig onder zoek is afgeloopen, de oorlogsbe hoeften zijn in beslag genomen, het schip aangehouden, in afwachting dat de op te leggen boete betaald, ot borgtocht gesteld zal worden, waartoe door den gezagvoerder stap pen worden gedaan. Aan het rapport omtrent den stand van zaken in de Westeraf- deeling van Borneo, van 15 Juni tot 15 dezer, wordt het volgende ontleend De rust werd in dit tijdperk niet gestoord. De sporen van ontevreden heid werden langzamerhand minder merkbaar, terwijl ook de politieke toestand vrij gunstig was. De in- landsche vorsten beijverden zich, om de bestuursmaatregelen te steu nen, wanneer dit verlangd werd. De op 20 Mei door den civielen en militairen bevelhebber uitgevaar digde proclamatie, waarbij o. a. aan hen, die zich tot den opstand had den laten medesleepen en geen deel hadden gehad aan den moord op den controleur J. C. Rijk, onder zekere voorwaarden vergiffenis werd toegezegd, had veel tot geruststel ling der gemoederen bijgedragen. Daar de termijn, voor den terugkeer der vluchtelingen gesteld, eerst dec 10en Juli verstreken was, kon nog niet worden opgegeven, hoeveel per sonen van de opengestelde gelegen heid tot terugkeer gebruik hadden gemaakt. Een der hoofdschuldigen, de Chi nees Tjia A Ngie, gaf zich den 6en Juli te Mandor vrijwillig over. Het aantal arrestanten was dientenge volge tot 20 gestegen, terwijl er nog 15 personen, die strafrechterlijk ver volgd moeten worden, voortvluchtig waren. De zending van Zr. Ms. stoomschip Salak naar de eilanden bij de kust was vruchteloos afgeloopen, evenals die van het goevernements-stoom- schip Zwaluw naar de Tambelan- eilanden. Wel werden op deze laatste eilan den eenige Chineezen gearresteerd, maar bij onderzoek bleek, dat zij niet tot de schuldigen behoorden. Van den Radja van Serawak werd de toezegging verkregen, dat pogin gen zouden worden aangewend, om, indien de vluchtelingen zich aldaar schuil hielden, hen op te sporen en uit te leveren. Het onderzoek naar de schuld van de opstandelingen, die zich in arrest bevinden, werd, ook gedurende de poeasa, ijveiig voortgeztt. De opruiming der versperring in de Mandor-rivier middels dynamiet had nog geen plaats kunnen vinden, omdat de waterstand nog te hoog was. De vorderingen aan den weg Pon- tianakKopiang waren, om de re denen in het vorig verslag vermeld en ten gevolge van de sedert inge treden poeasa gering. Toch bestond er hoop, dat de weg nog vóór het einde van Juli gereed zou komen. Uit de afdeeüng Sintang werd het volgende gemeld: Volgens bericht van den contro leur der Boven-Kapoeas had Patti Baning, een Dajaksch hoofd dat zich in den laatsten tijd zeer gecompro mitteerd had met sneltochten, zich bij het bestuur aangemeld ter er langing van vergiffenis, en waren door Patti Ambal alias Pa Bliti, een der voornaamste snellers, wonende te Boekit Gedoog, wederom pogin gen aangewend om zich met de Am- balau-Lebojan-dajaks te verzoenen. Voorts werd van den controleur der Bataug-Loeparlanden het bericht ontvangen, dat aan NgoembaDg, het hoofd van de tegen het bestuur in verzet zijnde Serawak-dajaks, door den radja van Serawak eene boete was opgelegd van 60 dollars, en aan de volgelingen van Ngoembang ieder 80 dollars voor hunnen sneltocht naar Ankari. Uit een nader rapport omtrent de veeziekte in Bekassi (residentie Batavia) blijkt, dat aldaar tusschen 4 t/m. 10 dezer 6 nieuwe gevallen van veeziekte werden geconstateerd. Te zamen waren in dat tijdsverloop onder behandeling 20 dieren, waar van 4 stierven, 1 op last van den eigenaar werd afgemaakt, en 3 her stelden, zoodat op 10 dezer nog 12 onder behandeling bleven. Uit de residentie Soerakarta wordt bericht: In de afdeelingen Wonogiri en Bo- jolali werden van 21 Juni jl. t/m. 10 dezer 22 runderen aangetast. Van dat aantal en van de aan het einde van het voorafgegane tijdvak onder behandeling gebleven 4 zieke bees ten, herstelden 6 en stierven 19, zoo dat op 10 dezer nog slechts 1 ziek beest onder behandeling bleef. De resident der Preanger Re gentschappen deelt mede, dat op 18 dezer te Garoet eene aardbeving is gevoeld, beginnende met zware verticale schokken en eindigende met een lichten horizontalen schok. De beweging plantte zich voort van het Noordoosten naar het Zuidwes ten en duurde circa 20 seconden. De resident van Menado bericht, dat op verschillende tijdstippen in Mei en Juni te Taboekan (Sangir- eilanden), te Bolaiing (Bolang Mon- gondo) en te Kema schokken van aardbeving zijn waargenomen, alle in de richting van het noorden naar het zuiden. Een bericht van den resident van Probolingo meldt, dat te Loemadjang in den nacht van 17 op 18 Augustus eene zeer ver hoogde werking van de Lamongan was waar te nemen. Schade werd niet aangericht. Luidens bericht van den resi dent van Cheribon, is op 22 Aug. in bet Chineesche kamp te Tjamis brand ontstaan en het geheele kamp, met uitzondering van eenige stee- nen woningen en de daarachter staande lamboe-gebouwen, eene prooi der vlammen geworden, ter wijl ook van de aangrenzende kam pongs Limoes-noengal enKota-Kaler een groot gedeelte in asch werd gelegd. De goevernements-gebou- wen en werken bleven gespaard, alleen was van de overdekte brug over de Tjileueur het dak afge brand en het dek gedeeltelijk ver koold. Eerst tegen 5 uur des na middags was men den brand meester. De aangerichte schade werd op on geveer ƒ40,000 geschat. De Deli Spoorweg-maatsch. heeft in haar kantoor bezoek gehad van een paar uiterst'brutale dieven, die uit de brandkast 450 dollars medegenomen hebben. De dieven schijnen eerst eene visite gemaakt te hebben aan-, of in relatie te heb ben gestaan met personen uit het huis van den boekhouder der D. S. Maatschappij, den heer de Klerk, uit wiens jas de sleutels verdwenen zijn,waarmede de Millnersafe geopend is. Uit onwetendheid of misschien uit voorzichtigheid is eene som van f 5000 in bankpapier, die ook in de brandkist lag, onaangeroerd ge bleven. Den 27en Juni kwam ter reede van Ternate het stoomscheepje «Corido,# bestemd voor den handel op Niew-Guinea en op de omlig gende eilanden. Met het scheepje is uit Europa medegekomen een duiker met een geheel nieuw naar de laatste uitvindingen ingericht toe stel, zoodat, indien het blijkt, dat de bodem der zee voldoende rijk aan paarlen is, de «Corido» met paarlvisschen uitstekende diensten kan bewijzen. Het vaartuigje meet nog geen 20 last, en is zoo rank dat men de Hollandsche zeelieden moet bewonderen, die den moed hadden het over den Grooten Oceaan naar Indië te brengen. Gedurende de laatste drie maanden was er te Ternate beweging op de reede. Een zestal schepen brachten flinke ladin gen uit Nieuw-Guinea aan, en waren de prijzen niet zoo gedrukt geweest, dan zou er goed geld zijn verdiend, wat nu minder het geval was. Geruimen tijd geleden maak ten de dagbladen melding van een paar beelden, welke in eene der gieterijen in Nederland vervaardigd werden voor rekening van een Chi- neesch officier te Samarang. Die beelden, een paar levensgroote leeuwen op voetstukken, zijn voorzien van het ondervolgende op schrift in Chineesche karakters: «edel wild aast niet op krengen.» Korten tijd geleden werden die beel den te Samarang aangebracht, maar omdat de vracht te duur was p. m. f 600, wenscht de besteller ze niet te ontvangen. Om die reden zijn zij ten tolkan- tore voor rekening van den lande publiek verkocht en hebben onge- f475 opgebracht. Kooper is de heer M. S., die daarmee een slaatje zal maken, daar die beelden f2000 fa brieksprijs kosten. tiriEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. 2e- kl. bij liet binn. best. op de bezitt. buiten Java eu Madoe-ra H. E. van Swieten. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, we gens ziekte aan den len luit. der artill. G. C. P. Poelman. Een locomotief overrompeld door een Ratelslang. Hendrik Andrews, een oud machi nist op de Nashville, Chattanooga en St. Louisspoorweg, deelt een be langwekkend verhaal mede, om trent de overrompeling zijner ma chine, toen hij een passagierstrein achter zich had. Hij bestuurde de locomotief, No. 56, en hij vertrok met een vollen passagierstrein uit Nashville,met bestemming naar Chat tanooga. Te Ala hielden zij stil om hout in te nemen dat zij in hunne armen naar de tender moesten dragen. Voort ging het weder, toen de stoker Jim Wilson, even vóór dat zij aan het station te Andersom kwamen,zich omkeerde om hout in te nemen en plotseling uitschreeuwde, «Groote God, kijk die ratelslang eens.» «Ik sprong op», vertelt de machi nist, «toen bij deze woorden uitte en zag, tot mijne ontzetting een reusachtige ratelslang, die over den tender klom, met haar lijf half over den overloop. Mijn haar begon te berge te rijzen, zoodat mijn muts afviel en indien ik zeide, dat ik schrikte, zou ik geen tiende part van de waarheid zeggen. Jim gaf een gil en toen ik een paar seconden later omkeek om te zien, wat hij uitvoerde, zag ik de ratelslang bij de machine rondkruipen, maar Jim was nergens te bespeuren. Hij had mij juist verlaten. Ik sloot de stoom klep en sprong over de slang heen, die ratelde, terwijl ik den sprong nam en in den tender terecht kwam. Terwijl ik daar op een stuk hout stond, zag ik hoe de slang zich zonder plichtpleging van het terrein meester maakte. De stoom was niet volkomen afgesloten en daar ik wist dat een volle passagierstrein aan de genade van die slang was overge leverd, vloog ik terug met een stok in mijn hand, toen de ratelslang, die het gerucht, dat ik maakte, hoorde, haar staart opstak en heel hard begon te ratelen, dat besliste alles. Op dit oogenblik waren wij den top des bergs gepasseerd en gleden flink voort. No. 6 wachtte te Ste venson op ons, en ik wist, dat, in dien deze slang de machine bestuurde totdat wij daar aankwamen, de lijk schouwer der stad wel een week lang werk zou hebben. Ik kroop daarom over den tender, bereikte zoo den postwagen en ver telde, wat er gebeurd was aan Char les Henderson den postbode en ver volgens aan Frank Armstrong den conducteur van den sneltrein. We hielden nu heel snel een kort be raad en besloten, dat er iets moest gedaan worden en wel heel spoedig. De trein ijlde voort 'en de gedachte, dat No. 6 op ons wachtte te Ste venson, maakte ons bijna waanzin nig van angst. Wij wapenden on3 met pistolen, die ons door den amb tenaar der ambulance werden ver strekt, kropen nu voorzichtig naar den tender en zagen nu dat de slang zich op den vloer had uitgestrekt vlak bij het kijkglas. Wel, het kostte ons geen drie seconden om haar drie kogels in het lijf te zenden. Ze trof fen zoo snel en zoo juist, dat de ra telslang moisdood was, eer ze zich kon verroeren. Nu wierp ik de slang er uit, greep de stoomklep en bracht no. 56 veilig en wel te Stevensonen vreerad genoeg was de eerste, dien ik daar zag, de lijkschouwer, maar den hemel zij dank, hij had geen enkele schouwing te doen. VAKIA In een restauratie liet een der gasten den eigenaar van het lokaal verzoeken, bij hem te komen. «Mijnheer», zeide hij, men vertelt dat mejuffrouw uwe dochter zich persoonlijk met het koken belast; is dat waar? «Dat is volkomen waar.» «In dat geval heb ik de eer aan zoek om haar hand te doen.» «Hoe, zijt ge in zoo hooge mate gastronoom, dat ge....» «De gast haalde eene portefeuille te voorschijn en nam er een goud blonde haarlok uit, terwijl hij met trillende stem zeide: «Voor dit blond mijnheer gevoel ik een waren hartstocht. Sedert een maand zamel ik al de haren bijeen die ik hier in het eten vind.» Bediende in een manufactuurwin kel. «Dit is het laatste wat ik u in rood kan laten zien. Ik heb nu alles voor den dag gehaald wat wij in het magazijn hebben, en als ook dit niet dienen kan, kan ik u tot mijn leedwezen niet helpen.» Student. «Ha, eindelijk de juiste kleur.» «Dat doet me plezier. Hoeveel el mag ik afsnijden?» Student. Haalt een doosje voor den dag waaruit hij een duiveltje laat springen. «Ja, zie je, dat duiveltje heeft het ongeluk gehad zijn tongetje af te bijten; geef mij nu maar zooveel als ik noodig heb voor een nieuw tongetje.» Meester. Hoeveel oorlogen hadden wij met Engeland? Leerling. Vijf, meester. Meester. Tel ze dan eens op. Leerling. Een, twee, drie, vier, vijf! De zelfkennis. Wat, nog niet 'n 25 gulden wil je me leeneu; mij, je ouden vriend, je tweede ik? Amice, die 25 gulden kreeg ik nimmer terug; ik ken mij zei ven Dame voor het portret van haar overleden echtgenoot. Zeer fraai, prachtig, ik ben opgetogen maar het portret heeft één groot gebrek ik vind niet het geringste spoor van gelijkenis. Schilder (zeer verontwaardigd). Gelijkenis, gelijkenis, mevrouw, wan neer u dit wenscht, ga dan maar naar den fotograaf, die maakt dat het lijkt maar ik, ik ben god dank kunstenaar! Hard van begrip. Zij. Je durft mijne hand vragen, onbeschaamde? Nimmer zal ik zoo'n man toebehooren, die speelt en meer ondeugden dan deugden heeft. Ver wijder je onmiddellijk, of ik roep mijn vader, dan zal die je de deur wijzen. Hij. Clothilde, 't is toch niet je bedoeling me 'n blauwtje te laten loopen LETTEREN EN KUNST. De bekende Bonapartistisehe bladen, ,Le Constitutionele <n „Lc i'njs-, bet laatste

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3