VERGETEN. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks .uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. AD VERTEN TI 15 N: RIOLEN. Raming f2050. ALGEMEEN 0VER7JCJIT. F EU I LL ETON. HUNNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: (ompagnie Générale de j. ub licit e Btrangère G. l. DATJBK Sr Co., JOH. F. JON BS. Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Hontmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoen. Donateurs eu leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op ertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van 'kunstnijverheid, op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceuls per persoon. Donateur» en »den der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral •an Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op kostelooB van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindercH van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Tevlers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend on Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS an Haarlem zullen op Donder- Lag 17 September e.k.'snamid- ags ten 2 ure, op het Raadhuis in ,et openhaar bij enkele inschrijving lanbesteden Het OEMPEV van eene SEOOT. Het ÖVEES- SSattKJSGES en bSG- GET van een bij de gemeente voorbanden SSSÖOE van Portland- Cement, bet OPMOO- ©E® van bet TiEft- HEÏ®, bet maker; van SsSEST Si A TI GSC R' het ZETTE® van KOP- JLACSE® en eene H911- T15S §CBfiAJTTK®« in de Koasenprïeelstraat. De voorwaarden liggen ter lezing :r Gemeente-Secretarie, op alle erkdagen, van des voormiddags 10 it des namiddags 4 ure. De plaatselijke aanwijzing zal ge bieden des Vrijdags vóór de he eding, 's morgens ten 101/2 ure. Inlichtingen zijn te verkrijgen tus- :hen den dag der aanwijzing en en der besteding, 's morgens van —10 ure, aan het Bureau van emeentewerken, Koningstraat 2. Haarlem, 3 Sept. 1885. E. A. JORDENS. He Secretaris P. v. d. ELST, L. S. Vrijdag werd te Madrid een legram ontvangen van den goe- imeur der Philippijnsche eilanden sldendDe Spaansche oorlogssche- VII. In de groote wereld. Deszelfs geheele persoonlijkheid is wel in staat belang in te hoe- men. Clarita voelde dat onwille- urig toen zij de diepe buiging n den voorgestelde beantwoordde it een liefelijke kalmte en zijn eressant gezicht gadesloeg. De istige, eenigszins melancholische aarmoedige uitdrukking,die daarop lezen stond, kon alleen reeds zijn orrecht een lieveling der da gwereld te zijn doen verkla- i. En inderdaad, ofschoon mijn- sr von Karin reeds de eerste pen kwamen te Yap en bereidden de inbezitneming van het eiland voor, toen een Duitsche kanonneer boot in den namiddag van 24 Aug. aankwam en manschappen aan wal zette, die de Duitsche vlag heschen en bezit van het eiland namen voor Duitschland. De Spaansche bevel hebbers protesteerden. De ministers deelden dit telegram per telefoon mede aan den koning, die te La Granaja vertoeft. Het Spaansche Ministerie heeft den gezant te Berlijn gewaarschuwd om zich gereed te houden, ten einde op ontvangst van het eerste bericht zijne paspoorten te vragen. Het goe- vernement heeft besloten krachtig te handelen. Alle Spanjaarden noemen de daad der Duitschers roof. Men gelooft, dat de Goeverneur van Yap en de aldaar aanwezige schepen zonder instructiën waren. Een talrijke hoogst opgewonden menigte te Madrid heeft zich in den laten avond van Vrijdag hegeven naar de Duitsche ambassade, ver brijzelde de ruiten, rukte het wapen bord en den vlaggestok af en ver scheurde de Duitsche vlag. Vervol gens trok zij naar het hotel van den minister-president en eischte onmid- dellijken oorlog tegen Duitschland. Naar men verzekert, zou men een ministerie voor de nationale verde diging willen benoemen. De opgewondenheid nam dien avond nog toe; 60C0 personen met Spaansche vlaggen liepen schreeu wende en brullende door de straten voor het militaire casino en voor het Athenaeum uitroepende: dood aan de Duitschers! leve Spanje! De officieren der drie stoom schepen die het eiland Yap verlaten hebben, zijn afgezet. jeugd achter den rug had, zoo dweep ten zoowel jonge vrouwen, als ge vierde dames van een zekeren leef tijd met hem. Opmerkelijk genoeg, oefende dit echter niet den gering- sten invloed op hem uit. Hij scheen de neiging om hem eenige voor keur te geven, zelfs niet op te mer ken; in ieder geval kende hij die niet. Zijne geheele manier van doen kenmerkte zich door eene aangename bescheidenheid, waaraanClarita voor al de voor hem zoo gunstige uit drukking toeschreef. Spoedig werd er over muziek gesproken. Mijnheer von Karin, die blijkbaar op dit punt t'huis was, bracht het gesprek op haar eigen talent. Zonder eenig laf compliment, kwam hij er eenvoudig voor uit, hoe sterk hare voordracht der Spaansche romance hem aan gegrepen had. Daarbij gaf het eene woord het andere, zoodat de con versatie aangenaam vlotte en Clarita na afloop daarvan het gevoel had De Duitsche avondbladen van Zaterdag onthouden zich nog van elke oordeelvelling over den aanval op het Duitsche gezant- schaps-liotel te Madrid. De offici- euse Berliner Politische Nachrich- ten, Zaterdagavond laat verschenen, schrijven: Voor deze buitensporig heden is alleen deze verklaring aannemelijk, dat de kwestie der Caroliua-eilanden slechts een voor wendsel was voor de geïnspireerde beweging. In waarheid was deze niets anders dan een aanval der Spaansche radicalen op de monar chie en de bestaande orde van zaken in het algemeen. Onder zulke om standigheden wordt in het Duitsche volk slechts de wensch opgewekt, dat het de Spaansche regeering spoedig gelukken moge, de razernij, die de menigte heeft aangegrepen, te bedwingen, eu aldus, door de ware oorzaken van de beweging der radicalen weg te nemen, ook de invloeden le verlammen, die de betrekking tusschen de beide landen zou kunnen verstoren, maar ook zich rechtstreeks richten tegen het Spaansche koningschap zelf. In de politieke kringen wordt er tot dusver niet aan getwijfeld, of de Spaansche Regeering zal eene bevredigende voldoening geven voor de plaats gehad hebbende buiten sporigheden. Een correspondent van Le Temps te Rome seint van den 4en: Er worden in verscheidene Itali- aansche havens troepen saamge trokken. De bestemming dezer troe- penafdeelingen wordt streng geheim gehouden. Allerlei geruchten zijn dan ook in omloop; de een zegt dat zij eene bezetting van Tripoli ten doel hebben, anderen weder, dat Duitschland, in geval van een con flict met Spanje, zich het bondge- een waar genot gesmaakt te hebben te midden van al het gepraat, dat haar als een bruischende zee omgaf. De oogenblikkelijk ontstane be langstelling voor hare vreemde ver schijning g-eraakte weldra op den achtergrond, om voor nieuwe in drukken plaats te maken. Al die menschen daar met hun verlangen, zich te onderhouden, te amuseeren, en te intrigeeren hadden immers oneindig veel te doen, in aanmerking nemende dat ieder nog wel ergens een persoonlijk belang op 't oog had, behalve de algemeene, meest mo gelijke genietingen, die de vreugden des levens aanbieden. Des winters jagen deze elkander na te Petersburg eu verscheidene gezelschappen op één avond te be zoeken, behoort tot den goeden toon, ja, is het streven der meesten uit deze suellevende groote wereld. Daarom ook was het druk en levendig in mevrouw von Sarasin's nootschap van Italië zou hebben verzekerd, en een Italiaansche ex peditie op de Spaansche kust of in Marokko landen zal. Generaal de Courcy is te Hué teruggekeerd, komende van Tuen- Hon. Ernstige onlusten hadden in die provincie plaats gehad. Een aantal Christenen waren vermoord en dor pen verbrand. Generaal Prndhomme is belast met het herstel der orde. Hij bezet de citadel. Krachtige maatregelen zijn genomen. Eene dépêche van generaal Courcy, te Parijs ontvangen eu ge- dagteekend van gisteren, meldt, dat generaal Prudhumme, na een tocht van drie dagen, waarbij hij door talrijke, maar slecht gewapende vij anden werd aangetast, de citadel van Pin-Tinh bereikte, die hare poorten opende. De Fransche troe pen leden geen verliezen. Haarlem, 7 September 1885. Een onuitsprekelijk verlies, zoo wel voor onze gemeente als voor de betrekkingen, was het afsterven van den Heer Tielenius Kruythoff, sedert 29 jaren secretaris dezer ge meente. Algemeen was de hooge achting die men den waardigen man toedroeg. Hard was de slag, die niet onverwachter en treffender kon komen, dan thans. Het treurig ongeval, hem aan het Rijnspoorstation te Amsterdam overkomen, was de oorzaak van zijn daarop gevolgde ziekte en dood. Ongekende deelneming werd dan ook tijdens zijn laatste dagen getoond. Om zijne groote kennis en ervaring salon, ook was de nacht grooten- deels voorbij eer het daarin wat rustiger werd en de dame van den huize wat minder in beslag werd genomen. Van zulk een gunstig oogenblik gebruik makend, trad Ni kolai Pawlowitsch op haar toe; wel dra geraakten die beiden in een le vendig onderhoudwaarvan de vreemde dame, Clarita, het onder werp was. Karin prees hare schoone stem, evenals haar muzikaal talent en in verhand hiermede voegde hij er de vraag bijof het, zooals hij daar even meende gehoord te hebben, daarom was, dat die dame juffrouw van gezelschap in een aanzienlijke familie wensehte te worden? De vorstin zeide, dat dit zoo was en voegde er gelijktijdig hij, dat ande ren vroeger aan mademoiselle de la Para een schitterende loopbaan voor speld hadden, indien zij haar talent voor het tooneel wilde doen oplei- werd hij niet alleen door de geheele gemeente op hoogen prijs gesteld, maar om zijne dienstvaardigheid en zijn beminnelijk karakter waarvan hij dagelijks aan zijne naaste omge ving en algemeen blijk gaf, diep be treurd. Eene groote menigte uit alle rangen en standen, waaronder men vele civiele en militaire autoriteiten, bijna alle leden van den gemeente raad en vertegenwoordigers van de Doopsgezinde gemeente opmerkte, hadden zich Zaterdag tegen 12 ure op de begraafplaats vereenigd. De kist was met bloemen en kransen bedekt. Aan de geopende groeve werd het eerst het woord gevoerd door mr. E. A. Jordens, burgemees ter van Haarlem. Het is onmogelijk (zoo sprak hij) in woorden te bren gen, wat niet alleen de weduwe en hare kinderen, maar ook de gemeen te Haarlem in den ijverigen en trou wen secretaris verliezen. Ijverig in hooge mate, onkreukbaar in eerlijk heid eu trouw, onmisbaar, zoo het ons toeschijnt, door zijne groote kennis van zaken. Een kort woord, mij uit het harte geweld, zij hier genoeg. Wij brengen hem dank voor alles wat hij voor de gemeente geweest is. Door wie hem gekend hebben, zal hij nooit vergeten wor den; zijn zonen mogen het voor beeld volgen, de voetstappen druk ken van hun uitnemendeu vader! Daarna werd het woord gevoerd door ds. Jeronimo de Vries, voor ganger der Doopsgezinde gemeente. Hij sprak als vriend, die hem met zoovelen, die hier staan, hebben op prijs gesteld en lief gehad. Wij kun nen het ons bijna niet voorstellen dat deze opgeruimde man, dien wij nog pas gezond en krachtig voor ons zagen, ons heeft verlaten. Kruyt hoff was goud waard voor de ge meente Haarlem, voor de Doopsge- deu. De dame had echter geen voor liefde voor het leven eener kunste nares. Zij is, zoo besloot de licht in geestdrift rakende vrouw een rijkbegaafde, bekoorlijke dame, wier levendige geest haar aanspoort zich steeds verder te beschavenendoorrei- zeu in vreemde landen hare kundig heden te vermeerderen. Ons Rusland schijnt haar een bijzondere belang stelling in te boezemen, van daar haar voornemen om hier eene be trekking te aanvaarden, voor 't geval er eene te vinden is, die aan de eischen voldoet, waartoe hare op leiding en vorming haar recht ge ven aanspraak te maken. Dat zal wel niet moeielijk zijn, hernam daarop mijnheer von Karin voorkomend. Met het rijke ta lent, dat de jonge dame bezit, zal zij zeker voor iedere familie eene aanwinst zijnzoodat zij spoedig aanbiedingen zal krijgen. Is made moiselle de la Para eene Francaise?

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1