zinde gemeente, voor zijne vrienden. Hij deed vee!, en wat hij deed, deed hij goed, omdat zijn hart er hij was. Waarom zullen wij hem missen? Om zijne groote kennis, om zijne hulpvaardigheid? Zeker ook daarom. Maar vooral, hij zocht den mensch in den mensch en hij won ieder door zijn trouw en eer lijk hart. Daar staat geschreven: God heeft den blijmoedigen gever lief. Dat is op hem ten volle van toepassing. De herinnering aan hem bewaren wij in ons volgend leven. De oudste van de hier te lande aanwezige zonen, 2e-luitenant van de Indische artillerie, dankte, bitter bewogen, voor de eer, dien besten vader bewezen. Bij de zesde jaarlijksche exa mens der Ned. Toonkunstenaars-ver- eenigiug, te 's-Hage gehouden, is o. a. geslaagd voor piano (lager on derwijs) mej. J. C. Planteydt, alhier. Totaal zijn 34 mannel. en vrou- wel. candidaten geëxamineerd, waar van geslaagd 14 voor piano (lager onderw.) één voor piano (middelb. onderw.) terwijl één cand. zich heeft teruggetrokken. Naar men verneemt, zullen er weldra plannen aanhangig gemaakt worden tot het bouwen van een ijzeren brug voor voetgangers over de overwegen van de spoorbaan aan den Kruisweg en den Jansweg al hier. Daardoor zoude men ten minste reeds gewonnen hebben dat school gaande kinderen en andere voetgan gers noch oponthoud ondervinden, noch langer aan gevaar zijn bloot gesteld. Ten overstaan van den dis- trikts-schoolopziener dr. W. B. J. van Eyk, heeft Zaterdag in de «Ver- eeniging» alhier, het vergelijkend examen plaats gehad voor hoofd der kostelooze school lett. C te dezer stede. Het schriftelijk gedeelte in drie vakken werd behaudeld en wel le. Nederl. taal, 2e. rekenen en 3e. paedagogiek. Van de 111 sollici tanten waren er 91 opgekomen. Het lijk, dat Vrijdag uit het Zuider-Buitenspaarne alhier werd opgevisclit, is herkend als dat van P. M. v. Os, oud ongeveer 55 jaren en vroeg'er woonachtig te 's-Hag'e. Door het bestuur der kiesver- eeniging «Helder» is een adres gericht aan den Minister van oorlog, om zoo mogelijk vergoeding te er langen vanwege het departement van Oorlog, voor de geleden schade aan woningen door de zware schiet proeven uit het geschut van het fort op de Harssens op 2 dezer. De gecombineerde manoeuvres van land- en zeemacht te Helder zijn gisteren begonnen. Op de tentoonstelling van planten, bloemen en vruchten en voorwerpen voor den tuin en tuin-, bouw, te Zwolle, is met een eersten prijs bekroond de heer J. Th. van Eijkern te Heemstede. Ter waarschuwing. Door eene firma te Amsterdam werd on langs aan het 's Gravenhaagsche Advertentieblad ingezonden en daarin geplaatst eene advertentie, waarbij de fijnste kwaliteit Smidma.ll Vuren Maatsdeelen tegen verschillende prij zen per voet werden aangeboden. Dientengevolge is de Amsterdamsche confrater gedagvaard geworden bij het kantongerecht te 's Gravenhage en dezer dagen bij verstek veroor deeld tot eene boete van één gulden Ja en neenhaar vader was een Franschman, hare moeder eene Spaansche en zij zelf is in Zuid- Amerika geboren. Zij stamt af van een eerste familie en heeft een zorg vuldige opvoeding genoten. Haar geheele wezen bewijst het laatste en het eerste hoorde ik van me vrouw de barones Triber. Dat voegde de vorstin er liefelijk glim lachend bij, is zoo wat alles, wat ik van mademoiselle de la Para weet. Er is ook niet meer noodig, hernam Karin beleefdelijk. Het is toch reeds aanbeveling genoeg, dat gij, Olga Alexandrowna, aan die jonge vreemde uwe gunst en vriendschap schenkt. Ja, riep de vorstin levendig, dat doe ik en deed het van het eerste oog-enblik af, dat ik made moiselle de la Para zag. Oogen- blikkelijk was ik voor haar inge nomen en geheel verrukt, toen zij en in de kosten van het proces, en wel voor het als bewezen aange nomen feit, «daarstellende de over treding van het noemen in eene aankondiging betrekkelijk koopwa ren, die bij de maat verkocht wor den, van eene andere maat dan eene van die, welke in artikel 3 der wet betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen vermeld worden.» (N. v. d. B.) In het Vliegend Blad van Am sterdam leest men het volgend in gezonden stuk: Woensdag wilde ik mijn uitgaans dag maken, maar daar ik des mor gens nog eenige bezigheid had, kon ik mij niet als heer kleeden, doch ging als werkman, helder en knap, naar het Pauorama, Plantage, waar niemand iets op mij had aan te merken. Daarop ging ik naar het Rijksmuseum. Binnen het portaal mocht ik, maar aan de trap ko mende werd mij door een dikken heer toegeroepen: «Sta, geen toe gang!» Op mijn vraag waarom niet, was het antwoord«Zondags wordt er zoo nauw niet gekeken, maar nu mag het niet». Mijn vrouw, die bij mij was, mocht er iu, omdat zij geheel gekleed was. Nu zoude ik gaarne willen weten hoe men in de week gekleed moet zijn, om tot het Museum te worden toegelaten. U dank zeggend voor de opname W. H. Het Vliegend Blad teekent hier bij aan «Dit schrijven werd ons door den man, die aan de deur was gezet, persoonlijk gebracht. Het was ons bijna onmogelijk hem te gelooven, maar na de zaak onderzocht te heb ben, bleek het dat hij waarheid ge sproken had. Hij was nog in het pak, dat niet fraai genoeg was voor een bezoek aan het Rijksmu seum, eene schoone bombazijnen broek en een blauw boezeroen, waarover een vest en jas, welke kleedingstukken misschien niet meer geheel nieuw, maar volstrekt niet vuil of gehaven waren.» De Amsterdammer voegt hier bij Het schijnt dus dat aan den werk man, als hij zich niet kleedt als Zondagsheer, de toegang wordt ge weigerd. Deze handeling van een onder geschikte moet berusten op eene vergissing, ot op een verkeerd be grepen voorschrift. Met behoorlijke vrijgevigheid zijn de kunstschatten vau het Rijksmuseum kosteloos voor allen ter bezichtiging gesteld. Het zou te betreuren zijn, indien admi nistratieve maatregelen van bestuur ders deze regeling werkeloos maak ten. «De kleeren maken den man» is een spreekwoord, dat te veel verwijst naar verhoudingen die wij bezig zijn te ontgroeien, om nog toepas sing te vragen aau van rijkswege aangestelde en bezoldigde bewaar ders van aan het Rijk behoorende en door het Rijk nu ruim en kostbaar behuisde kunstwerken. Juist begrip van hunne taak zal dezen ambtenaren eer den werk man met vreugde doen begroeten in het Museum, dan hem afsnau wen, omdat zijn boezeroen wat losser fladdert om de borst dan de gekleede jas en zijn bombazijnen broek niet uit de ateliers van Hart afkom stig is. Men doe dus met de klacht van W. H. zijn voordeel opdat het bij deze ééne blijve. De heeren Buma enVanDig- mij op verzoek der barones een klein lied voorzong. Dadelijk noodigde ik haar toen voor heden en rustte niet, voor zij mijne uitnoodiging aange nomen had. Deed ik niet goed? Hoe zoudt gij ooit verkeerd kunnen handelenOlga Alexan drowna! antwoordde hij galant. In dit geval trof ik het zeker gunstig. Ik verschafte ons allen een muzikaal genot en deed tegelijker tijd een goed werk, want de jonge vreemdelinge heeft door onze goede Triber niet veel omgang te ver wachten. Hoe gaat het met mevrouw de barones? Nu zoo redelijk! Denk eens aan, Nikolai Pawlowitsch, dat jonge, mooie schepseltje wil dezen winter van allen gezelligen omgang afzien, ter wille van haar eenigszins zwakke kindje. Heeft men ooit van zulke teergevoeligheid gehoord Dat spijt me, - meende Ka- gelenmogen zich reeds in krachtigen steun verheugen bij hunne poging, om de afsluiting derZuiderzee tot een onderwerp van gemeentebesturen waterschappen enz. te maken, die 't naast bij den toestand der Zuiderzee zijn betrokken. Behalve van Gedep. Staten van Gelderland, hebben zij thans reeds brieven van instemming ontvangen van: de waterschappen Hemelumer Oldephaert c. a. Noord- wolde en Zeedijken en Kamperveen de gemeenten Amersfoort, Elburg, Nijkerk, Hindeloopen, Steenwijk, Steenwijkerwold, Oldemarkt, Olst, Harderwijk, Zwolle, Kampen, Stap horst en Doornspijk. Het lot vau den «Dierentuin» te Assen is nog niet beslist. In eene vergadering van meer dan 100 leden werd Vrijdagavond het voorstel van 't bestuur tot opheffing der Ver- eeniging voorloopig aangehouden. Aan eene commissie uit de leden is opgedragen, in overleg met het be stuur, te trachten middelen te vin den om het voortbestaan te blijven verzekeren. Eene schuldenlast van ruim f15,000 doet echter weinig hoop geven op eenen gunstigen uit slag dezer welgemeende poging. Men zegt, dat door een der leden van den gemeenteraad van Amersfoort eerstdaags een voorstel zal worden ingezonden tot de in voering van eene inkomsten-belas ting in die gemeente. Naar aanleiding daarvan herinnert het U. D. eraan, dat reeds in 1545 te dier stede een soort van inkom sten-belasting geheven werd, even wel slechts tijdelijk en alleen ten doel hebbende de stadsschulden te «stoppen». Tot dat einde stond kei zer Karei V den 3en Maart van gemeld jaar toe, «datter eene nyeuwe impost totter somme van duyseut guldenen tsjrs, ofte daeromtrent voor den tyt van vier jaren gemaakt mocht worden, die welcke renten de stadt sal heffen in plaetse van eenen gemeenen onderpant, daaruyt men etlyke losrenten sal mogen ver- coopen om gereede penningen te hebben enz. Daartoe zullen zy mogen hebben, opbueren ende ontfangen ander hal ven stuuer van elcken oudtschilt van gronden der burgers gelegen binnen onsen ('s keizers) lande van Utrecht, en noclithans buyten de vryheyt der voirs. Stadt, te weten van de landen voor de translatie der temporaliteyt verkregen. Lan- deren binnen de vrijheid, die geheel vrij zijn van 't voirs. gemeyu oudt- schiltgelt hebben drie stuuers op te brengen van elcked oudtschilt- geldt dat die te pachte gelden. De eigenaar betaalt daarvau de helft, de bruiker de ander helft. Van lan derijen buiten de vrijheid betaalt de eigenaar alleeu. Van iederen Karolusgulden dien een huurhuis opbrengt moet een stuuer worden opgebracht, te beta len voor de helft door den huurder en de wederhelft door den eigenaar. Gaan er renten uit zulke huizen, dan zal de eigenaar den rentier een halven stuuer op eiken gulden mogen korten. Hiervan waren uitgezonderd de huizen, die 4 gulden huur in het jaar deden, (zegge vier gulden huur in het jaar!) Dienovereenkomstig werd den 8sten April door den Raad aan alle eigenaars gelast, binnen acht dag-en opgave te doen van hunne landerijen en huizen. De huurders moesten hetzelfde acht dagen later doen. rin, voor mij heeft die jonge Duitsche met haar madonnagezicht altijd iets aangenaams. Te midden van onze opgesmukte gezelschap pen herinnert zij mij steeds aan een nederig viooltje, dat bij vergissing in een krans van prachtig gekleurde bloemen is ingevlochten. Ciel! Nikolai Pawlowitsch. Gij wordt poëtischWezenlijk, een dich ter zooals gij, is dit niet kwalijk te nemen! maar pas op toch met uwe dweeperij! Het kon ijverzucht opwekken, zoowel bij onzen bon garcon, den netten blonden gezant, als bij nu gij weet wel bij wien ik nog bedoelschertste de vor stin, terwijl zij haren waaier drei gend ophief en gracieus er mee zwaaide. Overigens ging zij vroolijk voort, hebt gij het met uwe violengelijkenis niet ver mis. Die is wel toepasselijk cp die stille, kleine Duitsche, die voor het vroo- lijke leven en joelen in ons gezel- De Verzekeringsbode deelj on der reserve een zeldzaam feit mede op het gebied van 't verzekerings wezen. Eenige weken geleden werd de bouwhoeveop Nederlandsch-Mettray door brand vernield. Het gebouw was voor f 20.000 verzekerd; de overblijfselen werden met onderling goedvinden geschat op f 450, en de schadevergoeding bepaald op 19,550, terwijl assuradeurs nog een mooie premie aan de kweeke- lingen uitkeeiden voor bewezen hulp bij het blusschen. Nu doet zich het geval voor dat bij publieke aan besteding de bouw eener nieuwe hoeve is aangenomen voor 14,970. Naar men zegt meldt de Ver- zehcringsbode zouden Commissa rissen van Mettray, eerst voorne mens uit het geldelijk profijt dezer schade een nieuw familiehuis te stichten, spoedig tot het besef ge komen zijn, dat zij van de vrijge vigheid, of wil men liever, oner varenheid hunner assuradeurs geen gebruik mogen maken: vooral uit overwegingdat aan de kwee- keÜDgen vau Mettray het exempel niet mag worden gesteld van «winst» behaald uit «schade,» door «ver zekering.» De ondoordachte roekelooze grap om eene naald door een stoel te steken, waarop straks iemand arge loos zal gaan zitten, onderwierp Dinsdag 11. te Amsterdam een jong- mensch aan eene uiterst pijnlijke operatie. Vóór dertien jareu hadden eenige meisjes, in een gezelschap, zulk eeue aardigheid uitgehaald; het jongmensch ging zitten en de door den stoel gestoken vrij groote stop naald drong hem diep in het lichaam en brak bij den kop af. Hij liad er in die jaren geeu belangrijkeu hin der van gehad, maar in de laatste weken gevoelde hij steeds toenemende pijnen, zoodat op raad van een ge neesheer de naald moest uitgesne den worden. De operatie gelukte ouder hevige pijn en hij draagt thans de verroeste naald bij zich als eene herinnering aan het vrolijke partijtje, dat hij vóór dertien jaren bijwoonde. Een agent van politie die Vrij dag in de Planciusstraat te Amster dam een dronken scharenslijper naar een hulpbureau wilde overbrengen, werd door deze met een scheermes in het aangezicht en aan den neus verwond. Onmiddellijk schoten een paar agenten en eenige burgers te hulp, zoodat het gelukte den woes teling in arrest te brengen, terwijl de verwonde, die de eerste hulp van een student in de medicijnen ont vangen had, met een rijtuig naar het gasthuis werd vervoerd om ver der verbonden te worden. Een jongen liep op den Nieu- wendijk te Amsterdam zoo hevig met zijn oog in een der punten van een parapluie vaü een voorbijgan ger, dat na een geneeskundig onder zoek bleek dat hij zijn oog zal moe ten missen. Op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam stond een koopman met peren. Vier beschonken personen kochten zich de zakken vol en wil den zich toen zonder betaling ver wijderen. De koopman hield een der vier mannen vast, maar deze gaf hem zulk een hevigen slag tegen het hoofd, dat hij bewusteloos ter aarde viel. De vier mannen liepen snel weg en de koopman werd in een wijnhuis gebracht om verbon den te worden. Reeds te half tien Zaterdag morgen hadden op het Waterloo- plein te Amsterdam een paar hon derd personen postgevat, ten einde het adres den burgemeester aan te bieden van welk voornemen wij in schap g-een lust gevoelt. Gisteren bekende zij mij nog geheel naïf, dat zij van niets meer hield dan van hare eigen huiselijkheid. Ik geloof zelfs dat zij heimwee heeft! Hoe zou zij anders hare kinderka mer verkiezen boven onze salons, vol lust en levenO wat zijn zij vreemd die Duitschen! Maar, ziet eens ginder, onze dikke generaal Pallinski maakt zich tot vertrekken gereed, laten wij afscheid van hem nemen! In 't volgende oogenblik ging de spraakzame vorstin midden door de pratende en schertsende groepen heen, die kleiner werden, naarmate het uur vorderde. Wordt vervolgd.) ons vorig nummer melding maakten. Allengs nam de menigte toe, en toen te ruim tien ure, vergezeld van twee vrouwen, de heer J. A. Fortuyn het plein verliet, werd hij door tusschen de vijf- en zeshonderd personen ge volgd. In alle stilte begaf de drom zich langs Amstelstraat, Kalver- straat, Dam en Damstraat naar het Stadhuis. Hier vond men het hek gesloten. De commissaris van politie, de heer mr. E. W. van Raalte, ver scheen met twee inspecteurs, en na eenig verwijl werden, omstreeks elf ure, een vijftal uit de schare, zijnde juffrouw de Ligt en de heeren Meur- sen, Verhagen, Fortuyn en Eckhard, bij den burgemeester toegelaten. Deze verklaarde, hen niet als cor poratie van eene vergadering, daar deze door hem niet erkend werd, te kuDnen toelaten, maar wanneer zij klachten hadden, hen wel als par ticulieren te willen hooren. Daarop werd de door bovengenoemde vijf personen geteekende motie den bur gemeester overhandigd, die daarop verzocht om, wanneer er inderdaad klachten over feiten bestonden, die schriftelijk aan hem mede te deelen. Wanneer dan bij onderzoek bleek, dat die feiten juist waren, zouden de schuldigen worden gestraft. De burgemeester handhaafde echter ook nu het door de politie in dezen in genomen standpunt en gaf aan de onderteekenaars der motie te ken nen, dat ook in het vervolg iedere storing der orde met gestrengheid zou worden te keer gegaan. Weder buiten gekomen, deelde de heer Fortuyn aau de verzamelde menigte in korte woorden het onder houd met den burgemeester mede, er voorts bijvoegende, dat deze hun had verzekerd, dat de politie zich bij de ongeregeldheden kalm, waar dig en fatsoenlijk had gedragen. Hij deelde verder mede, dat den vol genden morgen (gisteren) te tien ure bij Bosdriesz, buiten de Raam poort, aan ieder, die klachten had, gelegenheid zou worden gegeven, die mede te deeleD, opdat die schrif telijk in een behoorlijken vorm zou- deu kunnen gegoten en aan den burgemeester medegedeeld worden. Aan beide zijden vau den Voor burgwal stond het vol volk. Poli- tie-agenteu waren niet te zien. Een steeds kleiner wordende drom volgde heu, die op het Stadhuis waren toegelaten, op den terugweg naar het Waterlooplein, waar de stoet uiteenging. Te Amsterdam is Zaterdag avond een jongen om zijn vlieger te krijgen op een dakgoot geklom men en daaruit gevallen. Met een brancard werd hij naar het gasthuis gebrachtdoch bij aankomst aldaar bleek het dat hij reeds overleden was. Men schrijft uit Naarden: Woensdagavond werd zooals wij bereids vermelden niet ver vau het station NaardenBussum een korporaal van een hier in gar nizoen liggend bataljon infanterie, hetwelk aan de manoeuvres in het Gooiland deelneemt, door een loco motief van de stoomtram Huizen Bussum overreden en onmiddellijk gedood. Door sommigen werd het onge val aan eigen schuld toegeschreven, door anderen werden kwade ge ruchten in omloop gebracht. Al schijnt hier door het perso neel der stoomtram-maatschappij in geen enkel opzicht verzuim of ach teloosheid te zijn begaan, de oor zaak van den dood is nog onver klaarbaar, zoodat de justitie heden het lijk heeft opgeëischt; de mili taire begrafenis op Vrijdag be volen is afgelast en onmiddellijk door den burgemeester een scherp onderzoek ingesteld. Zaterdagmiddag had een wissel wachter de onvoorzichtigheid over een der ijzeren balken van de gla zen overbedekking van de tunnel nabij het station te Delft te loopen, met het gevolg dat hij zijn even wicht verloor, door de glazen viel eD op de steenen terecht kwam. Nadat hem ter piaatse van 't oDge- val geneeskundige hulp was ver leend, is hij naar zijne woning over gebracht. Als eene curiositeit schrijft men, dat een fruithandelaar die een 60- tal mandjes pruimen van Zuilichem naar Engeland verzond, daarmede zoo goede zaken maakte, dat hij er

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2