mmvMAm). :3e Jaargang. Woensdag 9 September 1885. No. 667. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks aitpiiomen Zon- en alyemaene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVEK'/JililT. FEUILLI3TON. VERGETEN. Voor Haarlem per maand40 Cents" Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hei .Buitenland ompagnie Générale de j ublicite Etratigère G. L. DA UB K Sr Co., JOU. F. JOU US, Sucr., Parijs, 3'Jbis Faiilourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. viljoenIngang aan de Jlreefzijdc 2o deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 ntir. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en loden der Nederlandsche Maatschappij ter hevi Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijdc 2o deur. Geopend dagelijks van Jö tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en loden der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mot gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kwistnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc Ie deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en «den der Noderlarulsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met dame. .Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voaral van Nederland en meer bijzonder van liet Uaaiiemsolie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van J05 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopoude toegangskaarten voor oen geheel jaar 1 golden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 imr^ van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—.» uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur, dc overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot. J4 jaren niet, dan onder behoorlijk geleide.— ftrant. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van Ji'6 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van I4 uur. - - - Heulers museum in de Damstraat. 0 - Woensda-" en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 on Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Stadsbibliotheek Prinsenhof, Geepast! Gisteren avond is te Berlijn de volgende hoogst offieieuse mededee- ling uitgegegeven De stand der betrekkingen tus- schen Duitsclllanden Spanje wordt van beide zijden op een pij 1 ge houden, dat voor den vloed der geweldige hartstochten van den grooten hoop niet bereikbaar is. Met het oog op het herhaalde tumult en verder voorgevallene te Madrid, is dit een hoogst verblijdend verschijn sel; te meer omdat onder den in druk van hetgeen aldaar voor het gebouw van het Daitsche gezant schap heeft plaats gehad, zich ook in Duitseliland hij dezen en genen eene pessimistische beschouwing van den toestand openbaart, eene be schouwing, waarmede de Regeering zich in geen enkel opzicht kan ver eenigen. Naar de opvatting in de offi- cieele kringen, in Berlijn en Madrid, moet op de zakelijke behandeling van het punt in kwestie geen in vloed worden uitgeoefend door de inmiddels plaats gehad hebbende voorvallen. De Daitsche Regeering blijft vasthouden aan het vriend schappelijke streven naar een vol ledige onpartijdige behandeling der rechtskwestie. In die kwestie zal door het hijschen der Daitsche vlag niets worden beslist. Langs diplo- matieken weg is er nog niets ge beurd, hetwelk voor het zoo prik kelbare nationaal gevoel der Span jaarden eenige gegronde aanleiding zou kunnen opleveren tot argwaan omtrent de Duitschepolitiek.liet valt integendeel niet te loochenen, dat de tot nu plaats gehad hebbende onder handelingen zelfs zeer bevorderlijk zijn ter bereiking van een verzoe- VII. In de sroote wereld. 18)' Mevrouw Magini behoorde mede tot de laatste gasten, die de gast vrouw bedankten. Clarita was blij haar te mogen volgende overvloed van nieuwe indrukken begon haar in de war te brengen en af te mat ten. Alles was immers zoo snel in zijn werk gegaansneller zelfs dan zij het gewaagd had te hopen, was zij, dank het genoegen der vorstin om te begunstigen, midden in een kring verplaatst geworden, waar zij kans zag, nader tot haar doe! te komen. In hoe verre zij dat heden reeds bereikt had, bleef haar ver- nend resultaat. Men mag derhalve de vaste hoop koesteren, dat de ge spannen toestand, ontstaan door een opwelling der Spaausehe volksharts tochten, zal worden bijgelegd, zon der dat er over Spanje een binnen- landsche ramp uitbreekt, die het Kabinet van Madrid met alle kracht poogt te voorkomen. Duitschlauds politiek blijft getrouw aan den her haaldelijk gehandhaafden stelregel: bij alle standvastigheid werkzaam te zijn in verzoenenden geest, en bestaande moeielijkheden niet te verscherpen, maar uit den weg te ruimen. Volgens nadere berichten van Spaansclie zijde zouden de Span jaarden, reeds vóór de aankomst van de Duitsche kanonneerboot Hyiine. de Spaansche vlag op het eiland Yap hebben geheschen, doch deze tegeu den avond weder om laag hebben gehaald, zonder haar evenwel te verwijderen. Daarop was de Duitsche kanonneerboot biunen- geloopeu en had formeel van het eiland bezit genomen. De Duitsche regeering bood aan, het eiland Yap te ontruimen, indien Spanje zich verbond het gedurende de diplomatieke onderhandelingen niet te bezetten. Duitschland verklaarde zich ver der bereid om de bezetting van Yap door de Spanjaarden als rechtsgel dig te erkennen, indien de Spaan sche regeering bet bewijs kou leve ren, dat hare vlag inderdaad op het eiland gehesthen was, vóór de aan komst van de Duitsche kanon neerboot. Te Madrid was het Zondagavond rustig. Uit Madrid wordt aan het Berliner Tageblall gemeldDe Spaansche Regeering is door de borgen. Stil nam zij plaats in het rijtuig, dat hen in dezen winternacht door de lange, sierlijke straten en pleinen naar de rustige wijk voerde, waar hare woning gelegen was. Mevrouw Magini, eene levendige Italiaansche, was niet moede; on verdroten onderhield zij gedurende den langen rit de conversatie en voegde daarbij menigen goeden raad eu vrieudelijken wenk, voor de aan hare bescherming toevertrouwde nieuwelinge, eer zij deze in hare wijk afzette. Het was een ouderwetsch houten huis, waarin Clarita door de spoedig geopende deuren binnensloop. In weerwil van het late uur was de gang verlicht en een eenigszms sla perige kamenier wachtte de vreemde dame af, om naar hare wenschen te vragen. De kleine natascha zeide, J ook niettegenstaande hare slaapdrou- j kenheid, hare gestudeerde les zeer officieele telegrammeu uit Berlijn iu hooge mate gerustgesteld. Het Duitsche departement van buiten- laudsche zaken heeft verklaard, dat de scheepskoinmaudanten in last hadden ontvaugeu, de Duitsche vlag niet ie hijschen, waar zij reeds de Spaansche vlag geheschen vonden. Gedurende de ouderhandelingen zal er geen nieuwe inbezitneming plaats hebben. De onmogelijkheid om den bevelhebber der kanuonneerboot Hyiine bevelen toe te zenden, was oorzaak van het gebeurde te Yap, hetwelk echter in den vredelievenden loop der onderhandelingen geen storing moet Ie Weeg brengen. Te Narbonne had Zondag in de arena eene anti-Duitsche manifes tatie plaats. Slechts 180 Spanjaar den waren tegenwoordig. Geen enkel incident is te ver melden. Haarlem, 8 September 1885. Het «Nederlandsche Vrouwen bond» heeft ook hier ter stede de gelegenheid opengesteld tot het tee kenen van een adres aan de Tweede Ivamer, en wel betreffende de be vrijding- van vrouwen, levende in de holen der zonde. Het bestuur van genoemden bond brengt in een met dat doel verspreid blaadje den vrou wen ouder het oog, dat zij reeds te lang hebben toegezien, of liever niet hebben willen zien en den blik af gewend van daar waar de Booze vrij spel had. Het blaadje wekt op om het kwaad te bestrijden, waarvoor de gelegenheid zich thans aanbiedt. Eerstdaags komen de Kamers der Staten-Generaal weder te zamen. Alsdan is het oogenblik voor het aaubieden van een adres gekomeD. Reeds den vorigen winter is over den handel in meisjesin de Tweede Kamer gesproken, als wanneer de Minister van Justitie heeft beloofd, de zaak te onderzoeken. Het adres van den «Nederland- schen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn» zal dan aan de Tweede Kamer worden aan geboden, opdat middelen worden be raamd aan dien afschuwelijken, on- geoorloofden handel een einde te maken. Het bestuur van dien boud roept alle Nederlandsche vrouwen op, dat adres mede te teekenen waarvoor het in alle steden zal wor den nedergelegd. «Doch zegt het de tijd is kort. Wacht niet totdat men tot u kome. Stelt u op de hoogte, doet er navraag naar, opdat de gele genheid u niet voorbij ga.» Het meergenoemde bestuur be staat uit de damesdouairière Klere i, geb. van Hogendorp; mevrouw de wed. J. A. Schuurman, geb. Eliuk Schuurman, mevr. Gevers, geb. Vrolik; baronesse T. P. Mackay, geb. van Lynden; mevrouw Bee- laerts van Blokland, geb. Ifneppel- hout van Sterkenburg; gravin van Hogendorp, geb. Gevers Deynoot; allen te 's Gravenhage. Te dezer stede ligt het adres ter teckening bij de boekhandelaren van Dobben, Erölicli, Loosjes, Munk en van Zijl. Zij die geen circulaire hebben ontvangen, kunnen daarvan bij genoemde heeren inzage be komen. Zondagnacht j. 1. heeft men den grooten bril, dienende als uit hangbord bij den winkelier Weber in de Koningstraat alhier, wegge nomen. Later heeft men g-enoemd voorwerp teruggevonden op straat bij den kelder van den koekbakker Kuipers aan de Oude Groenmarkt. Gisteren heeft men het uithangbord van het magazijn «de Roode Kat», voorstellende een roode kat, weg genomen en dit voorwerp terugge vonden bij het huis van bovenge- noemden heer Weber. Naar men van goederhand aan de A. Ct. verzekert zal Z. M. de Koning dit jaar niet in persoon de Staten-Generaal openen. Naar het L.D. verneemt, heeft de kapitein der dd. schutterij te Leiden, de heer J. P. Riedel, aan den Koning zijn ontslag uit die be trekking verzocht, als reden daarbij opgevende, dat de Schutterijwet hem niet kan beschermen tegen be dreigingen van eenige gewapende schutters, zooals die den llenAug. jl. na de exercitie hebben plaats gehad, en dat hij dus onder die wet niet langer verkiest te dienen. De jaarlijkschealgemeene ver gadering van het Nederl. Cricket bond zal Zondag 13 September ge houden worden hij den lieer Smit. in de Maliebaan te Utrecht. Door de burgemeesters der 21 gemeenteu, gelegen aan de spoor- weglijn AmersfoortNijmegen, zal bij de regeering worden aangedron gen op het spoedige in exploitatie brengen der genoemde lijn. Uit het laatste nummer van het «Orgaan van den Ned. Bond ter verkrijging van Algemeen ICies- en Stemrecht» verneemt inen een en ander omtrent de beweging. Afdeelingeu zijn iu den laatsten tijd opgericht te Purmerend, te Maas tricht, te Middelburg, te Assen en te Nieuwe Niedorp. Vermelding verdient vooral in deze dagen het besluit van den bur gemeester van Groningen, die toe- goed op, maar verloochende niet minder hare ontevredenheid toen Clarita zoowel voor de aangeboden diensten als voor het aangeprezen glas thee bedankte. Laatstgenoemde trok zich dadelijk op haar kamer terug eu ondervond daar de rustige voldoening, iu dat reusachtige Pe tersburg een veilige schuilplaats ge vonden te hebben. VIII. In het noorden. Sedert ongeveer veertien dagen was Clarita in de stad der Czaren. Deze korte tijd omvatte eene zenuw achtige werkzaamheid der jonge vrouw, die, zonder rekening te hou den met de inspanning, welke de groote reis van haar g'evorderd had, geen oogenblik had geaarzeld, om zoover dit mogelijk was, naar de verlangde uitkomst te vorschen. Tot nu toe was zij nog niet ver met haar onderzoek gevorderd. Hare voorzichtige nu en dan bijgebrachte vragen gaven geen ander resultaat, dan de zekerheid, dat de familie Or- natoff wezenlijk een huis te Peters- tersburg bezat, maar dat dit sedert lang verlaten was, daar de familie op het land woonde. Reeds sedert drie winters waren zij niet meer naar de hoofdstad gekomen en wa ren hijgevolg daar iu de drukte van het verkeer eener groote stad ta melijk gauw vergeten. Men wist, kon of wilde de vreemde niet meer zeggen en deze moest zich tevreden stellen met de opgaaf, waar dat ver vallen huis te vinden was. Het lag in eene voorname wijk der stad, maar afgelegen van de Fontanka, in een oude, stille huurt. Daarbij was er eene zekere plompheid iu den bouwtrant. Het behoorde zeker tot de oudste gebouwen derNoord- sche residentie, maar had, ondanks zijn ontstaan in de vorige, pronk zuchtige eeuw weinig of niets van de verkwistende, bijna overladene versiering der grootsche prachtige paleizen van dien tijd, wier bezit ters tot de hoogste aristokratie des lands behoorden. Tot de laatste re kende men de Ornatoffs wel niet, ofschoon de familie oud was en tot den eersten adel behoorde. Dit be wees het kunstig uitgesneden wa pen hoven het stenig gesloten por taal. Eenzaam en alleen stond Clarita hier gedurende de strenge winter koude op den eersten avond van hare aankomst te Petersburg-, waar heen wij nu terug moeten keeren. Lang en met tranen in de oogen, beschouwde zij het uilgestorven ver blijf het ouderlijk huis van haar verdwenen echtgenoot: Iloe dikwijls had deze haar het oogenblik afgeschilderd, waarop hij haar daarheen zoude roeren om vreugde en genoegen te smaken.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1