VERGETEN. 3e Jaargang. Vrijdag 11 September 1885. No. 669. ïBrschijnt Oapiijks uitgenmnen Zon- en aigeinssse feestdagen. ALGEMEEN OVlïiï/JCJlT. FEUILLETON. vin. ABONNEMENTSPRIJS Ycor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dug enten voor het Buitenland-, omptvi m. V A VB F. A Co., JOH. F. JON VS. Stier. r Générale de x uhlicite E Ir angers G. L. Parijs, 3 Ibis Faubourg Sfontmartre. ADVERT EN TI ËN: vau 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op hei Paviljoen. Iugar.g aan de Breefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 1G 'tot 4 uur. Toegang 25 cent3 per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met I dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en •den dei Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, vooral van Nederland eii meer bijzonder van het Ilaarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10o uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jaai i 1 zuiden!' Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Sondaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het gohcel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijkgoleide. Heulers museum in de Damstraat.' Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 nar. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag vau 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroeninarkt) vry. De Standard, verneemt uit St-Pe- tersburg (onder dagteekening van den S.it.eu dezer), dat de Engelsche regeering formeel de voorstellen van Rusland ten aanzien van den Zoel- fikar pas aangenomen heeft, en dat de tot stand gekomen overeenkomst onmiddellijk zal worden nederge- legd in een protocol. De zeer offlcieuse Berliner Poli- tische NacJirichtente Berlijn ver schijnende, bevat het volgende: «Naar wij vernemen is alhier van de Spaansche regeering tot nu toe nog in het geheel geen antwoord ontvangen op het voorstel betrekke lijk het inroepen eener scheidsrech- telijke uitspraak, en evenmin is door haar de vraag nog aangeroerd, welke genoegdoening zal moeten worden gegeven voor de vijandelijke daden, door het gepeupel van Madrid te genover Duitschland bedreven». De heer Brissou heeft te Parijs bij gelegenheid van een feestmaal, met het oog op de verkiezingen ge organiseerd, eene lange redevoering gehouden, waarin hij beweerde dat de taak van de nieuwe Kamer vóór alles zou bestaan in hervorming van het belastingstelsel. Over de buiten- landscbe politiek sprekendezeide de beer Brisson dat de Republiek streeft naar vrede, gepaard met waardig heid. Hij drukte den wensch uit, dat de koloniale expeditiën spoedig geëindigd mochten zijn, doch wees er op, dat de expeditie naar Madagas car nog niet was afgeloopeu. Er bestaan nog eenige moeilijkbeden, die echter niet onoverkomelijk zijn. In het noorden. 20) De aankomst van Clarita was haar reeds te voren daor bare Poolscbe bloedverwante uit het klooster te Weenen gemeldhierop had de oude dame met welwillendheid de vreem delinge bij zich opgenomen, terwijl Clarita van baar kant zich dadelijk na den eersten indruk gelukkig ge voeld had, zulk een veilig plekje in het Noordsche Babyion gevonden te hebben. Nu, van haren ontdekkingstocht weder in een vriendelijk verblijf terug gekeerd rustte zij geestelijk en lichamelijk uit in bet gezellige ver- Dinsdag zijn te Marseille acht personen aan de cholera gestorven. De Times ontvangt van 9 Sep tember uit Madrid bet volgende bericht: Keizer Wilhelm heeft eer gisteren rechtstreeks aan Koning Alfonso getelegrafeerd, bet geens zins in zijne bedoeling ligt noch ooit daarin beeft gelegen, om Spau- je's rechten te kreuken; bij zou niets doen, waardoor bet koning schap in eenig opzicht benadeeld kon worden. Dientengevolge zal hij Yap doen ontruimen, alle aanspra ken op de Carolinen opgeven en Spanje s soevereiniteit erkennen, mits deze werkdadig gemaakt worde. In geheel Spanje heerscht thans volkomen rust. Men weet officieel dat de litis den 7en dezer Manilla beeft bereikt en voort zal gaan naar Singapore, en dat zij de Velasco niet zal ontmoeten, die bij bet eiland Yap voor anker ligt. Het Italiaansclie blad Popoio Romano verklaart (en het beweert tot die verklaring te zijn gemach tigd) dat alle berichten omtrent Italiaausche expeditiën naar Tripoli, Marokko, Soedan of de kust van Guinea, volkomen ongegrond zijn. De welbekende Bosphore Egyp tian, die bare uitgave vrijwillig beeft gestaakt, is door een ander Egyptisch dagblad vervangenbet nieuwe orgaan draagt den naam van V Independence Egyptienne. UINNGNUNI). Haarlem, 9 September 1885. Het scheikundig onderzoek der melk van de Haarlemscke Melkin richting gedurende de maand Aug. trekje harer huisvrouw en luisterde pijnzeud naar het ruischen van den samowar (theeketelj; intusschen be reidde mevrouw Rostock haar zorg vuldig de thee en bracht baar op moederlijken toon onder bet oog, hoe noodig het voor haar was, uit te rusten na de verre reis. Ondanks baar eigen goeden raad'volgde de vriendelijke dame bare natuurlijke neiging en ging voort met praten. Dit was, wat Clarita weusebte; zij boorde gaarne toe, om langza merhand bare vragen te pas te kun nen brengen, maar zij kwam daarbij tot geen resultaat. Mevrouw Rostock die nooit in de groote we reld geleefd en nu reeds jaren in de grootste afzondering doorgebracht bad, wist van eene familie Ornatoff niets, dan de naam, dien zij, zooals zij zelf bekende, zich slechts uit een ver verleden herinnerde. Niets was er le vernemen, geen wenk voor de toekomst was op te door den controleur, den heer N. van der Sleen, beeft de volgende resultaten geleverd: Soortelijk ,T Vaste gewicht. stoffen. Minim. 29.8 3.3 pc. 11.8 pc. Maxim. 32.2 3.8 12.6 Gemidd. 30.98 3.507 12.13 In de vorige week is voor bet eerste gedeelte van het notaris-exa men o. a. geslaagd de beer A. Ab- bing, alhier. Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente, is de af geloopeu maand Augustus evenals de maand Juli zeer gunstig. Als aangetast door de in de wet ge noemde besmettelijke ziekten werden aangegeven: 8 gevallen van rood vonk, 9 van mazelen en 3 van febris typhoïdea, terwijl 2 lijders aan rood vonk, 3 aan mazelen en 1 lijder aan febris typhoïdea bezweken. Het totaal der overledenen was wederom zeer laag en bedraagt met 10 levenloos aangegevenen 76. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend: 19.6. Aan lichaamszwakte stierven 7, aan kanker 5, aan stuipen 2, aan hersenziekten 6, aan organische bartgebreken 4, aan ziekten der ademhalingsorganen 15 (waarvan 7 aan keel- eu longtering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsver- teringswerktuigeu 11, aan andere oorzaken 10. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: benedeu 1 jaar 16, van 15 jaren 11, vau 514 jaren 5, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 14, van 5065 jaren 7, van 6580 jaren 9, boven 80 jaren 3. Geboren zijn 98 jongens en 78 meisjes. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 51 per- vangen; eindelijk, moede zijnie, trok Clarita zich terug. Van uit het ven ster barer hooggelegen kamer, zag zij neer op de grootsche, uitgestrekte stad der Czaren. In den kouden, helderen nacht teekenden bare om trekken zich duidelijk af, tegen den schitterenden sterrenhemel, wat een prachtig gezicht aanbood. Het kon ook een liefelijK gezicht zijn voor hem, die onder die duizend daken een wist, dat zijne dierbaren buis- vestte; wat was echter die koude, gevoellooze steenenmassa voor haar, die tot zicbzelve zeggen moest, dat zij overal vreemd was, in iedere straat, voor iedere huisdeur. Geen menscb, die mij kent, niemand, die mij groet, niemand, die mij lief beeft! Voor allen ben ik een vreemdelinge! zuchtte Cla rita daarbij smartelijk. En dit was haar eerste avond in Petersburg. sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Aug-, van bet vorig jaar was dit gtal 54 dus 3 meer. Naar men verneemt, zal, in gevolge machtiging van Z. M. den Koning, de geboortedag van II. K. IJ. mevrouw de Prinses van Saksen Altenburg, weleer douairière van Z. K. IJ. Prins Hendrik der Nederlan den, voortaan bier te lande niet meer op officieele wijze worden ge vierd. - Voor door hein toegezonden dichtregelen bij gelegenheid van Prinses Wilhelmina's verjaardag beeft de beer IJ. IJ. Hartman, oud- hoofdonderwijzer te Edam, namens Z. M. den Koning een schriftelijke dankbetuiging ontvangen. Gisteren werden te Araster dam door de directie der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij aan S. Storm, voermau-sleeper, en aan C. II. Olij- kan, schilder, diploma's wegens 25- jarigeu trouwen dienst, benevens geschenken in geld uitgereikt. Dinsdagavond trad te Deven ter in bet kerkgebouw der Evang. Luthersche gemeente als spreekster op mevr. de douairière Klerck-van Hogendorp, uit 's-Hage. Het kerk gebouw was overvol met vrouwe lijke belangstellenden boven den leeftijd van 20 jaren, en daaronder van alle gezindten. Er werd gelegen heid gegeven tot debat, waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Er werd besloten, een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te richten, met verzoek van krach tige maatregelen te nemen ter be teugeling van den handel in blanke slavinnen. Omtrent de verzekeringskwes tie der verbrande bouwhoeve van IX. Misschien. De nieuwe morgen bracht, nieu wen moed. Het vooruitzicht, dat vrouwe von Ornatoff, zooals de oude portier gezegd bad, te Petersburg verwacht werd, bezielde Clarita en spoorde baar rusteloos tot verdere stappen aan. Zij bad immers nog twee aanbevelingen, waar zij gebruik van kon maken, misschien zouden die tot betere uitkomsten leiden bij bare onderzoekingen. Hoezeer zij er echter toe gedwongen werd, eischte i bare zwakke natuur ditmaal baar j recht en zij moest zich eenige da gen in acht nemen tot zij zoover gesterkt was, om verdere pogingen in 't werk te stellen. Het allereerst reed zij naar maestro Magini, den beroemden violoncellist eu compo nist, naar wieu baar Weèner mu- ziekonderwijzer baar verwezen had. Zijne aanbeveling bad een gunstige Nederlanscb Mettray, waarover E. in de Verz.-bode schreef, zegt de heer J. P. Portielje, commissaris- secretaris van de vereeniging Ned. Mettray, dat hij baar in een ver keerd daglicht plaatst, door te ver zwijgen, dat bet gebouw niet in herbouw was verzekerd. Het ge bouw was voor f20,000 verzekerd; na den brand is de schade door 2 deskundigendaartoe door beide partijen benoemd, opgenomen, en is deze, gelijk natuurlijk was, ver goed. De bestemming, aan deassu- rantie-pemiingen te geven, is aan de beslissing der vereeniging Ned. Mettray overgelaten. Zij beeft ge meend eene nieuwe boerderij van kleinere afmetingen te moeten bou wen. Het bedrag der schadevergoeding regelt zich naar de schade, maar de vraag, wat met de vergoedings som zal worden gedaan, staat daar geheel en al buiten. Voor den op 12 September te Zandvoort te houden Jacht Pield Trial zijn de volgende honden in geschreven Chasseur Moustache Griffon R. en Guerre Griffon T. van E. IC. Kort hals, Biebesheim (Darmstadt); Bella Irish setter, T. van M. W. de Kat, Hillegom; Prince IX, English Set ter, R., Se/t, Pointer, R. eu Dewa, Pointer, T. van O. graaf von Ilar- denberg, Hanover; Ratiz, Griffon, R., Cousine, Griffon, T. en Rupp, Griffon, R. van Zwinger Malepar- tns, Berlijn; Gunt er, glattbaariger Hühnerhuiid, R. van W. Schmidt, Berlijn; SmilePointer T. van jhr. Cb. F. van de Poll, HaarlemCatch, Pointer, T. van mr. A. A. del Court tot Krimpen, Velsen; Bruce II, Gordon Setter, R. en FrijdaGor don Setter, T. van jhr. P. Quarles van Ufford, HaarlemRohin, Poin- uitwerking, want toen de maestro Clarita's stem geboord bad, bewil ligde hij er in, voor de jonge vreem delinge nog een lesuur vrij te hou den eu haar als leerlinge aan te nemen. Hij stelde baar ook aan zijne vrouw voor, die, ofschoon niet jong meer, tocli nog al de levendigheid eener opgewonden natuur bezat en die daarom ook de jonge dame met baar zuidelijk type dadelijk een zekere belangstelling toedroeg. Bij de uitgebreide relaties, die de Magini's in de verschillende krin gen bezaten, kon Clarita metter tijd van dezen kant op eene ge wichtige hulp rekenen, maar nog meer verwachtte zij die van de vrouw van den gezant Triber, aan wie hare derde en laatste aanbeveling gericht was. Evenals bet beste deel bad zij deze voor bet laatst gebonden. Haar hart klopte sneller, terwijl bet rij tuig baar langs de Newa over liet Admiraalsplein been voerde,om einde-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1