3e Jaargang. Zaterdag 12 September 1885. No. 670. ABONNEMENTSPRIJS: feéijiii Oaplijks uitgenomen Zon-mi aiyemesne Feestdagen. AD VERTENTIËN: AMiBMKEN OVEliZSCSIT. FEUILLETON. VER0ETEK BINNENLAND. EIIS-1 mmriwiii. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Koof dag enten voor het Buitenland, (tompayni DA UJi i: Do., JOH. F. JON VS. Sucr., Générale de i nblicite Etramjh'e G. L. Parijs, 3Ibis Faubóury Montuiartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents* Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Brecfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 30 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlantlsclie Maatschappij tor bevonloring van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, lede» met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefsijde 1c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents e Nedcrhndsc.he Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, ieden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, ki Zaterdag, Zon- en Foostclay;ci van 105 van Nijverheid hebben op por persootu Donateurs an kunst en geschiedenis, vooral Koloniaal vertoon A •den der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid heb oen op van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, mtgi - - - gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 35 April tot 34 October alle werkdagen van 304 uur, van lo October lot 34 April op die dagen van 30.1 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondaeen kosteloos van 124 uur, ds overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 <v.iit3 per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zp.tordag, Zon- en l-cesi-dagen^ van i i—d Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bes ii. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen -8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1— Hing tn de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vrij. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jaar i 25 cents Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Volgens den Reiclisanzeiger heeft de Duitsche gezant te Madrid, graaf Solms, op 4 September aan den Spaanschen minister van bui- tenlandscbe zaken mededeeling ge daan van eene kennisgeving van den Rijkskanselier. Dit document, dagteékenend van31 Augustus, con stateert, dat op de Caroline» tal rijke Duitschers gevestigd zijn, die nooit iets hebben vernomen van eene Spaansche soevereiniteit over die eilanden. Op dit onbeheerd ge bied zijn Duitsche en Engelscbe be langen vertegenwoordigd, maar geen Spaansche. Eene poging, in 1874 door den Spaanschen consul gedaan, om ten opzichte van de Carolinen ambtshandelingen te volvoeren, is afgestuit op protest van Engeland en Duitschland, zonder dat Spanje zijn aanspraken heeft doen gelden. Ook thans nog is de keizerlijke re- j geering bereid, om de aanspraken van Spanje aan een onderzoek te j onderwerpen en, indien dit tot geen I resultaten mocht leiden, om de zaak over le laten aan de scheidsrechter lijke beslissing eener bevriende mo- I gendbeid. In geheel Spanje is het thans rustig. De Correspondentia, deelt i mede, dat gisteren in een minister- raad, onder voorzitterschap van den Koning', eene beslissing zou worden genomen over den vorm, waarin voldoening zal worden gegeven voor de aan de Duitsche vlag aangedane beleediging. Officieele dépêches melden, dat de bevelhebber van de Duitsche kanonneerboot litisdie op 7 Sep tember met den Duitschen consul IX. Misschien. 21) De vrouw van den diplomaat wees dit bezoek niet af, en terwijl de knecht zich haastte het bezoek ten uitvoer te b-eugen, wendde de ba rones zich glimlachend tot Clarita: Wees zoo goed en ga nog niet heen, mejuffrouw de la Para. Gij kunt nu dadelijk eene der invloed rijkste dames van onzen gezelligen kring leeren kennendie daarbij zeer beminnelijk kan zijn. Zooals reeds bekend is, bad me vrouw von Triber niet te veel ge zegd. Op dien beschaafden toon, den Russischen dames eigen, dien en den goeverneur der Philippijuen te Manilla aankwamvervolgens naar Singapore vertrok. Volgens bericht uit Hongkong is het Spaansche oorlogsschip Ve- lasco te Yap aangekomen, waar een Spaansch goeverneur zal blijven. In de gisterenmorgen onder voorzitterschap van den Koning ge houden ministerraad is beraadslaagd over de nota, die heden naar Ber lijn zou worden gezonden. De nota zou in vriendschappelijke termen worden gesteld; zij zou de feiten doen uitkomen, op welke de Spaan sche aanspraken zijn gegrond, en aandringen op erkenning van Span- je's rechten. In geheel Spanje zijn Woensdag 1613 personen door cholera aange tast en 521 lijders bezweken. Aan de Times wordt uit Rome gemeld, dat te Palermo de cholera is uitgebroken en dientengevolge aldaar groote paniek lieerscht. Uit Cairo wordt aan de Standard geseind, dat de Mudir van Sennaar het garnizoen van Khartoem onder bedreiging van bestorming der stad, tot de overgave gesommeerd heeft. Osman Digua's dood wordt be^és- tigd. Haarlem, 11 September 1885. Op de wereldtentoonstelling te Antwerpen is o. a. met een zilve ren medaille bekroond de firma Gebs. Figee alhier, voor machines voor publieke werken. De telegraafkantoren der Haar lem-Zand voort-spoorwegmaatschap pij te Haarlem (Bolwerk), Overveen en Zandvoort zullen open zijn: zij tegenover vreemden weten in acht te nemen, gevoelde de vorstin voor de jonge dame uit het zuiden een oogenblikkelijke belangstelling. Hare eigenaardige schoonheid, haar gracieus en aanzienlijk voorkomen bracht de licht opgewonden vrouw zoodanig in verrukking,dat zij slechts over het muzikaal talent der vreem delinge dat de barones op een behendige manier wist aan te ha len behoefde te hooren spreken, om dadelijk geheel ongedwongen, als van zelt, hare nieuwe kennis voor den volgenden avond bij zich uit te noodigen. De jonge barones werd daardoor wel eenigszins verrast, maar Clarita zag dadelijk in, welk voordeel voor haar in die uitnoodiging gelegen was. Zij nam dankbaar de vriende lijke uitnoodiging aan en beloofde met signora Magini, van wier komst de vorstin in den loop van liet ge sprek melding had gemaakt, te zul- vati 15 tot 30 dezer van 61/» uur voor- tot 10 ure namiddags; van 1 tot 15 October aanstaande van 6% uur voor- tot 9 ure na middags van 16 October aanstaande tot nadere mededeeling van 8 ure voor tot 9 uren namiddags. In de vergadering der Maat schappij tot bevordering der Bouw kunst, in het laatst dezer maand alhier te houden, zal, o. m., wor den behandeld bet volgende voor stel van den heer J". de Haan «Zoolang gebrek aan werk den maatschappelijken toestand drukt, stelt de Maatschappij tot bevorde ring der Bouwkunst aau al hare leden en verdere betrokkenen bij het bouwvak, particulieren, enz. voor: Alle werkzaamheden, vatbaar voor geschikte uitvoering hier te lande, bestaande in de daarstelling van steenhouw-, stukadoor- en an dere werken, en bovenal de toepas sing* onzer metselsteen zooveel mo gelijk té bevorderen, en niet dan na gebleken dringende noodzake lijkheid, door vreemden arbeid en materialen te vervangen.» In eene vergadering van den Volksbond, afdeeling Haarlem en Omstreken, werd vóór eenigeu tijd eene commissie van drie leden be noemd tot het. instellen van een onderzoek naar de werking enz. van volks bier- en koffiehuizen zonder «vergunning», om langzamerhand den werkman aan iets anders dan jenever te doen gewennen; met het doel om de mogelijkheid na te gaan, of bier namens of door tusscken- komst van den Volksbond eene der gelijke inrichting zou kunnen wor den geopend, waar de werkman voor weinig geld een goed glas bier en andere versnaperingen ver krijgen kan en zich te gelijk nuttig len verschijnen. Met haar kwam zij dan ook in het vreemde gezelschap, waarin wij haar bij de vorstin ge zien hebben. Zoo had binnen den tijd van eenige dagen eene bijzondere beschikking, een toeval of een mach tige, onzichtbare hand Clarita op den weg gebracht, die haar naar hare bestemming geleidde. X. Ekne dame uit de groote wereld. Den tweeden dag na de soirée bij de vorstin, bevond Clarita zich al leen in haar eenvoudig kamertje. Zij dacht aan de menschen, die zij had leeren kennen, en de gesprek ken, waaraan zij deel genomen had. Voor haar, die aan eenzaamheid ge woon was, zou dat alles, dat bonte, snel voorbijgaande leven, uit hoofde V8U hare levendige natuur, een dub bele aantrekkelijkheid gehad heb ben, zoo niet die eene, alles bij haar en aangenaam kan verpoozen van den arbeid. Die commissie heeft getracht, uit verschillende deelen van ons land inlichtingen in te winnen en heeft bij die informatiën kennis gemaakt met de heer F. van der Wolk te Rotterdam, die reeds meer dan 30 dergelijke inrichtingen hier te lande in het aanzijn riep en met het beste succes doet exploiteereu. Het gevolg van deze kennismaking- was, dat de heer v. d. Wolk zich bereid ver klaarde, die zaak den Volksbond uit de band te nemen door te Haarlem ook een dergelijk volks bier- en koffiehuis te openen. Met veel energie en grooten spoed werd in den korten tijd van drie weken een huis in de Anegang ge heel verbouwd en doelmatig inge richt, waarvan de opening, onder den naam van «Maastrichtsch bier huis», Zaterdag 12 dezer zal plaats hebben. De eigenaar, de heer v. d. Wolk, die overal, waar hij dergelijke in richtingen opende, met veel succes gewerkt heeft, stelt zich voor, door lage prijzen en uitstekende hoeda nigheid van spijzen en dranken den werkman ook in de gelegenheid te stellen, daar te schaften, en o. a. een goed, smakelijk glas bier voor 5 cents verkrijgbaar te stellen. Mocht men genegen zijn, den on dernemer behulpzaam te wezen door het afstaan van Hollandsche illus- tratiën, couranten of andere lectuur om het den weikman daar genoeg lijk en nuttig tevens te maken, dan zullen dergelijke toezendingen dank baar worden aangenomen. Een ingezetene van Wagenin- gen heeft 100 groote portretten van Prinses Wilhelmina doen uit- beheerschende gedachte haren ge- heelen g-eest vervuld had. Onzeker wat het eerst te beginnen, verdiepte zij zich in alle mogelijke plannen, om weldra het eene na het andere te verwerpen. Zoo in gedachten verdiept, hoorde zij niet de ekwipage die aan de huisdeur stilhield, en schrikte eerst op door het woeste inkomen der kleine Natascha, die buiten adem berichtte: Dat de vorstin Sara- sin de barinitsclii wilde bezoeken. De boodschap was goed gedaan. De vorstiu kwam in eigen persoon, om hare jonge beschermelinge in haar bescheiden woning te bezoeken. Zij volgde reeds de vlugge bode op de hielen. Clarita sprong haastig op, om haar te gemoet te loopeu. Ge trouw aan hare opgewonden ma nier van doen, vlogen der vorstin dadelijk de lieve welkomstgroeten over de lippen Ik moest u zelf komen zien, deelen aan even zooveel meisjes van de openb. school no. 1 aldaar. Voor de betrekking van hoofd der school in wijk I (Oosteinde) te Aalsmeer, hebben zich 47 sollici tanten aangemeld. Naar men aan de A7. R. Ct. mededeelt, moeten Woensdagavond in de Kazernestraat te 's-Hage aan verschillende militairen, die huis waarts naar de kazerne ging'en, strooibiljetten zijn uitgereikt van sociaal-democrat. strekking, waarin hun o. a. werd aanbevolen de wa penen neer te leggen. De Vólksvriendl wijdt een ge deelte van zijn inhoud aan de hon derdjarige afschaffings-viering (cen tennial temperance celebration 1785 1885) welke op uitnoodiging-van de broeders in Noord-Amerika door alle vereenigingen van gelijke strek king als de Nederlandsc'ne vereeni- giug tot afschaffing van sterken drank, door de geheele wereld en omtrent den zelfden tijd door een plechtige samenkomst zal plaats hebben. Daar de Nederlandsche Vereeuiging tot afschaffing van ster ken drank hare 50e algemeene ver gadering zal houden op 13 Sept. e. k. te Amsterdam des avonds ten 71/2 ure in het kerkgebouw der Remonstrantsche Broederschap, zal dit tevens het tijdstip zijn waarop de Vereeniging het honderdjarig tijdvak van de bestrijding van den sterken drank, als volksdrank, zal herdenken. Bij die gelegenheid treedt als redenaar op het eerlid der Vereeni ging ds. C. A. Adama van Schel- tema. De plechtigheid zal worden opgeluisterd door het zangkoor «Harpe Zions». beste mademoiselle de la Para; ik verlangde te weten of gij hier goed geïnstalleerd zijt, en ten tweede heb ik u goed nieuws te brengen, maar daarvan later. Vooreerst, hoe maakt gij het? Het kleine avond partijtje is u immers wel goed be komen Weet gijlieve, dat gij met uw verrukkelijk gezang dade lijk een groot succes verworven hebt? Onzen goeden generaal Bo- brinski hebt gij totaal het hoofd op hol gebracht; hij heeft het er vast op gezet, dat gij eene prima-donna zoudt worden, en om u door mij te laten overhalen, is hij zelf gisteren 'bij mij geweest. Is dat niet prach tig? Maar in ernst, de voorslag van dien oude is zoo dom niet. Ook Magini en ik zijn zeker van den I goeden uitslag op het tooneel, in dien gij uwe opleiding wildet voi- l tooien aan ons conservatorium. I Clarita schudde lachend het hoofJ} 'hst eenige vat zij tot nu toe had

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1