Mocht echter de krijgshaftige aard van het Spaansche volk van geen vrede willen hooren, of mochten Duitschland's eiscksn om de be- leediging uit te wisschen, te hoog zijn; dan is van een oorlog tus schen de beide volkeren weinig te voorspellen. Te land is uatuurlijk Duitschland oneindig sterker, maar zoolang Frankrijk zich neutraal houdt, kan van een oorlog te land niets verwacht worden. Ter zee echter moet dan de strijd beslist worden, en daar de Duitsche vloot eveneens veel sterker is dan de Spaansche, die wel veel admi raals en vice-admiraals, maar wei nig ijzeren pantserschepen telt, zou het waarschijnlijk niet lang duren, ot alle Spaansche havens werden geblokkeerd en alle handel stond er stil. Doch ook de Spanjaarden hebben meermalen getoond, dat vaderlandsliefde en dapperheid ka raktertrekken van hen zijn, en zoowel hun strijd in de dagen der Moorsche overlieerschiug, als hun hardnekkig volhouden tegen Napo leon I, toen bijna alle landen aan zijn wil gehoorzaamden, toonen aan dat zij offers weten te brengen op het altaar des vaderlands en waar toe vaderlandsliefde in staat is, dat heeft ons de tachtigjarige strijd en het jaar 1672 geleerd. Mogen de omstandigheden echter zoo gewij zigd worden, dat de oorlog verme den kan worden. Sw. en zich in de gemoederen eene nei ging tot bevrediging openbaart. Het gerucht, dat te Palermo (Sicilië) de cholera zou zijn uitge broken, wordt helaas bevestigd. De Rassegna deelt mede, dat van de 19 aangetasten reeds 5 zijn overleden. Toen het feit Woensdagmorgen te Napels bekend was gewordeD, nadat de Galileokomende van Pa lermo, zijne passagiers had aan land gezet, ontstond eene gevaarlijke gis ting onder de bevolking. Demon stration hadden plaats voor de pre fectuur van politie en het stadhuis, en eene groote volksmenigte verza melde zich in de nabijheid van het hótel de Rome, luidruchtig dreigende de ruiten te zullen verbrijzelen, in dien die uit Sicilië aangebrachte passagiers niet onmiddellijk werden verwijderd. Het hof van appel te Mani toba heeft het beroep van Louis Riel, den bekendenaanvoerder van de jongste onlusten in Canada, van de hand gewezen en het vonnis van de rechtbank bevestigd. Waar9chijn- zal het vonnis den 18en September worden voltrokken. BINNENLAND. Haarlem12 September 1885. De officier van justitie alhier ALGEMKRN OVERZICHT. Donderdagavond, is te Londen het Engelsch-Russisch protocol be treffende de Afghaansche grens ge- teekend. De commissie tot afbakening der grens zal in November bijeenkomen. De heer Lessar zal morgenavond van Londen naar St. Petersburg vertrekken, daar zijne zending ge ëindigd is. Uit Lemberg wordt aan de In- dépendance gemeld, dat de goever- neur-generaal van Galicië de pre fecten en onderprefecten heeft ver zocht, hem lijsten te zenden van alle Pruisische onderdanen, die in Ga licië gevestigd zijn. Te Marseille begint de toestand aanmerkelijk gunstiger te worden. Woensdag b. v. waren er in het ge heel 29 sterfgevallen, waarbij 11 kinderen en acht aan de cholera. In het Pharo-hospitaal zijn nog 35 pa tiënten onder handeling. Het antwoord van Spanje Donder dag afgezonden, eischt dat Duitsch land van alle gedachten om een protectoraat over de Carolinen-eilan- den zal afzien, alvorens genoegdoe ning zal gegeven worden voor de beleediging, de Duitsche vlag aan gedaan. De commandant van het Duit sche schip litis heeft vescheidene der Carolinen bezocht; vervolgens ging hij naar Yap. De commandant bekende aan generaal Ferreros, dat hij tot opdracht had, te constateeren, op welke eilanden de Spaansche vlag ontbrak. Het telegram van Ferreros echter bevat geen zeer duidelijke ophelderingen. Een te Londen ontvangen dé pêche uit Madrid van Donderdag te 5 uur 's namiddags meldt, dat de orde feitelijk volkomen hersteld is, witsch. Deze vlucht scheen zoo be zwarend, dat de wereldlijke gerech tigheid hem dadelijk vervolgde. Zoo als eenigen vertelden, heeft men hem nog voor de grenzen gevat, waarbij hij, zich hopeloos verdedigende, den dood moet gevonden hebben. Ande ren daarentegen meenen, dat hij het buitenland bereikt heeft en nog an deren willen beweren doch laat ons daarover zwijgen, wij moeten de dooden laten rusten. Alexis Or natoff is in ieder geval dood voor Rusland. Hier in onze kringen was hij ove rigens te zeer vervreemd, dan dat zijn lot lang de algemeene belang stelling kon gaande houden en daarbij doet de achting voor mevrouw von Ornatoff in den omgang iedere vraag, iedere verdere behandeling van het onderwerp verstommen, daar blijk baar een hoogere hand Wera Sergewna kan reeds sedert hare kinderjaren bogen op de gunst van verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht van de tusschen 30 Aug. en 2 September jl. ontvreemde goe deren, als1 dubbele gouden hals ketting met gewerkt kruis en me daillon; 1 bloedkoralen ketting met gewerkt gouden slot; 1 gewerkte gouden broche; 4 gouden vingerrin gen; 1 zilveren vingerring; 1 paar bewerkte gouden oorbellen1 zilve ren cylinder horloge, genummerd 20859 en in den binnenkant met eene speld geschreven P. Clemens; 1 zilveren horlogeketting met zware schalmen. Is dat werkelijk het geval, dan is de gestelde voorwaarde gelijk aan weigering. Om zich te 5 uur te kunnen vereenigen, dient de werk man reeds te 4 uur zijn werk te verlaten. In geen enkel vak is de werktijd om 4 of 5 uur geëindigd en zoo dit des Zaterdags al het ge val is met enkele vakken, dan zijn de werklieden nog niet vrij, maar moeten zij naar den patroon en wachten op hun weekgeld. Een optocht te 5 uur behoort zoo goed als tot de onmogelijkheden. Men kan op dat uur alles voor een optocht bij elkander brengen, be halve de personen die er deel aan zullen nemen. Nu echter deze be weging eenmaal is voorbereid, ver dient het waarlijk ernstige overwe ging pogingen te doen haar des Zondags te houden. Zij kan reeds vóór den ochtenddienst in de ker ken geëindigd zijn, want dan moe ten de afgevaardigden voor's-Hage reeds in den trein zitten. De besturen van de vereeni- ging «Algemeen Stemrecht» te Leeuwarden en van de Provinciale Friesche werklieden-vereeniging al daar hebben besloten, met het oog op de tijdsomstandigheden, den voor genomen optocht ter gelegenheid der ontworpen volksdemonstratie te 's-Hage, niet te doen doorgaan. Te Leeuwarden is eene ver- eeniging «Waarde der Kleinighe den» opgericht, welke zich ten doel stelt, scheurpapier, oude couranten en andere voorwerpen, die als waarde loos worden weggeworpen of ver nietigd, te verzamelen, ze te verkoo- pen en de opbrengst te doen strek ken ten bate van de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin. beschouwd. Bij gebrek aan betere wapenen maakten zij gebruik van de slingers hunner orgelsde indrin ger kreeg daarmede zulk een zwa- ren slag op het hoofd, dat hij be wusteloos nederstortte. De aan militairen in 's-Hage uit gereikte strooibiljetten der sociaal democraten bevatten o. a. eene pa rodie op het Soldatenlied van den kapt. Haarman. Donderdagavond sloegen twee korporaals, zeker nog verhit door het overdag gehouden spiegelge vecht aan den Leidschendam eenige Voorburgers met de blanke sabel Dezen klommen eerst op een wagen, maar daar niet veilig, sprongen zij op het tweetal los en ontwrongen een hunner zijn wapen, dat in han den gesteld werd van een agent van politie, die tegen de vechters proces verbaal heeft opgemaakt. Van Aer9sen namens de vertegen woordigers van de geheele burgerij In de maand Augustus 11. zijn te IJmuiden uitgegaan 26 schepen en barken, 10 brikken, 14 schooners en 112 stoomschepen, en binnenge komen 25 schepen en barken, 6 brikken, 18 schooners, 1 kofschip, 122 stoomschepen en 3 zeetjalken. Naar den landaard zijn deze te re gelen als volgt: uitgegaan 55 Ne- derlandsche, 65 Engelsche, 19 Noor- sche, 10 Duitsche, 2 Italiaansche, 4 Russische, 1 Spaansch, 1 Deensch, 1 Fransch, 4 Zweedsche; en bin nengekomen 58 Nederlandsche, 69 Engelsche, 18 Noorsche, 12 Duit sche, 1 Italiaansch, 6 Russische, 1 Spaansch, 1 Grieksch, 4 Deensche en 5 Zweedsche. Totaal uitgegaan 162 en binnengekomen 175 schepen. Het Haagsche Dagilad verze kert, dat verscheiden firma's te Rot terdam hare werklieden hebben me degedeeld, dat zij, die aan de ma nifestatie voor het algemeen stem recht deel nemen, daardoor geacht zullen worden, uit haar dienst te zijn ontslagen. Over de te houden manifesta tie lezen wij in de Werkmansbode het volgende: «Zijn wij wel ingelicht, dan zou de Burgemeester van Amsterdam alleen dan zijn goedkeuring aan het houden eener optocht willen schen ken, wanneer zij te vijf uur plaat; heeft en voor den avond is afge- loopen. eene onzer grootvorstinnen haar behulpzaam was, het gebeurde op het eenzame landgoed, zoo op den achtergrond te plaatsen, dat men wezenlijk nauwelijk weet te zeggeu, wat waarheid of fabel in de geschie denis is. Eenigen beweerden ronduit dat Alexis Iwanoiwitsch alleen om een politiek misdrijf verbannen was en dat men uit achting voor de familie Ornatoff het proces kort ge maakt had. Mevrouw van Sarasin hield hier eensklaps op, verschrikt over haar eigene woorden. Zooveel had zij niet willen zeggen, maar was medege- sleept door hare drukke redeneering. Zij had dan ook in 't geheel niet gemerkt, hoe doodsbleek Clarita ge worden was en hoe zij nu met ge sloten oogen naast haar zat. Als van eep grooten afstand klonken haar nu weder de laatste woorden der spreekster in de oorenzij kampte met een duizeling. Het was te veel Omtrent het ongeval, Donderdag aan den Binnenweg een heer uit Delftshaven overkomen, verneemt men nader, dat de hoogbejaarde man aan aanvallen van beroerte leed, en tengevolge van een nieuwen aan val dezer ziekte in de moddersloot viel. Dat hij zijn redder slechts eene geringe belooning gaf, moet aan zijn toestand geweten worden, die maakte, dat hij niet recht wist wat hij deed. Nadat hij met behulp van eenige personen was tehuis geko men, herhaalde zich de aanval, en dientengevolge verkeert hij thans in hopeloozen toestand. Een koopman in appelen en pe ren reed Donderdagavond op den Zeedijk te Amsterdam. Een troepje mannen en vrouwen, in zeer opge ruimde stemming, verdrongen zich weldra om de kar en begonnen hunne zakken met vruchten te vul len. Toen de koopman echter ten laatste op betaling begon aan te dringen, werd hij op zeer onharte lijke wijze eerst met woorden en spoedig daarop met slagen bejegend, zoodat hij gedwongen door de over macht, weldra op de vlucht ging. Een Duitsche kuaap van on geveer 14 jaren vroeg dezer dagen nachtverblijf bij een bewoner van den Amstelveenschen Weg. De jon gen had den weg van een dorp in Westphalen naar Amsterdam te voet afgelegd. Hij hoopte daar de familie te vinden van zijne ouders, die on langs overleden en hem zonder mid delen achterlieten. De knaap vond, Da een rustigen nacht, gelegenheid den volgenden morgen op een melk wagen Amsterdam te bereiken. Een klein staaltje van volharding! Eene vrouw die hare buur vrouw in de Czaar "Peterstraat te Amsterdam zulk een schop gaf dat het mensch ontijdig bevallen en overleden is, werd Donderdag in hechtenis genomen. Zij zelve is moeder van twee kinderen. Broodnijd was het, die Don derdagavond de gemoederen van eerzame orgeldraaiers te Amster dam in hevige beroering bracht en tot een bloedige twist aanleiding gaf. De een was namelijk met zijn instrument gaan staan op een plaats door den ander reeds vóór gerui- men tijd als zijn particulier terrein Dinsdag heeft men, blijkens het U. D., den waren schuldige ge vonden, die te Baarn den jachtop ziener van Z. M. Zondagavond ver wondde. Er knoopt zich echter meer aan vast dan eene eenvoudige jacht- overtreding met al de gevolgen van dien. De zoon toch van den boer, bij wien de militair was ingekwartierd, heeft hem het geweer ter leen ge geven en is daarop naar den jacht opziener gegaan, om hem opmerk zaam te maken, dat er in de nabij heid gestroopt werd. Of hier verre gaande boosheid, dan wel wraak zucht, in het spel is, zal wel spoedig worden uitgemaakt. Beiden zijn in bewaring genomen. De patient, die geen kogel, doch wel een schot hagel in het hoofd kreeg, houdt zich tamelijk wel; het gevaar is echter volstrekt nog niet geweken. geweestde rappe tong der elegante praatster had haar iets al te ver schrikkelijks medegedeeld. Alexis, haar Alexis een moorde^ naar! een broedermoorder! en dat vertelde men als een dagelijks nieuwtje aan haar zijne echtge- noote. Stom, met strakken blik zat zij daarbij en hoorde toe, immer toe, tot hare ooren suisden en hare oogen zich sloten. Nu eerst, terwijl de vorstin zich naar haar toe wendde, bemerkte zij de uitwerking, die hare vertelling uitgeoefend had. Om der wille van alle heiligen van Kiew, wat scheelt u, mijn lieve? riep zij heftig opspringend en met verschrikten blik haar flacon te voorschijn halend. De sterke geur vau een vreemd reukwerk prikkelde Clarita's zenuwen; hare wilskracht deed het overige. Zij dwong zich te glimlachen: Nabij Wageningen had gister een ongeluk plaats. Zekere H. v. B., wonende te Barneveld, zou met een wagen beladen met steenen huis waarts keeren; een andere wagen, mede met steenen beladen, reed achter hem aan. Het paard van den laatsten wagen schrok voor de stoom tram en wierp H. v. B. ter neer, zoodat hij overreden werd door de zwaar beladen kar. Twee raderen waren hem over de borst gegaan, eene hevige bloedstorting volgde. Hij is naar het ziekenhuis te Wa geningen getransporteerd. Men vreest voor zijn leven. In eene onzer provinciesteden, zoo verhaalt het N. v. d. D., zou voor eenigen tijd een huwelijk gesloten worden tusschen een meisje uit een der achterbuurten, en een fabrieks arbeider, met wien zij lang «ver keerd» had. De moeder van den bruigom, eene Waalsche, was met een zijner broeders voor het huwe lijk overgekomen. Deze beiden sche nen niet bijzonder met de bruid en hare familie ingenomen, en zij wer den door de stoere buurvriendinnen der bruid met een zeker wantrou wen aangekeken. Alles ging echter aanvankelijk goed. De bruigom in het zwart en de bruid met hoed en doek ge leende spullen gingen, met hunne betrekkingen, in optocht naar het stadhuis, waar reeds een publiek van belangstellende buren en vrien den vergaderd was. De stoet nam plaats, en de huwelijksvoltrekking begon. Maar toen de moeder van den bruidegom de vraag moest beant woorden, of zij hare toestemming tot het huwelijk gaf, sprak zij een kort maar krachtig: Non! Algemeene ontsteltenis, en groote verontwaardiging onder de vrien dinnen der bruid. «Wat! Hij heeft zoolang met het goede kind geloo- peD, en zou hij haar nu niet trou wen riep een dezer, eene lange, krachtige vrouw, en, heenbuigende over de afschutting, welke het pu bliek scheidde, pakte zij de weige rende moeder bij de schouders en liet haar, onder het roepen van emiesje die(oui, je dis: ja, zeg ik,) door krachtig heen en weer schud den, eenige toestemmende bewegin gen maken. «Zie je wel, het kr zegt: ja! Trouw ze nu maar, mijn heer!» riep zij. Maar de overheidspersonen achten die gedwongen toestemmende bui gingen niet geldig, te meer, daar de moeder, toen zij weer op adem kwam, bij hare weigering bleef volharden. Het paar moest dus ongetrouwd weder heen gaan. Maar nu werd het van alle kanten bestormd door de vrienden die hoeden, jas, doek enz. voor de plechtigheid geleend hadden, en die vreesden dat, bij eene mogelijke vechtpartij, hun eigendom beschadigd zou worden. Het was rukken en schreeuwen links en rechts eene onbeschrijflijke verwarring. En toen eindelijk bruid en bruide gom ieder huns weegs gingen, was hij blootshoofds en in zijne hemds mouwen, terwijl zij, van hoed en doek en andere sieraden ontdaan, met de handen voor het gelaat, hare woning opzocht. De moeder en de broeder van den bruigom ontkwamen slechts met moeite aan de woede van de ver ontwaardigde vrienden en vriendin nen der beleedigde bruid. Te Zwolle circuleert, naar de Zm. Cl. meldt, een adres aan den Bur gemeester om hem dank te bren gen voor zijn krachtig optreden bij de ongeregeldheden, welke onlangs plaats hadden. Zulks werd reeds in de jongste zit ting van den Raad door den heer Het is niets, genadige vorstin, slechts een oogenblikkelijke krach teloosheid, zij gaat spoedig voorbij; het is zeker nog wel een gevolg van mijne reis hierheen, waarbij ik mij wat vermoeid heb. O hemel! gij waart ongesteld en ik heb u zooveel voorgebabbeld, dat gij er hoofdpijn van hebt! Neen, weersprak Clarita haastig, neen stellig niet; ik dank u zeer voor de belangrijke mededeeliDgen en bijzonder nog voor uwe goede zorgen. Ik ben u daar voor zeer verplicht. Dus, gij neemt den voorslag van de gravin Chilkow aan. Met uw verlof, genadige mevrouw, viel echter de ge vraagde zacht in, gij ziet mijne gezondheid is niet van de sterkste, ik vrees, niet bestand te zijn, tegen de eischen, die zulk een druk, snel voorbijgaand leven mij zal stellen. Eene meer rustige le Men meldt uit Vucht: Woensdagavond ll1/, uur woedde boven deze gemeente een kortston dig doch geweldig onweder; éen slag vooral was zóo hevig, dat de glazen er van dreunden. De bliksem is in een huis op den Helvoortschen steenweg geslagen, met 't noodlot tig gevolg, dat de bewoner, de smid H. van Geene, op zijne legerstede gedood werd. Zijn vrouw en een kind van twee jaren die in hetzelfde venswijze, zou mij ten minste voor dit eerste winterseizoen beter passen. Ik wil daarom het aanbod van me vrouw von Ornatoff in overweging nemen. De vorstin was buiten zichzelve; dat had zij niet verwacht. Zij kon maar niet begrijpen, dat men die bescheiden betrekking kon verkie zen, boven die in het vorstelijk pa leis der Chilkows. Doch de leven dige vrouw, wier eigen brein zoo vol nukken was, verviel ten min ste niet in het gebrek, anderen ge lijke rechten geheel en al te be twisten. Echt luchthartig van aard zijnde, berustte zij meer bij de meening: ieder zijn zin, en bleef daarom nog lief tegen Clarita. Wordt vervolgd!)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2