I 3 e Jaargang. Dinsdag 15 September 1885. No. 672. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zsrt- en algemeene Feestdagen. ADVEItTEN T I N FEUILLETON. VÉEGETEÏT. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland(compagnie Générale de j. ublicite Etrangère G. l. DA TJB E Go., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, olbis Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aau. de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Tocgaug 25 cents per persoen. Douateurs eu ledeu der Nederlandaclie Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. lugaug Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceuts per persoon. Donateurs «11 «den dor Nederlatidsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Ta* Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, KruiBweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- eu Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaa? I 1 guldon. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dageu van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, allee* op Zondagen kosteloos van 12—4 unr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 13—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag .van 23 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. AhflEMN OVKIt/JCSlT. In ministerieele kringen in Spanje gelooft men, dat de Carolinen-kwes- tie vóór het einde dezer maand in der minne zal worden geschikt. De opgewondenheid onder het personeel der Spaansche marine, is bedaard tengevolge van de toezegging van den minister van marine dat hij de instructie, verstrekt aan de comman danten van de drie naar Yap ver trokken oorlogsschepen, zal open baar maken. Overigens heerscht inhetgeheele Rijk volmaakte rust, en niets recht vaardigt de geruchten, volgens welke de tegenwoordige biunen- landsche toestanden van ernstigen aard zouden zijn. Naar aan de Kölnische uit Berlijn gemeld wordt, heeft de Spaansche gezant, graaf Benomar, bericht ontvangen, dat een koerier, de verontschuldigingen der Spaan sche regeering wegens het beschim pen van de Duitsche vlag over brengend, naar Berlijn op weg was. Het Berliner TageblaU bevat een bijna gelijkluidend bericht. - Het is der aandacht waard op te merken, dal de cholera hare nei ging om in het zuiden van Europa zich verder te localiseeren, blijft handhaven. Immers terwijl zij in Spanje krachtig afneemt en te Mar seille en Toulon hetzelfde plaats heeft, en in andere plaatsen van Zuid-Frankrijk slechts sporadische gevallen voorkomen, zijn thans de omstreken van Gibraltar vrij sterk bezocht. Het verkeer tusschen de vesting en Spanje is afgesneden. Wijders begint de ziekte zich thans te Palermo te ontwikkelen. Te Napels tracht men het verkeer met die stad tegen te houden. X. Eene dame dit de groote wereld. 23) Verder pratend zei ze: Onder die omstandigheden kan het immers zeer doelmatig zijn, dat Clarita een weinig hekend is met de schaduw zijden van het Ornatoffsche huis en daar zij die niet vreest, kan zij im mers hij mevrouw von Ornatoff het gewenschte bezoek afleggen. De keus blijft haar dan toch nog; want zij zou voorloopig de gravin nog niet van de weigering spreken. Waarlijk, hernam zij, tot ïfscheid, had ik u aan Eudoxia Petrowna het liefst gegund, daar k u, wegens mijn oude Verteuil, De zitting van de algemeene ver gadering te Cairo is Zaterdagmor gen gesloten. Uit Soeakim is het bericht ontvangen, dat Zaterdag eene scher mutseling heeft plaats gehad tus schen de voorposten der opstande lingen en het piket Bengaalsche ruiterij. De ïebellen werden op de vlucht gedreven met verlies van vier man aan dooden en gewonden. Naar aanleiding van een bericht, over Kaapstad gezonden, dat op sta tions aan den Congo blanken door de kannibalen zouden zijn «gedood, gebraden en opgegeten», stelt de Réforme voor, daaromtrent aan den soeverein van den Congo-Slaat, ko ning Leopold, ophelderingen te vra gen. Een spotvogel heeft onlangs naar men verzekert toen de ko ning van België tot soeverein van den Congo-Staat was bevorderd, op een der deuren van het paleis te Laekeu geschreven: «VoordenCongo tweemaal aanschellen.» De Réforme weet dus, wat haar te doen staat. Het goevernement van Mysore zoo seint Reuter uit Bombay maakt alle toebereidselen, om het hoofd te bieden aan den hongers nood, die onvermijdelijk geacht wordt. Het uitblijven der regens verwekt groote bezorgdheid. Haarlem, 14 September 1885. Een inzender in de N. R. Ctin genomen met de poging door het Nederlandsch Vrouwenbond tot ver hooging van het zedelijk bewust zijn aangewend, tot het verkrijgen zelf niet kan hebben; krijgt intus- schen Ornatoff uwe toezegging, dau heb ik toch een dienst bewezen aan Nikolaï Pawlowitsch, dien het altijd wel de moeite waard is, aan zich te verplichten. Gij moet weten, mijn heer von Karin is de voogd van den kleinen Feodoor Iwanoïwitsch en een trouwe vriend van mevrouw von Ornatoff! Maar men mag er geen kwaad van denken, Karin is een volbloed edelman. Ik geloof het wel dat hij in zijn jeugd Wera Sergewna bemind heeft en dat dit de reden is, waarom hij, zoolang de oude maarschalk leefde, allen omgang met haar vermeed. Doch nu zij weer vrij is gij weet het ook weloude liefde roest niet. Hier kan dit het geval zijn en zal Wera Sergewna als rijke, onafhankelijke vrouw het geluk kunnen bereiken, waarnaar zij als arm, onvermogend meisje te vergeefs gestreefd heeft; want hij alle mogelijke goede eigenschappen van eene wet tot bescherming der vrouw, geeft aan bestuurderessen van dien Bond in overweging of het zijn nut niet zou kunnen heb- hen eenige adressen ter teekeuing te leggen in verschillende Vereni gingsgebouwen, aangezien menige vrouw, door het vreemde wat daar in nog voor haar is, door verkeerde schaamte zal achterwege blijven haren naam daarop te plaatsen, ter wijl het voor haar zeer gemakke lijk gemaakt zou worden, wanneer zij in een der Verenigingsgebou wen daartoe in de gelegenheid ge steld werd. Wij zijn het met den inzender geheel eens en gelooven, dat het ook hier van belang zou zijn om door den inzender genoemde rede nen, in denzelfden geest te handelen. Het «Maastrichtsch bierhuis,» welken naam het volkskoffiehuis draagt, dezer dagen in de Anegang opgericht door den heer v. d. Wolk van Rotterdam, en waarvan wij in ons vorig nummer uitvoerig melding maakten, werd Zaterdag in tegen woordigheid door den eigenaar en tal van genoodigden geopend met eene toespraak van mr. Th. de Haan Hugenholtz, die uit naam der aan wezigen sprak en den heer v. d. Wolk met zijne onderneming succes wenschte. 't Lokaal is netjes en ge zellig ingericht, de comsumptie laat niets te wenscheu over, terwijl cou ranten, tijdschriftenen verschillende spelen eene aangename verpoozing aanbieden. Het bezoek aan de badplaats Zandvoort was gedurende dit jaar grooter dan in het vorige, dat even wel, wat weergesteldheid betrof, zooveel gunstiger was. In 1884 ver toefden te Zandvoort, volgens een opgaaf in de Zandv. Badcourant, 1760 badgasten met 165 dienstbo den; terwijl die getallen voor dit jaar bedragen 1992 badgasten met 193 dienstboden, totaal 2185. Dit jaar werd Zandvoort bezocht o. a. door de Keizerin van Oosten rijk, Prins en Prinses Gortschakof met hunne kinderen, Grootvorst en Grootvorstin Wladimir, de Hertogin van Edinburg. De meesten van dezen hielden verblijf in Hótel «Kurzaal.» Gisterenavond is te Wormer- veer in het lokaal «De Jonge Prins» een lezing gehouden door den heer Fortuiju uit Amsterdam over het onderwerp: «Stemrecht of Vuist recht?» Het Handelsblad schrijft, dat het deze maand 25 jaren geleden is, sinds een van Nederlands verdien stelijkste en ijverigste letterkundi gen, de heer Joh, Gram, als mede werker van dat blad optrad. Gedu rende al die jaren is hij voor de lezers een trouwe gids geweest op elke tentoonstelling van kunstwer ken, en velen zullen stellig de on verflauwde frischheid en onpartij digheid bewonderen, waardoor Gram's beschrijvingen zich onder scheiden. Ook als schrijver van de Haagsche Kroniek en verslaggever der taalcongressen heeft Gram het Hbl. tal van jaren zijn gewaardeerde medewerking verleend. Het blad uit den begrijpelijken wensch, dat het nog vele jaren de veelzijdige kennis en ervaring van den heer Gram op het gebied der kunst en van de Haagsche toestan den zal genieten. Aan de hoofdconducteurs A. Spaan te Rotterdam en J. M. Man- dersloot te Utrecht is door de direc tie der Staatsspoorwegen eene eer volle vermelding toegekend, wegens betoonde eerlijkheid bij het vinden heeft Nikolaï Karin toch ook geld noodig. Maar mijn God, ik word van daag niet moede van het praten, mijn beste; toch is er geen kwaad bij neem in ieder geval ook de zen wenk mede in het Ornatoffsche huis. Doch vergeet het mijne niet, breng mij spoedig berichten. Dus, lieve juffrouw de la Para tot ziens! Eindelijk was zij weg. De onge duldige paarden, die zoo lang had den moeten wachten, draafden nu met een vuur, dat de koetsier al zijn kracht noodig had, om ze in be dwang te houden maar hij ging hunne onstuimigheid niet tegen, daar de barinitsehi zelf hem toe geroepen had: Rijd als de wind, Wassili Zij had immers door haar streven om een goed werk te doen, te veel haren kostbaren tijd verpraat, dien zii toch nog zoo noodig had, om al de genoeg as te smaken, die het van voorwerpen van waarde in een der treinen. Aau de drijfriemenfabriek der firma T. H. Haageu, Rotterdam, is op de Antwerpsfche tentoonstelling eene gouden medaille toegekend. Deze fabriek is de eenige Nederl. fabriek, aan welke deze hooge on derscheiding ten deel is gevallen. Door een onbekende is Vrij dagavond bij een heer te Meppel, een brief bezorgd, waarin deze werd bedreigd met het in brand steken zijner woning, indien 's avonds te 7 uur bij de lantaarn op Wheëmgeen f 50 bezorgd was. Even later ging de bezorger van den brief naar het gemeentehuis, alwaar hij onderstand vroeg. De politie, van de zaken op de hoogte gebracht, arresteerde daar den dader, die opgaf van Leeu warden te zijn en van Groningen te zijn gekomen met het doel om naar Zwolle te gaan. Gaarne geven wij plaats aan het volgende stuk, uitgaande van de Werklieden Vereeniging «Hulp naar vermogen» te Zalthomme! Aan de werklieden in Nederland! Diep doordrongen van de overtui ging, dat de baldadigheden, die op verschillende plaatsen in ons vader land worden gepleegd, onze zaak bederven en eene schande zijn voor onzen goeden naam, waar werklie den er aan deelnemen, veroorlooft zich het bestuur van de werklieden- vereeniging «Hulp naar vermogen» te Zaltbommel, een beroep te doen op alle werklieden in Nederland tot handhaving van de orde in aller belang. Zorgelijk voorzeker zijn reeds de dagen, die wij beleven, en een zor gelijker toestand van werkeloosheid bedreigt ons. Alleen samenwerking van alle programma van den dag aangaf. Toen Clarita de vorstin goed en wel in het rijtuig zag, sloop zij ijlings naar haar kamer; zij sloot die af, zij moest alleen, geheel al leen zijn. Afgemat zonk zij nu ineen. Wa6 haar echtgenoot werkelijk een mis dadiger? een moordenaar? Juist het laatste verkreeg met het oog op zijn spoedig opgewekten en ook weer spoedig bedaarden toorn eeDige waarschijnlijkheid. Dat wist zij wel. In een oogenb'.ik van drift kon hij tot een heftige daad in staat geweest zijn en de reden voor dergelijken toorn? Kwam haar die weer niet in een 6chril licht voor den geest, door de fabel, die een vreemde dame mede in het spel bracht? Alexis kon zijn ouderen broeder zijn geheim huwelijk bekend en de zen daardoor mogelijk tot woorden gebracht hebben, die den hartstoch- telijken man razend hadden gemaakt! O G od, steunde Clarita smar telijk. komt mijne schuld mij dan altijd weer voor den geest! Toen viel haar eerst in, dat Alexis zelf volgens de eene opgave, die de vorstin aangehaald had, in hopelooze tegenweer gevallen zou zijn. Ook dat was mogelijk; het verklaarde ten minste zijne verdwijning; want vol gens ziju eigene woorden kon im mers de dood alleen hen scheiden En was hij wezenlijk gestorven waartoe diende dan al haar vorschen en zoeken? XI. Twee vrouwen. Juist op het bepaalde uur reed Clarita den volgenden dag naar het huis der Ornatoffs. Zij had hare be daardheid weder herkregen, ofschoon zij een slapeloozen, koortsachtig op gewonden nacht doorgebracht had_

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1