goedgezinder! uit alle standen kan redding aanbrengen. Het zijn onze vijanden, die ona willen drijven of den weg van ruw en dom geweld. De maatschappij moet thans voor al blijken in waarheid eene maat schap te zijn; vele leden, maar één lichaam. En daarom moeten oog en oor, hand en voet echter niet de plaats willen innemen van hoofd en hart. Het is eene onwaarheid, dat het kapitaal, de werkgevers, de aan zienlijken onze vijanden zijn. Wij tellen onder hen onze beste vrien den, wier voorbeeld slechts alge- meeue navolging vraagt. Wij kun nen wiizen in onze gemeente op onze Werkli'edenvereeniging, wier leden tot de onderscheidene gezindten be- hooren, die, gesteund door onze werkgevers en burgers, en daaron der de aanzienlijksten, onze tegen standers heeft beschaamd, ons volks bondshuis tot stand bracht, aan onze werklieden kuip in ziekte verzekerde en uitzicht opende op steun in den ouden dag. Wij konden ook daarbuiten wij zen op fabrikanten, wier namen le ven in elk rechtgeaard werkmans hart; op staatslieden en nijverheids mannen, die met onzen Heldt de algemeene pensioenvereeniging voor werklieden in het leven riepen; op de kampvechters voor ons volkson derwijs; op hen die ons de rijks postspaarbank verwiervenop de mannen van de pers, die waardig en krachtig onze belangen beplei ten voor de openbaren meening en ons voorlichten; op allen, die in el- ken kring voor ons arbeiden, waar zij dit kunnen. Zijn er onwaardigen, die onze belangen met voeten treden, wij mogen dat evenmin aan allen wijten, als men ons aansprakelijk kan stel len voor de buitensporigheden, waar aan sommige werklieden schuldig zijn. Onze vrienden hebben er recht op, dat ook wij onzen plicht doen. Wij behoeven niet te wachten met het uitbrengen van onze stem, totdat de vraag omtrent het alge- gemeen stemrecht op staatkundig gebied, waarvan wij geen heil ver wachten, beslist zal zijn. Brengen wij reeds aanstonds onze stem uit, waar wij dit kunnen en moeten, en waar dit nog veel te weinig geschiedt. De strijders voor ons volksonder wijs vragen haar, om mede te wer ken voor den grootsten schat, dien wij onzen kinderen kunnen ver schaffen. Onderwijs, ook op teeken en ambachtsscholen, is ongetwijfeld van het hoogste belang tot oplos sing van de maatschappelijke vra gen. Het volksbond roept ons op, om de millioenen guldens, die jaar lijks de drank verslindt, te verove ren voor de spaarbank om voeding en woning te verbeteren, het ver maak te veredelen, overal volks bondshuizen te doen verrijzen. Vereenigen wij ons daarom op den weg van orde en overleg, waar op vervulling van plicht van zelf tot handhaving van recht voert. Laat geen verschil van inzicht om trent het algemeen stemrecht op staatkundig gebied of van gods dienstige strijdvragen langer recht- streeksche samenwerking uitsluiten in aller belang. Elks godsdienst zij geëerbiedigd, maar worde openbaar in zijne schoonste vruchten, in on derling liefdebetoon en verdraag zaamheid, in werken en vertrouwen. Zij was van zich zelve geschrokken toen zij dien morgen in den spiegel keek en haar eigen gezicht nauwe lijks herkende. Dit was zoo kleur loos en doorzichtig, dat duidelijk de blauwe aderen doorschemerden, ter wijl een paar diepliggende, kom mervolle oogen haar dof aanzagen; al het vuur scheen daarin uitge doofd. Als zij geweten had, hoe heilzaam deze schaduwzijden, welke hare jeugdige aantrekkelijkheid ver minderden, zouden werken ter ver krijging der gewenschte betrekking, dan zou zij zich daarover verheugd hebben maar daar dacht zij niet aan. Een naam vervulde haar hoofd en hart. Alexis! Zij betrad zijn ouderhuis. Alleen en zonder vriend overschreed zij den drempel, dien hij ontvlucht had ontvlucht met het Kaïnsteeken op het voorhoofd, zooals de menschen zeidenDoch de menschen loogen! Zij geloofde hen niet. Hoeveel onwaarheid wist Elk man doe zijn plicht. Dan, maar ook dan alleen, kunnen wij zelfs de donkere toekomst gerust tege moet gaan. Het Bestuur der Werkl.-Vereen. «Hulp naar vermogen Zaltbommel, 9 Sept. 1885. Op de Prins Hendrikkade te Am sterdam ontmoette een man zijn schoeulapper, wien hij eenige dagen geleden een paar laarzen had ge geven om te herstellen. Hij meende eene bijzondere overeenkomst te zien tusschen het schoeisel van Mr. Pik draad en de geïncrimineerde laar zen. Hij greep daarom dezen aan, trok hem een der laarzen uit, en toen de indentiteit zich bevestigde, bracht hij den om het mijn en dijn zich niet veel bekommerenden schoen lapper met de laars zulk een hevi- gen slag op het hoofd toe, dat deze een wijnhuis werd ingedragen, al waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Aan den Oosterdoksdijk te Amsterdam werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een inspecteur van politie aangerand door twee on bekende manspersonen. Toen hij zich met den degen verweerde, gingen zijne aanvallers op de vlucht. In een bierhuis op het gedempte Damrak te Amsterdam, vroeger «de Oeteldonksche hut» genoemd, be vonden zich Zondagmiddag eenige «kwartjesvinders», die een persoon, eenigszins op een buitenman gelij kende, aan hun spel wilden doen deelnemen. De politie kwam echter als spelbreker tusschenbeide en nam hen in hechtenis. Bij de gedurende de laatste dagen te Den Helder gehouden manoeu vres kwamen niet zelden vrij ver makelijke voorvallen voor. Als een klein staaltje daarvan het volgende. Donderdagavond surveilleerden 2 infanteristen als naar gewoonte lang's den Zeedijk om te onderzoeken of er ook «verraad» was, en de vijand soms mocht beproeven te landen. Nu wilde de omstandigheid dat de zee sterk lichtte, waardoor het dik wijls den schijn had alsof het water in gesmolten metaal was herscha pen. Eensklaps steekt een bruin- visch den kop boven water om zich van den noodigen voorraad versche lucht te voorzien, en laat, weer naar de diepte terug-keerende, eene lange vurige streep achter. Niets komt onzen landverdedigers, behoorende tot het bataljon te Hoorn, en waar schijnlijk uit de diepste binnenlan den afkomstig, natuurlijker voor dan dat een vijandelijke sloep zich langs de kust voortbeweegt en een gun stig oogenblik afwacht om te landen. Spoedig is dan ook een besluit genomen en met een verschrikke lijke basstem klinkt het: «halt, werda!» welke sommatie na eenige oogenblikken wachtens nogmaals wordt herhaald. Natuurlijk kwam beide keeren geen antwoord, waarom dan ook ten slotte het «halt of vuur» weergalmde, en onmiddellijk daar na, tot groot vermaak van de om standers, twee geweren gelijktijdig op den gewaanden vijand werden afgevuurd. De dappere zonen van Mars nu werden hunne vergissing gewaar, en zochten stillekens een goed heenkomen, om aan den spot lust der menigte te ontsnappen. In het koffiehuis «De Hollandsche Tuin» te Loosdrecht was gisteren de wereld niet te vertellen? Hoeveel leugen en bedrog bracht dat afzich telijke monster, «de laster», niet da gelijks in de wereld! Terwijl zij in hare eenzaamheid daarover nadacht, was haagde beteekenisvolle fabel in gevallen, die verhaalt, dat water, vuur, wind en waarheid eens een onderhoud samen hadden; alvorens te scheiden, hadden zij er over ge sproken, waar zij zich in geval van nood weder konden vinden? Het water verklaarde, dat het te vinden was, waar biezen groeiden, men be hoefde daar slechts even den grond met de spade om te werken; het vuur beweerde, dat men het in de kiezelsteenen zou vinden, als men er twee tegen elkander sloeg en de wind zeide, dat hij op de bladeren der boomen kon waargenomen wor den. Maar de waarheid bekende, dat zij geen plaats kon opgeven, waar zij stellig te vinden was, want onder de menschen heerschte de een bloemkool te zien die een ge wicht had van 57a K. Gr. Dit kooltje is gegroeid in den tuin van den ge meentegeneesheer W. Kleijn Schoo- rel aldaar. Als een bijzonderheid deelt men aan het Vad. mede, dat er Vrijdag tegen den avond op enkele plaatsen in het Zuidwesten van Schevenin- gen sneeuw is gevallen. Iu het feestgebouw te Rotterdam werd gisteren eene meeting voor algemeen stemrecht gehouden. Men trok er in optocht heen van het Beursplein, langs de Boompjes, Gel- dersche kade, Leuvenhaven, Schie- damschen dijk, Hoogstraat enz. Aangaande een persoon, die Vrij dagochtend door een rechercheur der Utrechtsche politie te Zwam- inerdam is aangehouden, deeit men aan het U. D. mede, dat hij te Amsterdam is gekomen in een con- fectie-magazijn en daar besteld heeft, om aan zijn huis te bezorgen, o. a. eeuige demi-saisonsden volgenden dag zou hij wel antwoord geven. Hij heeft daarvan een op de kamer, die hij voor het oogenblik bewoonde, aangetrokken en is met de andere naar een horlogemaker gegaan. Daar kocht hij een goud horloge en zeide geen geld bij zich te heb ben, hij zou de jassen daar een oogenblik laten liggen om geld te halen. Hij moet echter nog terug komen, want hij ging naar Utrecht en huurde op den Steenweg eene kamer. Hier ter stede bestelde hij in den winkel van de Gebr. M. in de Lijnmarkt een pak, en toen dat gebracht werd, zeide hij den vol genden dag antwoord te zullen brengen. Men vertrouwde de zaak echter niet, en nam het pak weer mede terug. Hij ging ook naar den winkel van Paanacker en bestelde een aan tal schoenen, om die thuis te be zorgen. Zijne hospita vertrouwde het werk niet en wilde de mand niet aannemen. Hij huurde echter een jongen op straat, liet dien den mand bij Paanacker terughalen, en nam deze op straat aan, waarna hij den inhoud ergens verkocht hesft. Daarna heeft hij de stad verla ten, maar hij is te Zwammerdam aangehouden, terwijl hij in een lo gement iets gebruikte. Als curiositeit wordt het volgende medegedeeld Een ingezetene der gemeente Hel mond, zette als naar gewoonte, des morgens het raam zijner slaapka mer open. Toen hij zich 's avonds weer ter ruste wilde begeven, ont- waardde hij, bij het instappen van zijn bed, dat eene duif de vrijheid genomen had, gedurende den dag in zijne kamer te komen binnen vliegen en in 't bed voor onzen vriend een flink ei neer te leggen, dat hij 's morgens, als eene ont nuchtering, kon opslurpen. Te Venendaal is een 29-jarig landbouwer, zekere Sluut, eensklaps krankzinnig geworden en daaarna is hij op de vlucht gegaan. Door de politie gevolgd, vluchtte de ongelukkige naar den Rijn, bij Amerongen, waar hij vermoedelijk in de golven is omgekomen. Te Baarn is een vijftienjarig jon geling, lijdende aan slaapwandelen, des nachts opgestaan en van den leugen. Clarita was het met die meening eens. Den geheelen nacht door dacht zij over de mededeelingen der voor name praatster na. Eindelijk had een korte slaap hare moede oogen toegedrukt; een droom voerde haar terug in dien gelukkigen tijd, toen zij in de Alpen aan den oever van het Lago-Maggiore, aan de zijde van den dierbaren echtgenoot wandelde. Hij herhaalde haar op zoeten, lief devollen toon de woorden, die op het afgereten, door Dimitri haar toege zonden stuk papier stonden: Wat men u ook van mij zeggen moge, geloof het niet, vertrouw mij! ik ben onschuldig! Onschuldig! Dit eene woord gaf den doorslag. Alexis had het ge zegd; zij bleef daarbij. Haar geest klampte zich ook nu daaraan, terwijl zij de breede trap pen van het ouderwetsche huis op ging. Het zag er geheel anders uit, vrij hoogen zolder naar beneden gevallen tengevolge waarvan hij zoodaning aan het hoofd gewond werd, dat zijn toestand zorgwek kend is. Nader meldt men aan de N. R. Ct. uit Baarn, dat het laatste bericht, omtrent den aanslag op den jacht opziener niet juist was. Behalve de dader, zijn er geen andere personen in betrokken, terwijl de schuldige volhoudt dat zijn schot onwillekeu rig op het hooren van eenig gerit sel is afgegaan. Te Amhem is eene vrouw met de jeneverflesch in de hand dood in bed gevonden. Zij bleek in den drank gestikt te zijn. Het mocht den heer De Jong, hoofd der ijzerfabriek te Oudewa ter gelukken de locomotief van de IJsel-stoomtram-maatschappij, die bij de villa van den heer Van der Lee te water lag, weer op te die pen. De scheepvaart, die enkele dagen was gestremd, ondervindt daar nu geen beletselen meer. Te Woensel werden dezer dagen eenige personen uit het naburige Stratum, toen zij zich laat in den avond op weg naar huis begaven door eenige kerels, in een kreupel- bosch verborgen, aangevallen. Een hunner bekwam een kolfslag van het geweer, dat een der aanranders bij zich had, en werd eenige uren daarna iu bewusteloozen toestand en hevig bloedende gevonden. De wonde was zoo ernstig, dat hij eerst een paar dagen later naar hui3 kon vervoerd worden. Ofschoon de politie ijverige na sporingen deed, kon men de daders niet ontdekken. In den vorigen nacht is te Mid delburg weder eene groote spiegel ruit verbrijzeld; thans niet in een winkel, maar bij den hypotheekbe waarder in de Molstraat. De daders blijvend onbekend. De N. R. Ct. deelt mede dat aan J. S. H. Wolters, laatstelijk ban kier te Venloo, bij arrest van het gerechtshof van 7 Febr. 1884 we gens bedriegelijke bankbreuk enz. veroordeeld tot zes jaren tuchthuis straf, boeten en subsidiaire gevange nisstraffen, volledige gratie is ver leend, tengevolge waarvan hij den Hen dezer uit het tuchthuis te Leeu warden werd ontslagen. De reden waarom gratie verleend kon worden, wordt niet gemeld. Door de gemeente-politie te Ven loo is Zaterdagavond proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die zoogenaamdeHeemskerkjes verkocht, doch betrapt werd toen hij aan een paar personen ook groote borrelsin glazen tapte. Door de ambtenaren te Oud- Vroenhoven (Belgisch Limburg) zijn 750 kilo tabak, waarschijnlijk uit Maastricht af komstig, onder de vol gende omstandigheden aangehouden. Een voerman kwam daar met een kar met hooi; een oude knol, voor het voertuig gespannen, weigerde zijn dienst juist in de nabijheid van het grenskantoor. Toen nu eenige inwoners en ook de ambtenaren naar het weerspannige paard kwamen zien, meende de geleider dat hij ontdekt was en zette hij het op een dan voor weinige dagen bij sche meravond. De plaats gehad hebbende verandering deed het gebouw beter uitkomen. Met het openen der ven sterluiken was er licht en leven in de vertrekken gekomen, waarin naarstige handen binnen korten tijd ongeloofelijk veel uitgevoerd had den. Er was overal een zekere ouder wetsche stempel opgebleven, die, ge voegd bij de weelde van den nieu- weren tijd, een aangenamen indruk maakte en een sierlijkheid ten toon spreidde, welke een goede smaak en rijke geldmiddelen snel weten te voorschijn te roepen. Clarita overzag dit alles met een onderzoekenden blik; eerst had die den klecht gegolden, die haar het portier opendehaar oude bekende, die eenige dagen geleden door de gesluierde bezoekster met een spook achtige vrees vervuld werd, was het niet. Zijne plaats werd ingenomen door een behendigen kamerdienaar, loopen. Dit verwekte achterdocht en leidde tot de ontdekking der smok- kelpartij. Te Maastricht is Zaterdag een kind uit de bovenste verdieping van een huis gevallen en op de plaats dood gebleven. De Standaard ontving een schrij ven waarin het bericht, deze week voorkomende in de Prov. Hrentsche en Asser Ct., als zoude bij den pre dikant te Gramsbergen de ruiten zijn ingegooid omdat hij tegen de kermis was en "de meisjes der ge meente had uitgenoodigd op den bewusten kermisavond in de pastorie te komen ten stelligste wordt tegen gesproken. De raad van Leeuwarden heeft in de vorige -week besloten tot op heffing der betrekking van kloksteller en tot uitbreiding van den werkkring van den «oppertoeziener op de tijd- regeling.» Dat is een titel om zelfs een Duitscher te doen watertanden. Te Meppel werd Vrijdagavond aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld een onbekend jongmensch, volgens zijne opgaaf genaamd Hendriks en zonder vaste woonplaats. Hij had dien dag aan een Meppeler koopman een 'brand brief geschreven. De nieuwe eigenaar van een per ceel in de Guldenstraat te Gronin gen had, naar de Prov. Grou. Crt. verhaalt, besloten den in den gang liggeuden bremervloer te vervangen door een marmeren en daarvoor Dinsdag- 11. de oude steenen te laten opnemen. In den vroegen morgen van den volgenden dag was een werkman bezig het aanwezige puin op te ruimen en het zand vast te stampen, toen hij plotseling den grond onder zijne voeten voelde wegzinken. Onwillekeurig strekte de man zijne armen uit, waardoor hij zich voor vallen behoedde. Bij zijne wanhopige pog-ingen om een rust punt voor zijne voeten te vinden, schopte hij een pot, waarin de kel derbewoners den vorigen dag hun wintervoorraad snijboonen gezet hadden, omver, tengevolge waarvan deze kantelde, brak, in zijn val een anderen pot verpletterde en den in houd over den vloer uitstortte. Een en ander had plaats in de onmid dellijke nabijheid der bedstede van den kelderwoner, die, aldus in zijn zoeten slaap gestoord, tegelijk met zijne vrouw ovt.-eind rees en met angst en droefheid de verwoesting aanschouwde, door den ongenooden gast in hun woonvertrek teweeg gebracht. Des avonds beviel de vrouw ontijdig van een zoon. GEMENGD NIEUWS. Een geheele ommekeer is gebracht in den smaak voor regenmantel- stoffen voor het volgende voorjaar, zegt De Manufacturier. De hoofd zaak is: klein geruite stoffen in grauwe of in modekleuren; op deze kleine blokjes worden dan door dunne gekleurde strepen grootere ruiten aangegeven. Eene nieuwe regenmantelstof, die ook zeer goed zal bevallen, is het bont gehouden Cheviot Anam, dat er als gevloch ten uitziet. In geruite desseins voor regenmantels vertoont men de meest verschillende genres, in cheviot bont, die mejuffrouw de la Para dadelijk in 't Fransch mededeelde, dat de genadige barinitschi haar verwachtte. Hij geleidde haar dus in een sier lijk vertrek, waar zij verzocht werd een oogenblik te wachten. Clarita maakte van dit oogenblik gebruik om hare krachten te ver zamelen, ten einde met de uiterste kalmte voor diegene te verschijnen, die haren Alexis den huiselijken haard vergald had en die misschien de eenige was, die een nauwkeurig uitsluitsel kon geven omtrent het lot van den armen verdwenen on gelukkige, indien zij slechts wilde. Een zijdeur ging open, zware por- tières vielen neer en de daarachter verschijnende bediende verzocht haar binnen te komen in een weelderig boudoir, waar een mooie, in een zwart fiuweelen morgentoilet ge- kleede vrouw op eene lage canapé zat en met iemand sprak, die bij het gedruisch der neervallende portières opsprong. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2