in kamgaren effen en in twee kleu ren samengesteld. De verscheiden heden in deze ruiten zijn zoo groot en laten den teekenaar zoo groote speelruimte, dat het nauwelijks mo gelijk is ze alle te beschrijven. Ten tijde van het eten van ooft aldus schrijft Der Landwirth van 2 Sept. is het van belang om de kinderen en alle huismoeders er opmerkzaam op te maken, geen ooft met zwarte stippen of er van af te wisschen vlekken te koopen. Door wetenschappelijk onderzoek is het gebleken, dat genoemde stippen of vlekken eene soort van woeker plant is, die zich in de luchtwegen vermeerderen en dan gevaarlijke /ziekten veroorzaken kan. Men ge- bruike daarom geen ooft zonder het vooraf te schillen of minstens be hoorlijk af te veegen. Ook met het loog op dieren, die er op geweest kun nen zijn, is dit laatste altijd gera den; afwasschen zoomogelijk zal in verre weg de meeste geval len de voerkeur verdienen boven afvegen. Dat ook in het buitenland eer lijke vinders niet altijd ruim beloond worden bleek Zaterdag te Antwer pen. Een tramconducteur vond een portefeuille met 18,000 francs in wissels en 3500 francs in bankbil jetten. Hij haastte zich de portefeuille ■den eigenaar, een wisselagent, ter hand te stellen, die den eerlijken vinder een belooning gaf van één franc! Over Parijs en het geheele noorden van Frankrijk hebben Vrij dag hevige stormen gewoed. Eene Carolina-hwestie. On langs zat op zekeren Zondag een kanonnier op een tramwagen te Ber lijn, toen ook een grenadier naar hoven klom en natuurlijk naast zijn kameraad plaats nam. Er ontstond een gesprek en in den loop ervan vroeg de grenadier: «waar ga je heen?» «Naar mijn meisje», was het ant woord. «Ik ook», sprak de grenadier, «hoe heet je liefste?» «Caroline!» «Dat's toevallig: mijn meisje heet )ok Caroline, het is een weêrgaasch knappe meid, ik heb haar eerst on langs leeren kennen.» «Zoo, zoo, en waar heb je wel kennis met haar gemaakt?» «In de Hasenhaide; wij hebben danig pret gehad. Des avonds bracht ik haar te huis, zij woont in de jWstraat.» «In de Wstraat? welk num mer?» «Nummer dertien, eerste verdie ping.» «Bommen en granaten!» schreeuw de de kanonnier woedend, «de dui vel zal....» «Wat mankeert je?» vroeg de 'renadier verbaasd. «Wat mij mankeert? maar dat is nijn Caroline, waarmede ik reeds inderhalf jaar aan het vrijen ben.» «Sakkerloot, dat is kras», sprak le grenadier, «dat is een valsch :anailleze heeft mij verteld dat ik raar «eerste» was.» «Ik zal haar in een kanon laden m in de lucht laten vliegen», bul- lerde de kanonnier. «Ik laat haar schieten», mopperde le grenadier. Daar de tramwagen juist in de iabijheid van het besproken huis vas, sprongen de beide zonen van Jars er af en snelden naar de wo- dng, waar zij zoo hard aan de schel rokken, dat de menschen dachten lat er brand was. Thans geschiedde iets wonder- ijks, want de kanonnier had aan ene schel ter linkerzijde en de gre- adier aan eene ter rechterzijde ge- rokken. De huisdeuren vlogen open n twee Carolina's verschenen, ie zeer boos waren over het harde ellen, maar wier gelaatstrekken adelijk ophelderden toen zij haar apperen herkenden. Men bemerkte de vergissing, de aartjes omarmden elkander, en deze !arolina-kwestie vond eene even evredigende oplossing als der han- ende tusschen Duitschland en panje toegewenscht wordt. Het hof van assises van het ep. Tarn heeft Virvent, die zijn loeder eerst half geruïneerd en haar aarna in haar woning had ver word, om zich van de rest van aar vermogen meester te maken, >t levenslang dwangarbeid ver- Drdeeld. De misdadiger was een eenige zoon en 28 jaar oudhij was reeds jong den verkeerden weg op gegaan. Een zonderlinge grap van de Nordd. AU. Zeit. levert de stof in menige humoristische aanmerking in de Duitsche pers. In het voor laatste Zondagsnummer van dat blad waren opgenomen de vijf eerste hoofdstukken van een novelle, ge titeld «De gebroken kruik met het gewone opschrift «Nadruk verboden Die novelle is niets anders dan een bekend verhaal van Heinrich Zschokke, dat reeds tachtig jaren geleden voor het eerst het licht zag. Verleden week was een wagen met eene menagerie aan den trein van Dresden naar Leipzig gehaakt. De eigenaar der menagerie was met zijn zoontje in den wagen gebleven, terwijl zijne vrouw en dochter in eene gewone coupé hadden plaats genomen. Onderweg wist een wolf uit zijne kooi te komen en viel den man aan, die, oud en ziekelijk, spoe dig bezweek. De knaap had zich door een luikje boven op den wa gen weten te redden, van waar hij den machinist wenkte, die den trein deed stilstaan. Het was echter te laat om den man te redden en de trein reed door tot een station, waar een gendarme den wolf kon dood schieten. Door een ouderpaar te Ber- nau werden in de vorige week twee kinderen meisjes van 5 en 8 jaar aan een doortrekkenden ker mistroep verkocht. Het maakte op de ooggetuigen een pijnlijken indruk, toen de luid weenende kinderen in den wagen gezet en door een groot aantal kinderen begeleid, wegge bracht werden. Gelukkig kwam het gezelschap niet ver, want de politie kreeg van het gebeurde kennis en beval de teruggave der twee kin deren. In den geheelen omtrek is de woede tegen de onmeedoogende ouders groot. Een romantische geschiedenis wordt in Engelsche bladen verhaald. In 1868 trouwde een dienstmeisje, Anna Pratt, met een zoon uit het aanzienlijke gezin, waar zij diende. De jonge man werd door zijn ouders verstooten en onterfd. Hij verviel met zijn vrouw tot groote armoede en toen hij, tien jaren later, stierf, stond zijne weduwe haar kind, dat zij geen kans zag te verzorgen, aan een koorddanserstroep af. Voor eenigen tijd kreeg Anna be richt, dat een broeder van haar man overleden was en aan haar kind een vermogen van 150,000 pdst. (f 1,800,000) had vermaakt. Zij deed nu, met behulp der Re geering, nasporiDgen omtrent haar dochter en eindelijk kwam men het meisje in Mexico op het spoor. De blijde tijding werd echter door de erfgename niet meer vernomen. Zij was, kort voor het bericht kwam, door een der potsenmakers van den troep, waarbij zij behoorde, uit ijverzucht vermoord. «Engelsche Lords.» Het bewe ren van enkele bladen, als zoude lord Chaplin, de minister van land bouw in het Engelsche Torykabinet, een der rijkste grondbezitters van Engeland zijn en hij de rol spelen van den eersten landjonker in En geland, is niet volkomen juist. Lord Derby heeft een grondrente van 170.000 pond sterling, de hertog van Devonshire, Hartington's vader, 171,000, graaf Anglesey 107,000, de hertog van Hedford 142,000, Queensberry 231,000, Bute 232,000, Dudley 123,000, Fitzwilliam 136,000, Hamilton 140,000, Portland 140,000, Ramsden 175,000, Sutherland 130,000, Tredeijer 125,000 enz. Chaplin heeft slechts 30,000 pond rente. Hij is dus noch onder de ambtsbekleeders noch onder de amb- teloozen de rijkste grondbezitter en dus ook niet de eerste landjonker van het rijk. Van een juwelier te Glasgow werden gestolen 74 gouden en 133 zilveren horloges, 708 gouden ringen, 100 dito medaillons, 200 dito broches, 200 doekspelden, 100 gouden knoo- pen, 50 dito munten en 100 onge slepen diamanten, ter waarde van 5000 pd. st. Hij heeft eene beloo ning van 100 pd. st. uitgeloofd voor hem, die de daders aanwijst. Op de «uitvindingen-tentoon stelling» te Londen geraakte on langs het kleed van een dame in brand door een lucifer, welke een der bezoekers achteloos wegwierp, na ziju sigaar er mede aangestoken te hebben. De dame kreeg ernstige brandwonden, en zij is thans daar aan overleden. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Weder een waarschuwing tegen onvoorzichtigheid met lucifers, waar door reeds zoo dikwijls ongelukken veroorzaakt werden. De krentenoogst van Grieken land wordt voor dit jaar op zestig millioen francs geschat. Voor eenige dagen zoo wordt uit Napels geschreven heeft een zeldzame vondst, door de politie alhier gedaan, groot opzien verwekt. Onder de zwervende straat muziekanten, die van het aanbreken van den dag tot het vallen van den avond het nijvere gedeelte der be volking met hunne orgels en andere muziekinstrumenten vervelen, is een jeugdige blindeman, Michel Abe- nante genaamd, zeer bekend. Door een klein meisje voortgeleid, blijft hij gewoonlijk aan de hoeken der straten staan, waar hij dan onder begeleiding van een afschuwelijk vioolgekras, sentimenteele liederen aanheft. Door zijn armoedige plunje wist de arme blinde zoozeer het mede lijden op te wekken, dat de oogst aan koperstukkeu bij hem veel rui mer was dan bij zijne collega's. Zoo leefde iedereen in de ver beelding, dat Abenante slechts een zeer kommerlijk bestaan voortsleepte, toen dezer dagen de waarheid plot seling aan het licht kwam. Toen namelijk de gezondheidscommissie, die met het oog op het cholera-ge- vaar een bijzonderen ijver ontwik kelt, een onderzoek in zijne woning deed, ontdekte zij een aanzienlijken voorraad lompen, die op haar bevel onmiddellijk verwijderd werd. Tot groote verbazing nu van de omstan ders, kwam daaronder een zware kist te voorschijn, gevuld met een vrij aanzienlijk kapitaaltje aan ko pergeld. Toen het gerucht van deze ont dekking zich in de mindere wijken van Napels verspreidde, was de ver ontwaardiging aldaar zoo groot, dat de blinde virtuoos door de politie moest beschermd worden tegen de volksmenigte, die zijn woning met allesbehalve vriendelijke gevoelens omsingelde. Omtrent het leven van den Ko ning van Italië en zijne familie, meldt een Italiaansch correspondent o. a. de volgende eigenaardige bijzon derheden aan de N. R. Ct. Onze vorstelijke familie smaakt nog steeds te Monza (het Italiaan- sche «Loo») de zoete rust van het buitenleven. De Koning vermaakt zich met jagen en paardrijden in het vrije veld, de Koningin met wandelen en lezen in het lommer van den verrukkelijken hof. Nu in dezen komkommertijd der politiek kunnen zij beide al niet beter doen, dan zich frissche krachten en ge zondheid te vergaren. Onlangs, na de zware regens die er gevallen zijn, bracht Umberto eenen gan- schen dag door met het zoeken van eetbare paddestoelen. In zulke lan delijke bezigheden schept hij een bijzonder genoegen Gelijk allen op wie zware zorgen drukken, die ge dwongen zijn te leven in een vaak ongewenschte grootheid, is onze Koning een buitenman in zijn hart. Nergens toeft hij liever dan op zijne villa aan den voet der Alpen, waar de vrede met den eenvoud samenwoont. Te Weimar werd onlangs om trent Franz Liszt het volgende ver haald. Gedurende zijn tweede verblijf te St. Petersburg werd hij, door Keizer Nikolaas, op een feest genoodigd, bij welke gelegenheid de Czaar hem vroeg iets te willen voordragen. Liszt ging aan het klavier zitten en speelde; onder zijn spel bemerkte hij dat de Keizer druk met een zijner generaals aan het spreken was en hij speelde nog eenigen tijd voort maar hield, toen hij zag dat de vorst niet luisterde, eensklaps op. De aanwezigen keken verbaasd op, en Nikolaas liet den maestro vragen, wat hem verhinderde verder te spelen. W anneer Zijne Majesteit spreekt» zeide Liszt met vlammende blikken, «moet ieder ander zwijgen», en hij verliet dadelijk de zaal. De Czaar was verstandig genoeg om zich niet geraakt te toonenhij zond den kunstenaar den volgenden morgen een kostbaar geschenk. De sinaasappeloogst in Florida heeft volgens de meest betrouwbare berichten de laatste maal een be drag van 1.750.000 dollars opgele verd. De volgende oogst wordt ge schat op 2.000.000 dollars. Men heeft thans uitgestrekte gronden in het noorden en westen van gemelden staat aangekocht om nieuwe gaar den van sinaasappelboomen aan te planten. La Corrcspondencia is de naam van een te Madrid veel gelezen dagblad. Het wordt met eene op lage van 2300.000 exemplaren gedrukt, en is ook onder den bij naam van «de Spaansche slaap muts» bekend, daar men meent dat ieder Spajaard het vóór het naar bed gaan leest. Een eigenlijken re dacteur heeft het niet. De verslag- gerers werpen hun kleine berichten in een zak, en wanneer de zetter copie noodig heeft, haalt hij die uit den zak en laat die voor de hand weg zetten. Een troep dieven heeft onlangs getracht de draden voor de elec- trische verlichting in de kathedraal van Mexico door te snijden, ten einde de vergaderde geloovigen te kunnen bestelen. Door onhandigheid kreeg het hoofd der bende den stroom door het lichaam en werd op de plaats gedood. Letterkundigen worden in Amerika goed betaald. De Atlantic Monthly geeft 500 dollars voor een goed, kort verhaal. Howells en Mark Twain schrijven geen verhaal of artikel voor minder dan 500 of 1000 dollars. Aldrich kreeg ruim 1200 dollars voor een klein gedicht in Harper's Magazine. Het eerste adresboek van Phi ladelphia werd aldaar in 1785 door Mc. Pherson uitgegeven. Er waren echter verscheidene personen, die hun juisten naam en betrekking niet wilden opgeven, en den uitge ver en drukker met norsche woor den afscheepten. De drukker wreekte zich echter op heD, door de antwoorden woor delijk in zijn adresboek af te druk ken, zoodat men, in plaats van den naam, soms las: «Mijn naam geef «ik niet op, 160 New Market Street; «Dat zeg ik niet, 3 Maiden Lane;» «Dat raakt je niet, 15 Sugar Alley;» «Dat zou je wel willen weten, 185 John Street:» «Daar bemoei ik me niet mee, 40 Market Street,» «Druk wat je wilt,» enz., enz. Persnieuws - In de stad New-York moet een koihehuishouder zijn, ook hande lende in tabak en sigaren, die een vernuftig middel schijnt gevonden te hebbeD, om zijn beide neringza ken bestendig te doen vooruitgaan. Hij is namelijk overeengekomen met zijn knechts en bedienden, dat op den dag vóór Kerstmis de ge heele bruto ontvangst bij zijn han del onder het dienstbaar personeel gelijkelijk zal worden verdeeld. Het natuurlijk gevolg dezer overeen komst is, dat de bedienden allen hun best doen om steeds nieuwe klanten te winnen en de oude niet te verliezen. De laatste zes jaren hebben dit overtuigend bewezen. In 1879 ver deelden de geëmploieerden onder el kander 1184 dollars; in 1880, 3573; in 1881, 5163; in 1882, 5850; in 1883, 7406, en in 1884, 8276. Na tuurlijk, dat de bedienden ook zor gen zoo mogelijk van Kerstmis tot Kerstmis bij den patroon in dienst te blijven. Het Japansche schip «Sugami Maru» dat zich op de reize van Kobe naar Yokohama bevond, had twee honderd strafgevangenen aan boord, die op zekeren avond aan 't muiten sloegen. Zij beproefden meester van het schip te worden, vielen de schild wachten aan en poogden op dek te komen, terwijl zij met stukken bout en ijzer naar de personen wierpen die bij de luiken trachtten ie komer. ten einde die te sluiten Dit bleek echter door den ver woeden tegenstand der muiters niet mogelijk te zijn. Ten ei de hen be vreesd te maken werden schoten in de lucht gelost, maar dit bleek even min als het bespuiten met koud water iets te baten Ten slotte waren de schildwach ten genoodzaa' onder de muiters te vuren, anrop uezen afdeinsden en het mogelijk werd de luiken te sluite, uarrieadeeren. Bij aan komst re V okohama bleek dat twee gevangenen gedood en vier gekwetst waren; drie personen der beman ning hadden evenzeer verwondingen bekomen. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 14 Sept. Graan- en Zaadmarkt. ftoode tarwe f 0.a f 0.witte tarwe f6.75 a f6.30 rogge 5.25 a f 4.75 haver f3.62' a f3.50 Garst f 5.50a f5.40 Duiven- boonen f 7.50 a f 0.Paardenboonen f 0. a f0.Bruine boonenfO.afO.Groene Erwten f8.75 a f0.Witte Erwten f0. a f0.Capucijners f 8.50 a f 7-25 Kanarie zaad f 0.a f 0.Oliezaad f 0.a f 0,- Koolznad f 0.a f 0.Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 14.50 a f0.Karweizaad f 0.a f0. AMSTERDAM, 14 Sept. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Eriescbe Dokkummer Jammen f 1.90 a 2.10; dito Franeker f160 a 1 70; dito Engelsche fl.20 a 1.30; Zeeuwsche Blauwe f 1.40 a 1.65 Geld. Blauwe 1.30 a 1.40; dito Kralen f 1.40 a 1.50, Katwijker Zand f2.50 a 3.50; dito klei f0.a0.—Noordwijker zand f2.50 a 4.dito Sassenbeimer f0.a 0.— dito Hillegommer f 1.50 a 3.Haarlemmer Zand f 1.20 a 1.30; Zeeuwsche Flakkeescbe f 2.20 a 2.30; Pruisische Hamburgers f 2 50 a 2.60. Aangevoerd 13 versche ladingen. Prijs gedrukt, lossing flauw. Kotlie. Afgedaan 507 bn. Java W.-I. B. alhier gedopt ex Conrad", 136 en 167 bn. do. do. ex „Soenda", 204 bn. Triage ex „Noach IV' en 573 bn. Santos ex diverse schepen. Suiker. De markt was de vorige week zeer aan fluctuaties onderhevig, begin der week flauw, doch sluit ;hvni willig. Noteering: Ruw Sept. f 19'/,. Ocl. f20 a 20'/,, voor Nov./Dec. wordt f 21 gevraagd. Crushed A S R WSR en S T f 24 a andere merken fa lager. Tabak stil, in afwachting van de inschrij ving van 9388 pri. Java en 252 pn. Japan, op 15 Sept. a. s. Afgedaan werden de vorige week 50 kn. Seedleaf. Rijst. Ongepelde onveranderd. Gepelde soorten omzet beperkt. Specerijen. Noten stil. Foelie onveranderd vast in prijs, afgedaan werden in de le hand 49 kn. Noten en 36 kn. Foelie. Nagelen. Amboina verlaten; zwarte Peper gevraagd, voorraad beperkt. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze: Loco Heden 1884. Middling fair 31 31'/, c. c. Fully Good Middling. 303/,31 Good 30' ,3034'/. Strict 30' ,30'/. 333/j Middling. 30 30'/, 33'/s Low Middling. 297,29'/2 «33 Good Ordinary. 28'/.29 31' Good Tinnevelly (nom.) 273/,28 29'/] Fully good Dhollerah. 28 28'/. 29 Good Dhollerah. 27 27'/. 27'/. Goodfair Dhollerah nom. 25 25'/, 25'". Good Oomra. 263/,27 27'/, Fully goodf. Oomra. 26 26'/. 26' Goodfair Oomra. 25 25' 25 Fine Bengal. 26 26'/," 25 Good Bengal nom. 24 24'/, 23 Heden zeer kalme markt, prijzen onver anderd. Tin zeer stil, zonder zaken. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen. Makelaars, Amsterdam, 12 Sept. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgen» Reuters telegram New-York 83/„ 8»/t, S3/e,8" 8' 8"/, ctpgalL Philadelphia 8'/,, 8' 8' 8'/,, 8' 8'/, ct. per gall. Ruwe Olie 101, 101'/., 1023/„ 1007/,, 100'/,, 101, ct. per vat. Bij ruimer aanbod, ook tengevolge van Sapt. aanzeggingen, liep de loco-prijs tot op f 9'/s terug, waartoe uiterlijk te koop blijft. Nov, Dec. wordt tot f 93 3 en Jan, Maart tot f 9'/s aangeboden. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan bet Amsterdamsch Petro leum-Entrepot Disponibel. f 9' 8 a f Entr. Sept.-levering 9'/„ Oct. 9'/, Nov. Dec. 93/, Jan./Maart. 9'.,, In consumtie vrij aan boord f 10' Bij kleinigheden f a f 1 hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot bedroeg op 5 Sept. 45.399 vn. Aangev. p „Joseph H. Scammel" 8.888 „Conductor». 6.769 Afgeleverd5.619 Voorraad op beden 55 437 In lading8.500 Tarwe op levering f 1 lager. Nov. f 207. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering weinig ver anderd. Oct f133. Maar f142, 143. Noteering van Menne Tbole. Kooh -n Raap- en Lijnolie zonder handel. Erlam, 12 Sep- Kaas. Aangevoord f1 -„ia wegende 185..] kilo; hoogste prijs Graa- a f 28.50. laagste f 19. - de 50 kilo. Hooi f i Alkmaar11 Sept. Kaas aangevoerd 510 stapels, wegende 125268 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f29.50 dito Hooi fcom missie Gras- f 27.50 dito Hooi f mid delbare Gras f 29.dito Hooi f Leiden, 12 Sept. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 363 en 60 deelenBoter, te zamen 9320 stukken. Eerste kwal. f 54.a 60.2e kwal. f46.a 52. Schiedam, 14 Sept. Moutwijn f 9.50 Jene ver f 16.—, Amst. Proef f 16 25, Spoeling f 1.40, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f 1. Zwolle, 11 Sept. Boter. Prima le soort, f 24.a f 25.— afwijkende f21.af 23.—, tweede soort. f18.a f20.— RECHTSZAKEN. Gedurende de terechtzitting van Jeanne Lorette zal een tolk voor de Eransche taal fungeeren ten behoeve van enkele vreemde

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3