VERGETEN. Donderdag 17 September 1885. A OVERT EN TI 15 N: 3e Jaargang. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 i Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, (ompaijnie Générale de xublicite Etrangère G. L. DA UB IC J- Co., JOH. F. J O A'A' S. Sa er., Farijs, 5 Ibis Faubourg Montma-r/re. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Drecfaijde 2c deur. Geopend dagelijks van ]0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlaudaelie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid- op her Paviljoen. Ingang Dree'zijde Je deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» an eden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en recer hijzonder van hot Ilaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van J0o uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopemie toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October allo werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon* alleen op Zondagen koateloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 inroii niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van J1—uur. yTsg/ers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag eu Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2o uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. AMifiMRKIM OVliit/JCIiT. De plechtigheid van de officieele bekendmaking der bekroningen op de tentoonstelling te Antwerpen heeft Maandag plaatsgehad. Koning Leopold en zijne gemalin, de Minis ters, het corps diplomatique, de le den der Kamers eu lal van andere autoriteiten waren hierbij tegen woordig. De Minister van Nijver heid en Landbouw hield eene toe spraak tot den Koning en drukte zijn vertrouwen uit in de toekomst van België's handel, nijverheid eu kunst. De heer Victor Lynen, voorzitter der tentoonstelling, dankte het ko ninklijk echtpaar voor de eer hun ner tegenwoordigheid, waarop de Commis.-aris-Generaal de lijst der bekroningen voorlas. Ten slotte nam koning Leopoldhet woorden wenschte het tentoonstellings-comité geluk met het welslagen der onderneming. De geestdrift onder de enorme volks menigte was groot, doch alles liep in de volmaaktste orde af. Maaudagnamiddag werd aau de Parijsche bladen uit Toulon ge seind, dat aldaar sedert Zondagavond geen enkel nieuw cliolera-geval aan gegeven was, en daardoor de goede stemming niet weinig vermeerderde. Van lieverlede ziet men de winkels heropenen, en keeren de vluchtelin gen in de stad terug. In de hospitalen zijn nog 71 zie ken in behandeling. De Impartial gelooft, dat aan de Spaansche nota, die naar Berlijn werd verzonden, een andere nota is toegevoegd, waarin omtrent het ge beurde voor het Duitsche gezant- XII. In afwachting. 25) Weken en maanden waren ver- loopeu. Clarita had reeds den hal ven winter bij mevrouw von Orna- toff doorgebracht en was geheel en al op de hoogte van den haar aan gewezen werkkring. Haar leven was niet bijzonder onderhoudend. Het dagelijksche leven bood haar, even als de vorstin Sarasin voorspeld had, niet te veel afwisseling. Wera Ser- gewna, de jonge weduwe, leefde gedurende dit eerste Petersburger seizoen, na den dood van haren ech- genoot, nog teruggetrokken van de groote wereld en ontving slechts schapsgebouw ophelderingen worden verstrekt eu Duitschland voldoening wordt aangeboden. De Madridsclie bladen zijn van meening, dat de houding van En geland in de Carolinen-kwestie ge heel en al strookt met den wensch, om met Spanje een modus vivendi op handelsgebied tot stand te bren gen. Zij zal echter eene regeling van het conflict geenszins in den weg staan. De Agence Fabra verklaart, dat Eugeland's tusschenkomst in zake het Carolinen-geschil zich be perkte tot het aanbod van arbitrage. Het aanbod van Italië is thans offi cieel. Als een bewijs, hoezeer de verbittering tegen Duitschland onder de geringere volksklassen van Spanje heeft wortel geschoten, wordt door de Gaulois medegedeeld, dat in de armen-wijken van Madrid relikwieën worden verkocht bestaande uit de halverwege verkoolde overblijfselen van den vlaggestok en het wapen schild der Duitsche legatie. Stukjes van dit hout worden zelfs op wit satijn vastgehecht en van opschrif ten voorzien. In dit artikel wordt een leveudigen handel gedreven, en het is meer dan zeker dat de massa verkochte overblijfselen groot ge noeg zou zijn om een wagen vol vlaggestokken te vertegenwoordigen. De Standard gaf Maandag vol ledig en authentiek den inhoud weer van het tusschen Engeland en Rusland geteekende protocol met betrekking tot de Afghaansche grensregeling. Daaruit blijkt, dat de thans te trekken gren-diju in hoofdzaak overeenkomt met die welke de Russische gevolmachtigde, de heer Lessar, voorstelde en ver langde. Met uitzondering immers weinig bezoek. Zelden, slechts bij uitzondering, bezocht zij kleine par tijtjes bij bevriende families; daar entegen kwamen die bevoorrechten gaarne bij haar. Zij wist haar salon aantrekkelijk te maken voor hen, die zij wenschte te ontvangen. Voor dezen was zij eene wegslepend lieve gastvrouw. Tegenover anderen toonde zij dadelijk de koele terughouding, zoo niet ongenaakbaarheid, van ha ren hoogmoed. De kring, waarin zij zich bewoog, bleef dus dezen winter tamelijk beperkt en zelden kreeg Clarita hij die avondpartijtjes nieuwe "-Tf'hteu of vreemde verschijningen te zienhet was dan hare taak, mevrouw von Oruatoff behulpzaam te zijn hij de ouderhouding harer gasten, deels door muzikale voor drachten, deels door een bevallig-e verzorging der theetafel, waarop de samowar theeketel) niettegenstaande de hem omgevende pracht en het drukke stemmengedrnisch, evengoed van Maroetchnk, komt de geheele oasis van Penjdeh aau Rusland. Alleen heeft Rusland zijne aan spraken op zekere bergen nabij den Zulfikar-pas laten schieten. Wij hebben, zegt de StandardZulfikar behouden; doch Pul-i Khatun, Ak Robat en Penjdeh hebben wij moe ten afstaan. In Kambodscha is dCvrede hersteld. Verscheidene duizenden vluchteliugen hebben zich, na den gepleegdeu Chistemnoord in Atiuam, naar Saigon begeven. De Eugelsclien hebben in Burma een belangrijke ontdekking gedaan. Toen toevallig een kistje macaroni, voor een Italiaan te Mandalay be stemd, geopend werd, bleek het ge weerpatronen te bevatten. Het blijkt ook,dat kisten vol «ijzeren hekwerk,» diclitgegoten geweerloopen bevatten, die te Mandalay konden uitgeboord worden; kisten «piano's» bevatten bet slagwerk voor de geweren. Men vreest dat een ernstige aanval op de vreemdelingen wordt voorbereid. Uit Rangoen wordt gemeld dat de Koningin Soepalayat, de vrouw van Koning Thebau, ernstig ziek geweest is. De inlandscbe doctoren kouden baar moeielijk genezen, daar de etiquette niet toeliet, dat zij de patient zagen. Hunne recepteu, naar de rapporten der eeredames opge maakt, verergerden de kwaal. Ein delijk werd een Italiaanscb dokter, die te Mandalay woont, geroepen. Hij mocht ook de Koningin niet zienmaar zijn vrouw, die Bnr- meenscb spreekt, werd toegelaten en bet gelukte hem de patient te ge nezen. Haar dood zou in Burma een groote verandering gebracht heb ben; zij regeert Koning Thebau en zijn overbekend liedje gonsde, als in bet armste Russische houten buis. Clarita bad zich sedert lang aau dat stille gezaug gewend en bad bet evenals bet tehuis lief gekre gen; zij oefende gaarne bare taak uit aan de theetafeldaar bood zich immers menige gelegenheid aan tot bet maken van kleine opmerkingen alsook tot bet voeren van gesprek ken met gasten, die baar met der tijd sympathiek werden. Tot de laat- sten behoorde voor allen Nikolaï Pawlowitscb Karin. Hij behoorde om zoo te zeggen tot bet Omatoff- scbe buis; bijua dagelijks kwam bij er; bij was mevrouw vou Ornatoffs raadgever, steun en vriend; bij deelde zoowel de zorgen, die verbonden waren aan de opvoeding van haren zoon, als aan liet beheer van zijn erfgoed en bet onderhoud van dat afgelegen Ornatoffsko,dat eene groote uitgestrektheid gronds omvatte en wordt als zijn kwade genius be schreven. Op baar bevel bad de moord te Mandalay in 1879 plaats. Haarlem, 16 September 1885. De afjeeling «Haarlem en Om- streken» van de Holl. Maatschappij van Landbouw°heeft dezer dagen eene vergadering gehouden. In deze bijeenkomst werd tot be stuurslid beuoemd de heer T. Lief- tinck en tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Maat schappij de heer W. Meyer, terwijl de heer Schone tot plaatsvervan gend afgevaardigde werd benoemd. Vervolgens had een algemeene ge dachten wisseling plaats en werd er gestemd omtreut de voornaamste punten van beschrijving dier ver gadering. De rekening en verant woording van den penningmeester werd goedgekeurd. Door den heer W. G. v. d. Wal, militair paardenarts 2e kl., was een aanbod gedaan dat in begin sel terstond de algemeene goedkeu ring wegdroeg. Het betrof namelijk het openen van een cursus in het hoefbeslag. Genoemde heer stelt zich voor, aan smeden en smids leerlingen gedurende de maanden October tot Februari twee maal 's weeks theoretisch en practisch onderricht te geven in het beslaan van paarden; eene zaak, waaraan ongetwijfeld wel meer aaudacht mag worden gewijd, dan tot nog toe veelal het geval is. Ten einde ook omliggende afdeelingen in dit onderricht te doen deelen, besloot men zich tot de naastliggende af deelingen te wenden met verzoek om het plan door finaucieele bij dragen te steunen. Nog deed een dicht bij zijn eigeu, meer bescheiden landgoed gelegen was. Voor Clarita had hij steeds de achting bewaard, die hij haar van den beginne af getoond had; hij sprak haar zelden aau, indien hij het echter deed, ondervond zij steeds een aangename gewaarwording, die veroorzaakt werd door den ridder lijken toon, die in zijn geheele ma nier van doen opgesloten lag. Toch begreep zij dien niet geheel, vooral niet ten opzichte van Wera. Men kan licht begrijpen, dat juist dit reeds lang een onderwerp barer stile overpeinzing had uitgemaakt en al was het haar oek duidelijk gewor den, dat de schoone meesteres van het huis Nikolaï Pawlowitscb be minde, dan hield zij het nog vol strekt niet voor zeker, dat die liefde van zijn kant beantwoord werd. Of schoon hij mevrouw vou Ornatoff steeds zeer vriendschappelijk en voor komend bejegende, was er in zijn der aanwezige leden het voorstel om den heer van der Wal te ver zoeken, bij den cursus ook belang stellende leden der afdeeling Haar lem en Omstreken toe te laten, welk voorstel werd aangenomen. Aan de 2de Hoogere Burger school met 3-jar. cursus voor jon gens alhier zijn bevorderd van de 1ste tot de 2de klasse 80 leerlingeD, niet bevorderd 46; van de 2de tot de 3de klasse zijn bevorderd 25, niet bevorderd 14. Van de 16 leerlingen der 3de klasse, die aan 't eindexa men deelnamen, is aan 14 het eind diploma toegekend. Voor den nieuwen cursus zijn ge ëxamineerd 142 caudidaten, waar van zijn toegelaten tot de 1ste kl. 75, tot de 2de kl. 3, tot de 3de kl. 1. Eén candidaat heeft zich terug- gelrokken, 52 zijn afgewezen. Drie caudidaten, van andere Hoogere Burgerscholen afkomstig zijn zonder examen toegelaten. De nieuwe cursus is geopend met 236 leerlingen, waarvan 111 in de lste, 93 in de 2de en 32 in de 3de klasse zijn geplaatst. De eerste kl. is gesplitst in 4, de 2de in 4, de 3de in 2 parallelafdeelingen. De St.-Cl. bevat het program ma voor de opening van de Ver gadering der Staten-Generaal, te 's-Ilage, op Maandag den 21steu September 1885. Z. M. de Koning zal in persoon de vergadering ope nen. De bakkersgezellen-vereeni- ging «Loon naar Werk» te Amster dam, tot hiertoe een krachtige steun van Recht voor Allen, heeft, naar aanleiding van een in hare vergadering van 30 Aug. jl. geno men besluit, alle relatiën met de socialisten afgebroken. wezen toch niets wat den minnaar verried. Het kwam de stille opmerk ster eerder voor, als beschouwde dat zielvol oog van den schoonen, erustigen man Wera Sergewna meer met een zorgvollen dan met een beminnenden blik. En Clarita oordeelde daarin juist. Vroeger, toen Nikolaï Pnw'.owitsch Karin nog jong garde-officier was, had hij de frissche Wera, die pas van de keizerlijke kostschool was teruggekeerd, met al het vuur eener eerste liefde bemind en daar zijne fortuin volgens de Russische begrip pen niet groot te noemen was, had hij geaarzeld om hare hand te vra gen. Dat verbitterde deze. Zooals de vorstin Sarasin veiteld had, of ferde Wera Sergewna Massowsky het vurige gevoel des harten op aan hare zucht naar rijkdom en on afhankelijkheid. Zij beminde Karin hartstochtelijk en griefde hem toch tot in 't diepst der ziel. In haar ka-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1