Het budget voor 1886 zal vol gens liet Z. I). niet tegenvallen; de eindcijfers zijn zoo laag gesteld als maar mogelijk was. Ook de begroo- tiug van Nederlandsch-Iudië zal niet tegenvallen. Door een aantal leden van het Algem. Ned. Werklieden-Ver bond is een adres gezonden aan de ministers en aau de leden der Ka mers, waarin wordt aangedrongen op grondwetsherziening en alge meen stemrecht. Maandag-avond zal in «Dili- gentia» te 's Ilage eeüe openbare sa menkomst plaats hebben van alle belangstellenden, zoowel mannen als vrouwen, in zake het adres van de vrouwen aan de Tweede Kamer aangaande den z.g. handel in blanke slavinnen. Als sprekers zullen op treden de beereu Beijnen, Van Ho- gendorp, Van Hoogstraten e. a. Het werk der waterleiding voor de Zaanstreek gaat goed vooruit. Met het leggen der pijpen is men reeds tot ver in Zaandam gevorderd. Maandagmorgen echter ondervond het eenige vertraging. De werklui, die tot hiertoe 15 ct. per uur ver dienden, hadden verhooging van loon tot 18 ct. per uur geëischt, en toen deze eisch niet werd ingewil ligd, staakten zij den arbeid. Zooals gewoonlijk bewogen zich de werk stakers in de buurt van het werk in opgewonden stemming langs de straat, verzuimden niet, van tijd tot tijd het noodige spraakwater te ge bruiken, en maakten zoo vrij wat gerucht. Naar men verneemt, heeft de aan nemer ll/2 ct. verhooging van loon aangeboden, en is de meerderheid geneigd dit aanbod aan te nemen, zoodat er alle kans bestaat, dat het werk wordt hervat. De oudste inwoner der resi dentie, de heer Chapman Enthoven, die 24 December a. s. zijn 100ste jaarfeest hoopt te vieren, zal mor gen den dag herdenken, waarop hij vóór 6S jaren in den echt werd ver bonden. Voor zijn gade, mevrouw Rachel Enthoven, geboren Manson, zal Zaterdag 19 September d. a. v., haar 90ste geboorteverjaardag aan lichten. In een te Groningen uitgeko men «wegwijzer over den optocht,» leest men «De optocht ter uitgeleiding van de afgevaardigden naar de Demonstratie voor Algemeen Stemrecht, voor zoo veel de stad Groniugen betreft, zal plaats hebbeu op Zaterdagavond 19 September, en aanvangen te 7 uur precies aan bet Concerthuis in de Poelestraat. De optocht zal den volgenden weg gaanGroote Markt, Oude Eb- bingestraat, Spilsluizen, Noorderha ven, Hooge der A, Brugstraat, Akerk- hof, Eolkingestraat, Nieuwstad, Kleine I-Iaddiugestraat, Ged. Zuider- diep, Heerenstraat, Heerenplein, Sta tionsweg, Station. De volgende vereenigingen nemen aan den optocht deel: le de ver- eeniging «Algemeen Stemrecht,» afd. Groningen, met de Nationale banier, 2e de «Alg. Groninger Werklieden- vereeniging,» 3e de Meubelmakers- vereeniging «Eendracht», 4e de «Soc. Dem. vereeniging,» 5e de «Timmer- liedenvereeniging,» 6e de Typ. ver eeniging «Het Noorden,» 7e de «Schildervereeniging,» 8e de «Kleer- nakersvereeniging,» 9e de «Sigareu- makersvereeniging,» 10e de «Jonge- ingsvereeniging.» Al deze vereeuig'ingen voeren •akter was bescheidenheid zoo ver ;e zoeken, dat zij die bij Nikolaï Pawlowitsch volstrekt niet erkende. Dat zijn hartstocht voor haar hem ;ijd tot overpeinzingen en beden- ringen liet, dat kwetste en prikkelde ïare ijdelheid. Zij vergaf niet. Ook :ij wilde kwetsen en straffen. Verwonderlijk gauw gaf zij den luden maarschalk haar jawoord. Nog voor den dag van haar hu- velijk liét Karin zich uit Peters- mrg naar een garnizoen in het >innenland verplaatsen. Dat was het :enige antwoord op hare uitgespeelde roef. De straf, die zij hem toege- lacht had, trof haar zelve het he- igst haar vurig hart verteerde veldra innerlijk door berouw en 'erlangen, want Nikolaï Karin bleef an haar verwijderd. Hij vermeed aar blijkbaar. Zoolang haar echt- ■enoot leefde zag zij hem niet terug; elfs gedurende de laatste twee ir.ge, voor haar zoo vreeselijk ver hunne bauieren mee, behalve de Typografen die er geen bezitten, en de Sociaal Democraten welker ba nier verboden is (de Roode ba nier.) Voorts wordt de stoet opgeluis terd door muziek en draagbare op schriften, alsmede door een 60-tal fakkels. Al deze zaken welke dienen tot opluistering, zijn door de werklie den zelveu vervaardigd, ook de mu ziek is door de arbeiders geleverd. Het is bekend, dat in Rusland dikwijls bij den voorpostendienst honden worden gebruikt, die door hunne waakzaamheid de nadering van vijandelijke patrouilles verraden reeds lang voordat zij door den meusch gezien ot gehoord kunnen worden. Ook bü de dezer dagen ge houden vereenigde oefeningen van zee- en laudmacht te Helder is ge bleken, welk eene nuttige rol de hond bij de landsverdediging kan spelen. In den stikdonkeren nacht van 7 op 8 September landde eene vijandelijke afdeeliug onder bevel van den luitenant ter zee Van der Mandele tusschen de batterij Kaap- hoofd en het fort Kijkduin, met het doel de posten der verdedigers te bekruipen, of de troepen der dijk bewaking te alarmeeren. Reeds was de afdeeling op het strand en ge reed het duin te beklimmen, toen een hond haar aanblafte en den verdediger zoodoende opmerkzaam maakte op hetgeen hij door de vol slagen duisternis onmogelijk had kunnen waarnemen. De dijkbewa king richtte nu terstond haar ge weervuur op den aanvaller, die zijne goed getroffen maatregelen verijdeld ziende, in allerijl naar de sloep terugkeerde, achtervolgd door den hond, die een der matrozen te lijf ging en zoo fel vervolgde, dat hij bij de worsteling om van het dier ontslagen te worden in het wa ter viel, en eerst na dit nachtelijk bad de sloep kon bereiken, waar mede men zich haastte weder zee te kiezen. Het was de poedel Mou- ton van kolonel Hojel aan dezen door wijlen Z. K. H. den prins van Oranje ten geschenke gegeven die aldus op zijne manier tot de verdediging van den Nederlanscheu bodem meende te moeten mede werken. Vrijdagnamiddag had er aan de Hemonystraat te Amsterdam een aandoenlijk schouwspel plaats. Sedert den vorigen nacht vermist, mocht het aan eenige werklieden en militairen gelukken, om uit de gracht, met het hoofd boven water stekende, op te halen.... het schil derhuisje van den kolonel, 't welk óf door anti-militairgeziude «bolle- boozen» in 't water geworpen, óf door «mijnheer» Aiolus daarin ge blazen was... Het had dien nacht nog al gewaaid uit den Amstelhoek. Gistermiddag geraakte te Am sterdam een koe los op den Wes- terdoksdijk en holde in dolle vaart weg. Een 70-jarige grijsaard, een 24-jarige vrouw en een 6-jarig kind werden omvergelcopen en bekwa men allen meerdere of mindere ver wondingen. Gisternacht is te Amsterdam door drie personen een aanval ge daan op het hulpbureau van politie achter het Paleis van Volksvlijt. De aanwezige agent wist de aan vallers af te weren, doch slaagde er niet in eene arrestatie te doen. velende jaren, die zij met den grijs aard op Ornatoffsko moest doorbren gen, vertoonde hij zich geen enkel maal in hare nabijheid, ofschoon zijn landgoed slechts twintig werst van het hare verwijderd lag. Eerst toen de oude Ornatoff ge storven was en het reeds gemelde familiedrama geheel Ornatoffsko in verwarring bracht, toen zond de radelooze barinitschi in troostelooze vertwijfeling een verzoek om hulp aan den naasten eigenaar en eeni- gen vriend, wat zijne uitwerking niet miste. Nikolaï Pawlowitsch kwam naar Ornatoffsko. Hij vond de meesteres verlaten en geheel radeloos. Haar echtgenoot was gestorven, zijn oudste zoon, haar naaste steun, Wladimir Iwanoiwitsch, de nieuwe barin (eige naar) aan een plotselingen dood ge storven en zijn broeder Alexis ver dwenen en ontvlucht zij echter alleen met haar negenjarigen zoon. Men schrijft uit Hoorn Ons garnizoen dat Zaterdag jl., na het bijwonen der groote ma noeuvres aan Den Helder, vandaar naar hier per boot terugkeerde, heeft al een zeer ongelukkige reisgemaakt. Na onder hoogst ongunstig weder te 2 uur van den Helder vertrok ken te zijn, arriveerde men eerst te elf uur des avonds aan den ingang der haven te Hoorn. Daar geraakte de boot door verkeerd sturen op eene ondiepte vast. Gelegenheid om de manschappen te doen debar- queerenwas er niet, waarschijnlijk ten gevolge der duisternis en het on stuimige weder. Men moest dus wachten op het wassen van het water. En eerst te 2 uur des nachts kon de boot den wal bereiken en trokken de troepen onze stad binnen. Volle twaalf uur had de reis ge duurd. De muizenplaag, welke reeds meer dan een jaar woedt, breidt zich ook iu Noord-Holland steeds meer uit. Vooral de losse stukken land (die niet door dammen aan elkander ver bonden zijn) en die welke op eenigeu afstand van de dorpen gelegen zijn, lijden daaronder het meest- In het Jisper en Wormerveld worden nog al veel gaten geboord, en het getal muizen dat daarin omkomt is zoo groot dat sommige boeren 's mor gens tusschen de 1 en 2 duizend doode muizen uit die gaten ver wijderen. Dat de toestand der (landerijen daaronder ten zeerste lijdt en er van winnen van na'nooi geen sprake is behoeft geen opzettelijke vermelding. Tegen verschillende personen te 's Hage is door de politie proces verbaal opgemaakt wegens het ver- koopen in het klein van sterken drank, zonder vergunning. Door de politie te 's-IIageispro ces-verbaal opgemaakt tegen zeke ren J., die een Haagsch meisje van 18 jaar heeft inedegelokt naar Rot terdam, waar hij tegen haar zin haar zou verleid hebben.'s Morgens moet hij haar alleen in het loge ment hebben achtergelaten,van waar zij door behulp van de logement houdster naar huis is gezonden. Omtrent de redding, Zondagmid dag door de Scheveningsche bad knechts met zooveel succes volbracht, wordt nog gemeld dat reeds dade lijk bij het verdwijnen van den heer P., de knechts A. Knoesteren W. v. d. Toorn zich met den red- stok in zee begaven en daarmede 70 vaam ver zwommen, maar on verrichter zake moesten terug- keeren. Maandag ontvingen de badknechts van den heer P. een flinke belooning. Tegen eene dienstmeid te Delft, is procesverbaal opgemaakt, uit hoofde zij van de afwezigheid der familie, bij wie zij diende, gebruik heeft gemaakt om alles de deur uit te dragen, wat onder haar bereik was. Het belangrijkste was door haar in de bank van leening verpand, terwijl zij de overige goederen óf aan kennissen had ten geschenke gegeven óf in de woning barer ouders had geborgen. Op den dag der terugkomst dei familie heeft zij de voordeur dichtgetrokken, na den sleutel op de trap te hebben gelegd en zich daarna naar elders begeven, zoodat men eerst die deur moest Van dat oogenblik af werd hij weder vriend en daar hij zich dit steeds toonde tegenover haar en haar kind, zoo was de wereld er spoedig toe geneigd, hem als den toekomstigen echtgenoot der schoone rijke we duwe aan te wijzen. Blijkbaar ook wenschte deze zelve niets vuriger, dan opnieuw aan Nikolaï Karin hare liefde te bewijzen. Rijk en onafhankelijk als zij was, meende zij hem nu wel voor zich te kunnen winnen. Zij deed niets zonder zijnen raad of zijne meening te hooren; zij richtte zich daarnaar, zij leerde zelfs geduldig te zijn, hare gekwetste ijdelheid te verloochenen en op een verstandige manier zijn herhaald aarzelen niet op te merken. Nu was het rouwjaar voorbij, het tijdstip, waarop conventioneele over eenkomsten hun recht vorderden verwijderde zich steeds meer. Ieder nieuwe dag kon het oogenblik aan brengen, waarop Nikolaï Karin de laten opensteken, alvorens in de woning te kunnen komen. Al het gestolene is terecht gekomen. Wageningen werd gisteren be zocht door een troep Zigeuners, die er zeer haveloos uitzagen. De poli tie heeft hun echter geen tijd ge laten om het den ingezetenen lang lastig te maken, maar hen zoo spoedig mogelijk naar Renknm ge leid. Te Barneveld, Lunteren en Ede had men de vorige weken de eer van hun bezoek. Daar bezochten zij vooral de kruideniers en kochten rijst zonder te betalenook werden door hen kippen opgevangen en boven een vuur gebraden, Dat de tolgaarders in den regel geen tolgeld ontvangen voor de kar ren en paarden, kan men gemakke lijk nagaan. Nabij Barneveld had echter een tolgaarder zooveel buren te hulp geroepen, dat zij daar al thans genoodzaakt waren het ver schuldigde te voldoen. Maandag kwam te Nijmegen een beschonken kermishouder eene tapperij binnen en verlangde nog meer sterken drank, welke hem echter, met het oog op de drankwet werd geweigerd, waarover hij met de kasteleines twist zocht, zoodat de politie ter zijner vewijdering moest worden ingeroepen. Toen de twee verschenen agenten van po litie hem aanmaanden te vertrekken en zich rustig te gedragen, haalde hij plotseling een geladen éénloops pistool te voorschijn en zette de tromp daarvan op de borst van een der agenten, onder bedreiging hem dood te zullen schietendoch voor dat hij den gespannen haan kon aftrekken, sloeg de andere agent hem het wapen uit de hand, zoodat door diens tegenwoordigheid van geest eene grootere miedaad werd voorkomen. De man werd daarna onder hevig verzet in hechtenis ge nomen. Hij heeft reeds ettelijke malen voor allerlei geweldenarijen met de gevangenis kennis gemaakt, en is dan ook de schrik voor de bewoners zijner buurt. Een getrouwd man en vader van 5 kinderen is te Eindhoven in arrest genomen wegens het ergerlijk mis handelen van een 12jarig meisje, dat zich dientengevolge in levensge vaar bevindt. De ontaarde misda diger heeft bekend. De heer Lhoste is met den bal lon «de Stad Breda» uit den tuin van «Concordia» te Breda opge stegen. Na eene luchtreis van l1/, uur is hij iy2 uur loopeus van het station Bokstel neergedaald, en werd door de landelijke bewoners met de meeste bereidwilligheid gehol pen. 's Avonds was de luchtreiziger weder te Breda. Dezer dagen verraste een regen bui een net paartje, dat, keurig ge kleed, de markt te 's Bosch wil oversteken. De kloeke schoone weet raad. Naar oud gebruik werpt zij haar rok over het stroohoedje en stapt dapper voort, niet denkende aan de tournure, die op den witten achtergrond een bespottelijke uit werking maakt. Men is reeds een heel eind, toen de galante ridder naast haar het geval bemerkt. Een enkel woord en.... het gordijn valt! lang vergetene liefdesuiting her haalde, die hij eens om een bittere teleurstelling begraven had. Intus- schen moest het graf waarin Ni kolaï Karin zijne liefde bedolven had, zeer diep zijn hij kon den vurigen hartstocht zijner jeugd niet laten herleven, al zou hij dat nu en dan zelfs gewenscht hebben. De grond lag hierin, dat hij ouder ge worden was en niet tot degenen behoorde, voor wie een gekregen waarschuwing- nutteloos is. Hij had de eens zoo vurig beminde leeren wantrouwen; hare schoone oogen hadden hem eens bedrogen. Wie stond er voor in, dat zij nu de weer kaatsing eener oprechte ziel waren? Somwijlen immers bemerkte hij daarin een onrust, een inwendige rusteloosheid, een blik, die hem om in de vergelijking te blijven -- als een schaduw, een vlek toescheen, die op de ziel drukte. Hoe het ook zijn mocht, voor Door de militaire autoriteit te Maastricht is een raad van onder zoek ingesteld betreffende eene vecht partij tusschen twee wachtmeesters der huzaren, en waarbij een zooda nig werd verwond, dat men voor zijn behoud vreest. Te Winterswijk heeft een huis vrouw, moeder van zes kinderen, hare woning verlaten en is met een sigarenmakersknecht naar Duitschj land getrokken. Twee harer kinde ren nam zij mede, de vier anderen liet zij haren man achter. Op de dorpsschool te Sleeuwijk was een jongen, die telkens de aan dacht trok van onderwijzer en van schoolopzieners wegens zijne vlugge bevatting en opmerkingsgave, ge paard aan vlijt en goed gedrag. Tot ziju geluk ging hij ter catechisatie bij ds. Van Geytebeek, wiens be wondering hij eveneens opwekte, en die niet rustte, vóórdat hij van een dertigtal welgestelden de verzeke ring ontving eener jaarlijksche bij drage, ten einde den knaap den zesjarigen cursus aan het gymnasi um te Gorinchem te doen doorloo- pen en gedurende dien tijd hem te kunnen voorzien van fatsoenlijke kleeding en passende voeding. Hierin eenmaal geslaagd, was er nog minder dan twee maanden tijds over, om den knaap gereed te ma ken voor het admissie-examen, een tijd waarin hij zich nog vele zaken moest eigen maken: o. a. ontbraken nog geheel de vereischte kundighe den in het Franscb, eene taal, waarvan de knaap ternauwernood had hooren spreken. Het gevolg was, dat de veelbelovende leerling dezer dagen met glans het admissie- examen aflegde, en blijkbaar meer wist, dan strikt gevorderd werd. Het opmerkelijkste was wel, dat op eene vraag, onverschillig over welk vak, niet alleen het juiste antwoord werd gegeven, zooals het hem ge leerd was, maar dat hij steeds daar aan beschouwingen vastknoopte van eigen vinding. In onze laatst gehouden raads vergadering zoo schrijft men uit Harlingen aan de Fr. Ct. is het zeer huishoudelijk toegegaan; daar is met den meesten ernst en zeer uitvoerig gesproken over straat schrobben. Door de bouwcommissie was voorgesteld, om het straatschrob ben te verbieden; de burgemeester en de eerste wethouder waren mede daarvoor (de laatste heeft voor zijn huis een trottoir van 68 Ms, dus nog al geen gekheid) in den raad groote verdeeldheid van ge voelen Niet schrobben, nel schrob ben, niet schrobben is ongezond, 't is niet ongezond, het vernielt de straten, het schaadt ze niemen dal. Natuurlijk hadden de raadsle den thuis met de vrouw en petit comité het zaakje overlegd, en het voorstel viel, zonder genade ooit een conciliant voorstel van het medicinaal lid van den raad hielp niet; afstemmen, uit, hoor! Nu ja, de huismoeders zullen er meiden op nahouden en deze mogen niet schrobben! Wat, gekheid, waar voor houdt je dan meiden! Uit den sneltrein van Winschoten naar Groningen verloor Zaterdag middag een lieer uit Epe zijn hoed, en toen hij ziju hoofddeksel nakeek viel hij, door het opengaan van het niet goed gesloten portier, zelf uit de coupé. Gelukkig kwam de man Nikolaï Karin wilden de vervlogen tijden niet wederkeeren. De schit terende schoone werelddamede trotsche, rijke meesteres van Orna toffsko was niet meer die vroohjke, frissche, in hare eenvoudige positie zoo lieftallige pensionnairewier lachende oogen en heldere stem hem eens hadden doen gelooven, dat de liefde het leven zelfs in een lande lijk blokhuis heerlijker kon maken dan in een marmeren paleis. Die droomen waren met de gul den jeugd vervlogen. Nu zou een prachtig paleis de liefde ten intocht nooden, maar de liefde, die was in- tusschen gestorven. Nikolaï zag nu nog- slechts hare schaduw, terwijl Wera ongeduldig op hare opstan ding bleef wachten. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2