3 VERGETEN. Vrijdag 18 September 1885. No. 675. ABONNEMENTSPRIJS: A D VERTENTIËN: AMiRNKKN overzicht. W 3e Jaargang. populair mm i Voor Haarlem per maaüd40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en aigemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: ompagnie Générale de x ublïcite Btrangère O. L. Ü-A VB K Jp Co., JOH. F. JON BS. Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijdo 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlaudsclie Èaatachappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreetzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en eden der Nederlaudsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10;5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel ja&t h 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op ïond&gcn kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder hein,orlijkgeleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdags Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeai Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van J2 en Donderdag vau 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Gisteren werd te Londen, onder leiding van den Lord-Mayor, eene druk bezochte, enthousiastische mee ting gehouden. De terugroepi"g van Sir Charles Warren werd afgekeurd en van de Regeering verlangd, dat Sir Robinson teruggeroepen en Sir Warren in zijne functiën hersteld zou worden. De Times verneemt, dat Sir Henry Drummond Wolff geweigerd heeft, bij de Britsche regeering na dere inlichtingen te vragen omtrent het tijdstip der ontruiming van Egypte. Hij heeft echter verklaard dat zijne regeering, ofschoon zij het tijdstip der ontruiming thans nog niet kon vaststellen, zoodra mogelijk hare toestemming zou geven tot de instelling van eene Engelsch-Turk- sche commissie, ten doel hebbende het tijdstip en de wijze der ontrui ming vast te stellen. El Correohet orgaan der liberale partij in Spanje, gelooft dat de Ca- rolinen-kwestie waarschijnlijk aldus zal worden opgelost, dat Duitsch- land de Spaansche soevereiniteit er kent, op voorwaarde, dat Spanje aan Duitschland vrijheid van handel en scheepvaart op deze eilanden ver leent. Engeland zou in dat geval ook tot zulk eene schikking mede werken en wel in verband met de in Maart 1885 gesloten conventie tusschen Duitschland en Groot-Bri- tannië, betreffende den Solo-archipel. Wat overigens de voldoening betreft voor de beleedigingen, te Madrid en Valencia der Duitsche vlag aange daan, zou Duitschland zich tevreden stellen met de betuigingen van leed- EE5JILLETON. XII. In afwachting. 26) Hoe meer de winter vorderde om het aanstaande voorjaar te g-emoet te gaan, des te ongeduldiger en dus ook des te aantrekkelijker werd zij. Clarita vond het dikwijls moeielijk haar gezelschap te honden, ofschoon hare plichten op zichzelven gemak kelijk te vervullen waren. Ten dezen opzichte was hare betrekking eene zeer aangename. Over dag had zij met de barinitschi wat muziek te maken, te letten op de nieuwste uitgaven, die te koopen en haar voor te dragen en 's avonds in den salon met haar de eer van het huis te j wezen, -die reeds de vorige week naar Berlijn zijn afgezonden. De correspondent van den te Madrid meent, de juistheid van deze mededeelingen van het Spaan sche blad te kunnen bevestigen. Hij voegt er nog bij dat de Engelsche regeering, zoodra zij vernomen had dat het voornemen bestond om het Carolinen-geschil op deze wijze tot oplossing te brengen, aan haren ver tegenwoordiger te Madrid last heeft gegeven, aan het Spaansche Goe- vernement te berichten, dat het Ka binet te Londen, hetwelk sedert 1875 het standpunt van Duitschland in zake de Carolinen-kwestie deelt aanspraak zou maken om tot de voorgenomen conventie toe te treden, zich op dezelfde voorwaarden ver bindende,de soevereiniteit van Spanje te zullen erkennen. De Madridsche correspondent van den Standard deelt mede dat, ingeval Spanje het voorstel tot ar bitrage verwerpt en evenmin gene gen mocht zijn het geschil met Duitschland langs anderen, vrede- lievenden weg teneinde te brengen, vorst v. Bismarck het voornemen koestert, de mogendheden te polsen omtrent het bijeenroepen eener ai gemeene conferentie, die ten doel zal hebben voor toekomstige be zitsverwervingen in de Stille Zuid zee soortgelijke internationale be ginselen vast te stellen, als de Ber- lijner Congo-conferentie voor Cen- traal-Afrika heeft ontworpen. Aangaande den inhoud der Spaan sche nota is tot dusver niets naders uitgelekt. Volgens een bericht uit Berlijn aan de Pol. Korr., heeft zij een gunstigen indruk gemaakt, zoo dat van welingelichte zijde wordt verzekerd, dat het Spaansch-Duit- sche conflict ongetwijfeld in der minne, ja zelts zonder scheidsrech- helpenophoudeo.Hier en daareenige brieven te schrijven, lectuur uit te zoeken, mevrouw Wera op hare wandelingen te begeleiden of inkoo- pen met haar te doen dat waren Clarita's bezigheden; het overige gedeelte van den dag was ter ba rer beschikking. Dikwijls maakte zij daarvan gebruik om hare eerste Pe- tersburgsche kennissen op te zoeken, doch spoedig kwam zij tot de over tuiging, dat de vriendschap der oude Poolsche op haar klein landhuis voor de jonge vreemdelinge de beste, in ieder geval de bestendigste bleef. De jonge barones Triber, op wier ondersteuning Clarita innerlijk het meeste gehoopt had, was deeis door de zorg voor hare kinderkamer, deels door gezellige bijeenkomsten, waarvan zij noodzakelijk haar aan deel moest hebben, in zoo voortdu rende opgewondenheid, dat haar wei nig tijd of lust overbleef, om die voor de vreemde te besteden. Of- telijke tusschenkomst, zal worden opgelost. De juistheid van het bericht uit Rome, dat de Pruisische gezant bij het Vaticaan, de heer Schlöszer, een eigenhandig schrijven van Kei zer Wilhelm aan den Paus over brengen zal, waardoor aan een «modus vivendi» 's Keizers zegel ge hecht wordt, wordt te Berlijn door de geheele pers sterk betwijfeld. Ciurcu, den politieken leider van de te Bucharest verschijnende Independence, is het vei der verblijf in Rumenië ontzegd. Een telegram uit Constantino- pel, volgens hetwelk Sir Drummond Wolff een uur lang heeft moeten wachten alvorens door de Turksche ministers te worden ontvangen (die in dien tusschentijd eene conferentie hielden met den Russischen gezant), wordt door de Italiaan.-che pers druk besproken. De Rassegna be weert dat, olschoon de Turksche ministers hunne verontschuldigingen hebben aangeboden voor deze alles behalve diplomatieke handelwijze, dit incident den loop der onder handelingen toch zal bemoeielijken. Het blad schrijft de zonderlinge houding der Porte toe aan intrigues van Russische zijde. Aan de Köln. Zeitung wordt met zekerheid medegedeeld, dat de gene raal De Courcy inderdaad met kracht aandringt op spoedige versterking der troepen in Tonkin. Hij wijst met nadruk op de omstandigheid dat het hem, met zijne verstrooide strijdkrachten, zonder versterking niet mogelijk zal zijn de aanvallen, die bij het aanbreken van liet gun- schoon zij deze steeds onder de be leefdste vormen en met het vrien delijkste uiterlijk ontving, was er toch nooit zoo'u aangenaam, rustig oogenblik, dat toch altijd aan een vertrouwelijk gesprek moet vooraf gaan. Daarbij was de jonge vrouw zoo weinig op de hoogte van de Petersburger toestanden, dat door haar geen inlichtingen te verwach ten waren. Zij echter, die beter in staat geweest was, die te verschaf fen, de vorstin Sarasin, die verliet Clarita even spoedig, als zij ze tot hare gunsteling gemaakt had. Hare licht ontvlambare geestdrift was ge woonlijk ook even spoedig uitge doofd. Daarbij had Clarita hare ijdel- heid gekwetst, door haren raad en hare wenken niet op te volgen en in plaats van de betrekking bij de gravin Cbilkow aan te nemen, die van mevrouw von Ornatoff te ver kiezen. Met deze laatste had de vorstin stige seizoen te wachten zijn, af te weren. De toestand van Tonking zelf moet overigens van zeer ernstigen aard zijn. Het aantal Zwarte Vlag gen groeit dagelijks aan; in de Roode Rivier hebben zij reeds sterke verschansingen opgeworpen. BIWKMiAXD. Haarlem 17 September 1885. In de gisteren gehouden verga dering van den Raad dezer gemeente, was ingekomen een schrijven van mevr. de wed. Tielenius Kru3'thoff, houdende kennisgeving van het over lijden van haar echtgenoot, den ge wezen secretaris der gemeente. In warme, gevoelvolle bewoor dingen herdacht de Voorzitter, diep bewogen, den beminden overledene. Vervolgens werd besloten den brief met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Voor kennisgeving werden aan genomen Eene miss. van Ged. Sta ten met goedkeuring van het besluit tot overneming van grond van den heer H. de Clercq Jz. en het pro ces-verbaal der kasopnemiug. Het schoolgeld aan de meisjes school voor m. o. met 5-jar. cursus, werd van f 50 op f 60 gebracht, te beginnen 1 Sept. 1886. Den heer H. A. Lemkes te Edam werd het verzoek om teruggave van schoolgeld, betaald door zijn zoon als leerling van het gymnasium, van de hand gewezen. Het verslag van den gasopzichter werd voor keunis- geving aangenomen. Het voorstel tot wijziging van het reglement van orde, werd gesteld in handen van B. en W. De zaak van den nieuwen schouw burg werd uitgesteld tot eene vol gende vergadering. geen persoonlijken omgang en hare gezelschapsjuffrouw bij haar te ver zoeken, daar dacht zii niet aan. Daarom was zij voor Clarita niet meer t'huis en was dus ook deze omgang afgebroken. Clarita van haar kant vestigde dan ook al hare opmerkzaamheid op de naaste omgeving; zoo dicht als zij nu bij de bron was, kon men het zich haast niet voorstellen, dat zij haar vurig verlangen naar uit komst moest opgeven. Van dag tot dag, bijna van uur tot uur hoopte zij, wachtte zij en zag zij uit in de overtuiging -eens ergens een rust punt te vinden, dat licht in de haar omringende duisternis zou brengen. Doch de uren werden dagen, de dagen weken en maanden, zonder dat de naam van Alexis haar oor trof. Die naam behoorde tot die der doodeu en van de duoden werd in het huis niet gesproken, zelfs niet van den ouden harin, dus in 't minst De wenschelijkheid van een offi cieel gemeenteraadsverslag werd uit gesproken en aan B. en W. nadere voorstellen tot uitvoering verzocht. Het rapport over de bewaarscho len werd uitgesteld. Hedenmorgen hebben voor de arr. rechtbank alhier terecht gestaan Willem van der Putten, oud 27 jaar, arbeider, en Anthonius van Wave- ren, oud 19 jaren, schilder, beschul digd van bij de oproerige bewegin gen in den avond van 1 Sept. bij verschillende ingezetenen glasruiten te hebben ingeworpen. Bij uitvoerig requisitoir van den officier van jus titie werd tegen eerstgenoemde ge- eischt eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden eu f 25 boete of 3 dagen subsidiaire gevangenisstraf terwijl de zaak van den tweeden beklaagde werd uitgesteld, daar hierin nog getuigen moeten worden gedagvaard. De begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente Haarlem over 1886 bedraagt f 902,234.93s. De te heffen plaatselijke belasting' is geraamd op f158,000. Bij de gisteren gehouden aan besteding alhier voor de levering van ligstroo voor het garnizoens- nachtleger van 1 Nov. 1885 tot ul tima October 1886, was de laagste inschrijver de firma van Dort Co., alhier, voor f16 per 1000 K. G. Mr. C. J. E. graaf van By- landt, commissaris-generaal der Ne derlaudsclie Regeering bij de wereld tentoonstelling te Antwerpen, is benoemd tot commandeur der Leo poldsorde. Iu de gisteren door de Ned. Handelmaatschappij te Amsterdam gehouden veiling werden voor Goe- vernementsrekening circa 85,929 pi- niet van zijne zonen. De vrouw des huizes had het misschien niet gaarne. Onwillekeurig richtten de bedien den zich daarnaar. Ouder hen be vond zich ook nauwelijks een lid, dat reeds bij het vorige geslacht ge diend had. Wera Sergewna had het oude personeel op Ortiatoffsko ge laten bijna voortdurend bestond hare omgeving uit nieuwelingen. De betere diensten werden door buiten landers vervuld en door de andere nieuw in dienst genomen lieden; zelfs de oude portier, die zoolaDg in dat verlatene huis gediend had, was bij het nieuwe regiment afge dankt geworden of ten minste zoo op den achtergrond geschoven, dat Clarita hem nog geen enkel maal gezien had. Hem miste zij echter niet, wel een andere. Iu den grond baars harten leefde namelijk voortdurend de flauwe hoop eens der. te Breslau te vergeefs ge- zochten Dimitri, die haar aan het

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1