bijheid van het nog al boschrijke dorp soms nog enkele groote slan gen, die in den ragel dadelijk ge dood worden. In de gemeente IJselmuiden zijn eenige veenwerkers slaags geweest. Daarbij bleef het echter niet. De messen werden getrokken, waar mede aan twee personen vrij erge wonden zijn toegebracht. Tegen de vermoedelijke daders is proces-ver baal opgemaakt. Uit Terheijden wordt gemeld: De kermis alhier heeft zich door eene noodlottige gebeurtenis geken merkt. Een hier wonend jonkman, 24 jaren oud, schoenmaker van be roep, was de eerste kermisdagen uit geweest met een te Zevenbergen wonend meisje, eveneens 24 jaren oud. Deze nu hield Dinsdag kermis met een neef van den genoemde, waardoor diens jaloezie werd opge wekt, waarom hij dit meisje toe voegde, dat, als zij zóó handelde, zij zich voor de gevolgen te wach ten had. Met wrok in het hart be gaf hij zich hierop huiswaarts, doch keerde weldra met een mes gewa pend terug, met hetwelk hij in den loop van den avond zijn gewezen kermisgangster eene gapende wonde in den hals toebracht. Zooals zich denken laat, verkreeg deze misdaad spoedig ruchtbaarheid en is de schul dige dan ook gisteren morgen gevan kelijk naar het huis van arrest te Breda evergebracht. De schipper uit 's-Bosch, die, zooals werd medegedeeld, in de vorige week te Maastricht een zwa- ren val heef gedaan, is gisteren in het gestticht Calvariënberg aan de gevolgen overleden. Dezer dagen had te Tilburg een jonge dochter het ongeluk, eene speld van meer dan gewone grootte in te slikken. Onmiddellijk daarop volgden de hevigste benauwdheden, daar de speld in de keel bleef ste ken. Ondanks de zorgvuldigste in spanning kon de arts er niet in slagen ze te verwijderen, maar het gelukte hem toch, ze naar beneden te werken, waarop de benauwdheid week. Twee dagen later viel de patiente in eene langdurige flauwte met zenuwtrekkingen gepaard; de beide volgende dagen herhaalde zich die toevallen, tot tweemaal daags, en één keer hield die toestand met onrustbarende hardnekkigheid twee drie uren aan. Na een 6de toeval echter, en na ;en angstig lijden van 5 volle dagen, werd de lijderes van de speld ver lost, die zich, wèl met eenige pijn lijke aandoening, maar zonder latere nadeelige gevolgen, langs den na tuurlijken weg een uitgang baande dat hij bij den teugel hield, schich tig. H. wilde het tot staan brengen, doch struikelde zoo ongelukkig, dat de zwaar beladen kar hem over het lichaam ging en hij eenigen tijd later een lijk was. Eenige weken geleden viel een vrachtrijder van Eibergen bij Zut- fen tusschen de paarden van zijn voertuig en werd, deerlijk verwond, met zijn eigen wagen in eerstge noemde plaats aangebracht. Na lang sukkelen was zijn been eindelijk op den weg van beterschap, maar het vleesch wilde niet aangroeien. Toen onze geneesheer nu den wensch uitte een stuk gezond vleesch daarin te zetten, om zoo den groei weder te bevorderen, aarzelde de dochter niet, een paar plakjes uit hare welge vulde armen te laten knippen, die in de wonde gebracht, het ge- wenschte gevolg hebben gehad. Er bestaat nu gegronde hoop, dat de man zijn been weder zal kunnen gebruiken. ingezetenen, zoowel particulieren als neringdoenden, glazen ingeworpen. De politie doet onderzoek. Op last van de justitie is v. O., die Zondagavond een kleermaker en aan een rijksveldwachter te Deven ter met een mes ernstige wonden toebracht, Maandag avond gevan kelijk naar Zutfen getransporteerd. De serenade, die Dinsdagavond te Groningen plaats had ter gelegen heid van de overdracht van het rectoraat der universiteit, had dui zenden op de been gebracht. Zelden was de schare grooter dan ditmaal. De serenade, om zeven uur begon nen, was om tien uur geëindigd, en liep, als altijd, in orde af. Na afloop ecbter trok een troepje baldadigen door eenige straten en werden bij enkele ingezetenen glazen ingewor pen. De politie wist weldra een einde te maken aan deze straatschenderij. GEMENGD NIEUWS. Dezer dagen kondigde de kaste lein van een druk bezocht koffie huis te Winterswijk aan, dat er bij hem, ter gelegenheid van de na- jaarsmarkt, 's avonds bal zou zijn. Er kwamen tal van danslustigen, doch de bestelde muzikanten bleven weg. Daar men niet kon dansen zonder de opwekkende begeleiding der muziek, was goede raad duur. Ten slotte kwam men op de ge dachte om, bij wijze van tamboe- rijns, tinnen borden te «bespelen.» Op den duur bleek dit echter den dansers niet te bevallen en dezen zochten dus een ander koffiehuis op, waar de muzikanten beter hadden opgepast. Te Heithuizen (Limburg) werd ter gelegenheid van de kermis een persoon zoodanig verwond, dat hij weinige uren daarna aan de gevol gen is overleden. De justitie uit Roermond stelde gisteren ter plaatse een onderzoek in. De vermoedelijke daders zijn gearresteerd. Aan het station te Maastricht waar zich ter gelegenheid van de kermis vele reizigers en daarenbo ven vele met verlof gaande mili tairen bevonden, had Dinsdagavond tot ontsteltenis der aanwezigen eene schermutseling plaats tusschen sol daten, die te veel aan Bacchus had den geofferd en twee maréchaus- sées, die zich tot handhaving der orde daar bevonden. Een soldaat, die zich tegen zijne verwijdering uit het station verzette, werd hierin bijgestaan door andere militairen en door een sergeant, zoodat hij gelegenheid had te ontkomen. Al leen de naam van den sergeant is bekend. Te Stedum kwamen Maandag voormiddag in het gemeentehuis eenige arbeiders uit het naburige Westeremden, om van den burge meester verlof te vragen, een aantal Friesche arbeiders, die bij zekeren landbouwer te W. werkten, eens flink toe te takelen en te verjagen Zekere Hörlings, van Wolfhagen bij Schinnen, bevond zich Maan dagavond met paard en kar, met vruchten beladen, in het dorpje Tuil, Eensklaps werd het paard, Een vijfjarig knaapje te Alblas- serdam, dat de vorige week een hevigen slag kreeg van een paard, is drie dagen later aan de gevol gen bezweken. Te Kolhorn verwekt het volgende voorval groot opzien. Een scheeps- timmerbaas is zonder order op zijne zaken gesteld te hebben, met eene vrouw, met wie hij in ongeoorloofde betrekking stond, heimelijk ver dwenen. De man laat eene vrouw en kind. en de vrouw man en kind achter. Zij ziin beiden jonge menschen, en sedert enkele jaren gehuwd. Uit Zuidbroek wordt gemeld: Dinsdagnamiddag had de korpo raal Mook, eenige manschappen be geleidende, die met groot verlof huiswaarts keerden, het ongeluk van de in volle vaart zijnde paar dentram te vallen, met dat gevolg, dat het voorste gedeelte van zijn voet geheel werd verbrijzeld. Na te Veendam te zijn verbonden, is hij naar hier teruggegevoerd en in het hospitaal te Groningen onder behandeling gesteld. Een heer uit Roelofarendsveen, is gisterochtend met paard en rijtuig, waarin drie dames zaten, bij de drie-gaten-brug in de Zijl te water geraakt. De personen werden met moeite gered, doch het paard, dat vermoedelijk van een hoop zand was geschrokken, verdronk. De officier van justitie te Leeuwar den heeft bij advertentie in de Leeuw. Ct. eene dringende oproeping ge richt tot allen, die inlichtingen kun nen geven omtrent de zware ver wonding van den 17jarigen Leeu warder jongen op den Marssumer straatweg, Zondagavond jl., om zich daarmede zoo spoedig mogelijk tot hem te wenden. De officier herin nert daarbij aan de bepaling der wet, dat een ieder, die getuige is ge weest van een aanslag tegen iemands leven, gehouden is daarvan dade lijk bericht te geven aan de gestelde macht. Genoemde jongeling is gisteren overleden. Te Oude Pekela werden Zondag in den vroegen morgen op onder scheidene plaatsen bij verschillende Twee nieuwe uitvindingen voor dames worden uit Amerika en uit Brussel bericht. D£. eerste is een eigenaardige en zeer goedkoope handnaaimachine, door een fabriek te Bridgeport uit gevonden. Deze machine bestaat uit twee aan elkaar verbonden deeleu, welke ongeveer als een schaar be wogen worden. Ze bevat naald, draad, spoeltje enz. en men kan er betrekkelijk zeer vlug mee naaien. Door den lagen prijs 5 dollars (f 12.50) is zij voornamelijk be stemd voor vrouwen, wie een andere naaimachine wat te duur is. De andere uitvinding is o gru wel een nieuwe en gemakkelijke crinoline, waarop de Brusselsche firma Hirsch patent genumeu heeft. Die hoepelrok bestaat uit platte vee- ren van fijn staal, en is zoo inge richt, dat hij bij het zitten zich om het lichaam vouwt, terwijl hij, zoo dra de draagster opstaat, terstond weder zijn gewonen omvang aan neemt. In het begin dezer eeuw huw de de wijnkooper Robson, te Man chester, met eene rijke erfgenaam, mejuffrouw Walker, uit Cambridge. Het huwelijk bleei kinderloos en toen de dame vele jaren later stierf, liet zij haren echtgenoot haar ge- heele vermogen na. Robson ging een tweede huwelijk, wederom met eene rijke vrouw aan, die echter spoedig stierf en hem erfgenaam maakte. De man liet zijne zaken varen en leefde stil en eenzaam, totdat hij op zekeren dag door zijne dienstboden, een man en eene vrouw, vermoord werd. Zijn horloge en het contante geld, dat hij bij zich droeg, waren verdwenen, maar de moordenaars hadden anders machtig kunnen worden en waren uit het land ge vlucht. Aangezien geen erfgenaam zich opdeed, werd Robson's vermogen onder gerechtelijk toezicht gesteld; het bleef ruim veertig jaren gede poneerd en bedraag-t thans ruim een kwart milioen pond sterling. Drie jaren geleden ontdekte een arme houthakker te Hexham, in Northumberland, die ook Robson heette en zestig jaar oud was, dat hij de erfgenaam van een broeder van den heer Robson was. Hij deed zijne rechten op het reusachtige vermogen gelden en eenige dagen geleden werd hem medegedeeld, dat die rechten geldig waren verklaard en dat hij den 4den Januari a. s. het kapitaal in ontvangst knn nemen. In een brief uit Brussel aan het Utr. Dbld. wordt van een nieu wigheid in de «Sport» als volgt melding gemaakt: «Voor de jongste wedrennen te Ostende hadden zich ook een twee tal amazonen doen inschrijven. Het bestuur scheen weinig ingenomen met de vrouwelijke driestheid, om zich in het manlijk monopool van rennen te dringen. «Na veel geredekavel werd aan de dames vergund te rennen, maar geenzins om zich met ruiters te meten. «Alzoo wedrenden de beide dames om afzonderlijke prijzen, wier keus wel bewijst, dat de sport de ama zonen niet aanmoedigt. Kanten, linten eu strikken, kisten toiletar tikelen kunnen toch kwalijk lokaas zijn voor zulke moedige vrouwen. «Hoe het zij, een landgenoote behaalde den prijs van een kanten garnituur en een zilveren medaille, 'tls toch wel aardig, dat een Hol- landsche vrouw de eer in de sport wereld heeft opgehouden onder de oogen van H. M. Henriette Louise, die zelve zulk een voorliefde voor het paardrijden openbaart.» Uit de gevangenis te Rijssel is een gevangene ontsnapt, die aan de ontvluchting van Loevestein doet denken. Hij is namelijk in een kist het gebouw uitgedragen, welke door eenige gevangenen, die timmerlieden van beroep zijn, vervaardigd was. De ontsnapte moet vele medeplich tigen hebben. De sterfteverhouding op de 1000 inwoners te Marseille was bij de ver schillende cholera-epidemieën aldaar als volgt: in 1835 22,53, in 1837 10,17, in 1849 11,59, in 1854 13,12, in 1855 5,53, in 1865 6,79, in 1866 3,56, in 1884 4,69. In 1884 is al daar in slechts 50 huizen meer dan 1 persoon aan de ziekte bezweken. De chef van een goeverne mentsbureau in Duitschland, blader de onlangs in eene opgave van de kantoorkosten gedurende de laatste vier weken. Eensklaps keek hij heel zuinig want hij had een post ontdekt die aanmerkelijk hooger was, dan die vroeger over gelijk tijdruimte placht te wezen. Hij liet den revisor roe pen. «Hoe komt het,» voegde hij hem toe, «dat de uitgaven voor ou wels zoo sterk toeneemt? Is het werk in de bureau's zoozeer toege nomen «Neen,» stotterde de aangespro kene, «het verbruik van ouwels moest eigenlijk veel kleiner zijn dan I vroeger. «Dan gaat het niet eerlijk toe,» riep de chef opstuivende, «gij moet trach ten de oorzaken van dit vermeerderd gebruik uit te vorschen!» De revisor, de heer Muller, vatte het plan op, een grondig onderzoek in te stellen en kwam reeds binnen vier en twintig uren tot de over tuiging dat het doosje met ouwels dat zich op de lessenaar van een ondergeschikt ambtenaar bevond, op merkwaardig snelle wijze ledig raakte. De ambtenaar en zijn doosje werden daarop aan eene strenge contróle onderworpen en spoedig bleek dat het doosje eeu half uur nadat het gevuld was, wederom ge heel ledig was. «Mijnheer,» bulderde Muller, «wij zullen u fouilleeren want gij hebt de ouwels gestolenDe ontstelde man was sprakeloos van schrik en liet alles met zich doen, in zijne zakken werd echter, met uitzonde ring van eenige lommerdbriefjes, niet gevonden. «Wat hebt gij met de ouwels uitgevoerd?» werd hem gevraagd. «Ik heb ze opgegeten, was het ant woord, bij gebrek aan iets beters.» Het enorme ouwelverbruik was dus opgehelderd en het ontstoken licht scheen den chef voldoende te zijn, want hij gaf den armen kerel geen standje en besloot om in het vervolg de ouweltjes niet aan zulk eene scherpe contröle te onderwer pen. Een klein Eransch meisje van twaalf jaren kwam Zaterdagavond uit het Zuiden van Frankrijk aan het station in de Friedrichstrasse te Berlijn, zonder eenig geleide aan. Het mooie en vroolijke kind dat er door de lange reis een weinig ontredderd uitzag en geen woord Duitsch verstond, had met uitzonde ring van eenig reisgeld en een wei nig koek in een handtaschje hoe genaamd geen bagage bij zich. De kleine had een brief bij zich, waarin in de Fransche taal haar reisroute was opgegeven; zij moest van Berlijn over Breslau naar Kra- kau trekken, waar zij ten huize eener familie wordt opgenomen, bij welke zij speelkameraad der kinde ren zal zijn, waarmede zij Fransch zal babbelen. Toen het schepseltje uit den trein was gekomen en eenzaam en ver laten op het perron stond, begon zij eensklaps bitter te schreien; spoe dig echter klaarde haar gezichtje weder op, toen eenige dames, die Fransch spraken, haar liefderijk in bescherming namen. Zij namen een plaatsbiljet voor het kind en beva len het aan de goede zorgen van een conducteur van den naar Bres lau vertrekkenden trein aan. In den jongsten Fransch-Duit- schen oorlog streed in de rijen der Duitschers een soldaat, letterkun dige, wien 't nog niet gelukt was een zijner vele drama's opgevoerd te krijgen. De directeuren vielen bij de lezing seeds in slaap. Op den dag van Sedan droeg de belletristische krijger een manuscript, een treur spel, in het bivak nog eens nagele zen, op de borst onder den kapotjas. Een kogel treft hem, driugt door, maar blijft steken in het zesde be drijf. Verder kon hij niet Maandag, na afloop van het vijfde getuigenverhoor in de zaak van Eliza Armstrong, de ontvoerster van het minderjarige meisje, had er zich op de straat voor het gerechts hof te Londen een geduchte hoop gepeupel verzameld, dat het blijk baar op de beschuldigde gemunt had. Eene sterke politiemacht moest, om ruim baan te maken, op on zachte wijze het grauw uiteendrij ven. Het bericht dat eenige Israë lieten in Gallicië zijn vermoord, noemt de Figaro een nieuw bewijs, hoe alles met den tijd verandert. Vroeger toch was Polen het para dijs Israëls en thans zeg-t het blad is dit Frankrijk en in Frank rijk Parijs, waar er 50,000 wonen. Zaterdagochtend is Z. D. H. Mgr. Forcade, aartsbisschop van Aix, aan de cholera overleden. Op een dienstreis te Lancon zijnde, ge voelde hij zich reeds ongesteld, maar hij zette, vergezeld van zijn vicaris-generaal, den heer Marbot, niettemin zijne reis voort. Vrijdag keerde hij te Aix in zijn paleis te rug, waar hij zich onmiddellijk te bed begeven moest en hoewel ter stond geneeskundige hulp aanwe zig was, is de aartsbisschop reeds Zaterdag ochtend te 6 uur, omringd door zijn kapittel en zijne vicaris sen, overleden. De Noordsche schaa tsrijder Axel Paulsen heeft bij het bericht, dat een liefhebber in Canada, Mr. Dowd, in den vorigen winter den vermaarden Noor zou geslagen heb ben, door den Noordschen Consul te Montreal dadelijk eene uitdaging, tot alle schaatsenrijders van de we reld gericht, doen plaatsen in de Montreal Gazette. Paulsen is bereid aanstaanden winter tegen iederen schaatsenrijder, waar ook, te rijden over eiken afstand, 3 tot 100 mij len, om een inzet van 1000 dollars van weerszijden. Wil de tegenpartij den wedstrijd te Chrstiania aanvaar den, dan ontvangt deze 150 dollars voor reiskosten; eene gelijke som verlangt Paulsen voor zijne reis naar Canada. Hoogte en breedte van de gol ven. Het hydrographisch bureau van Washington heeft in den At- lantischen Oceaan eene reeks waar nemingen laten doen betreffende de hoogte en de breedte der golven. In hoogte meten de golven van dien Oceaan gemiddeld 9 meter, maar bij storm worden ze 12 a 15 meter hoog. Zij kunnen dan eene breedte van 150 tot 180 meter bereiken, en haar passage kan 10 h 11 seconden duren. De breedste golf, die waar genomen is, was 800 meter, en haar passage duurde 23 seconden. RECHTSZAKEN. Het hof te Amsterdam veoordeelde giste ren W. v. D. te Haarlem, wegens diefstal aldaar gepleegd, tot 2 jaar cel. KERKNIEUWS. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Venendaal (vacature Van Toorenenhergen) ds. A. J. Loois, te Aalsmeer. ONDERWIJS. T>.^er.wlJ^ eers^ a'a a*a* directeur van de Kijkslandbouwschool werden genoemd de heeren H. M. Hartog te Barneveld en H. Bultman uit Haarlemmermeer, wordt te Wageningen nu verzekerd, dat dr. M. Sal- verda, inspecteur van het M. O., zeer daar voor in aanmerking komt. LEGER EN VLOOT. Naar men verneemt zal naar aanleiding van de daaromtrent uitgebrachte rapporten - worden overgegaan tot de bewapening der vesting-artillerie met geweren, en wel zoo danig, dat voor elke compagnie vest.-artili. 10 geweren worden in gebruik gegeven voor de oefeningen, terwijl de andere zullen wor den opgelegd in, of zoo dicht mogelijk bij de plaats waar de compagnie zich in tijd van oorlog zal moeten bevinden. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip „Iraouaddy", met Chin, en Ind. mails is 15 Sept. te Suez aangeko- men en kan den 23en dezer te Marseille ver- wacht worden. Het stoomschip //Noord-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 16 Sept. des ochtends van Pirt-Said.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3