POPULAIR AII11S- IA VERGETEN. 3e Jaargang. Zaterdag 19 September 1885. No. 676. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgennmen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEHEKN 0VKHZ1CIIT. FEUILLETON. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .Buitenland-, Compagnie Générale de xublicite Etrangère G. L. DA TJBSr Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Jbis Faubourg ifontmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsciie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* «n aden der NederlaRdsche Maatschappij te? bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van Ï04 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 10— 3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeai Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Het Spaansehe blad Correspon dentie ontkent, dat 57 Duitschers het eiland Ponape hebben bezet. De Koning was gisteren licht ongesteld. De Ministerraad werd tot heden nitgesteld. De stoomboot San Quintin is te Manilla aangekomen. Aanboord bevond zicb de heer Cabriles, mili tair goeverneur van Yap. Het gerucht loopt, dat de Duitsche regeering zou hebben aan gedrongen op het ontslag van den Spaanschen generaal Salamanca, die, zooals men weet, zijne Duitsche ridderorde heeft teruggezonden. Vol gens een bericht van de Rèforme zou het kabinet-Canovas, na lang durige aarzeling, besloten hebben aan dien eisch niet te voldoen. Een telegram uit Regina deelt mede, dat Riel's executie is opge schorst, in afwachting van den uit slag zijner pogingen bij den British Privy Council. Zijn verdediger heeft aangekondigd dat het fonds, ten be hoeve der verdediging in Canada bij eengebracht, is uitgeput en dat nog een veel grooter bedrag noodig zal zijn om de zaak in Eügeland te be pleiten. Volgens den Matin is de haven van Ambado, in de Tadschourah- baai (Roode Zee), door den bevel hebber van bet Fransche station te Obock, den heer Lagarde, uit naam van Frankrijk in bezit genomen- Een jaar geleden, gedurende het ministerie-Ferry, was den heer La- garde uitdrukkelijk verboden, tot dien stap over te gaanthans schijnt XIII. Een vriend. 27) Deze Teodoor Iwanoïwitsch, de jonge barin van het huis, was een frissche tienjarige jongen, van een donker uitzicht. Zijne groote, hel dere oogen richtten zich nu op de vreemde dame, die hem in plaats van het verwachte moedertje te ge- moet trad. Het vroolijke woord ver stomde op zijn frissche lippen; vol verwondering en met een vragen- den blik zag hij Clarita aan, die bijna niet in staat was hare inner lijke opgewondenheid te bedwingen en onwillekeurig den schoonen, vrien delijken knaap beide handen ter de annexatie zonder voorkennis der Regeering te zijn geschied. De Matin rechtvaardigt den maatregel van den Franschen com mandant, door er op te wijzen, dat sinds eenige dagen een Engelsch oorlogsschip in de nabijheid van Am bado was gezien, en dat het dus zaak was, den Engelschman voor te zijn. Haarlem 18 September 1885. Door B. en W. alhier is eene op roeping gedaan van sollicitanten naar de vacante betrekking van Gemeente-Secretaris. De jaarwedde, vroeger bedragende f 3500, is thans, behoudens hoogere goedkeuring, ge bracht op f3000. Gisteren werd door B. en W. alhier aanbesteed: Het dempen van een sloot, het transporteeren en leg gen van een bij de gemeente voor handen zijnd riool van portland- cement, het ophoogen van het terrein en het maken van bestratingen enz. in de verlengde Rozenpriëelstraat (raming f 2050). Er waren 10 inschrijvingsbiljetten iugekomen; 3 ervan waren ongel dig, als zijnde niet door de borgen eigenhandig onderteekend. Laagste inschrijver was de heer H. London voor f1832, aan wien dit werk is gegund. Door A. Merens C.Jzn. eige naar der fabriek van caoutchouc artikelen alhier, is vergunning ge vraagd dit perceel, zijnde get. no. 56, aan het Zuider-Buitenspaarne, uit te breiden. Door H. C. Lippits is mede vergunning gevraagd tot oprichting van eene smederij in de Gierstraat in perceel get. no. 54. Den len October wordt gelegen- verwelkoming toestak. Liefst had zij hem aan haar hart willen drukken, zoodanig was zij door zijn uiterlijk getroffen; want deze onschuldige, openhartige oogen kende zij. Dat zui vere blauw, die schitterende glans herinnerden haar aan de heldere oogjes harer kleine Dolores, die het evenbeeld haars vaders was. Teodoor was een Ornatoff, ofschoon hij van zijne schoone moeder de re gelmatige trekken geërfd had. Maar de uitdrukking daarin was toch een andere. De innemende en liefelijke glimlach, dien Clarita zoo goed bij Alexis gekend bad, verlevendigde ook het open gelaat van den knaap, wiens stem zelfs de arme vrouw als muziek voorkwam. Er bestond ze kerlijk een onmiskenbare overeen komst tusschen de broeders, ten min ste voor haar, die het aandenken van den eenen zoo levendig in het hart droeg en den anderen voor 't eerst zag. Haar geheele wezen was beid gegeven om tegen deze aan vragen bezwaren in te brengen en wel des namiddags; voor de eerste te 2 en voor de tweede ten 21/i ure. De algemeene vergadering der Holl. Maatschappij voor landbouw te Purmerend, heeft gisteren met bijna eenparige stemmen zich ver klaard tegen inkomende rechten op granen en andere zaken. Erheerschte veel geestdrift voor vrijen handel. De Minister van Financiën heeft vastgesteld het plan voor de 320e Staatsloterij. De collecte wordt geopend op 28 October a.s. en ge sloten op 7 November. De eerste klasse trekt 23 November a.s. de laatste 100 nummers 13 Februari 1886. Blijkens de statistiek der scheep vaart waren in 1884 op de Neder- landsche kust 26 zeerampen te be treuren, waarvanBritsche schepen 10; Deensche 1; Duitsche 1; Fran sche 2; Nederlandsche 3; Noorsche 6; Russische 1; en Zweedsche 2. Van deze 26 zijn 17 wrak ge worden of vergaan, waarbij om kwamen 15 schepelingen en 3 pas sagiers. Aan Nederlandsche schepen zijn buiten de kusten van het Konink rijk in 1884 overkomen 38 zeeram pen. Hiervan zijn 22 wrak gewor den of vergaan, waarbij omkwamen 11 schepelingen en 2 passagiers. Het stoomschip Burgemeester Den Texvan Amsterdam naar Java, dat op 10 September te Ge nua aankwam, vertrok eerst van daar den 15den. De oorzaak van het oponthoud is het springen van een stuk ijzer uit de smoorklep bij het gereedmaken tot vertrek op den llden, waardoor veel stoom ont- daarom voor den kleinen, onver- wachten gast van eene groote har telijkheid doordrongen; hij beant woordde die met kinderlijke onbe schroomdheid. Dadelijk was hij in genomen met die lieve, vriendelijke vreemdelingemet het zielvolle bleeke gezicht. Hij oordeelde an ders dan zijne moeder hij vond Clarita schoonhare eigenaardige verschijning maakte een bijzonde ren indruk op zijn levendige fanta sie, hare hartelijke begroetingen in gebroken Russisch amuseerden hem. Ja, bevestigde hij lachend, ik ben Teodoor en daarbij zeer blij, t'huis en van die schooltucht bevrijd te zijn; maar waar is mijn moedertje, mijn moedertje ik heb ze in geen eeuw meer gezien Lisavetta beantwoordde vlug zijn vraag en fluisterde hem tegelijker tijd toe wie Clarita was. Die inlich ting verdonkerde eenigszins het ge laat van den knaap. Hij had die snapte en een treurig ongeluk plaats had. De adsistent-macbinist J. G. Heij- nen werd namelijk gedood en de derde machinist A. H. Scholl en de remmer J. Rous werden licht gekwetst. De beschadiging aan het schip was betrekkelijk gering en natuurlijk geheel hersteld alvorens het de reis vervolgde. Gisterennacht woedde ten één uur ongeveer een hevige onweêrsbui boven Sloten en Haarlemmermeer. In laatstgenoemde gemeente sloeg de bliksem in een hooiberg van J. van G. aan den IJ weg bij den Spaarnwouderweg. Met den gehee- len inhoud werd deze een prooi der vlammen. De vereenigingen te Amsterdam, die heden aan den optocht van voor standers van algemeen stemrecht deelnemen, zijn: Alg. Stemr. (500 leden), «Kunst na Arbeid» (40), Broodbakkers (100), Schuitenvoer dersknechts (40), Behangers (100), Meubelmakers (150), Rijtuig- en Wagenmakers (40), Typogr. Ver. «Voorzorg en Genoegen» (200), Ned. Typogr. Bond (150), Koper en Blikslagers (100), Tabakswerkers (100), Amst. Sigarenmakers (250), Ned. Drukpers (300), Steenhouwers (100), Scheepsoptuigers (100), Tim merlieden (150), «Arb. Bild. Verein.» (50), Soc. Dem. Ver. (5000), Schoen makers (100), Schildersver. (600), «Het Vrije Woord» (50), IJzer en Metaalwerkers (200), Stukadoors (300). De opgegeven volgorde der ver eenigingen is de volgorde van den optocht; het aantal leden is het vermoedelijk maximum van deelne mers, door elke vereeniging zelf opgegeven. dame niet als een ondergeschikte aangezien en volstrekt niet gedacht, dat zij de gezelschapsdame zijner mama was. Bij zijne veranderlijke gemoedsstemming verloor zij daar door een weining van den stralen krans, waarmede hare vreemde ver schijning voor hem omvlochten was, ofschoon de geheime sympathie, die beiden tot elkander trok een toe komstige vriendschap deed vermoe den. Die veronderstelling werd werke lijkheid. Teodoor werd Clarita's kleine vriend, hare jeugdige ridder een ver eerder op echte jongensmanier dweepte hij weldra met haar, maar eerder schuw dan openlijk. Dat lag zoo in zijn natuur en vormde een eigenaardige tegenstelling met zijn anders zoo onstuimig, eigenzinnig wezen. Hij had iets van de geaard heid zijner moeder, ook haar hoog moed, doch deze verdween, zoodra Een jeugdig paar, Woensdag door den ambtenaar van den bur gelijken stand te Amsterdam in den echt verbonden, begaf zich naar de kerk om daar de verbintenis te doen inzegenen, maar het hiertoe noodige bewijs, ten stadhuize afgegeven, had men vergeten mee te brengen geen nood, de gelukkigen zullen het gaan halen en spoedig weer komen. Doch veranderlijk is het menschelijk hart: de jeugdige man mishandelde zijne vrouw en de jeugdige vrouw verklaarde met zulk een man niet te kunnen leven en de kerkelijke inzegening had niet plaats. Of er scheiding voor dit huwelijk van eenige uren zal wor den aangevraagd, is nog niet be kend. Een der berichtjes-aanbrengers van de Amst. Ct. schrijft woorde lijk het volgende: Zaterdag-avond om half negen uur was er in de warmoesstraat bij de armsteeg een hevige vecht pertij geweest tusschen een kannenier en een kloonejaal en een burger die te kwaad hadden met hun bij de waar bij de kloonejaal. Zoo hevig getrapt werd op zijn gezicht dat zijn gezicht uit elkander sprong waar bij de kloonejaal bij een ap- theeker werd iu gebracht om daar geneeskundig in te roepen. Op den hekenden Amerongschen Berg te Amerongen, van graaf Aldenburg Bentinck, is een adelaar geschoten met eene vlucht van 1.10 Meter. In den avond van 14 September werd tegen den kastelein uit Bel vedère te Delftshaven, in wiens huis dien avond een vergadering voor algemeen stemrecht werd gehouden, zijn gevoel en genegenheid mede in 't spel was. Zijne aanhankelijkheid was dan ook nog geheel en al die van het kind gevoelig, toegevend en vreesachtig tegelijk. Met de terugkomst van den knaap brak er voor Clarita een ander leven aan, of liever gezegd, het hare werd minder eentonig. De vertrouwelijk heid van Teodoor, zijne voorliefde voor haar, ofschoon die zich slechts angstvallig uitte, zijne voegzaam heid tegenover haar, dat alles maakte haar gelukkig; de onschul dige liefde en het vertrouwen van het kind kwamen haar, de verla tene, voor als een geschenk des He mels het verlichtte haar het druk kende van haren toestand, het kon tot een betere toekomst leiden. Teo door bprak haar immers voortdurend daarover, hij deelde haar al de ver zinsels zijner fantasie mede, hij ver trouwde haar al zijn schoolgehei- men, zijn wenschen, zijn plannen

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1