Dinsdag 22 September 1885. No. 678. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: RIOLEN. Raming f 2060. FEUILLETON. VEHGETE1T. MNNËNLANI). trans. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en aigemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland,: (.ompagnie Générale de xublicite Etrangère G. L. DAUBE Go., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der NederlandBche Maatschappij ter hevordoriug van Nijverheid hebben op rtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» an d d Nederlandsche Maatschappij te- bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 daine. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar I1 milden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 Hur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op kosteloos van 12—4 nur de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. -museum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Haarlem, zullen op Donder dag 1 October e. k. namiddags ten 3 ure, in het openbaar ten Raad- huize aanbesteden: Het liJ.SfiE» van een RIOOB» van Portland- Cement, liet MAK ES van BEST KA T I ft E Ailiet ZETTEST van KOPILA- G E R! en 34 ASITÏÏEEB. E KT In de a.eïdsclie straat. De voorwaarden liggen ter lezing op de Gemeente Secretarie op alle werkdagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 ure. Plaatselijke aanwijzing Vrijdags vóór de besteding, 's morgens 10 ure, terwijl tusschen de dag der aanwij zing en dien der besteding inlich tingen zijn te verkrijgen 's morgens tusschen 9 en 10 ure, aan het Bu reau van Gemeentewerken, (Koning- traat 2). Haarlem, 17 Sept. 1885. E. A. JORDENS. He Secretaris, P. VAN DER ELST, lo. S. Al.(Ü.MO OVERZICHT. Te Praag zijn in groot aantal de Foolscbe Oostenrijkers aangeko men, die van Pruisisch grondgebied verdreven zijn. De Czechische be volking heeft hen met deelneming ontvangen; eene collecte werd ter stond georganiseerd om de noodlij denden onder hen te steunen. Uit Krakau wordt gemeld, dat de uitdrijving der Pruisische onderdanen uit Russisch Polen en uit andere XIII. Een vriend. 29) Hij had haar voortdurend bespied, slechts naar haar gezang geluisterd; nu ontmoette zijn blik den haren, en Clarita schrikte daarvan tot in 't diepst van haar hart; want deze blik zeide duidelijk en klaar het zelfde, wat zoo even de mond van den knaap gesproken had: Ik heb u lief en zal u altijd iefhebben. Het was dan ook geen misver- itand; het oogenblik had verraden, wat tot hiertoe zorgvuldig behoed en beheerscht in Nikolai's binnenste verborgen lag, wat Clarita wel som- deelen des rijks ernstige verhoudin gen aanneemt. De buitenlandsche eigenaars van fabrieken op Russisch grondgebied zullen voortaan alleen Russische werklieden mogen in dienst hebben; men maakt zich in Duitschland over dezen maatregel zeer bezorgd. De gansche bevolking van Roe- melië heeft Vrijdag eenstemmig de vereeniging van dit land met Bul garije geproclameerd. Den geheelen dag hebben henden van manifestanten met vaandels aan het hoofd de straten van Philippo- pel doorloopen, onder het aanheffen van den kreet: «Leve de Unie!» en onder het zingen van het Bulgaar - sche volkslied. Tegen den avond ver zamelde zich eene groote menigte burgers voor het paleis; zij organi seerden eene meeting, proclameer den de Unie en besloten, alles op te offeren om deze vereeniging met Bulgarije tot stand te brengen. De goeverneur is door de bevol king in zijne woning gevangen ge nomen, de regeering afgezet en een voorloopig bewind aangesteld. Het nieuwe bewind doet een be roep op de medewerking van de be volking van Noordelijk-Bulgarije. De geheele militie heeft den eed van trouw aan den vorst van Bul garije afgelegd. Er is geeu drup pel bloeds vergoten; de vreemde lingen van alle nationaliteiten zijn volkomen veilig. Bij ukase van den vorst van Bul garije is bevel gegeven tot mobi lisatie van het leger. Men verzekert, dat Bulgaarsche troepen last hebben gekregen om zich naar de grenzen van Roemelië te begeven. wijlen ter loops gevoeld en gevreesd, maar toch steeds weder verworpen had als een ongegronde inbeelding van vrouwelijke ijdelheid. Dóórbo- ven moest zij verheven zijn en geen harer gedachten mocht zich daaraan hechten, had zij bij zich zelve ge zegd en had ook in dien geest ge handeld. Nooit had zij er naar ge streefd aantrekkelijk te zijn in tegendeel, zij had zich steeds te ruggetrokken en ongenaakbaar ge toond, zoodra een van Wera's ga lante gasten haar eenige opmerk zaamheid wilde betoonen. Het geval had zich wel eens voorgedaan, dat men de Fransche gezelschapsdame met het Spaansche type interessant vond. Daar haar edele natuur ech ter geen flauwe aardigheden toeliet, schikte men zich er in, de beschei- dene dame in meer verkieselijken vorm te vereeren, daar hare eigen aardige schoonheid meer uitkwam, naarmate men haar dikwijls en lan- De Kamers zijn te Sofia tegen he den bijeengeroepen. Vorst Alexander, die de uitnoo- dig'ing van het voorloopig bewind en van het leger in Roemelië heeft aangenomen, heeft Varna verlaten om zich naar Philippopel te bege ven. Hij wordt vergezeld door den Bulgaarschen minister-president. Berichten uit Sofia bevestigen, dat de beweging in het geheim is georganiseerd en geleid door Bul gaarsche comité's onder invloed van den Bulgaarschen minister-president Karaveleff. Vorst Alexander van Bulgarije was gesteld voor de keus, om toe te geven aan den volkseisch, of afstand te doen van den troon. Hij gaf daarom toe, in strijd met de raadgevingen van bevriende re geeringen en soevereinen. Volgens te Bucharest ontvan gen particuliere berichten, hebben de Roemeliërs alle strategische pun ten langs de Turksche grens bezet, de telegrafische verbindingen ver broken, en de brug bi; Mustapha- pacha in de lucht doen springen. In eene gister te Parijs in het Palais de la Bourse door de werk liedenpartij bijeengeroepen vergade ring gaf de samenstelling van het bureau aanleiding tot hevige too- neelen. Anarchisten maakten zich meester vande tribune; er volgde eene vechtpartij met revolverscho ten. Een aantal personen zijngewond. Uit Rome wordt gemeld: Zaterdag bedroeg het aantal cho- lera-gevalleD in de provincie Pa lermo 258, dat der overledenen 185. Een telegram uit Guatemala deelt mede, dat aldaar eene om wenteling is uitgebroken. De staat van beleg is afgekondigdverschei- ger zag. Wera Sergewna was ook reeds lang tot de overtuiging van hare dwaling gekomen, maar te laat, om nog eenige verandering te kunnen aanbrengenwant Clarita's beschei denheid was onberispelijk daar aan had zij niets te bedillen; hare natuur was te kiesch en te edel, dan dat zij haar kleingeestige op merkingen daar tegenover had kun nen stellen. Zij wist zelve nauwe lijks waarom, maar zij kon made moiselle de la Para niet behandelen zooals de goevernante van Lisavetta, madame Duflois, of de Engelsche meesteres miss Bob. Dan waren de diensten welke Clarita bewees, zoo toereikend, dat zij haar zelfs niet graag in haren salon zou willen missen, reeds daarom niet, dat Cla rita's talent haar zeker spoedig in een anderen salon der groote we reld zou leiden, waarheen Nikolai Karin haar misschien gevolgd was I dene officieren en militairen zijn in hechtenis genomen, terwijl twee gewezen ministers uit het land zijn verbannen. Men is algemeen van gevoelen, dat de beweging zal wor den onderdrukt. Haarlem21 September 1885. Eene talrijke menigte was gisteren morgen tusschen 8 en 10 ure alhier op de been om het vertrek der leden van Algemeen Stemrecht voor de manifestatie te 's-Hage bij te wonen. Volgens den door ons in het vorig nummer medegedeelden weg, kwa men de manifestanten naar het sta tion; halverwege den Kruisweg sloten ook bij hen aan de juist met den trein aangekomen leden der af- deelingen Nieuwe Niedorp en Alk maar, waarna men gezamenlijk on der het zingen der «Marseillaise» en andere liederen naar het station toog. De menigte groeide steeds aan en stond dicht opeengehoopt op het Stationsplein. Onder den optocht der manifestanten merkte men een banier van den Ned. Bond voor Alg. Stemr. en een roode vlag. Toen de stoet voor het station halt had gehouden en «stilte» werd geroepen, zette de president van den Haarlemschen bond nog eens in krachtige bewoor dingen het doel der manifestatie uit een, dat met donderende hoera's en de kreten van «Leve Algem. Stem recht!» werd begroet. Het geheel droeg een rustig en ordelijk ka rakter. Toen de trein vertrok, werden de manifestanten aan den overgang van den Kruisweg nog eenmaal toege juicht, dat met luide hoera's werd beantwoord. Wera leed heimelijk reeds aan ijver zucht; deze maakte haar scherp ziende en angstig te gelijk. Reeds dikwijls was zij op het punt geweest, Clarita, die er onbewust van was, weg te zenden, doch had zich steeds weder er mede vergenoegd, in plaats daarvan, hare overige omgeving door hare wispelturigheid te kwellen en Karin te bespieden. Het scheen haar gemakkelijker toe, die ijverzucht te bedwingen en Nikolai in hare na bijheid te houden, dan zich aan het gevaar bloot te stellen, dat hij een anderen familiekring opzocht. Clarita had wel is waar deze ge dachten en overwegingen tot hiertoe nog niet geraden, wel had zij som tijds Wera onaangenaam gestemd en onrustig gezien, als zij er niet buiten kon, de haar bewezene op merkzaamheid te erkennen. Minder daarom, dan om haar zelve, ont stond er een zekere onrust in haar binnenste. Ingevolg-e machtiging van de Re geering, is tusschen den directeur van de Rijkspostspaarbank en den directeur van het Nederlandsch werkliedenfonds eene regeling ge troffen, krachtens welke aan laatst genoemden directeur zóóveel spaar bankboekjes ten name van het fonds worden afgegeven, als noodig zijn ter uitreiking aan de agenten van het fonds in de verschillende plaat sen. Op die boekjes, welke op duide lijke wijze van de gewone spaar bankboekjes onderscheiden zijn, mo gen, krachtens de daarin voorko mende bepaling, alleen inlagen, derhalve geen terugbetalingen plaats hebben. De kennisgevingen van inlagen van f 25 ot hooger worden aan de directie van het fonds gericht. De boekjes worden jaarlijks, in de tweede helft der maand Januari, ter verificatie aan den directeur der Rijkspostpaarbank gezonden. De terugbetalingen geschieden op een uitsluitend daarvoor bestemd boekje, uitgegeven door het post kantoor ter plaatse, waar de direc tie van het fonds gevestigd is. Op dat boekje wordt mede de rente bij geschreven en het tegoed vastge steld. Bij resolutie van den Minis ter van financiën is bepaald, dat gegolfde bladen of platen van ijzer of zink van bepaalde afmetingen en pasklaar voor dakbedekking of zink van bepaalde afmetingen en pasklaar voor dakbedekking of der gelijke, als ijzer- of zinkwerk aan het invoerrecht van 5% der waar de onderworpen zijn. Van de expeditie naar Zuid- West-Afrika is na den dood van den heer Veth de heer Van der Keilen te Humpata achtergebleven. In de hoedanigheid van Alexis' echtgenoote moest ieder huldebe- wijs haar eer beleedigen dan ver heugen van den anderen kant ech ter kon mademoiselle de la Para, waarvoor de wereld haar nog hield, daarover hoos worden. Het geheim, waarin zij de waarheid gekleed had, wierp ook hier zijne schaduwen in bittere gevolgen, die haar hinderden en drukten. Zij kon de verkregen betrekking niet ontvluchten en kon alleen een koele terughouding en afwijzende ingetogenheid in acht nemen; wat meer is, zij koos met opzet minder schitterende toiletten en al ging zij ook niet zoo ver als de jongeling, die in heldhaftige zelfverloochening zooals de oude sagen vertellen omdat hij zoo schoon was dat iedere vrouw op hem verliefd werd zich door wonden het gelaat misvormde, zoo deed zij toch, met betrekking tot de vrouwelijke ijdelheid, alles,

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1