Het derde lid der expeditie, de heer L. J. Goddefroy, is naar het N. v. d. D. meldt, Vrijdag behouden in het moederland teruggekeerd. De door voorstanders van «Algemeen Stemrecht» gisteren te 's Hage gehouden manifestatie ken merkte zich door een rustig karak ter en al had men er algemeen stemrecht mede kunnen verdienen, dan had de optocht niet volmaakter kunnen zijn. Precies 12 uren stelde de stoet, ongeveer 1400 personen sterk, waar onder een 100 tal vrouwen en meis jes, zich in beweging en allen be gaven zich naar het gebouw van Kunsten en Wetenschappen, waar de meeting zou worden gehouden. Het uitvoerend comité besloot in den tuin bij het gebouw in de open lucht eenige toespraken te houden, waar de heeren Heldt, Helsdingen en Fortuijn de menigte eenigentijd over het groote onderwerp van den dag onderhielden, blijkbaar met grooten bijval, daar de luide toe juichingen herhaaldelijk tot in de zaal doordrongen. In de meeting, gepresideerd door den heer Gebing, traden op als spre kers de heeren Postma, van der Stadt, van Raaij en Domela Nieu- wenhuis, die de bekende grieven tegen den bestaande toestand uit eenzetten, waarin door algemeen stemrecht verbetering zou worden gebracht en de vooi standers ervan werden aangespoord tot volharding. Er werd weinig gedebatteerdal leen na het vaststellen der motie die eenparig werd aangenomen, op enkele uitzonderingen na, werd door den heer Sampiman opgemerkt, dat het algemeen stemrecht wel eens tot omkooperij aanleiding zou kunnen geven. De heeren Nieuwenliuis en Gebing bestreden dit beweren. Een afgevaardigde zeker geen voorstander van Zondagsrust wilde oogenblikkelijk overbrenging van de motie en corps naar het binnenhof, maar op de opmerking dat alle departementen gesloten waren, is besloten, dat de besturen der drie bonden heden (Maandag) de motie zouden aanbieden aan den voorzitter der Kamer en den minis ter Heemskerk. Toen scheidde de menigte en ging rustig uiteen. De motie die heden, den dag der ope ning van de Staten-Generaal, zal worden aangeboden luidt aldus: «De Nationale Volksvergadering, gehouden op den 20en Sept. 1885 te 's Hage en bijeengeroepen door de Hoofdbesturen van den Nederl. Bond van Algemeen Kies- en Stem recht, het Algemeen Nederl. Werk liedenverbond en de Sociaal Demo- kratische Vereeniging in Nederland, spreekt als haar gevoelen uit: Dat ten spoedigste het Algemeen Kiesrecht, tij de Grondwet gemaarhorgdmoet morden verleend. «Zij voegt hieraan de verklaring toe, dat een langer negeeren van dezen volkseisch een misdaad is te noemen, en de mogelijke gevolgen eener lange miskenning alleen te rugkaatsen op hen, die, den ernst der tijden vergetende, op onverant woordelijke wijze de noodzakelijkste hervormingen tegenhouden. «En acht zich voorts bij dezen ontheven vat) de verplichting, de Regeering nogmaals op de mijze als heden is geschied met den volkswensch in kennis te stellen, zijnde eene herhaling van deze beweging beleedigend voor de wat in haar macht was, om zoo min mogelijk opgemerkt te worden. Voor haar doel kon dit wel het ware middel zijn tegenover een kring van oppervlakkige menschen. Tot dezulken behoorde echter Ni kolai Pawlowitsch niet. Hij vond Clarita nog schooner om hare groote bescheidenheid; hij hield zich nog op een afstand van haar, omdat hij het met zich zelf niet eens was. Tot nu tee had hij de gevoelens, die bij hem opwelden, door edele terughouding trachten te onderdruk ken of te verbergen; heden echter had zijn sprekend oog de gewaar wordingen van zijn hart verraden. Clarita, die daardoor geheel en al van haar stuk gebracht was, keerde zich haastig om, sloot de piano met een bevende hand en trachtte kalm met Teodoor verder te praten, doch de opmerkzaamheid van den knaap was intusschen ge heel en al door Lisavetta in beslag eigenwaarde van het Nederlandsche volk». Het adres vanwege het Neder- landschVrouwenbondaan deTweede Kamer, strekkende om den handel in meisjes tegen te gaan, dat te Utrecht ter teekening heeft gelegen, werd door ruim 100 vrouwen ge- teekend. Twee belangrijke waterschap pen in Noord-Holland, Amstelland en Waard en Groet, betuigden dezer dagen adhaesie aan het plan der heeren Buma en Van Diggelen tot droogmaking der Zuiderzee. Door het departement Nijme gen der Maatschappij van nijverheid was voor een groot aantal werk lieden te Nijmegen de gelegenheid opengesteld, om op kostelooze wijze de wereldtentoonstelling te Ant werpen te bezoeken. In de locale bladen en bij bekkenslag was dit bekend gemaakt, zoodat men terecht mocht verwachten, dat zich velen spoedig zouden aanmelden om daar van gebruik te maken, doch dit was tot verwondering van het Departe- mentsbestuur niet het geval. Toen men nu aan het onderzoeken ging naar de reden, dat zich slechts en kelen tot deelneming aan dit uit stapje hadden aangemeld, bleek het, dat de wijze, waarop publiciteit was gegeven aan de zaak (het bezigen van den omroeper), verontwaardi ging bij de ambachtslieden had op gewekt, al was dit dan ook met de beste bedoeling geschied. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neer bosch, ontving zeer gunstige be richten uit Transvaal van de wee zen, die derwaarts trokken. Pijpstra is nog altijd bij den heer Bührman, terwijl Kluvers en Scholten een zeer goed tehuis gevonden hebben bij den heer De Jager, een ouden, vro men Transvaalschen boer. Aan een der politie-commissariaten te Amsterdam, werd Vrijdagavond in arrest gebracht een 73-jarige vrij corpulenten beschonken oude heer, die met eene scherp geladen revol ver in de hand zich op verschillende plaatsen onder het publiek ver toond had. Afgeluisterd Vrijdagavond opder de menigte bij den optocht te Amsterdam Ik hoop maar dat ze 't er door krijgen? Waarom vrouwtje? Ik mot nu voor m'n hondje drie gulden belasting betalen. {Hbl.) Eene angstige echtgenoote uit de Prinsenstraat te Amsterdam, ging Donderdagnacht haren man zoeken, die, naar Slooten zijnde, wat te lang wegbleef. De arme vrouw vond hem dood liggen op den weg buiten de Haarlemmerpoort. Hij was in eene jeneverberoerte gebleven. (A.C.) Kort vóór het openen der in ternationale tentoonstelling te Am- terdam werd door de politie gewaar schuwd tegen een persoon, die zich door middel van eene advertentie, waarin betrekkingen werden aan geboden, van meer dan 600 por tretten van vrouwen en meisjes had meester gemaakt. Met medewerking van den uitgever der Zutfensche Courant heeft de politie de over tuiging gekregen, dat van dienzelf den persoon afkomstig is eene op 16 Sept. jl. in dat blad geplaatste advertentie, waarbij voor zeer hoog loon een dienst te Amsterdam aan een Geldersch meisje wordt aange- genomen, die zoowel hem als mijn heer von Karin toeriep een album blad te komen inzien. Teodoor sprong lustig naar haar toe. Ook Nikolaï Karin voegde zich bij de kleine groep, enkel om een blik te slaan op het bewuste al bumblad en dan naar Clarita te gaan. Zij kon hem niet ontwijken. Nu had zij dat gaarne gedaan, ofschoon hij haar persoonlijk volstrekt niet onaangenaam was. Ja, er was zelfs een tijd geweest, waarin zij zich geneigd gevoelde, de vriendschap van dezen man op prijs te stellen, hem haar vertrouwen te schenken en te trachten door hem iets van Alexis te weten te komen. Altoos was echter de daarop betrekkelijke vraag op hare lippen verstomd. Voor eerst had zijne voor haar eenigszins onverklaarbare verhouding tot me vrouw von Ornatoff haar terugge houden later was het de vrees boden en «bijvoeging van portret» wordt verlangd. Vrijdagnacht hebben te Am sterdam eenige baldadigen in "het woonhuis van den heer Van Laar, op het Rokin, twee groote spiegel ruiten ingegooid. Dezelfde bengels of anderen van dezelfde soort sloe gen ook bij den heer B., in de Nes, bij de Damstraat, de glazen stuk. Vrijdagavond werd te Helder voor de eerste maal het socialistisch weekblad Recht voor Allen uitge vent. Dit tot heden aldaar onbe kend feit deed op de plaatsen waar de verkoopers hun «waar» aan den man trachtten te brengen, oploopen ontstaan, natuurlijk alleen door de nieuwsgierigheid van bet wandelend publiek. Ongeregeldheden hadden echter niet plaats. Het debiet was niet ruim. Zaterdagavond is op het stoom schip Ahdeck, liggende in de bin nenhaven te Feijenoord, een matroos terwijl hij bezig was met het ver plaatsen van luiken, voorover in het ruim gevallen. De man was onmid dellijk een lijk. De Hongaarsche kapel uit Pest, die thans te Seheveningen uitvoe ringen geeft, is uitsluitend samen gesteld uit knapen van 13 tot 18 jaar. De jongens blazen er dapper op los. Zaterdagnamiddag had een on geluk plaats op de bouwmanswo ning van den heer P. J. Hoek, in den Woudtschen polder onder de gemeente Hof van Delft. Een twee jarige stier, die met ketting en pin in 't land vastgesteld was, had zich weten los te werken. J. de Loois, bedrijfboer op die bouwmanswoning en een algemeen geacht man, in 't land komende, en niet beter wetende of de stier stond nog behoorlijk aan den ketting, werd door 't woedende dier opgenomen en met zijn hoofd vóórover in eene moddersloot ge slingerd, met het noodlottig gevolg, dat hij, dewijl geen hulp aanwezig was, eenige oogenblikken later, in de modder gestikt, levenloos werd opgehaald. Sedert eenigen tijd zwerft in de omstreken van Gaanderen een on gelukkig wezen rond. Hij schijnt geheel aan zijn lot overgelaten en zijn lichaam is bedekt met lompen en mist daarbij de noodige reini ging. Hij voedt zich als een dier met de vruchten des velds en slaapt in een stal of eene schuur, waarin hij ongemerkt binnensluipt, of, in dien hij daarin verhinderd wordt, onder den blooten hemel. Geen arm bestuur schijnt zich met de zaak te bemoeien. Vrijdagmorgen omstreeks half-tien had op den weg van de Vuursche naar Baarn een brutale aanranding plaats en wel op een palfrenier die op een hittenwagen zat. De man trok onmiddellijk een laars uit en gaf daarmede den aanvaller een geduchten slag; deze koos daarop het hazenpad. De deugniet is bekend. De bezoeken van leegloopende arbeiders in Schoterland aan het hoofd der gemeente duren voort en schijnen een min of meer ernstig karakter aan te nemen; althans de woning van de burgemeester wordt sedert eenige dagen des nachts door om zijne opmerkzaamheid gaande te maken. God wist hoezeer Clarita zulke opmerkzaamheid vermeeden nu meer dan ooit, sedert zij den vuri- gen gloed zijner oogen gezien had, die haar nog meer verraden had, dan zij gevreesd had. Nikolaï Ka rin kon en mocht haar niet bemin nen. Zij ontving hem koud, onver schillig. Hij scheen innerlijk ont roerd, doch herkreeg door hare koel heid weldra zijn gewone zelfbe- heersching. Hij begon een gesprek, dat zij gedurende eenige minuten verstrooid aanhoorde, doch blijkbaar meer lette op de jeugdige groep. Zij maakte den spreker opmerk zaam op Lisavetta's muzikaal talent en wendde huiselijke bezigheden voor ali verontschuldiging om zich terug te trekken. Mevrouw Wera had zich gedu rende al dien tijd met hare vrien dinnen en vrienden druk onderhou- de politie bewaakt. Somtijds kwam men nog 's avonds te 10 uren om werk vragen. Ook in Weststellingwerf begint de behoefte aan werk zich te doen gevoelen. Ongeveer 80 ingezetenen van Noordwolde hebben het hoofd der gemeente persoonlijk verzocht, zoo mogelijk van gemeentewege werk te verschaffen. Uit Grave wordt aan de N. R. Ct. gemeld Bij besluit van den min. van Wa terstaat is te Oeffeit tot postbeambte bij het hulp-postkantoor benoemd L. Smits, geëmplooieerde, en zulks ter vervanging van den voortvluch- tigen M. Kuijpers, dien men nog steeds te vergeefs blijft zoeken. Kuijpers Jr., o*derwijzers-kwee- keling, een jongeling van zeer goe den aanleg, die de vorige week uit zijn bed werd gelicht en geboeid naar 's Bosch getransporteerd, is weder op vrije voeten gesteld. Van rijkswege zullen den leer looier P. B. Geurts de f1320, uit makende de gezamenlijke bedragen, die de 3 verduisterde of vermiste aangeteekende brieven, bestemd voor het buitenland, inhielden, worden vergoed. Verleden week, Zondagavond, werd te Nijmegen, bij gelegenheid der kermis, op een eenzamen weg van den Hunnerberg een boer, die zich huiswaarts begaf, op geweld dadige wijze van zijn zilveren hor loge, zijne portemonnaie met geld en eenige kleine sieraden beroofd door een tweetal manspersonen en eene vrouw, die hem van het ker misterrein derwaarts waren gevolgd. Naar aanleiding daarvan zijn Vrij dag J. R. van Vlierden, herkomstig van Tolen, diens bijzit Margaretba Cornelia Groos, planeetventster op de kermis, herkomstig van 's-Bosch, en zekere Jan van der Meijden, ar beider te Nijmegen, die vermoed worden zich in vereeniging met el kander aan dien straatroof te heb ben schuldig gemaakt en de gesto len voorwerpen hadden verkocht of verpand, door de politie naar de ge vangenis overgebracht. De twee eerstgenoenaden hadden reeds de wijk genomen naar 's-Bosch. Zoowel v. V. als diens bijzit zijn oude beken den der justitie en zeer gevaarlijke personen. Reeds dikwerf vermiste een winke lier te Dieren verschillende winkel waren. Een gedeelte van't huis,waar in zijn winkel en woning- zijn ge vestigd, wordt ook bewoond door zijnen verhuurder. Eene deur, welke tot beide bewoonde gedeelten toe gang verschafte, was reeds vroeger door den huurder dichtgemaakt, door haar op slot te doen, de kruk er af te nemen en haar verder met een eind ijzerdraad te omspannen. Na vele dagen gissen en vermoeden, be merkte bij dezer dagen dat het eind draad om de deur was verbroken, en besloot daarom in gezelschap van een vriend, des nachts in een daar aan grenzend vertrek zijn winkel te bewaken. Eerst te vijf uren in den ochtendstond, na den geheelen nacht met zijnen medebewaker vruchte loos naar den onwelkomen gast uit gezien te hebben, kwam er einde lijk beweging en vertoonde zich zijn buurman, de verhuurder, die, na de dichtgemaakte deur door een of an der werktuig geopend te hebben, door het vertrek kwam, de winkel den, niettegenstaande was dit kleine voorval haar niet ongaan. Innerlijk was zij gebelgd, dat Karin zich niet bij haar aangesloten had; hare on rustige oogen hadden hem vervolgd en geen oogenblik uit het gezicht verloren. Zij had dan ook meer ge zien, dan haar lief was. Haar hart kromp ineen en terwijl hare trot- sche lippen glimlachend over de on schuldigste dingen spraken, zeide zij in vurigen hartstocht bij zich- zelve: Hij mag, hij zal dat bleeke trotsche meisje niet liefhebben! Ik kan, ik mag hem niet verliezen hem om wiens bezit ik zelfs de rust mijner ziel heb opgeofferd! Datzelfde herhaalde de ongedu rige vrouw nog dikwijls in de diepe stilte van den daaropvolgenden nacht, toen zij in rustelooze kwel ling haar weelderig slaapvertrek op en neder liep en de handen kramp achtig samenwrong. Nu en dan strekte zij die ook afwerend uit, als deur opende, doch terwijl hij dit deed, tot zijn niet geringen schrik, de be spieders bespeurde en onmiddellijk na een hevige discussie retireerde en voorgaf (nb. op dit uur) langs dezen weg iets te willen koopen. Natuur lijk werd dadelijk de politie van het gebeurde in kennis gesteld en pro- ces-verbaal opgemaakt. De nieuwe cellulaire gevangenis of liever het prachtige boevenpalei» te Breda, geheel naar de laatste eischen des tijd ingericht, zal van 21 tot 26 Sept. voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. De entrée bedraagt 50 ets. Door deze handelwijze staat het paleis althans geheel renteloos zegt het Centrum want, zooals men weet, zijn er voorloopig nog geen bewoners. Dat zal thans echter, dunkt ons niet lang meer duren. Wie weet of nu de schoone in richting voor het publiek te bezien is niet bij deze of gene de lust wordt gewekt, zich daar een onbezorgd onderkomen te verschaffen. De barre winter is op handen en het paleis is zoo gemakkelijk en aantrekkelijk ingericht De strijd, die reeds sinds vele jaren tusschen vertegenwoordigers van naaimachines-fabrieken gevoerd wordt en welke (reeds herhaaldelijk aanleiding gaf tot (heftig geschrijf, uitdagingen en processen, ontaardde Dinsdag te Breda in een strijd op leen en dood, in den letterlijken zin des woords. Of het was door eene toevallige omstandigheid, dan wel volgens vooraf beraamde plan nen, weten wij niet, doch zóóveel is zeker, dat twee vertegenwoordi gers van verschillende naaimachines- fabrieken elkander in een coupé van den staatsspoorweg ontmoetten en al zeer spoedig de soliditeit van de door hen gerepresenteerde naai machines tot een punt van debat maakten. Dat debat werd echter op het laatst wat al te heftig en toen een der heeren den ander niet met woorden tot overtuiging kon brengen, ging hij over tot daden. Zijn concurrent in het haar te vliegen was het werk van een oogenblik en hem tot bloedens toe een afros sing te geven daarvan schrok de in woede ontstoken man niet terug. Bij aankomst van den trein zagen beiden er uit of ze door de raderen eener naaimachine waren geradbraakt. Een winkelier te Strijp werd dezer dagen het slachtoffer van een sluwen oplichter. Een schoenmaker uit een naburig dorp bood hem eene reke ning ter betaling aan, met de vraag die aan hem te willen voldoen op last van eene juffrouw uit de buurt. De man maakte zich daarna met het geld uit de voeten, doch is thans reeds ter beschikking van de justitie gesteld. In den namiddag van den 14n dezer werden onder de gemeente Etten (Noord-Brabant) verschillende diefstallen gepleegd bij arbeiders, in wier woning men, terwijl zij op het veld werkzaam waren, binnen drong door 't verbreken der ramen of 't inslaan van glasruiten. Gouden en zilveren voorwerpen, geld en sleutels werden buit gemaakt. Den 15n hadden dergelijke dief stallen plaats te Ginneken, den 16n te Zundert en den 17n onder de gemeente Hoeven. Twee dieven werden aldaar op heeterdaad be trapt, doch wisten te ontkomen. De bewoner vermiste zijn zilveren hor loge en den sleutel van zijn huis. Onmiddellijk gaf hij van het voor gevallene kennis aan de maréchaus- sée te Oudenbosch, waar te gelijk wilde zij een spooksel, een geest verschijning verjagen! Hare oogen flikkerden daarbij als verblindende dwaallichtjes, maar om haar trot- schen mond verscheen weldra we der die koele, besliste trek, die een egoïstisch hart verraadt. Neen, gij kunt, gij zult Ni kolaï niet verliezen, Wera Sergew- na, zeide zij eindelijk op ieder woord drukkende, bij zich zelve, Gij niet, maar deze Clarita, die moet uit den weg! {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2