VERGETEN. 3e Jaargang. Donderdag 24 September 1885. No. 080. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. UINNKNLANI). populair mm i Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dugenten voor het .Buitenland -, (tompagnie Générale de ublieite Strang ere G. L. DAUB F Go., JOH. V. JON ES. Sncr., Parijs, 3jbis Faubourg Mantmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gozelscl «den der Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nederland en meer bijzonder van het Haariemsche - w - - - - 1 1 eulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot ]4 October alle werkdagen van ]04 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van *25 cents per persoon, alleen op Zondaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu liet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat.' Geopend"dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Tevlers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeai Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Ondogroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVRK/JCilT. De Duitsche Bondsraad heeft het voorstel van Pruisen om den kleinen staat van beleg voor de stad Berlijn, met handhaving van de daarmede in verband staande buitengewone politie - maatregelen, voor een jaar te verleugen goedge keurd. De Times ontvangt uit Weenen het bericht, dat de Oostenrijksche regeering ten volle het recht van Turkije erkent, om troepen af te zenden tot bestrijding van den op stand in Oost-Roemelië en tot be straffing van vorst Alexander. Oos tenrijk zou zich tegen een derge- lijken maatregel geenszins verzetten. Tegelijkertijd wordt de opmerking maakt, dat de Porte verstandig zou handelen, bare onbetwistbare rech ten niet onmiddellijk uit te oefenen, doch de behandeling van de crisis op te dragen aan eene conferentie van de mogendheden. Rusland wenscht, dat Turkije ge heel alleen het initiatief tot bijeenroe ping eener Conferentie zal nemen, doch meent dat in elk geval de af zetting van vorst Alexander aan eene fusie der beide provinciën zal moeten voorafgaan. De Koning van Servië werd gis teren door eene talrijke volksmenigte en een aantal studenten aan het station te Belgrado verwelkomd en met gejuich begroet. Er is be sloten, tot mobilisatie van het le ger over te gaan; de eerste lichting is bepaald op 60,000 man. Het volk wenscht waarborgen voor Oud-Servië en Macedonië. De Skuptschina is bijeengeroepen, en de vrijheid van XIV. In het binnenland. 31) Wera weerde lachend zijne onstui migheid af. Stil, stil, zeide zij koel, de zaak is afgedaan. Binnen twee dagen reist gij af; zeg den heer Goluschkin, dat hij zich als uw reis genoot klaar moet maken en nu wensch ik voor de afreis niets meer van den tocht te hooren. Ik moet naar den salon terug. Het is er van daag zeer amusant; uwe vrienden, de Romanzows, zijn ook gekomen, Lisavetta, vulde zij boosaardig aan, terwijl zij de bedroefde ge laatstrekken van het jonge meisje drukpers beperkt. Zoowel Maandag als gisteren werd eene zitting van den ministerraad gehouden. In de telegrafische berichten uit Bucharest wordt gemeld, dat er in Roemelië honderden Russische offi cieren zijn aangekomen, die allen doorreizen naar Bulgarije, om er vrijwillig dienst te nemen. Alle Balkan-passen worden aldaar door militairen bezet, terwijl in Oost Roe melië de zwakke punten in haast worden versterkt. De geheele Bul- gaarsche bevolking neemt de wape nen op. Aanzienlijke strijdkrachten worden er langs de Turksche grenzen bijeengetrokken. Bij Harmanloe zijn de Bulgaren bezig met het aanleg gen van een versterkt kamp. Van wege Oostenrijk worden er voorloo- pig maatregelen van wapening ge nomen in Bosnië en de Herzegowina. De Standard verneemt, dat er te Athene, tengevolge der Oost-Roe- melische omwenteling, groote ont steltenis en verbittering heerscht, dewijl men vreest dat de Grieksche belangen in Macedonië daaronder zullen lijden. De Grieksche bladen verklaren, dat het Berlijnsche trac- taat moet worden gehandhaafd, en dit schijnt ook het gevoelen der Grieksche regeering te zijn. De Weener correspondent van deStoi- dard heeft van een secretaris bij het departement van buitenlandsche za ken vernomen, dat Oostenrijk eene spoedige onderdrukking van den Roemelischen opstand door kracht van wapenen verlangt, maar dat de kwestie ten slotte alleen kan worden beslist door de groote mogendheden, die onder elkaar reeds eene onder handeling er over hebben geopend. Volgens bericht uit Weenen aan de Times heeft de Koning vaa Servië bij zijn haastig vertrek naar Belgrado streelde, dat echter veel te weinig trof, om den eisch, haar te volgen, in te willigen. Zonder dit uit te spreken, verliet zij even onmerkbaar als zij gekomen was het vertrek, innerlijk ten hoogste bevredigd, dat de gril, die er haar toe gedreven had, het kleine gezelschap te ver rassen, haar op een denkbeeld ge bracht had, dat haar tot een spoe dig besluit voerde. Onvoorziens had zij het opgevat, maar het scheen haar goed toe. Zij zou daardoor van Clarita bevrijd zijn, oogenblikkelijk en bovendien onder den scbijn van bijzondere goedheid jegens de vreem de en van teedere moederliefde voor haar kind. Zij had immers reeds ge durende den winter geleerd het te missen en voor dit door haar ge bracht offer zou Nikolai Pawlowitsch des te beminnelijker zijn. Zij behield hem dan voor zich zelve. Hij zou aan hare betoovering niet ontko men, totdat zijn weerbarstig hart verklaard, dat Servië te midden der groote bedrijvigheid in de Balkan - staten onmogelijk kan blijven stil zitten. In overeenstemming daarmede meldt de Weener correspondent der Telegraph, dat de Koning van Ser vië een besluit heeft uitgevaardigd om onverwijld het Servische leger ter sterkte van 80,000 man te mo- biliseeren. Bij ukase van den vorst van Bul garije is de opening der Kamer verdaagd tot 24 September, daar een aantal afgevaardigden nog afwezig zijn. De Kaïn. Zeilung komt in een artikel over de getalsterkte van het Bulgaarsche en Oost-Roemelische leger tot de slotsom dat Bulgarije en Ojst-Roemelië gezamenlijk onge veer 100.000 man troepen in het veld kunnen brengen. De geest, die in beide legers heerscht, is zoo Russisch gezind mogelijk. Bijna alle officieren van het Bulgaarsche leger zijn Russen, de diensttaal is Russisch, de instuc- tiën en dienstboeken zijn van Rus- sischen oorsprong en in de Russi sche taal opgesteld. Bij de Oost- Roemelische militie wordt het pre- domineeren van het Russische ele ment onder de officieren eenigermate getemperd door de bepaling, dat slechts een vijfde gedeelte der offi ciereu uit buitenlanders mag be staan toch zijn ook hier diensttaal en reglementen Russisch en is de invloed van den Czaar op het ge bied van bewapening, munitie, uni formen enz. zeer groot. Het Madridsche blad El Correo beweert in een zijner laatste num mers, dat het conflict over de Caro- linen op de volgende wijze zal worden opgelost: «Duitschland zou zich opnieuw aan haar overgaf. Het was een helderezonnige voorjaarsmorgen. Voor de oude ge traliede deur hield een prachtig vijfspan met een gemakkelijke reis koets stil, om op het kleine gezel schap te wachten, aan welks hoofd Clarita stond. Reeds vroeg in den morgen stond deze gereed haar nieuw ambt te aanvaarden. Vrouwe von Ornatoff lag nog diep in de veeren; zij vond het niet der moeite waard den kleinen troep te zien afreizen naar het onaangename Ornatoffsko. Reeds de gedachte eraan haatte zij zij wenschte niets liever, dan van elke bijzonderheid omtrent de reis verschoond te blijven. Den vorigen avond had zij Clarita kort el4 be slist hare aanwijzingen gegeven, haar het welzijn van Teodoor op het hart gedrukt en haar dan los weg en zonder er een voorgevoel van te hebben wie zij den weg naar Ornatoffsko baande een goede de Marschall- en Gilberts-eilanden verkrijgen, benevens de oostelijke Carolinen; Spanje de rest der Ca- rolinen met het eiland Yap en de Pelew-eilanden; de 17 personen, die aan den aanval op het Duitsche gezantschapsgebouw hebben deelge nomen, zouden binnenkort wegens beleediging eener bevriende mogend heid en omdat zij hun vaderland aan het gevaar van een oorlog heb ben blootgesteld, voor den rechter moeten verschijnen.» De aandrang der mogendheden, om het conflict langs scheidsrechter lijken weg ten einde te brengen, wordt gaandeweg krachtiger. Vol gens een bericht uit Madrid aan de Kölnische Zeïtung heeft ook Italië zich bij deze «betooging» aange sloten. De Italiaansche gezant aldaar zou den heer Elduayen, minister van buitenl. zaken, namens zijne regeering schriftelijk de gronden hebben medegedeeld, waarom Spanje het voorstel tot arbitrage zal moe ten aannemen en er bijgevoegd, dat met die aanneming de geheele aan gelegenheid uit den weg geruimd zou zijn. Haarlem, 23 September 1885. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot substituut- griffier bij de arrondisse- ments-rechtbank alhier mr. P. J. J. Scholten, advocaat te Utrecht, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbank aldaar. Zondag heeft alhier weder een provinciale cricketwedstrijd plaats gehad tusschen Noord- en Zuid- Holland. De afgevaardigden der laatstgenoemde provincie behaalden de overwinning. reis toegewenscht. Daarmede ge loofde zij ruimschoots het hare ge daan te hebben. De bedienden ken den hare strenge bevelen; op Lisa' vetta sloeg zij geen bijzondere acht en Teodoor mocht in de vroegte aan haar bed komen. Terwijl zij het hoofd wat uit de zachte patusch- ki's hief, kuste zij den knaap beval hem g-ehoorzaam te zijn en wenschte hem een «tot weer ziens» toe. Daarmede liet zij hem heengaan. Het kind sprong vol vreugde en levendige verwachting weg en ver maakte zich met het gansche ge zelschap in de kleine' arke Noachs, waarmede de koets gemakkelijk te vergelijken was, te drijven Iedereen vond er dan ook zijn plaatsje in, slechts mijnheer GoltischkiD, Teo- door's aangenomen onderwijzer voor den vacantietijd, die zelf nog student Hoofdkussens. In de zitting der Tweede Ka mer is gisteren de heer Cremers be noemd tot eersten candidaat voor liet presidentschap der Kamer, met 42 stemmen. Mr. A. E. baron Mae- kay verkreeg 41 stemmen. Twee biljetten waren blanco, en een lid was afwezig, de heer Van Baar. Aan deze afwezigheid zal dus de Ka mer den liberalen president danken. Naar het Daghlad verneemt, zal de tweede stalmeester en ordon nans-officier des Konings, ritmees ter G. J. A. baron van Heemstra, eerstdaags met eene bijzondere mis sie van Z. M. naar Dresden en Weenen vertrekken. Naar de N. R. Ct. verneemt, beantwoordt de driewielige trap- wagen, waarmede eene proef wordt genomen voor het vervoer van brie ven en postpakketten op het plat teland, zóó goed aan het doel, dat deze wagens weldra voor den dienst zullen worden ingevoerd. De Commissaris des Konings heeft onder dagteekening van 15 dezer een circulaire gericht aan burgemeesters en wethouders in Limburg, waarin met nadruk wordt gewezen op de zorg voor de pu blieke gezondheid, en in de eerste plaats op het bevorderen van ge zonde lucht in de woningen, het beschikbaar stellen van goed drink water en het zuiver houden van den bodem. In die circulaire wordt o. a. gezegd dat, bleef ons land voorals nog van de gevreesde ziekte, welke in enkele landen van Europa voort- woedt, gespaard, met het oog op het hedendaagsche versnelde ver keer het gevaar van overbrenging nog blijft bestaan. Verder wordt bij het nemen van hygiënische maat regelen de tuschenkomst van den adj.-inspecteur van het geneeskun dig staatstoezicht aanbevolen. en merkwaardiger wijze nog zeer verlegen was, gaf er de voorkeur aan, bij den koetsier op den bok te klimmen. Teodoor had daartegen niets in te brengenhij lachte en babbelde voortdurend met Clarita en Lisavetta, zich met de laatste in heimelijke komische pantomimen vermakende over madame Duflois, die, te vroeg uit hare slaap gewekt, een zuur gezicht en slaperige oogen toonde. Clarita zag nauwelijks de over moedige gebaren der kinderen; haar gemoed gevoelde zich zoo ruim, zoo vroolijk, als zij het nauwelijks mo gelijk achtte. Zij kwam zichzelve voor als een vogeltje, dat uit het sierlijke kooitje vrijgelaten, eindelijk de zoo lang verlangde vlucht ne men kon. Zij zou het vaderhuis van haren gemaal zien, zijne geboorte plaats, de plek zijner kinderlijke spelen en het tooneel doch stil; weg met die ontzettende gedachte!

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1