VERGETEN. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. AD VERTEN TI ËN: Jaarg-ang. VrijHag 25 September 1885. ALGFJSHISM OVEIS/ICS! FEUILLETON. lll\\E\Lt\ll. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Beo fdug enten voor het Buitenland, l-ompagnie Generale de j ublïcïte Etrangère G. L. DA UB E Sr Go., JOHF. JOH EB. Snor., I'u-rijs31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ledeu der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijea toegang, donateurs met gezelschap, ledeu met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Ingang Dreefzijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en eden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haariemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- eu Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten vóór een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per pesoon, alleen op Zondagen kosteloos van J2—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot J 4 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau Jiuur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeni Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van l2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. :Se mm; mm i De Londensehe Bears is ont stemd; men ducht dat Roemelie en Griekenland, zoo niet Oostenrijk, het voorbeeld van Servie volgende, onmiddellijk tot legermobilisatie zul len overgaan. Dépêches uit Weeuen melden, dat de koning-en van Grie kenland en Servië aldaar Zondag confereerden. In Oostenrijksche di plomatieke kringen gelooft men dat er een wapenverbond bestaat tus- schen Griekenland, Servië en Roe- melië, om in elk geval Bulgarije's inlijving bij Mecedonië te beletten. De vorst van Bulgarije heeft eene circulaire gericht aan de groote mogendheden, in welke hij uiteen zet dat hij machteloos was den volks- drang te weerstreven. Hij begaf zich naar Philippopel ten einde den vrede te bewaren. Voorts ver klaart hij zich niet vijandig jegens de Portewier suzereiniteit hij wenscht te blijven erkennen. Hij boodschapte ook den Sultan, dat hij geenszins rebelleert tegen diens g-e- zag, maar vertrouwt op des Sul tans welwillendheid, opdat de wen- schen van het Bulgaarsche volk vervuld mogen worden. De Standard verneemt uit Peters- burg, dat de vorst van Bulgarije aan de keizerlijke regeering eene breedvoerige uiteenzetting van zijne handelingen en van de beweegre denen daartoe heeft overgeseind. De keizerlijke regeering moet geant woord hebben dat de groote mo gendheden alleen bevoegd zijn hierin te beslissen. De Russische regeeripg beval generaal Kaulbars, de minis- terieele portefeuille neer te leggen en enkel hetRussische militair agent schap te Sofia te behouden. XIV. In het binnenland. 32) Het stadje breidde zich in de lengte en in de breedte uit, alsof de grond geen waarde had, en nie mand vond het noodig de verlaten huizen, of de muren, die door den invloed van sneeuw en ijs verbrok keld en dikwijls geheel zonder dak waren, af te breken of omver te halen. Onbezorgd liet men het aan den tijd over, het vernielingswerk langzamerhand te voltooien. Op het eerste gezicht zou een vreemde de geheele plaats voor verlaten, in ieder geval voor verarmd en ellendig houden. Uit Weenen verneemt de Times dat het voorstel tot eene conferentie in zake de Bulgaarsche kwestie uitgaat van de Russische regeering, welke wenscht dat de Porte het initiatief zal nemen. Vertraagde dé pêches uit Constantinopel melden, dat de ministerraad permanent ze telt. De Porte verbood het goederen vervoer naar Adrianopel, met het oog op het troepen-vervoer. De ge deeltelijke mobilisatie van het Turk- sche leger is reeds gedecreteerd. De Porte trekt strijdkrachten hijeen in Anatolië. Het heet ook dat er een opstand is uitgebroken in Macedo nië. Russische officieren-vrijwilligers trekken voortdurend door Bucharest zuidwaarts, en comité's tot werviug van vrijwilligers vormen zich aller- wege in Ruslarid. Naar Ae Daily Telegraph uit Wee nen verneemt, stelt Rusland voor dat de Porte het vereenigd Bulga rije erkenne, mits Alexander des Sultans suzereiniteit blijve eerbie digen. De sociaal-democratische leden van den Duitsehen Rijksdag zien ongetwijfeld met verlangen de her vatting der parlementaire werkzaam heden te gemoet, omdat zij dan we der een poosje beveiligd zijn voor de vervolgingen, waaraan zij thans zijn blootgesteld. Op dit oogenblik verkeeren zij bijna allen in staat van beschuldiging. Zes hunner, Auer, Bebei, Dietz, Prohme, Viereck en Von Vollmar zijn betrokken in de zaak der ver boden samenkomst te Chemnitz. Drie, Hazenklever, Heine en Kracker zijn beschuldigd van het aannemen van presentiegeld. Heine is daaren boven veroordeeld tot zes maanden gevange nis, wegens beleediging van een overheidspersoon. Liebknecht zal Dit was evenwel toch niet geheel zoo; de reiskoets kwam ook einde lijk in een betere w.'k, orzien van eenige witte steene. huizendie door hun net uiterlijk les te scher per tegenstelling vormden met het hen omringende verval. Zij behoor den aan rijke kooplieden, waaronder welstand heerschte, terwijl de om standigheden der grondbezitters treu rig waren en de adel van het dis- trikt meest verarmd en achteruit gegaan scheen. Zoo verklaarde het ten minste de heer Goluschkin met bescheiden ge leerdheid, terwijl Clarita met wee moedige verbazing op de grillig daarheen geworpen huizenmassa staarde, waartusschen zich een paar kerken en kloosters vertoonden. Zij boden geen hevalligen, veeleer een treurigen aanblik aan. Het poststa tion echter, dat zich hier bevond, rechtvaardigdeeenigermateTeodoor's troostredenen. De onzindelijkheid en ook in de gevangenis verdwalen voor zulk een feit. Siuger en Viereck zijn beschuldigd van overtreding der wet op het recht van vereeniging enz. Tegen achttien sociaal-demo cratische afgevaardigden zijn dus elf processen aanhangig en er komt waarschijnlijk nog heel wat bij, voor dat de zitting van den Rijks dag allen tijdelijk weder onschend baar maakt. Particuliere dépêches uit Weenen en St. Petersburg melden, dat de Russische generaal Cantacuzene, die tevens minister van oorlog in Bul garije is, van den Czaar het hevel gekregen heeft, met het oog op den Bulgaarsch-Roemelischen opstand zijne- ministerieele portefeuille neder te leggen. Het militaire hospitaal te Bucha rest is door brand vernield. De schade is aanzienlijk. In de dépêches, Dinsdagavond uit Constantinopel te Londen ontvan- g-en, wordt een telegram uit Athene, waarin van een oprukken der Turk- sche troepen naar Oost-Roemelië wordt melding gemaakt, niet be vestigd. De Porte heeft aan de mo gendheden, die het tractaat van Ber lijn hebben onderteekend, eene cir culaire gericht, waarin zij protes teert tegen het optreden van den vorst van Bulgarije en de schending van het tractaat, en verklaart, dat de Sultan besloten heeft, de rechten die hem bij art. 16 van het verdrag van Berlijn zijn toegekend, te hand haven. (Art. 16 van het Berlijner trac- traat van 1878 luidt aldus: «De Goeverneur-Generaal zal het recht hebben om Turksche troepen te ont- de afschrikwekkende insecten waren hier niet al te lastig, zoodat dan ook de geheele ontvangst, die hun daar ten deel viel, eene redelijke nachtrust verwachten liet. XV. Tot in de steppen. Het kleine gezelschap zag zich in zijne verwachting niet bedrogen; zij sliepen ditmaal allen goed en ontwaakten in den helderen morgen verfrischt en vioolijk. Clarita was het eerst wakker; met weemoedige vreugde zag zij de zon opgaan. Eer die vandaag onderging, zou zij op Ornatoffsko zijnDit lag wel is waar nog een geheel aantal wer sten t) verwijderd, doch en dit was het grootste voordeel, dat het erbarmelijk stadje aanbood van nu af stond voor den verderen tocht Russische mijlen. bieden, zoodra de in- of uitwendige veiligheid der provincie mocht wor den bedreigd. In dit geval zal de Porte keDnis moeten geven van haar besluit, alsmede van de omstandig heden, die zulk een maatregel wet tigen. aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden te Con stantinopel.») Een telegram uit Londen meldt dat geheel Creta in opstand is. De Grieksche regeering heeft besloten, eene afwachtende houding aan te nemen, doch inmiddels bevel gegeven, dat alle met verlof afwe zige militairen naar hunne garni zoensplaatsen zullen terugkeeren. Op eene Maandag gehouden mee ting werd het besluit genomen, eene deputatie te zenden naar den minis ter-president Delyannis, om de Re geering aan te sporen tot bescher ming van de rechten van het Hel lenisme. Haarlem, 24 September 1885. Bij Kon. besluit van 23 Sept. 1885, is benoemd, tot Voorzitter der Tweede Kamer, voor het zitting jaar 1885/86, de heer mr. E. J. J. B. Cremers. Nader verneemt men dat ook door de generaals, adjudanten van den Koning, bij de autoriteiten pro test is ingediend tegen de aanwe zigheid van maréchaussées te paard bij den tocht van Z. M. naar het Binnenhof ter opeuingvanhetnieuwe zittingsjaar. Genoemde hooge mili taire waardigheidsbekleeders hebben daarbij te kennen gegeven, dat, in dien het ooit noodig mocht zijn, wanordelijkheden te voorkomen in de nabijheid van Z. M. den Koning, can nette rantasz tig driesps.klaar, dat Clarita, ^i- ssvetta en Tt odoor snel als de wind naar het verengde doel zou voeren. De intendant van Ornatoffsko had zijnen jongen barin den tarantasz te gemoet gezonden en onder weg twee wisselplaatsen aangewezen, zoo dat men van paarden kon verande ren en zonder oponthoud zoo spoe dig mogelijk verder kon gaan. Dit was voortreffelijk verzonüen en Teo- door was er dan ook geheel ver rukt over. Niet minder wat dit ook de oude, hem tegemoet gezonden koetsier. De grijze man was in de wolken, dat hij zijn jongen barin weerzag en hem rijden mocht. De vreemde, mooie barischni s) die er inplaats van de genadige barinit- schi s; was, om bevelen te geven, beschouwde hij met eerbiedigen schroom en verwonderd zag hij Li Licht wagentje. Juffrouw. Meesteres. eer en plicht hen in de eerste plaats daartoe aanwezen. De Stel. van gisteren (no. 224) bevat het Kon. besluit van den 12n Sept. jl. (Sthl. no. 182), houdende vaststelling van het bedrag en van den uiterlijken vorm der muntbil jetten. Volgens dat besluit zullen er zijn muntbiljetten van tien en van vijftig gulden. De hoeveelheid der van iedere soort uit te geven muntbiljetten wordt door den Koning bepaald bij een in het Slllad te plaatsen besluit. De uiterlijke vorm der biljetten van tien gulden, zooals die is vast gesteld bij het besluit van 13 Maait 1879 (Stil. no. 42), blijft voorloopig onveranderd. -- Onlangs nam de gemeenteraad te Monnikendam het besluit geen adhaesie te schenken aan de plannen tot droogmaking der Zuiderzee. Dit besluit vond geen instemming bij de ingezetenen, die dezer dagen een lijst hebben doen rondgaan, waarbij ingenomenheid met die droogmaking wordt betuigd. Naar het A. H. verneemt, zijn daarop 132 handtee- keningen gesteld, waaronder de meeste van kiezers voor den gemeen teraad. De Munchener correspondent van 't Daghl. v. Z. bericht, dat de uitvinder van het Volapiick, de zeer Eerw. heer Schleyerniet meer pastoor op het eiland Mainau is, maar te Constanz (Kanzleystrasse 7) het eentraalbureau der wereldtaal persoonlijk leidt. Omtrent het uiteinde van on zen te vroeg overleden landgenoot den Afrika-keizer D. D. Veth deelt de Amsterd. nader mede dat hij op vijf dag-en afstands van Beng-.; ela, aan de Kaianianka-rivier, aan dysenterie, de ziekte waaraan hij jlie hij zich herinnerde V'sëisje gezien te hebben. Hij- -V* bijna niet te spre ken, maai e den zoom van Teo- door's kleed, zoo spoedig hii dien machtig kon worden. De jonge barin noemde nem kort weg «je» en had een menigte vra gen te doen en allerlei inlichtingen te vragen. Clarita hoorde hem voor het geopende venster aan; zij wachtte op Lisavetta, die nog niet klaar was met haar ontbijt. Deze hield niet van den morgenstond. Clarita daar entegen stond reeds lang voor het venster en blikte nieuwsgierig in de haar zoo geheel nieuwe wereld, na dat zij eerst uit de diepte haars har ten een warm gebed tot den Heer van Hemel en aarde had opgezon den, opdat Hij haren intocht in Or natoffsko zou zegenen. Elke minuut vóór den tocht scheen haar lang toe; om hare gemoedsbeweging tot zwijgen te brengen, richtte zij hare

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1