- ooktijdensde Sumatra-expeditie leed, is gestorven. Zijn lijk werd in eene bocht, welke die rivier daar ter plaatse maakt, ter aarde besteld, in tegenwoordigheid van de beeren Van der Keilen en Goddefroy, van den ossendrijver der expeditie en den oudsten slaaf, beiden Kaffers. Op het graf werd een uit ruwe steenen samengesteld gedenkteeken opge richt. Sedert eenige weken zwerft te Haarlemmermeer een elf-jarig meisje rond wier ouders aldaar woonach tig, haar uit huis hebben verdreven. De nachten brengt ze door in een schuur en haar onreine toestand geeft ergernis aan ben, die iets bij dragen om in haar levensonderhoud te voorzien. De politiemet de droe vige zaak bekend, schijnt geen ter men te kunnen vinden, de ouders te noodzaken hun kind onder het ouderlijk dak terug te nemen en te verzorg'eu. Men meldt ons uit Houtrijk en Polanen De beetwortel-suikerfabriek «Hol land» te Houtrijk en Polanen be gint a. s. Maandag weder te wer ken, waardoor aan velen, zoowel uit genoemde plaats als uit de om streken, weer een paar maanden werk wordt verschaft. Het eerste schip met beetwortelen is reeds aan gekomen, terwijl er voor Zondag nog negen verwacht worden. Ver bouwde men tot nog toe de beet wortelen meestal in Noord-Brabant en Gelderland, in den laatsten tijd begint men daarmede ook met goed gevolg in de beide IJpolders. Als een bewijs dat 't ook hier met de werkzaamheden slecht ge steld is, kan dienen, dat de direc teur der bovengenoemde fabriek, vóór dat de gewone jaarlijksche in schrijving van werkvolk werd ge houden, reeds zooveel aanbiedingen had ontvangen, dat er wel een zes tal dergelijke fabrieken van 't noo- dige personeel konden worden voor zien. Met handen vol werd gisteren op den Dam te Amsterdam een nieuw soort adreskaart verspreid: een blin kende koperen penning met het op schrift «Amsterdamsche Parapluie- Bazar, Nieuwendijk 69». Het was eene ware jacht om er een machtig te worden. Een heer, die gisterenmorgen in de wachtkamer in het Centraal station te Amsterdam den inwen- digen mensch met een broodje had versterkt, bemerkte te laat, dat men hem in dien tijd zijn wandelstok, ter waarde van f 11,50, had ont stolen. Naar de A. Ct. meldt, wor den door den burgemeester van Amsterdam achtereenvolgens per sonen gehoord, die bij de jongste oploopen door de politie verwond werden. Dinsdagmiddag ontspoorde op het stations-emplacement aan het Westerdok te Amsterdam een loco motief van een gereed staanden trein; zij moest door een andere worden vervangen. Ongelukken had den niet plaats. Dezer dagen heeft in onderschei dene nieuwsbladen de familie Van.... te Wormerveer haar hartelijken dank betuigd voor de bewijzen van deel neming bij haav overlijden onder vonden. Gelukkig voor Wnrinpi-- opmerkzaamheid op - Voerlieden gingen vo. station of en aan p» wierpe n tersluiks nieuws gierige blikken op de vreemde dame die zoo peinzend naar de straat keek. Daar kwam juist een Pope met lange, golvende haren en gekleed in een bruin zijden talar l) tame lijk snel voorbij. Hij had zich zeker verlaat, want de klokken der kerk luidden reeds geruimen tijd. Clarita verwonderde zich over het bedrukte uitzicht der lieden, die hem tegen kwamen. Zij wist niet, dat het ont moeten eens priesters bij hen on heil voorspelt; zij zag slecht3 ver wonderd, hoe zij zich omkeerden en driemaal spuwden volgens de volksmeening het beste middel om den duivel uit te drijven. Er bleef Clarita intusschen geen tijd over om dat bijgeloof waar aan het Russische volk zoo rijk is, l) Tabbaard. veer voor de Zaanstreek, zegt de Zaanl. Ct. dat de familie door te adverteeren tegelijk toonde nog te leven Bij de jongste spiegelgevechten in de stelling Helder, kwamen uit eene naburige gemeente een genees heer met zijn knecht, benevens een apothekersbediende, een kijkje ne men in de duinen, nabij het fort «Kijkduin». Nauwelijks vertoonden de nieuwsgierigen zich daar, ol van verschillende kanten klinkt hen een «Halt, werda!» toe. Eer de wandelaars tijd hebben zich te bezinnen, zijn ze omsingeld en krijgsgevangen gemaakt. Alle"ophelderingen en verontschul digingen baatten niet; de wande laars werden meegevoerd en opge sloten. Te vergeefs poogde de dokter zijne bewakers te overreden hem vrij te laten, opdat zijne patiënten 's avonds niet teleurgesteld zouden worden. Alles vruchteloos! Vier uren bleven de vreemdelingen in hechtenis. Toen zij losgelaten wer den, was juist het laatste vervoer middel vertrokken, en waren zij ge dwongen den tocht naar huis te voet te maken, waartoe eenige uren vereischt werden. Bij de harddraverij die Dinsdag te Hillegom plaats had, werd de premie, f 30, gewonnen door de bruine merrie «Wilhelmina» van den heer G. B. de Waal van Haar lem. De sergeant te 's-Hage, die onlangs aan een burger een pak slaag gaf omdat deze hem uitschold, bij welke gelegenheid de burger een been brak, is gestraft met 14 dagen provoost om den anderen dag te water en brood. Deze straf is echter weder aangehouden. Het Politieblad bevat de volgende bekendmaking: Sedert den avond van Vrijdag 18 Sept. jl., tusschen 8 en 9 uren, wordt vermist Dina Geertruida van Weel, 18 jaren, wonende te Rotterdam aan den Oostzeedijk no. 42, lengte tame lijk, aangezicht ovaal, kleur bleek, haar en wenkbrauwen zwart, oogen blauw, voorhoofd hoog, neus tame lijk groot, mond gewoon, kin spits; kleeding: zwarte hoed met zwarte veer, kort zwart manteltje, blauwe japon met satijnen strook en knoop laarzen haar ondergoed is gemerkt D. W. en D. v. W. Ten voormelden tijde is zij het laatst gezien in de Lambertusstraat te Kralingen, waar zij van een vrien din afscheid heeft genomen, te ken nen gevende zich dadelijk naar huis te zullen begeven. Zij was opgeruimd en onberispe lijk van gedrag. In den morgen van Zaterdag 19 Sept. is haar mantel opgevouwen gevonden aan de Korte Kade te Kralingen. In de sloot langs die kade en in andere slooten, die zij voorbij moest, is zonder eenige aan wijzing te verkrijgen, gevischt. Men vermoedt dat zij tegen haar wil is ontvoerd. De commissaris van politie der 3de afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing en bericht. Voor deugdelijke inlichtingen zal, indien men het verlangt, eene gel delijke belooning worden uitgereikt. Bovenstaande bekendmaking kan t,„~ —--J - angevuld, zegt de N. te doorgronden; want Teodoor riep haar toe, dat de troïka reeds wachtte. Het vale licht der morgenscheme ring week steeds sneller voor de helder stralende zon. De oude pos tillon met zijn torenhoogen hoed zat reeds klaar, hij kon nauwelijks meer de vurige paarden bedwingen. Li- savette was eindelijk wakker en de dames stegen in, gevolgd door hun nen jongen cavalier. Lustig reed men het stadje uit, terwijl de plompe reiswagen nog voor de deur der stanzia stond. Madame Duflois kon zich daarin nu niet meer over plaats gebrek beklagen, en ook geen scherpe opmerkingen maken over de zorge- looze jeugd, want mijnheer Golusch- kin, de arme, schuchtere student, kon daarbij niet goed geteld wor den. Eer nog liet zich dat van Stiopa de kamenier, zeggen, die het intus schen raadzaam achtte, zich bij de strenge goevernante harer genadige barinitschi aangenaam te maken. R. Ctmet de mededeeling, dat voor aanwijzing van het in leven zijn en de verblijfplaats van de vermiste, de belooning naar aanleiding van de mededeelingen tot f500 wordt uitgebreid. Inlichtingen worden ingewacht aan het bureau van voornoemden commissaris van politie, in de Meer mansstraat, no. 54 te Rotterdam. In Delfstrahuizeu (Fr.) is een werkman op de scheepstimmerwerf onder zijn werk doodgebleven. Maandagmiddag omstreeks half twee had, naar de Dord. Ct. meldt, op de rivier voor Dordrecht, even voorbij de spoorwegbrug, eene be langrijke aanvaring plaats tusschen twee zeeschepen. Het fregatschip East-Lothianin ballast van Zwijn- drecht naar zee gaande, was juist de draaibrug aan de Dordtsche zijde gepasseerd, toen het door sterken stroom en wind zoodanig tegen de bark Liza, mede in ballast, van de Handelskade naar Rotterdam op gaande, werd gedreven, dat van dit schip alle raas van den grooten mast middendoor braken en de ver schansing aan de eene zijde ver nield werd, terwijl van de East- Loihian eene ra brak en de boeg en het want belangrijk beschadigd werden. De totale schade aan beide schepen wordt op f 4COO geraamd. Te Doetichem viel Dinsdag bij het boren van een brandput een zwaar stuk ijzer van den steiger, en trof ongelukkig juist een vrouw, die zich beneden bevond, op het hoofd. Zwaar verwond werd zij op genomen. Men vreest voor haar leven. De Zm. Ct. meldt naderdat niet bij de Staatsspoor, maar bij de Geld. - Over. - Locaalspoorwegmij. te Hengeloo de deuren der locomo- tiefloods zijn stuk gereden. Dezer dagen werd de fabriek van den heer A. van de Goorberg te Tiel door brand vernield. Het is thans gebleken, dat de buitendeur der fabriek, die een uur of wat van te voren behoorlijk was gesloten, open stond, en dat in het slot op de buitenzijde der deur een onbe kende, doch passende sleutel stak, zoodat misdaad schijnt gepleegd te zijn. De zaak is in onderzoek. Van de gelegenheid, om tegen entrée van 50 cent de nieuwe cel lulaire gevangenis te Breda te gaan zien, is op Maandag door 85, op Dinsdag door 158 en op gisteren door 190 personen gebruik gemaakt; alzoo te zamen door 433. Pebe Brandringa, landbouwer op de Dijken, onder Tolbert, heeft Maandag 11. deu ouderdom van 102 jaren bereikt. De oude is nog zeer kras. Vroeg in den morgen dezen zomer reeds te 3 uur verlaat hij zijne legerstede, die hij dikwijls ge noeg niet voor den avond weder opzoekt. Voor dertig jaren liep hij met een stok, thans doet hij 't zon der. Ziin gezicht is nog vrij scherp, van maagpijn en slechte spijsver tering weet hij niet af, en een kop- peken brandewijn smaakt hem even lekker als altijd. Maar, is het lichaam gewillig, de geest wordt zwakker. Hij leeft voor een groot deel in het veiledene; gebeurtenissen van vóór Clarita gevoelde zich zeer geluk kig met de jonge lieden, die aan hare zorgen waren toevertrouwd, alleen te zijn. De kleine tarantasz vloog als 't ware met hen daarheen, snel was het stadje uit hun oog verdwenen en vóór hen stroomde een klein beekje. De brugdie er over voerde, scheen ontoegankelijk, daar zij half ingestort was. Jegor, de koetsier, schimpte op eene jammerlijke manier; over zijne lippen stroomde een gansche vloed Russische scheldwoorden, waarmede Teodoor en zelfs Lisavetta veel lust toonden in te stemmen; zij waren het ten minste met Jegor tamelijk eens, hetgeen Clarita van de voor naam opgevoede kinderen nooit zou verwacht hebben. Het gelukte haar tot hare verwondering nog bijtijds, hen beiden voor het onwelvoegelijke hunner handelingen te waarschu wen, maar zij vermocht niets tegen de bezorgdheid van Jegor, omdat eene halve eeuw staan hem nog levendig voor oogen; het heden met zijn woelen en drijven strijk; hem onopgemerkt voorbij. De oude Pebe loopt en wordt niet moede, hij wan delt en wordt niet mat. (P. G. C.) Om de wanordelijkheden der laat ste dagen in Steeenwiik te onder drukken, heeft de burgemeester aan vrage gedaan, om bijstand der ge wapende macht. Dinsdagavond arri veerden dan ook een twaalftal hu zaren uit Deventer. Honderden "wa ren op de been, doch meest nieuws gierigen. Tot 1 uur doorkruisten de huzaren de stad en vonden hier en daar nogal werk, om troepjes uit een te drijven. Gisterenmorgen heeft de Burge meester eene proclamatie uitgevaar digd, waarbij alle samenscholingen verboden zijn, en allen tot rust wor den aangemaand, in hun eigen be lang. Ook moeten alle koffiehuizen en kroegen 's avonds om 9 uur ge sloten zijn. Zekere P. N. te Noordhorn wan delde in het veld en zag een haas rustig in zijn leger slapen. Hij wist hem bij een der ooren te pakken, waarop het dier zich losrukte, ter wijl hij zijn oor in de handen van zijn verrasser achterliet. In de vorige week, de kermis- week, ontdekte de nachtpolitie in de Akkerstraat te Meppel eenige klee- dingstukken, jas, broek en pet, en een paar nieuwe laarzen, die zich bij den muur bevonden. Op het eerste oogenblik dacht men aan zelf moord, omdat het kanaal daar on middellijk bij is. Toen men echter een nader onderzoek instelde, vond men een persoon op den grond, midden in den goot, rustig liggende te slapen. Wakker geschud, wat ech ter moeite kostte, zeide hij«Laat mij toch rustig in mijn bed liggen!» Hij was in het bezit van een gou den horloge met ketting, terwijl een welgevulde geldbeurs in zijn broek zak aanwezig was. De man, iemand van buiten de stad, bleek erg in de war te zijn geweest, en goed wakker geworden, vertrok hij onder dankbetuiging aan den commandant der nachtpolitie. Uit Sliedrecht zijn werklieden naar Spanje vertrokken, on aldaar werkzaam te zijn bij de baggerwer- ken van de heeren Yolker en Bos. Een voor eenige dagen ontslagen tuchteling te Groningen, is op kee terdaad door de politie betrapt ge worden, terwijl hij een koe uit een weide ontvreemdde. Te Zoelmond is door iemand een aardappel gerooid van bijna 1 kilo, goed en gaaf gewassen. GEMENGD NIEUWS. Omtrent den overleden minister Bitter, die een groot liefhebber van muziek was, wordt de volgende anecdote verteld. Toen hij zich eens, in den aan vang van zijn ministerieelen werk kring, in vacantietijd in het stadje Landshut bevond, maakte hij een uitstapje in de omstreken en hield hij aan een nederigen herberg stil teneinde zich door een frisschen dronk te laven. In de gelagkamer bevonden zich onderscheidene boeren en boerin hij nu een heel eind stroomopwaarts rijden moest naar een overzetveer, dat hij wilde vermijden, omdat het in slechten reuk stond. Wegens de zen bijgeloovigen onzin, sloeg hij als dol op zijn schoon, lief driespan in en gelukkig vloog het over de gevreesde plek heen, waarbij hun menner bevredigd zuchtte: Dit maal heb ik overwonnen! In plaats van het in Jegors ver beelding dreigend ongeval, stieten zij intusschen op een ander. Voor hen op den straatweg, waaronder men echter geen effene baan moet verstaan, maar den tamelijk onge- lijken bodem eener smalle straat, vertoonde zich een van die lange handelskaravanen, die het binnen land van Rusland doortrekken, en er het handelsverkeer bevorderen. Een eindelooze keten van karren, met één paard bespannen trekken daarbij zoo dicht achter elkander voort, dat het paard van het vol- netjes in Zondagstooi, die gekomen waren om te dansen, maar de mu ziek ontbrak. Toen de heer Bitter in een hoek een piano, een oud afgerammeld instrument ont dekte werd de «muziekduivel» in hem wakker; hij ging zitten en begon te spelen. De vroolijke tonen werkten eiectriseerend op de jeugd en wel dra draaiden een paar dozijn paartjes lustig rond. De herbergier die met smart op de bestelde muzikanten had gewacht, was natuurlijk zeer in zijn nopjes en hij naderde den vreemdeling met de eerbiedige vraag: «Mijnheer is te huis zeker kapelmeester, niet waar?» «Neen, goede vriend,» antwoordde de toegesprokene lachend«te huis speel ik maar tweede viool.» De wakkere herbergier verstond de ironie niet, die in de woorden lag opgesloten, want geen haar op zijn hoofd dacht er aan dat de pia nospeler de Pruisische minister van financiën Bitter kon zijn. Sedert de maand Maart werd in de Belgische gemeente Hamont, in de nabijheid van Budel, een jonge ling van 28 jaren vermist. Door nasporing der politie is men tot de ontdekking gekomen, dat hij door zijn vader, bijgestaan door zijne zuster, eene weduwe, op vreeselijke wijze was vermoord. Op hunne aan wijzing is het lijk op 500 meter af stand van het ouderlijk huis opge dolven. Beide moordenaars zijn zwaar geboeid naar Hasselt overgebracht. Door een Fransch blad werd uit Brussel gemeld, dat Keizerin Charlotte, de weduwe van Maximi- liaan van Mexico, die ten gevolge van de executie van haren echtgenoot, in 1867 krankzinnig geworden is, bijna hersteld was en zich op het kasteel te Laeken bevond. Een cor respondent van den Gaulois spreekt dit tegen; Keizerin Charlotte woont te Bouchout, niet ver van Laeken; haar toestand is hopeloos. Zij heeft wel heldere oogenblikken en komt dan aan tafel; ook komt Koning Leopold haar wel eens bezoeken, maar zij is voortdurend onder be waking van den goeverneur van het kasteel, kolonel Dupont, en meestal volkomen wezenloos. -Bij eene zeer veel geruchtma kende arrestatie wegens diefstal, die dezer dagen te Hamburg plaats vond, speelde de knoop van een pan talon een zeer groote rol. Daardoor kwam men namelijk het adres der Parijsche firma te weten, die den dieven kleedingstukken placht te leveren. De chef van het huis kon natuurlijk wel niet opgeven wien hij dien knoop had geleverd, maar toen hem een aantal proto- graphische portretten werden voor gelegd, herkende hij dadelijk de beeltenis van een zijner klanten, die kort geleden een nieuw pak had besteld. De klant werd gearresteerd en werkelijk bleek men in hem den gezochten dief te pakken te hebben. Zonder den knoop zou de politie er waarschijnlijk niet zoo spoedig achter zijn gekomen, dat de dieven bende domicilie te Parijs had gekozen. Door de arrestatie van den man schijnt men eene zeer gewichtige vangst te hebben gedaan; jaren lang heeft hij met zijne kameraads, nadat zij allen in Amerika verschil lende gevangenisstraffen hadden on dergaan, in Europa allerlei misdrij ven gepleegd. Behalve de diefstallen aan de banken te Kopenhagen en Hamburg gepleegd, wordt het clubje ook zeer sterk van aanmerkelijke ontvreem dingen in Zwitserland verdacht. gende zijn kop gemakkelijk tegen den achterkant van het vorige voer tuig wrijven kan. Zulk een tocht beweegt zich stapvoets, wordt door weinige voerlieden bestuurd en vergt een verschrikkelijk geduld van de reizigers, die het ongeluk hebben zulk een karavaan te ontmoeten; want bij de smalle, meest gebrek kige wegen is het uitwijken en voor bijrijden met zulk een gevaar ver bonden, dat men de meest moge lijke bekwaamheid der Russische koetsiers noodig heeft om daaraan te ontkomen. Ons klein gezelechep stond nu voor zulk een geval en zag zeer goed de moeielijkheid van den toestand in. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2