waardeering, dat de Nederlandsche regeering de gepensioneerden vol komen vrijlaat buiten Nederland, zonder eenigen aftrek, hun pensioen te genieten.» Over het gebeurde bij de behan deling der zaak van Van Ommeren voor het gerechtshof te Amsterdam, schrijft het Nieuwsblad voor Neder land'. De Maandaghouders zijn door het gerechtshof op eene zeer gevaar lijke proef gesteld. Duizenden leeg- loopers hadden zich voor het paieis van justitie vereenigd, om den held van den dag, den socialist Van Om meren, na afloop van de zitting op kenschetsende wijze te ontvangen. Men verbeelde zich het Amster- damsch gepeupel gedurende meer dan zes uren wachtende, steeds meer opgewonden door den drank, en be hendig geëxploiteerd door eeui- ge uitventers van het weekblad Reclit voor Allen en van het Brus- selsche «Anarchistisch orgaan De Opstand,» waarvan No. 1 hij deze gelegenheid te Amsterdam werd ge ïntroduceerd. Een aardige jongen, de school nog niet ontwassen, en uiterlijk althans veel te goed voor zulk een werk, trachtte aan de overzijde der Prinsengracht, waar 't ook zwart was van nieuwsgierigen: Re Op stand voor 3 cent aan den man te brengen als «het orgaan der anar chisten in Nederland.» Op de vraag van een heer wat anarchisten wa ren, zei het ventje, dat hij dat niet wist, en hij bedankte guitig voor het lesje, toen dezelfde persoon, tot groot pleizier van de omstanders, hem aanraadde geen leugens te ver tellen, aangezien hij een «Belgisch» blad vGrkocht, dat nergens voor deugde als voor een bewijs, dat men in België bedroefd slechts Ne- derlandsch schrijft. Middelerwijl was de dronkenmanspret onder de mu ren van den zetel der heilige Ju- stitia in vollen gang. De schoone melodie der Marseillaise werd vree- selijk geschonden, of men hoorde balken: «Hazenberg, Meerenberg, ha, ha, ha,» of wel «Meneer Van Ommeren gaat nooit verloren, de socialisten gaan nooit verloren, fal- deralderiere» vermengd met allerlei uitroepen van «Wegmet de onrecht vaardige rechters! Leve de onrecht vaardig veroordeelde meneer Van Ommeren!» enz. «En die lui wil men nu laten kiezen!» bespiegelde men aan den overkant. «De burgemeester schijnt wel te slapen, dat hij zoo'n schan daal toelaat! Het gerecht kiest een mooien dag uit! Wat moet daar van terecht komen. Ze worden stom dronken. Er komen ongelukken van!» Inderdaad: men moest zich verbazen, dat die profetie niet werd vervuld. Zelden ziet men eene massa bijeen als de woeste bende, die met Van Ommeren naar het telegraafkantoor trok. Zulk eene gelegenheid is voor Maandaghouders dan ook zeldzaam Op de Nassaukade te Amster dam werd Woensdag een groote opschudding veroorzaakt door een heer die den koetsier van een rijtuig waarmede hij had gereden, een pak slaag wilde toedienen. De politie achtte het noodig deze ongewone wijze van betaling te voorkomen, door den «heer» mede naar het bu reau te nemen. Op raadselachtige wijze zijn bij eene dame, wonende aan in opstand geraakten en keffend te voorschijn sprongen, om de flinke paarden te omringen. Door den koet sier werden zij rijkelijk op vloeken en zweepslagen onthaaldintusschen stormde de troïka in dolle vaart verder, zonder te letten op de nieuws gierigen, die daar beschenen door het flikkerende, walmende licht van de harsfakkel, zich bij haar schril- len schijn te vergeefs beijverden van de voorbijrijdenden een blik op te vangen. De starost 1) had hun ge zegd, dat de jonge barin verwacht werd en nu verbeeldden zij zich hem herkend, hem gezien te heb ben en trokken tevreden in hunne isbas terug. De telega vloog steeds verder, het dorp achter zich latend. Het ver dween in de schaduw van den nacht. Weer strekte zich de groote, onaf zienbare vlakte uit. Binnen in den Dorpsoverste. den Amstel te Amsterdam, twee gouden oorknoppen met diamanten steenen verdwenen. Men zegt dat de preciosa p. m. eene waarde van f1000 hebben. Woensdagmiddag werd eene van de ruiten van den coupé «niet rooken» le klasse, no. 117 B, (trein vertrekkende van Amsterdam 4.30), waarin acht personen hadden plaats genomen, tusschen het station Am sterdam en de nieuwe Imperial-gas- fabriek door een schot doorboord. De slag was vrij hevig, het schot kwam met kracht aan, zoodat kleine glasscherven zich in den coupé ver spreidden. De glasruit is aan de IJzijde vernield. Door de politie te Houtrijk en Polanen is Woensdagavond aange houden een haveloos gekleed man, die bleek krankzinnig te zijn en reeds verscheidene dagen aldaar had rondgezworven. Voor zoover men uit zijne verwarde gesprekken kon opmaken, scheen men met een pol derwerker, van Antwerpen afkom stig, te doen te hebben. Men zal trachten hem naar Meerenberg over te brengen. Het terrein der Vecht waterleiding aan de Geinbrug nabij Weesp, waar Maandag oproerige tooneelen voor vielen, is Woensdag bezocht door den Commissaris des Konings en de burgemeesters van Amsterdam en Weesp. Daar herhaling van het oproer gevreesd werd, was een de tachement huzaren Woensdag al vroeg op het terrein, dat echter, toen alles kalm bleef,in den namiddag weer inrukte. Dinsdag is aan de polderjongens eene verhooging van loon toegestaan. Te 's-Hage had een commensaal die «gemeubeld» woonde, dezer da gen de volgende onaangename er varing. Zijn hospes die een bovenhuis bewoonde, had ongenoegen met den eigenaar van het huis over de ach- tersiallige huurpenningen, en het ge volg was, dat de eigenaar zijn on- willigen huurder liet executeeren. De deurwaarder komt de boedel «opschrijven» en hoewel op de hoogte gesteld, schrijft hij ook eenige van des commensaals meubelen op. Daar toe geeft de wet hem recht. De commensaal, die met het geheele geval niets te maken heeft, gevoelt zich over dezen loop der zaken be zwaard en doet verschillende pogin gen om zijn goed uit den boedel te houden en afschrijving van het pro ces-verbaal te krijgen, die echter alle afstuiten op onwil van zijn hos pes, dien hij volgens de wet niet kan achterhalen. Een advocaat geeft hem den raad om zich te verzetten en te procedeeren; daarvan echter ziet hij af, daar de waarde der meu belen nauwelijks f100 bedraagt. Hem schiet dus niets over, dan om de achterstallige huur van zijn hos pes te voldoen en zoo zijn meubel tjes te bevrijden. Hij is het slacht offer geworden van de wetsbepaling die gewetenloozen verhuurders de vrijheid geeft te profiteeren van per sonen, van wie zij niets te vorderen hebben. Men meldt uit 's-Hage; Een brutale en belangrijke dief stal is in den nacht van Woensdag op Donderdag gepleegd in het ma gazijn van gouden-, zilveren- en diamantenwerken in de nieuwe Ga lerij langs het Kurhaus te Scheve wagen was het sil geworden. Hoe nader zij bij het doel kwamen, des te heviger klopte Clarita's hart. Zi' zag tot den donker blauwen heme! op. Die bleef zichzelven toch altijd gelijk. Zulke schitterende sterren hadden ook aan het Maggiore meer op haar nedergezien, als zij haar kleine Dolores ter ruste legde. Daar voelde zij een teedere kinderhand hare zacht omvatten. Clarita, fluisterde Teodoor, want Lisavetta, sliep, daar, daar hij wees levendig met zijn vinger de richting aan, daar begint ons park. Zie scherp toe en gij zult reeds duidelijk de oude hooge hoo rnen herkennen. In de schaduw daar van ligt Ornatoffsko. Ja, daar lag het, dat oude, ver weerde, onregelmatig gebouwde hee renhuis, omgeven door het donkere park met het schijnbaar ondoor dringbaar kreupelhout en de donkere paden tusschen de witstammige boo- ningen, waar een depót gevestigd is van de ontbonden firma A. D. Verschuur, Damrak te Amsterdam. De beheerder van den winkel, de heer M., ging te middernacht ter ruste, na den winkel gesloten en het gordijn voor het winkelraam neer gelaten te hebben. De brievenbe steller bemerkte 's ochtends te half acht, dat de voordeur openstond, maar dacht, dat de huisgenooten reeds op waren. Toen de winkelhou der beneden kwam, vond hij de ge heele winkelkast leeggeplunderd, zonder eenig spoor van braak of verbreking van afsluiting te vinden. Waarschijnlijk hebben de dieven met een sleutel de winkeldeur geo pend. Alleen een eindje kaars is ge vonden. Uit de groote winkelkast zijn alle gouden en diamanten voorwer pen ontvreemd en wel: 80 gouden ringen met edelgesteenten (slechts één werd vergeten), 30 gouden arm banden met diamanten en brillanten, één glad gouden parure afgezet met opaal en diamant, 16 medaillons met diamanten brillanten en amethis ten, 30 gouden heeren- en dames kettingen, 12 diamanten en brillan ten hangers, 6 paar brillanten oor bellen, 12 zilveren armbanden, 50 gouden broches, 10 dasspelden met brillanten, een partijtje bloedkora len kruizen, 5 gouden colliers, fla cons en f250 aan bankpapier en specie. De totale waarde van het gesto- lene wordt geschat op omstreeks f25,000. Noch de bewoners, noch de nacht wakers hebben iets gehoord of ge zien. De officier van justitie en de hoofd commissaris van politie leiden het onderzoek. Tot dusverre ontbreekt nog elk spoor der daders. Amsterdammer Aan een te Rotterdam wonende vrouw, die gescheiden leeft van haren man, is door een onbekend persoon, vermoedelijk op last van den vader, een 2' s jarig kind ont roofd. De politie doet onderzoek. Gisterenmorgen is, naar de Am sterdammer verneemt, het lijk van de sedert Vrijdag uit Rotterdam ver miste Dina van Weel uit «de Plas» opgehaald. Woensdagavond werden in de bank van leening te Utrecht door een persoon twee gouden en drie zilveren horloges ingebracht, ter verpanding. De beambten der bank kregen achterdocht, daar het eene zeldzaamheid is dat zulks voorvalt de directeur liet in het geheim de politie waarschuwen, terwijl de be ambte den persoon bezig hield met het onderhandelen. Deze kreeg ach - terdocht en vluchtte, maar reeds is gebleken, wie hij was. Te Ede is de zoon van een land bouwer, toen hij van de weide huis waarts keerde, aangehouden door een paar hem onbekende personen. Weldra kwam het tot handtastelijk heden, en de zoon van den land bouwer bekwam een gevaarlijken messteek in den rug. De personen kwamen in handen der politie, en een hunner die be kend heeft den messteek te hebben toegebracht, is gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Te Breda is aan het licht geko men, die hunne schaduw in den helderen maneschijn spookachtig wierpen op het oude stille gebouw, met de vele kleine, nederige ven sters en de hooge stoep. De lich tende vlam der brandende lutschin- ka's viel van daar uit, vereenigd met den lichtglans eener menigte verlichte vensters tusschen de groe pen der oude boomen, welker top pen zachtjes ruischten misschien dreigend, grommend, als schudden zij onheil af. Uit alle boschjes sche nen spookachtige armen te komen, onheilspellendeschaduwgestaltenver schenen van achter de dikke stam men. Alles fluisterdegonsde en steunde in de diepe nachtelijke stilte. Alles scheen te leven en te ademen, te waarschuwen of ook wel de aan komenden toe te knikken en te wenken. Clarita dacht ten minste zoo; eene onverklaarbare angst overviel haar, een vreemdsoortig afgrijzen van deze men, dat op het leven van zekeren Leestmans, dezer dagen aldaar na een 2jarig lijden overleden, niet minder dan 5 personen eene verze kering hadden gesloten. Die verze keringen waren tot stand gekomen tijdens de ziekte van den man, en wel door personen, die zelfs niet tot zijne familiebetrekkingen behoorden. Te Borssele werd Dinsdagavond omstreeks half elf uur inbraak ge pleegd bij de wed. A. Roozendaal, wonende aan de haven. Nadat de onbekende dader door een raam zich toegang tot de slaapkamer der vrouw had verschaft, heeft hij deze vree- selijk geslagen en verwond, waarop hij het kabinet met den aangewe zen sleutel heeft geopend. Eene be langrijke som gelds heeft hij daar uit genomen, waarmede hij zich onmiddellijk verwijderde. Ofschoon de meid, die in een andere kamer sliep,getracht heeft hulp aan de vrouw te verleenen, mocht dit haar niet gelukken. Bedreiging van moord hield haar terug. De vrouw is 76 jaren oud. De justitie uit Middelburg begaf zich, naar de M. Cl. meldt, Woens dag tot nader onderzoek naar die gemeente. Onlangs werd in de Zm. Ct. van het plan gewag gemaakt, om te Zwolle een nieuwe vereeniging op te richten «tot het nemen van maat regelen ter voorkoming van wan orde en rustverstoring en ter be vordering der welvaart van de in gezetenen.» Dinsdag is, naar de Zm. Ct. meldt, eene vergadering gehouden waar een 40-tal per sonen tegenwoordig waren ter bespreking van dit plan. Eene breede gedachtenwisseling ontspon zich. 't Resultaat was de benoeming van een voorloopige commissie, die zich zal belasten met het ontwerpen van een program voor een vereeniging «tot bevordering van welvaart en rust binnen de Gemeente.» Gisterenmorgen vertrok een wild- handelaar van Groenlo met de Oos- terspoor naar Zutphen, teneinde al daar zijne waar te verhandelen. Met denzelfden trein werd het lijk zijns vaders in een bagagewagen naar Zutphen overgebracht, die eergiste ren aan het station Eibergen plotse ling was dood gebleven. De zoon wist nog niets van het door hem geleden verlies. Een aantal fabrieksarbeiders, tim merlieden enz. had zich Maandag avond te ongeveer 9 uren aan het station te Enschedé verzameld om de terugkomst uit 's Hage af te wachten van den wever Goorhuis, die van zijn patroons, de heeren Jannink ét Zonen, geen vrijaf had kunnen krijgen om de «betooging» enz. te gaan bijwonen en toen zijn ontslag had genomen. G. werd nu in optocht naar de stad en naar zijn kosthuis gebracht, doch de orde werd niet verstoord, zoodat de nieuws gierigen eigenlijk teleurgesteld wer den. Te Alkmaar werden de «betoo- gers» Maandagavond door eene tal rijke volksmenigte opgewacht. De ontvangst was daar alles behalve vriendelijk; de leden der «nationale vergadering» werden zoodanig uit gejouwd, dat zij 't raadzaam acht ten zoo spoedig mogelijk naar hun vergaderlokaal af te trekken. R nachtelijke slapende natuur, dat de beelden harer fantasie verlevendigde. Alles draaide haar voor de oogen en haar hoofd klopte alsof het ber sten zou. Zij moest deze gemoeds beweging, die hare zinnen dreigde te benevelen, met geweld meester worden. Hare wilskracht overwon die kinderachtige, bijgeloovige vrees juist ter rechter tijd, want nog één ruk, en de over het rijpad van het park vliegende troïka hield voorde verlichte stoep stil. Aan den voet stond de intendant, een grijs man, aan zijne zijde zijne vrouw, Tatiana Petrowna, de bewaarster van het huis, omgeven door een ganschen stoet bedienden. Zij allen verlangden den jongen barin te zien, een tipje van zijn kleed te kussen, waarbij zij toch voldoenden tijd hadden, de vreemde barischni te beschouwen, die in plaats van de meesteres ge komen was. Zij kusten den zoom van haar kleed evenals van Lisa- Het had er veel van gisteravond aldus schrijft men van Donder dag uit Giethoorn of de woelin gen, die hier en daar en ook in 't naburige Steenwijk aan de orde ziin, waren overgeslagen naar ons stil en landelijk dorp. Tal van menschen waren op de been. Om levenmaken scheen het te doen. Het getoeter op den hoorn, het slaan met stokken enz. deed aan een optocht denken. De houding van velen was vrij drei gend en 't was zeker gelukkig, dat de veldwachter, bij wiens woning vooral het volk zich verzamelde, al wapende hij zich met 't geweer, toch vrij kalm bleef. 't Was ook hier om een «betoo ging» te doen en men deed zijn best om daaraan kracht bij te zetten. Het was niet te doen om stemrecht te eischen maar om een stem uit te brengen ten gunste van een ver- stootene. De verontwaardiging was opgewekt omdat de veldwachter van plan scheen een meisje «te laten zitten». Eigenaardig is het zeker hoe zulk een geval op vele plaatsen de ge moederen in beweging brengt. Het huwelijk voor den burgemeester is bijna altijd alleen de bekrachtiging van het te voren gesloten huwelijk en wordt dan ook als een formali teit beschouwd, die nog even ver richt moet worden. Dat het zoo gaat wordt ternauwernood afgekeurd. Des te strenger echter is men tegenover ieder, die de trouwbelofte breekt en nu men meent, dat de man, die de orde moet handhaven, zich daaraan schuldig maakt, is de verontwaar diging dubbel groot. Nadat echter de burgemeester zich had laten inlichten omtrent het doel der betooging, beloofd had den com missaris te zullen schrijven en ver zocht het er nu voor hedenavond maar bij te laten, kwam aan het rumoer een einde. Woensdagavond hebben zich de wanordelijkheden te Steenwijk her haald; zij droegen nu een ernstig karakter. Reeds vroeg in den avond trokken groote scharen zingende en fluitende door de straten. Noch het flinke optreden van den burge meester, noch de politie, vermocht de schare uiteen te doen gaan. Zij werden uitgejouwd en bespot, ja zelfs met steenen gegooid. Voor 11 uren waren dan ook op verscheidene plaatsen glazen ingeworpen, o. a. bij den brigadier-majoor, en eerst om half een was de rust hersteld. Te Smilde ondervindt een voorge nomen huwelijk vertraging, doordien de bruid als een mannelijk persoon is ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand. R. G. en G. J. die zich op den avond der serenade te Groningen hebben schuldig gemaakt aan het verbrijzelen van glasruiten, stonden, naar de P. Gr. Ct. meldt, Woens dag voor de rechtbank aldaar te recht. Tegenover de zeer pertinente verklaringen van drie agenten voer den zij aan eene volledige ontken- tenis, bewerende dat anderen, door hen bij name genoemd, de feiten, hun ten laste gelegd, hadden bedre ven. Het O. M., van oordeel, dat niet alleen de baldadigheid, maar ook de bedoeling om tot een opstootje aan leiding te geven, streng moest wor den gestraft, requireerde tegen G., die reeds 183 dagen celstraf had ondergaan, 9 maanden en tegen J. 183 dagen celstraf, benevens tegen elk twee boeten van f 25 en f 50, respectievelijk te vervangen door subsidiaire gevangenisstraf van 3 en van 5 dagen en veroordeeling in de kosten. Donderdag a. s. uitspraak. vetta Sergewna, terwijl de inten dant, na tot op den grond gebogen te hebben, zijne gebieders naar het huis voorlichtte, zoodra Teodoor, die al de lieden vroolijk toegeknikt en de oude Tantiana Petrowna op den schouder geklopt had, Clarita's hand nam en haar in het huis zijner va deren voerde, in het lang gewenschte Ornatoffsko. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2