UJiKlIKini OVRHZIGIIT. heeft er klaarblijkelijk zijn genoe gen in gevonden te zorgen dat alle neuswijze menschen en dwarskijkers voorloopig niets verder kwamen te weten. Ten slotte komt het op de dub beltjes neer en wordt versterking der middelen in het verschiet ge steld; waarschijnlijk krijgen we weer een aanvraag om tien buiten gewone opcenten, of misschien wel iets meer! Zeker, de wensch dat Gods zegen ruste op den arbeid van de leden der Staten-Generaal, is wel de be langrijkste zinsnede uit de geheele Troonrede. Innig stemmen we met dezen wensch des KoniDgs in, opdat het ons land. in weerwil van ons kleurloos ministerie en onze prach tige Tweede Kamer, voorspoedig mog'e gaan. Moge onze geëerbiedigde Vorst van die welvaart nog lang getuige wezen! Sw. Tegen Dinsdag is de EngelsctLe kabinetsraad bijeeng-eroepen. Een correspondent uit St. Peters burg meldt: Alhier neigt zich de openbare meening' meer en meer tot den oor log. De Czaar heeft den minister van oorlog per telegraaf last gezonden, om de plannen voor een veldtocht gereed te maken. Ik heb een onder houd gehad met een bekend Rus sisch generaal, die mij verzekerde, dat Rusland aan de Porte den oor log zou verklaren, zoodra deze Bul garije aantastte. De Czaar is vastbe sloten, Bulgarije te steunen. Een medewerker van het Berli ner Tageblatt heeft een onderhoud gehad met een hooggeplaatst Oos- tersch diplomaat, die zich over de houding der Porte in deBulgaar- sche aangelegenheid als volgt uit liet: Eene revolutionaire beweging broeide reeds sedert jaren in Oost- Roemelië en werd door Rusland ijverig gesteund. Toch is de tegen woordige opstand ontstaan zonder medeweten, ja zelfs tegen den wil van Rusland. Dit laatste had vol strekt niet de bedoeling, vorst Alexan der tot regeerder over het groot- Bulgaarsche Rijk der toekomst te maken, aangezien Alexander bij den Czaar niet geliefd en bij de Mos- kousche partij gehaat is. De bedoe lingen van Rusland waren van meer egoïstischen aard, en daarom was men door het plotseling uitbreken der onwenteliDg werkelijk ontsteld, te meer omdat de vorst van Bulga rije op 't oogenblik op het Balkan schiereiland nog meer populariteit geniet dan zelts de Czaar. Wat de houding van Turkije betreft, deze Staat zou zijne rechten langs mili tairen weg wel binnen 24 uren hebben kunnen herstellen, maar daarvoor is het nu te laat. Boven dien zouden, ook na hetonderdruk- ken van den opstand, voor de Porte de moeilijkheden niet verdwenen zijn, en daarenboven heeft men in acht te nemen dat vorst Alexander in zekeren zin tot dezen stap ge dwongen is geworden. Het is nl. bewezen (volgens den diplomaat) dat Rusland niet alleen tegen de Porte maar tegelijkertijd tegen Alexander geïntrigeerd heeft. Met het oog op dezen in alle opzichten ingewikkelden toestand, doet de Turksche regeering het beste, met rin was dadelijk na den dood van zijn vader en zijn broeder weer weg- gereisd waarheen, dat wist men niet. Geen behendig ingekleede, geen direkte of indirekte vraag had eene andere uitwerking. Ook over Wla- dimirs sterven kon zij niets meer te weten komen. De jonge barin was een natuur lijken of een gewelddadigen dood gestorven dat wist men zelf niet of men durfde of wilde daarover niet spreken. De barischni was toch nog te kort daar en te vreemd, om haar geheel te vertrouwen; het was beter zijne tong in bedwang te hou den over dingen, waarvan het iemand wel eens slecht bekomen kon, als hij er over sprak, ingeval de ge biedster of slechts de intendant het vernam. Dan was het maar het beste, alle onaangename vragen met een eenvoudig: «wij weten het niet» te beantwoorden. Troosteloos klonk dit woord steeds door tusschenkomst der mogendhe den die het Berlijnsche trantaat on derteekend hebben, eene vredelie vende oplossing van het geschil met Bulgarije tot stand te brengen. Die oplossing zou intusschen nederko- men op het opgeven van de provin cie Oost-Roeme!ië. Met deze politiek derPorte zijn de Donderdag vermelde bewegingen der Turksche troepen niet in strijd; dat zij plaatshebben is waar, en zij geschieden in alle richtingen, maar juist niet in die van Roemelië. Turkije wenscht den opstand te localiseeren en zal zich overigens tot eene voorzichtige ver dedigende houding bepalen. Deze mededeelingen zijn afkom stig van een met de plannen der invloedrijke regeeringskringen te Constantinopel nauwkeurig ver trouwd persoon. Frankrijk heeft aan de mo gendheden voorgesteld, gezamenlijk haren invloed bij Servië, Roemenië en Griekenland te doen gelden, ten einde alle ongeregeldheden in de overige deelen van het Turksche rijk te verhinderen. De Agence Eavas zegt, dat nog geene lormeele voorstellen zijn gedaan, om betreffendedeBulgaarsch- Roemelische kwestie tot overeen stemming te komen; de besprekin gen worden echter ijverig voortge zet. Rusland schijnt voor de aan knooping van onderhandelingen reeds een zeker initiatief te hebben genomen. De mogendheden zijn voor nemens weldra een conferentie bij een te roepen. Montenegro heeft bevelen uit gevaardigd tot eventueele mobiel verklaring. Aan den Standard wordt uit Athene bericht, dat de Grieksche regeering Donderdag heeft besloten de Kamers bijeen te roepen en de reserve te mobiliseeren. Onder de Grieksche bevolking in de Turksche provinciën heerscht groote agitatie. Het gerucht loopt, dat Creta maat regelen neemt tot eene onafhanke lijkheids-verklaring. Uit Soeakim is te Caïro officieel bericht ontvangen, dat Sennaar tegenwoordig de verzamelplaats is van tal van opstandelingen,deserteurs enz. Sennaar, dat de geheele streek beheerscht, heeft eene bezetting van tienduizend man. Tot ondersteuning van Kassala zijn 15 Augustus zes duizend Abyssiniërs vertrokken. Uit Calcutta wordt gemeld, dat drie Afghaansche regimenten, ge heel uitgerust en met Martinie-ge- weren gewapend, van Kaboel naar Herat vertrokken zijn. De bemiddeling van den Paus, die door Duitschiand, in plaats van eene oplossing door arbitrage,in zake de Carolinen-kwestie werd voor gesteld, is door Spanje aangenomen. UL\\K\lam>. Haarlem, 26 September 1885. 's Konings wederantwoord aan de Eerste Kamer op haar adres ter beantwoording der troonrede luidde «Ik verzoek U, Mijne Heeren, aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal mijnen dank te betuigen voor haar adres van antwoord, en gaarne deel ik haren wensch, dat haar arbeid bevorderlijk zal zijn aan den bloei des Vaderlands.» Clarita tegemoet, als haar geheele hart in stille foltering naar uitkomst haakte. Doch zij moest opnieuw ge duld oefenen. Alexis was immers zoo lang, van Ornatoffsko verwijderd, in het bui tenland geweest, dat de lieden hem zeker vergeten haddenwaardoor het zich als van zelf verklaarde, dat men hem nauwelijks miste, de her innering aan hem verdween, en aan de vergetelheid was prijsgegeven. Dit des te meer, daar algemeen Teo- door, de lieveling en Benjamin van den ouden Ornatoff, voortaan als barin op Ornatoffsko gold. Men kende den knaap, men had hem lief, men vergoodde hem. Hij had nooit, behalve in den laatsten tijd, het stille landgoed in de step pen verlaten. Teodoor behoorde dhtr, en het goed en de menschen behoorden aan hem, eene veronderstelling, die het ge heele gedrag der trotsche gebied- De heer Van der Does de Willebois, Minister van Buitenland- sche Zaken, is benoemd tot Groot kruis en de oud-minister van Finan ciën, de heer Grobbée, tot Groot officier in de orde van hetLegioen van Eer, ter zake van de totstandkoming van het Fransch-Nederlandsch han delsverdrag. Verder zijn benoemd tot Groot officier: de Minister van Oorlog Weitzel, de Minister van Koloniën Sprenger van Eijk en onze gewezen gezant te Parijs, baron van Zuylen van Nijevelt. Z. M. Norodom, koning van Cambodja, heeft aan dr. G. Schlegel, hoogleeraar in de Chineesche taal aan de rijks universiteit te Leiden, verleend het Commandeurskruis der Koninklijke Orde van Cambodja. Op verzoek van het bestuur van den «Maria Verein» te Peters- burg, aan welks hoofd de Keizerin staat, heeft de heer A. Salm G. Bzn. te Amsterdam teekeningen ontworpen voor eene inrichting tot onderwijs van blinden, geliik in Am sterdam bestaat. Het gesticht is te Petersburg reeds in aanbouw. Het is daarvoor, dat de Keizer van Rus land genoemden architect de gou den medaille voor verdienste heeft verleend. Aan een particulier schrijven van Atjeh, dd. 16 Aug., ontleenen wij het volgende «Daarbij zij u nog medegedeeld, dat wij nog dezer dagen eenen aan val hadden op een patrouille voor de toko van mevrouw Scherrewitz, 's avonds om half elf; twee soldaten werden ter plaatse gedood. Er zit een massa slecht volk en wij zitten nu des avonds in de achtergalerij met gesloten deuren, daar een hevige aanval verwacht wordt. «De leger-commandant is hier en heeft reeds menig schot gehoord en menigen doode en gewonde gezien; een bevriend officier deelde mij he denmorgen mede dat er een vijf honderdtal Pedireezen gereed moe ten zijn in de buurt van Oleh-Leh om dat te bestoken.» Men leest in de Werkmans bode'. Volgens de bladen was de publieke tribune in de Tweede Kamer, bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal, door welgekleede personen bezet. Geen wonder. Naar ons is medegedeeld, werd de massa volk, die sedert een paar uur voor het hek, dat toegang geeft, had staan wachten, tegen het tijdstip dat het publiek zou worden toegelaten, verdrongen door militairen, politie en eenige goedgekleede mannen. De laatste werden vooraan geplaatst, en nadat, toen het hek geopend was, deze waren toegelaten, werden de achterstaanden geweerd, en heette de tribune vol. Waarschijnlijk waren die wel gekleede mannen nachtwachten of andere werklieden in dienst der ge meente voor twee jaar deden zij den zelfden dienst met de weesmeisjes en ontvingen daarvoor1.50 belooning. Tot tweeden geneesheer van het krankzinnigengesticht Meeren- berg, in de plaats van den heer W. M. Smit, aan wien op zijn verzoek met ingang van 1 November e. k. eervol ontslag uit die betrekking is verleend, is door Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland benoemd dr. D. de Snoo, thans derde geneesheer, en in diens plaats dr. W. Coert, thans vierde geneesheer. Blijkens advertentie van de Ex- ster Wera Sergewna bij elke gele genheid wist te versterken. Men kuste den zoom van het kleed der strenge barinitschi en vreesde haar. De deftige, weinig eischende Pool- sche vrouw, de eerste gade van hun «vadertje», die slechts een paar zo mermaanden in OrnatoflFsko had doorgebracht, hadden zij vergeten, misschien niet allen, doch de meesten. De tijd was nog te kort geweest, om de uitzonderingen op te zoeken. Clarita begon zich pas eenigszins aan die nieuwe, vreemde omgeving te gewennen. Het groote uitgestrekte park, volgens Teodoor de verrukke lijkste plek der wereld, oefende op haar eveneens de grootste aantrek kingskracht uit. Zij had het juist opgezocht. De avond viel in en de lucht was heer lijk en weldadig. Een onweersbui had de geheele natuur opgefrischt. Het malsche steppengras, dat in de ploitatie-maatschappij, zal ook ge durende den winter met de uitgifte van gecombineerde rondreisbiljetten door Nederland, Duitschiand en Oostenrijk, alsmede door Nederland en België worden voortgegaan. Ingevolge het besluit, onlangs op de vergadering te Buda-Pest ge nomen, zullen die biljetten door Nederland, Duitschiand en Oosten rijk in den vervolge 45 dagen gel dig zijn, zoo de reis minder dan 2000 kilometers omvat. Voorreizen van meer dan 2000 kilometers wordt de duur van geldigheid tot 60 dagen uitgebreid. Naar het Dagblad verneemt, zal eene vervolging worden inge steld tegen den drukker en den schrijver van het «Stemrechtlied», 't welk door de sociaal-democraten tegen den dag en op den dag der demonstratie werd verspreid. In allen ernst wordt verzekerd, dat Jeanne Lorette een brief uit Parijs heeft ontvangen, waarin zij door iemand, die met haar ongeluk begaan is, ten huwelijk wordt ge vraagd. Het is intusschen niet be kend, of de pretendent zich in zijn brief bereid verklaard heeft zijne begeerte naar eene echtverbintenis te onderdrukken tot na expiratie van de aan zijne aangebedene opgelegde straf. Gisterenmiddag te 41/» uur woedde te Halfweg een hevige brand in het perceel dat de kalkoven omgeeft aan de beetwortelsuikerfabriek al daar. Aan de spoedig met twee spui ten, waarvan een uit Rijnland, aan gerukte brandweer gelukte het den brand tot het eene perceel te beper ken. Door het terstond bij het uit breken van den brand openen der spuikranen der ketels werd het springen dezer laatste en dus groo- tere onheilen voorkomen. De oorzaak van den brand is het vlamvatten van het zeer drooge hout boven de kalkoven. De werkzaam heden aan de fabriek zullen geene vertraging ondervinden. Op den nieuwgebouwden toren der Groote Kerk te Hoorn moest een nieuwe weerhaan worden geplaatst. De oude was in betrekkelijk korten tijd op zijn ijzeren draaipunt vast geroest. Nu draait de vergulde meer min (tegen de oude kwaal beveiligd) weer lustig met alle winden mee, terwijl tevens bij deze gelegenheid iets lager een pijl is aang-ebracht om het noorden aan te duiden. Het zeer gevaarlijke werk is Donderdag zonder ongelukken volbracht. Van den uit 's Hage voortvluch- tigen gevangene Van Rijsselberge is tot heden het spoor nog niet ontdekt. Naar aanleiding van de jongste ontvluchting van een gevangene te 's-Hage heeft de Minister van jus titie gisteren ochtendvergezeld van den inspecteur der gevangenis sen en van den ingenieur-architect van de gevangenissen en rechtsge- bouwen, het huis van arrest en militaire verzekering aldaar geïn specteerd. Als gevolg van deze opneming van het gebouw zullen belangrijke herstellingen moeten geschieden. Bij het paviljoen te Scheveningen zijn voorwerpen in het duin gevon- pen, afkomstig van den juweelen lanen woekerde, scheen bijna zicht baar te groeien; daarbij steeg uit de weelderige bloesems der vlier struiken een geur op, die de ge heele atmospheer vervulde. Het frissche groen rondom was verrukkelijk. Hazelaars- en braam besstruiken spreidden hunne groene takken weelderig uit, als schiepen zij zeiven behagen in hun daarzijn, terwijl de slingerplanten, die zich om de met mos begroeide boom stammen kronkelden, zacht hunne purpere en witte klokjes sloten. Daar tusschen baanden zich allerlei groote en kleine planten een weg, wier zaden zeker hier bij toeval ge komen warenwant een behoorlijke tuinman was er niet meer, sedert de gebieders Ornatoffsko verlaten hadden. Men had hunne tegenwoor digheid ook dezen zomer niet ver wacht. Dat getuigde het verwilderde park. De oude hoogstammige hoo rnen breidden ontgestoord hunne diefstal, Donderdag, aldaar gepleegd. Het goud was er afgerukt. Omtrent de 11. Maandag bij Dor drecht plaats gehad hebbende aan varing beneden de spoorwegbrug, deelt men nader aan de Dordr. CL mede, dat niet de East-Lothion te gen de Liza is aangevaren, maar juist omgekeerd. De East-LatMan was varende, toen de Lizaaan de handelskade liggende, een weinig te vroeg los gemaakt werd en door stroom en wind tegen de East-Lo- thian dreef. Deze laatste, een ijzeren fregat van ongeveer 1200 last, be kwam buiten het breken eener ra slechts geringe schade. Men herinnert zich de geschiede nis der spiegelruiten te Middelburg en hoe de laatste maal dat de erge- lijke baldadigheid gepleegd werd, een «klepperman» bijna de daders in handen heeft gehad, waarover spotachtige verhalen in enkele bla den in omloop waren. De nachtwaker heeft nu aan de Midd. Ct. geschreven, dat hij met de voorstelling van het gebeurde in sommige bladen, volstrekt niet in genomen is. Z. i. kan dit hem niet tot eer verstrekken, indien het ge vaar waarin hij verkeerde niet aan getoond en de moed dien hij open baarde niet geroemd wordt. Hij zegt niet het hazenpad gekozen, maar zijn sabel getrokken te hebben en «met leeuwenmoed op zijn prooi aangerukt te zijn»dat de scha vuiten vlugger konden loopen dan de nachtwacht, betreurt hij, want daardoor was hij niet in staat «zich zelf op te offeren tot welzijn van zijn stadgenooten.» Gelukkig voor de veiligheid der Middelburgers is deze held nog niet het offer van zijn leeuwenmoed ge worden! Met betrekking tot den te Bors- sele gepleegden diefstal met braak verneemt de Midd. Ct. het volgende Ontvreemd zijn: 2 bankbiljetten van f 100, 2 dito van f 60, 2 munt biljetten van f10 en 13 gouden tientjes; voorts een portemonnaie met zilveren beslag, een stukje kant en een stukje tulle. De dader had een Vlaamschen tongval en het eerste vermoeden, dat een ingezetene van Borssele de dief zijn zou, is niet waar gebleken. De weduwe, bij wie werd ingebro ken, is buiten levensgevaar. Ook te Tilburg hebben volksop- loopen plaats gehad. Onder het zin gen van het lied «Malbroek,» trok gedurende eenige avonden een hoop werklieden door de straten. Donder dagavond was hun aantal tot eenige honderden aangegroeid, die zich voor het stadhuis, waar tevens het poli tiebureau is gevestigd, hadden ge posteerd, wellicht om de politie te noodzaken te voorschijn te komen. Deze was echter zoo verstandig zich niet te vertoonen zoodat het volk, het wachten moede, zingende verder ging. De oorzaak van deze oploo- pen schrijft men toe aan het tijde lijk verblijf aldaar van de vrouw van een gewezen fabrikant, die een paar jaren geleden onder minder gelukkige omstandigheden de stad heeft verlaten. Uit de gestichten Veenhuizen en Ommerschans zijn 7 mannelijke ge vangenen ontvlucht. breede takken tot elkander uit, en vormden over den weg een gewelf tot aan het grootsche vlierbosch, dat dicht bij den muur van het park zijne takken met die van een kas tanjeboom geheel en al verwarde. Bevallig hingen een paar blauwe seringen in dit verscholen plaatsje, dat door Clarita was ontdekt. In gedachten verdiept zette zij zich in deze liefelijke wildernis neder. Zij hoorde het vroolijk gezang der vo geltjes van uit de dichte boschjes; zij kwamen zelfs nieuwsgierig uit hunne nestjes naar beneden en om ringden de indringster in hare een zaamheid. Alsof zij evenwel over hare verschijning gerust gesteld wa ren, zoo vlogen zij dan weder naar hunne jongen terug en hieven zacht fluitend hun avondlied aan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2