MIK Mms- B VERGETEN. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN Tl ËN: Dinsfiaj; 29 September 1885. No. 684. 3c Jaargang., FEUILLETON. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algetneene feestdagen. Brieven, geiden, advertentiên enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .Buitenland,-, (ompagnie Générale de ublicite Etranyere G. L. DAUB F Go., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiên worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ir.gang aan de Breefzijde 2e deur. Geopend dageiijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents pèr persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid np het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en eden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarïemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van JO—5 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar ik 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 Hur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos vaa 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegolaten; kinderen van 8 tot 14 laren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomon Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag oh Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2—3 nur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGKMKBN OVEitZlCSIT. Lord. George Hamilton, Engelsch minister van marine, heeft te Glas gow gesproken over de jongste ge beurtenissen in Oost-Roemelië. Hij verklaarde dat er grond bestaat om aan te nemen, dat door een gemeen schappelijk optreden der groote mo gendheden de beweging beperkt, zoo niet geheel onderdrukt zal worden. De paus verklaarde zich «in be ginsel» bereid, de bemiddeling en eventueel het scheidsrechterschap in het conflict tusschen Duitschland en Spanje op zich te nemen. Naar men zegt, worden echter voorloo- pig nog de pogingen om rechtstreeks tot overeenstemming te geraken, tusschen de beide kabinetten voort gezet. De Duitsche regeering heeft Vrijdag officieel te kennen gegeven, dat zij door de gegeven ophelderin gen in zake der beleediging der Duitsche vlag, volkomen is bevre digd. Het incident is hiermede af- geloopen. In den Zaterdag openhaar ge worden woordelijken inhoud der Spaansche nota, waarin verontschul digingen worden aangeboden wegens het gebeurde te Madrid, luidt de voornaamste passage: De Duitsche regeering zal uit de overgelegde Spaansche documenten zien, dat de Madridsche regeering krachtige maatregelen nam om, zoowel in de hoofdstad als in de provinciën, de Duitsche vertegenwoordigers te be schermen tegen elke aanranding of beleediging van de zijde van hen, die uit bijzondere beweegredenen geen middel onbeproefd zouden laten XVI. De eerste ontdekking. 35) Het klonk zoet en vreedzaam. En toen het verstomdehoorde men weer dat geheimzinnig fluisteren en ruischen door het eenzame parkde struiken sidderden onder dien lief- kozenden adem, als had een schuch tere kus hen even aangeraakt, en van de zacht buigende takken en bladeren regende het schitterende droppels, gelijk groote, stille tranen. En te midden daarvan zat de jonge, vreemdeeenzame vrouw in het groene geurige hoekje, dat haar als tersluiks een blik gunde op het oude verweerde heerenhuis. Het was oud om een internationaal conflict van de rampzaligste gevolgen te voor schijn te roepen. Onder betuiging van het grootste leedwezen en met aanbieding van formeele verontschul digingen, wordt alsdan mededeeling gedaan van de gerechtelijke vervol ging tegen de in hechtenis genomen belhamels bij het tumult. Met betrekking tot de Bul- gaarsche kwestie bevestigt zich te Berlijn het geloof aan eene vrede lievende localiseering van de oproe rige bewegiDg. Te Palermo zijn Vrijdag 74 menschen aan de cholora overleden. Te Nicolosi werden hevige aard schokken waargenomen. Men verzekert te St. Petersburg dat alle mogendheden het door Rus land gedane voorstel, om eene con ferentie te Constantinopel bijeen te roepen, hebben aangenomen. De openbare meening in Servië wil bij voortduring geen uitbreiding van Bulgarije toelaten zonder ver goeding voor Servië. Tusschen Roe menië, Servië en Griekenland is de overeenstemming tot een gemeen schappelijk optreden volkomen. De Koning zal het bevel over het leger voeren. Popovich zal waarschijnlijk als hoofd van den staf optreden. De Belgische Nord laakt hevig het gedrag van den Vorst van Bul garije, en zegt dat de diplomatie zich flink en onpartijdig moet ge dragen. Als zij den Sultan belet gebruik te maken van zijn recht om den opstand te onderdrukken, dan moet zij ook de Bulgaren nopen des Sultans gezag en besluiten te eerbiedigen- De Nord slaat eene persoonlijke vereeniging van Bal en bouwvallig. Het kon reeds zeer lang daar gestaan hebben, doch in het laatste tiental jaren eerst wat opgeknapt zijn. Onregelmatig gebouwdzonder eenigen stijl, vertoonde het zich als een lang gebouw met vele vensters, waaraan zich rechts een vleugel aansloot, die tot in het park reikte. Dat kon wel het oorspronkelijke heerenhuis geweest zijn; het zag er ten minste met zijne door den tijd bruin geverfde balken het meest door weer en wind verouderd uit, en was daarbij zeer somher en on vriendelijk. De luiken waren bijna alle gesloten. Uitgezonderd de zol derkamers, waar de bedienden ver blijf hielden, scheen de geheele vleu gel onbewoondwant de stilte daarin stak scherp af tegen het leven, dat er nu in het nieuwere gebouw met den van vele vensters voorzienen voorgevel heerschte. Clarita kende de inrichting daarbinnen reeds. Het garije en Roemelië voor, waarbij beiden hunne staatkundige positie en instellingen behouden, uitgezon derd de wijzigingen, welke moge lijk zijn om hen in harmonie te brengen. Macedonië zou moeten ontvangen de autonomische instel lingen, voorzien bij art. 28 van het verdrag van Berlijn. Volg'ens den verslaggever van den Standard te Berlijn zouden ook Oostenrijk en Engeland hebben aan genomen het plan om eene confe rentie te houden ter regeling van de Bulgaarsche zaken. De conferen tie zoude te Constantinopel bijeen komen. Dépêches uit Weenen melden dat talrijke Czechische vrijwilligers naar Bulgarije trekken, en dat de Vorst met zijn staf reeds naar de grenzen vertrokken is. De geestdrift der Bulgaren wordt onbeschrijfelijk ge noemd; zelfs jonge dames nemen deel aan de beweging, eu vormen een jonkvrouwen-legioen. Slavische deputatiën uit verschillende landen van Europa komen voortdurend te Philipoppel. De vorst van Bulgarije riep wederom de hulp van den keizer van Rusland per telegraaf in. Volgens een telegram van den 26sten uit Belgrado, melden be richten van de grens van Mace donië dat er te Boran een gevecht heeft plaats gehad tusschen Nizams en opstandelingen. Verscheidene honderdtallen Nizams zijn gesneu veld, maar ook de Albaneezen leden groote verliezen. Alle Grieksche officieren, die in het buitenland verblijf houden, zijn per telegraaf naar hun garni zoensplaatsen ontboden. Een groot aantal troepen heeft bevel ontvan- liet veel te wenschen over, verge leken bij het verlaten Petersburg- sche verblijf. Parketvloeren waren er hier niet, eer gespleten vloeren, wier gebreken medelijdend door een tapijt bedekt werden. Over 't geheel toch waren de groote kamers met de reusachtige kachels en de wel is waar ouderwetsche, maar toch eens zoo recht kostbare meubels, in 't geheel niet ongezellig. Eer het tegenovergestelde. De rijke ouder wetsche tapijten en sieraden, evenals de kostbare voorwerpen, die slechts van een laDg gebruik getuigden en hier en daar ook wel vermengd wa ren met de weelderige voortbreng selen van een lateren tijd, gaven der kleine residentie voor menigeen, vooral voor oude lieden, iets aange naams, terwijl het een treurig ver blijf moest zijn voor hen, die aan pracht en weelde de voorkeur gaven. Bij Wera Sergewna, die aan de weelde der keizerlijke kostscholen gen om zich te concentreeren op de grenzen van Epirus en Thessalië. Haarlem, 28 September 1885. In het nutsgebouw alhier werd Zaterdag eene vergadering gehou den van de onderwijzers in het ar rondissement Haarlem. De school opziener, dr. E. van der Ven, presi deerde. Een zeventigtal onderwijzers en onderwijzeressen waren opgeko men. De heer J. Spaan Jr., diende, na de behandeling van eenige huishou delijke onderwerpen, voorstellen in omtrent eene doelmatiger inrichting van het bestuur der arrondissements bibliotheek, welke werden aangeno men. De volgende twee vraagpunten werden vervolgens aan de orde ge steld a. Wordt in de lagere school vaak niet te veel tijd besteed aan het be redeneerd oplossen van vraagstuk ken en te weinig aan het uit het hoofd rekenen? (In te leiden door den heer J. J. Franken), b. Is het weglaten van de paedagogiek als examenvak wel eene ramp te achten? (In te leiden door den heer W. A. P. F. L. Bakker). Uit de inleiding dezer twee pun ten ontwikkelde zich een belangrijke discussie, waaraan door voor- en tegenstanders van het examen in de paedagogiek met vuur werd deel genomen. Men besloot op voorstel van den voorzitter, om het aantal motiën betreffende deze aangelegen heid, niet met nog eene te vermeer deren. Uit de discussiën bleek ten duidelijkste, dat de voorstanders in deze vergadering verreweg de over hand hadden. en de Petersburgsche salons gewoon was, moest dit laatste zeker het ge val geweest zijn, vooral daar zij eene jonge, levenslustige vrouw, zich naar het steppengoed verbannen zag, om een ouden, grimmigen, zieken gemaal te verplegen. Zeker, voor eene natuur als de hare moest zelfs de herinnering er aan haar tegen staan. Als zij daarnaar niet het minste verlangen, daarentegen af keer gevoelde om het tooneel weder te zien, waar zij tandenknarsend van verbeten woede, zich van eene taak moest kwijten, waarbij hare levens lustige jeugd verkwijnde, dan bleef dit zeer duidelijk, geheel afgeschei den van het geheimzinnige familie drama, dat de vorstin Sarasin Clarita eens verteld had. Toch voelde deze zich meer en meer verzekerd, dat er werkelijk zulk een op de eene of andere wijze, misschien in de ge daante eener hatelijke intrigue, afge speeld was, in de diepe eenzaamheid De districts-schoolopziener dr. W. B. J. van Eyk, was mede ter ver gadering tegenwoordig. Dezer dagen is de cursus in kunstnaaldwerk, onder leiding van mej. van der Kaaij,gegeven in een der lokalen van het Kunstnijverheids museum alhier, heropend. Dit jaar is daaraan toegevoegd een cursus in het teekenen, voor zoover dit daarmede in verband staat, om zoo doende de bekwaamheid tot het ont werpen van patronen, ornementen enz. te ontwikkelen. Moge dit aan gename, hoogst nuttige vak allengs de totnogtoe bestaande handwerken vervangen, welker uitoefening geene ontwikkeling van kunst in zich be vat en eigenlijk niets dan geestdoo- dende, machinale bezigheden zijn om den tijd te dooden! De kosten van het onderwijs be dragen slechts f25 'sjaars, waar voor men op Woensdag en Zaterdag zes uren per week les ontvangt, waarvan 4 aan praktische oefenin gen en 2 aan teekenen en theorie worden besteed. Door J. K. van Daalen alhier, is aan 't gemeentebestuur vergun ning gevraagd tot den verkoop van sterken drank in het klein, in de gelagkamer van het perceel Klein Heiligland No. 55. De directeur der zangvereeni- ging «Haarlem's Zanggenot» alhier, wenscht dezen winter weder aan jongelieden hoven de achttien jaar les te geven in den zang en wel in een afzonderlijken cursus. Dit zang- onderricht heeft het vorige jaar zeer goede resultaten opgeleverd, zoodat wij niet twijfelen of ook dit jaar zullen weder tal van jongelieden toe treden om van dezen cursus ge bruik te maken en daardoor weder het aantal reeds bestaande leden van den cursus vermeerderen. dier steppen. Bekwame handen kon den daarover voor de oogen der wereld een dichten sluier geworpen hebben, zonder te vermoeden, hoe eens een trouwe hand, die eener geduldige vrouw, onvermoeid er naar zou streven, dien listigen arbeid te vernietigen, om door het verscheurde weefsel de waarheid te aanschou wen. Ach, hoe smachtte Clarita naar de waarheid en toch sidderde zij er voor terug. Tusschen vrees en verlangen slingerden ook nu weer hare gedachten, waaruit Theodoor's stem haar wekte. Vroolijk sprong hij over den met gras begroeiden weg om haar te zoeken. Vol vreugde begroette hij haar in haar koele schuilplaats. Bij het zien van het opgeruimde kind vergat zij een oogenhlik haar zorg. Laat ons uit rijden gaan, chère Clarita vleide hij smeekend rijden in de steppe. Gij moet er de zon zien ondergaan

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1